Bitcoin lub waluty cyfrowe banku centralnego: co jest lepsze?

Tak czy inaczej, cyfrowa waluta jest w naszej przyszłości. Od czasu uruchomienia łańcucha blokowego Bitcoin w 2009 roku coraz więcej konwertytów stało się purystami i zaakceptowało ideę, że zdecentralizowana waluta bez autorytetu nadzorującego jej użycie to nie tylko wyraźna możliwość, ale być może droga na przyszłość.

Biorąc to pod uwagę, ludzie, którzy są naprawdę przekonani o idei życia z Bitcoina lub jakiejkolwiek innej zdecentralizowanej waluty, nadal stanowią mniejszość. Większość ludzi czuje się komfortowo przy użyciu kart kredytowych i debetowych w dzisiejszych czasach do transakcji bezgotówkowych, a wielu innych prawdopodobnie poprze pomysł rządu po prostu rezygnacji z papierowych pieniędzy i oferowania swoim obywatelom alternatywnej waluty cyfrowej, która nadal jest powiązana z bankami centralnymi.

Są szanse, że większość ludzi użyje tego drugiego, jeśli rządy ułatwią to. Ale prawdziwe pytanie brzmi: jaki jest lepszy zakład na dłuższą metę? Czy łatwiej lub bardziej owocnie będzie korzystać z Bitcoin i zdecentralizowanych walut? A może przeciętny człowiek po prostu zadowoli się używaniem pieniędzy rządowych, które nie wymagają już papieru ani monet?

Odpowiedź na te pytania wymaga nieco głębszego spojrzenia na ewolucję pieniądza i ideę przenoszenia wartości między sobą.

Krótka historia ewolucji pieniądza

Tysiące lat temu jaskiniowcy śledzili wartość za pomocą kijów i kamieni. Wieki później, pióra, futro, złoto i srebro, handel wymienny, pieniądze papierowe, a teraz pieniądze cyfrowe zastąpiły te patyki i kamienie na krótkie chwile.

Rzeczywistość jest taka, że ​​każda forma wartości, której ludzie kiedykolwiek używali, ma być właśnie tym, sposobem komunikowania wartości. Pieniądze papierowe same w sobie nie mają żadnej wartości poza faktem, że rządy i obywatele zgadzają się, że mają wartość. Dlatego zdecentralizowana waluta cyfrowa, taka jak Bitcoin, ma duże szanse na zastąpienie tradycyjnych pieniędzy. Wygodniej jest też używać pieniądza cyfrowego niż stemplować monety lub drukować papier i monitorować jego dystrybucję w formie fizycznej. Dlatego zdigitalizowane państwo pieniędzy wspieranych przez rząd może mieć również wiele do powiedzenia na temat sposobu, w jaki przekazujemy wartość w przyszłości..

Zalety i wady cyfrowych pieniędzy wspieranych przez rząd

Rząd federalny Chin już planuje rozszerzyć program pilotażowy obejmujący obrócenie chińskiego juana w cyfrową walutę ściśle wspieraną przez rząd. Prawdopodobnie to się uda, biorąc pod uwagę, że chiński rząd bacznie obserwuje swoich obywateli niż prawie jakikolwiek inny kraj na świecie. Dodaj to do faktu, że wielu chińskich inwestorów wlewa swoje aktywa do Bitcoin jako sposób na ucieczkę przed wzrokiem rządu, i ma sens tylko to, że dominujący chiński sposób wymiany wartości nieuchronnie będzie cyfrowy w taki czy inny sposób.

Zaletą tego jest oczywiście wygoda, ale minusem jest sytuacja, gdy rząd, który jest wielokrotnie przesłuchiwany za łamanie praw człowieka, przejmuje kontrolę. Czy to możliwe, że cyfrowy juan faktycznie przyciągnie Chińczyków do Bitcoina?

Plusy i minusy wyboru Bitcoina zamiast pieniędzy rządowych

Niezależnie od tego, czy żyjesz pod obserwacją opresyjnego rządu, czy nie, Bitcoin jest warty hazardu, ponieważ pozwala ci być własnym bankiem. Po drugie, Bitcoin i większość innych kryptowalut kontroluje inflację algorytmicznie, co oznacza, że ​​nikt nie może zdobyć systemu ani zdewaluować waluty. To jest plus. Wadą jest to, że jeśli stracisz pieniądze, nie ma infolinii banku, rządu ani obsługi klienta, do której można by złożyć skargę. Drugą wadą jest to, że powszechne wykorzystanie kryptowalut jako codziennej wymiany wartości jest nadal prawdopodobnie oddalone o dziesięciolecia.

Bitcoin to Better Gamble

Bitcoin musi być lepszym długoterminowym hazardem. Jeśli już, waluty cyfrowe wspierane przez rząd będą działać jako rampa do Bitcoin. Prawdopodobnie przyzwyczai to hazardzistów i zwykłych ludzi do pomysłu używania waluty w ściśle cyfrowym formacie, nie tylko za pomocą kart debetowych i kredytowych, ale nawet kluczy USB lub portfeli sprzętowych. Kiedy ludzie zobaczą, że mogą zainwestować w cyfrową walutę, której nie można sztucznie zdewaluować siłami, które mają ukryte motywy, wszystko ma sens, aby postawić na prawdziwie zdecentralizowane waluty cyfrowe.

Dodaj do tego fakt, że Bitcoin i inne waluty cyfrowe są już szeroko stosowane w witrynach hazardowych Bitcoin, platformach inwestowania instytucjonalnego oraz w krajach, w których szalejąca inflacja, a to tylko kwestia czasu, zanim Bitcoin zwiększy zarówno Twoją wolność, jak i Twój bankroll.


Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector