Co się stanie, jeśli Włochy wyjdą ze strefy euro

W miniony weekend zamieściliśmy artykuł wyjaśniający sytuację polityczną we Włoszech. Jeśli nie jesteś na bieżąco, dwa nowe partie przeciwko establishmentowi przesunięte ostatnie wybory parlamentarne we Włoszech, i są tutaj, aby zostać. Poparcie dla nowych partii anty-establishmentowych lub polityków / polityków znacznie wzrosło w ciągu ostatnich kilku lat w całej Europie, a także w Stanach Zjednoczonych. Brexit i Donald Trump są wynikiem tej nowej fali polityki antyestablishmentowej.

We Włoszech fala ta doprowadziła do władzy Legga Nord i Cinque Stelle przyjęcia. Są przeciwni imigracji i sceptyczni wobec UE. Przed wyborami w zeszłym miesiącu słyszeliśmy od nich plotki, że jeśli wygrają, Włochy ponownie rozważy euro i prawdopodobnie je porzucą, opuszczając strefę euro.

Choć odrzucili ten pomysł po zwycięstwie koalicji obu partii w wyborach, biorąc pod uwagę sytuację finansową Włoch, istnieje ryzyko, że Włochy mogą wyjść ze strefy euro. Zbliżają się nowe wybory, które prawdopodobnie odbędą się wczesną jesienią.

A więc co stanie się z Włochami, jeśli opuszczą strefę euro?

Celem byłoby przywrócenie włoskiej liry. Celem byłoby osłabienie tej nowej waluty, aby towary włoskie były tańsze dla innych krajów, zwłaszcza dla sąsiednich krajów strefy euro. Oznacza to, że włoski eksport wzrósłby. Pomogłoby to gospodarce i włoskiemu podatnikowi, który w sumie płaci około 40% -50% podatku. Dochody Włochów wzrosłyby, a wpływy z podatków byłyby wyższe dla rządu, który mógłby przeznaczyć te pieniądze na spłatę długu. Plik zadłużenie wynosi około 130%.

Taka jest teoria, ale to tylko teoria, która nie została jeszcze udowodniona. Z tą teorią wiąże się wiele zagrożeń.

1. Wyższe zadłużenie

Pierwszym problemem jest to, że Zadłużenie Włoch jest denominowane w euro. Tak więc dług pozostałby w euro i musiałby zostać spłacony w euro. Gdyby lira osłabła, dług by dalej wzrastał. Wyższe byłyby również odsetki i spłaty, co zminimalizowałoby pozytywne skutki wyższego eksportu. Duża część włoskiego długu należy do jego obywateli, w przeciwieństwie do Grecji, co nieco ułatwi sprawę. Ale na tym etapie nikt nie jest w stanie dokładnie przewidzieć skutków.

2. Wyższe ceny

ZA słabsza waluta oznaczałaby wyższe ceny importu. Jeśli ceny importu wzrosną, Włosi będą zmuszeni kupować mniej. Wyższe ceny importu osłabiłyby siłę nabywczą. To sprawia, że ​​eksport jest bardziej konkurencyjny, ale po cenie włoskiego konsumenta. To cena, jaką kraj musi zapłacić, jeśli chce zwiększyć eksport. Chiny od zawsze podporządkowują sobie krajowego konsumenta, dlatego Trump zmusza teraz Chiny do większego importu, oczywiście z USA.

3. Zwiększona biurokracja

Odkąd Włochy opuściły strefę euro, biurokracja dla przedsiębiorstw wzrosłaby. Wymiana walut byłaby jednym z nich. To nie byłby częścią Europejskiego Banku Centralnego (EBC) tak więc Włochy straciłyby swój głos w polityce monetarnej EBC na kontynencie. Chociaż nie jest to poważny problem, to wciąż negatywnie wpływa na gospodarkę.

4. Brak inwestycji

Jednym z głównych negatywnych skutków byłby plik pogarszające się zaufanie inwestorów. Sentyment rynkowy już teraz przechyla się na minusie ze względu na włoską politykę. Chociaż zajmie to całe wieki, zanim import zacznie rosnąć, a gospodarka się nagrzeje, pomagając w ten sposób zmniejszyć zadłużenie, nastroje inwestorów będą znacznie negatywne z dnia na dzień i pozostaną takie przez bardzo długi czas..


Pamiętaj o Grecji? Cóż, sytuacja w Grecji jest nadal zła, wiele lat po tym, jak zaczęły się pojawiać problemy z zadłużeniem. Nawet jeśli eksport stanie się tańszy, a przemysł turystyczny rozkwitnie z powodu niskich cen, jak w Grecji, nie ma gwarancji, że gospodarka się poprawi.

Tak więc Włochy mogą zdecydować się na opuszczenie strefy euro na rzecz liry. Ale jak widać, istnieje wiele niewiadomych. Oprócz robienia wielkiego bałaganu w Europie, który co najmniej wciągnąłby kruchą gospodarkę UE w kolejny bałagan i który z kolei poważnie zaszkodziłby włoskiej gospodarce, istnieją wszystkie powyższe scenariusze, które mogą się nie udać.

Co powiesz na to, że będzie jeszcze gorzej? Co powiesz na to, że Włochy zamieniają się w inną Grecję, tym razem bez nikogo, kto by je ratował, skoro nie będzie w strefie euro? Byłoby to straszne dla Włoch, dla Europy i dla świata, ponieważ najprawdopodobniej wywołałoby to kolejne światowy kryzys gospodarczy. Z tych powodów nie sądzę, aby Włochy porzuciły euro, ale nigdy nie wiadomo.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector