Bycze nastawienie dominuje na ropie naftowej – oparte na optymizmie, a nie potencjalnej szczepionce!

We wtorkowe azjatyckie godziny handlu ropą naftową WTI udało się przedłużyć hossę z poprzedniego dnia. Osiągnęły one najwyższy poziom od marca, powyżej połowy poziomu 43,00 USD, głównie ze względu na panujący optymizm dotyczący potencjalnej szczepionki przeciwko wysoce zakaźnemu koronawirusowi, który ostatecznie podsycił nadzieje na ożywienie popytu na paliwo i przyczynił się do wzrostu cen ropy naftowej..

Poza tym, przyczyną wzrostu cen ropy naftowej mogą być również nowe doniesienia sugerujące, że w końcu rozpoczęła się transformacja prezydencka w USA, co daje polityczną pewność. Co więcej, nastroje związane z ropą naftową uległy dalszej poprawie dzięki odnowieniu nadziei, że Organizacja Krajów Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC) i jej sojusznicy utrzymają obecne ograniczenia wydobywcze. Ma to tendencję do łagodzenia obaw o nadpodaż i wzrostu cen ropy.

Dobre nastroje rynkowe również odgrywają ważną rolę w utrzymywaniu wyższych cen ropy naftowej za stawem. Pozytywne nastroje rynkowe są wspierane przez nadzieje na szczepionkę na koronawirusa i rozmowy w sprawie Brexitu, które przyczyniły się do niepowodzenia zdobycia przez dolara amerykańskiego o szerokich podstawach żadnych bezpiecznych ofert, powodując jego spadek w ciągu dnia. To z kolei odegrało wiodącą rolę w podtrzymywaniu cen ropy naftowej, ponieważ cena ropy jest odwrotnie proporcjonalna do ceny dolara amerykańskiego. I odwrotnie, wzrost cen ropy naftowej może zostać ograniczony przez obawy o eskalację pandemii COVID-19, która wciąż podsyca obawy przed ponownymi blokadami w kilku krajach. WTI Crude Oil jest obecnie notowany na poziomie 43,50 i konsoliduje się w przedziale od 42,83 do 43,56.

Jak już wspomnieliśmy, nastroje rynkowe zachowywały się w ciągu dnia pozytywnie, ponieważ wzrosty na giełdach w regionie Azji i Pacyfiku oraz wzrosty na kontraktach terminowych na akcje w USA wydają się uwydatniać nastrój związany z ryzykiem. Jednak powód nastrojów związanych z ryzykiem na rynku można przypisać połączeniu czynników – czy to odnowiony optymizm dotyczący możliwej szczepionki przeciwko wysoce zakaźnemu koronawirusowi, czy też pewność związana z przemianą wyborczą w USA, nie zapominając o zbliżających się rozmowach w sprawie Brexitu. , ostatnio wszystko sprzyjało rynkom na Wall Street. Było to świadkiem po S&Kontrakty terminowe P 500 wzrosły o ponad 18 punktów, czyli 0,52% w ciągu dnia. Te optymistyczne nastroje rynkowe odegrały znaczącą rolę w utrzymaniu wyższych cen ropy naftowej.

Warto przypomnieć, że obecnie istnieją trzy realne szczepionki na koronawirusa, a AstraZeneca PLC (LON: NASDAQ: AZN) dodaje swojego kandydata do szczepionek Pfizer Inc (NYSE: NYSE: PFE) i Moderna Inc (NASDAQ: NASDAQ: MRNA). Stany Zjednoczone ogłosiły, że prawdopodobnie rozpoczną program szczepień do 12 grudnia. Te pozytywne zmiany dotyczące szczepionki COVID-19 sprzyjają nastrojowi ryzyka na rynku. Gdzie indziej optymistyczne wydruki indeksów PMI w USA za listopad stanowią dodatkowe wsparcie dla optymistów.

Na froncie amerykański rynek akcji zyskał dodatkowy impuls dzięki wiadomościom, że prezydent USA Donald Trump ostatecznie zaakceptował swoją porażkę w ostatnich wyborach i nakazał General Services Administration rozpoczęcie zmiany władzy na prezydenta elekta Joe Bidena. Stworzyło to polityczną pewność i poprawiło nastroje na rynkach akcji. W międzyczasie rozmowy w sprawie powrotu Janet Yellen do amerykańskiej rady politycznej, tym razem jako sekretarz skarbu, również wsparły rynki akcji.

W rezultacie dolar amerykański nie zyskał żadnej zwyżkowej trakcji, pozostając niedźwiedzi w ciągu dnia, ponieważ utrzymują się wątpliwości co do globalnego ożywienia gospodarczego po COVID-19. Poza tym sentyment rynkowy, poparty optymizmem co do potencjalnej szczepionki przeciwko wysoce zaraźliwemu koronawirusowi, również odegrał ważną rolę w osłabieniu bezpiecznego dolara amerykańskiego. Jednak utrata dolara amerykańskiego stała się kluczowym czynnikiem, który powstrzymał dodatkowe straty na cenach ropy, ponieważ cena ropy jest odwrotnie proporcjonalna do ceny dolara. Tymczasem do godziny 22:02 ET (02:02 GMT) indeks dolara amerykańskiego, który śledzi dolara względem szeregu innych walut, spadł o 0,03%, do 92,487..

Za oceanem wzrost cen ropy naftowej był dodatkowo wzmocniony nadzieją, że Organizacja Krajów Eksportujących Ropę (OPEC) i jej sojusznicy, grupa kierowana przez Rosję i znana jako OPEC +, utrzymają obecne ograniczenia produkcji. Ta wiadomość ma tendencję do łagodzenia obaw o nadpodaż i wzrostu cen ropy naftowej. Co więcej, rosnące szanse na miękką umowę w sprawie Brexitu również miały pozytywny wpływ na ceny ropy naftowej.

I odwrotnie, wzrost cen ropy naftowej może zostać ograniczony przez trwające obawy przed rosnącą liczbą przypadków COVID-19 w USA, Europie i niektórych znanych krajach azjatyckich, które nieustannie podsycają obawy przed ponownymi blokadami w kilku krajach. Stało się to również kluczowym czynnikiem, który powstrzymywał wszelkie dodatkowe wzrosty cen ropy naftowej. Warto przypomnieć, że Europa i Stany Zjednoczone nakładają restrykcje dotyczące blokowania typu back-to-back, w obliczu rosnącej liczby przypadków koronawirusa.

Patrząc w przyszłość, inwestorzy rynkowi będą zwracać uwagę na komentarze polityków BOJ i Rezerwy Federalnej, które prawdopodobnie będą bawić graczy rynkowych, pośród jasnego kalendarza danych. Podsumowując, aktualizacje związane z Brexitem, nieszczęścia związane z koronawirusem i wiadomości o pakietach stymulacyjnych w USA nie stracą na znaczeniu. Powodzenia!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector