Crude nie przedłuża passy – kombinacja czynników w grze!

Podczas środowej azjatyckiej sesji giełdowej ceny ropy naftowej WTI nie zdołały przedłużyć dobrej passy z poprzedniego dnia, spadając z wysokiego poziomu 39,81 USD do poziomu 38,53 USD, głównie ze względu na spadające wartości zapasów z American Petroleum Institute (API), co podsyciło obawy o popyt na ropę. Oprócz tego odrodzenie się koronawirusa (COVID-19), które doprowadziło do dalszego przedłużenia ograniczeń związanych z blokowaniem, również spowodowało obciążenie dla cen ropy naftowej. Ponadto obawy o stronę podaży, wywołane raportami sugerującymi, że libijska produkcja / eksport ropy ma powrócić do pełnej zdolności produkcyjnej, można również uznać za jeden z kluczowych czynników, które utrzymywały ceny ropy pod presją.

W międzyczasie brak postępów w osiągnięciu porozumienia w sprawie pakietu pomocy w sprawie koronawirusa w USA zwiększył pesymizm wokół cen ropy naftowej. Wręcz przeciwnie, Arabia Saudyjska i Rosja są gotowe zgodzić się na przedłużenie cięć wydobycia ropy i odłożenie w czasie planowanych podwyżek, co stało się kluczowym czynnikiem powstrzymującym dodatkowe straty na cenach ropy. Tymczasem straty ropy zostały ograniczone przez potencjalny spadek produkcji w USA, ponieważ koncerny naftowe zaczęły wyłączać platformy wiertnicze na morzu, ponieważ w Zatoce Meksykańskiej zbliża się huragan. Cena ropy naftowej wynosi 38,80 USD i konsoliduje się w przedziale 38,67–39,00.

Jak już wspomnieliśmy, zapasy ropy w USA gwałtownie wzrosły w zeszłym tygodniu, co ponownie wzbudziło obawy o siłę popytu w czasie, gdy zakłócenia sztormowe w bogatej w ropę Zatoce Meksykańskiej w Stanach Zjednoczonych osłabiły produkcję. Jeśli chodzi o dane, zapasy ropy w USA wzrosły w zeszłym tygodniu o 4,58 mln baryłek, po wzroście o 584 tys. Baryłek w poprzednim tygodniu, jak wynika z szacunków opublikowanych przez Amerykański Instytut Naftowy. Jednak budowa ma miejsce dzień przed oficjalnym raportem rządowym, który ma wykazać, że tygodniowe dostawy ropy w USA spadły w zeszłym tygodniu o 1,2 miliona baryłek..

Oprócz tego obawy o popyt na ropę potęgowała również rosnąca liczba zakażeń koronawirusem. Druga fala koronawirusa nasiliła się w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Francji i wielu innych krajach, podważając globalne perspektywy gospodarcze. To z kolei zmusiło niektóre stany do nałożenia nowych ograniczeń, gdy zbliża się zima. Zgodnie z najnowszym raportem, Stany Zjednoczone zgłosiły około 74 300 nowych przypadków koronawirusa, co oznacza, że ​​średnia dzienna w kraju w ciągu ostatniego tygodnia przekroczyła 71 000. W Europie liczba przypadków koronawirusa osiągnęła najwyższy poziom w historii, osiągając ponad 52 000 w niedzielę; Francja przygotowuje się do nowego zamknięcia. W międzyczasie dawny światowy hotspot, Włochy, również odnotował nowy rekord wysokiej liczby przypadków, podobnie jak Holandia. Poza tym Hiszpania ogłosiła również krajową sytuację nadzwyczajną i wprowadziła godzinę policyjną.

Oprócz problemów z wirusami, innym powodem ostrożnych nastrojów inwestorów może być również długotrwała bójka między USA a Chinami, która stale nabiera tempa i nasiliła się dalej, ze względu na potencjalną sprzedaż amerykańskich pocisków rakietowych na Tajwan. . Rosnąca niepewność przed wyborami prezydenckimi w USA, co do tego, czy prezydent Donald Trump zachowa Biały Dom, czy też jego rywal Joe Biden zaliczy porządek w wyborach 3 listopada, sprawia, że ​​inwestorzy rynkowi zachowują ostrożność..

Z drugiej strony Arabia Saudyjska i Rosja prawdopodobnie zgodzą się na przedłużenie cięć w wydobyciu ropy i odłożenie planowanych podwyżek podczas rozmów z partnerami OPEC + pod koniec listopada, co może pomóc w ograniczeniu głębszych strat cen ropy..

W międzyczasie spadki cen ropy zostały ograniczone przez możliwy spadek produkcji w USA, ponieważ koncerny naftowe zaczęły wyłączać platformy wiertnicze na morzu w związku ze zbliżającym się huraganem w Zatoce Meksykańskiej. Luizjana ma stawić czoła szóstemu uderzeniu w tym roku z systemu Gulf Coast znanego jako Tropical Storm Zeta, który mknie z półwyspu Jukatan, przynosząc silne wiatry i deszcz do regionu, który wciąż hoduje po serii burz. Zgodnie z najnowszym raportem, Zeta znajdowało się około 450 mil (720 km) od ujścia rzeki Mississippi i oczekuje się, że uderzy w obszar między Luizjaną a granicą Mississippi-Alabama do późnej środy, na poziomie lub w pobliżu siły huraganu..

Warto również zgłosić, że burza może doprowadzić do huraganowych wiatrów i gwałtownego przypływu od 4 do 6 stóp (1,8 m) z Port Fourchon w Luizjanie do Rzeki Perłowej w Missisipi. Na wybrzeżu przewidywane opady deszczu wynoszą od 2 do 4 cali (5–10 cm). Na froncie USD dolar amerykański nie zyskał żadnej pozytywnej trakcji, spadając w ciągu dnia, ponieważ utrzymują się wątpliwości co do globalnego ożywienia gospodarczego po COVID-19. Poza tym dane z USA pokazały, że wskaźnik zaufania konsumentów Conference Board spadł do 100,9 w październiku z 101,3 we wrześniu, co również odegrało główną rolę w osłabieniu dolara amerykańskiego.

Jednak straty dolara amerykańskiego stały się kluczowym czynnikiem, który powstrzymywał dodatkowe straty cen ropy, ponieważ cena ropy jest odwrotnie proporcjonalna do ceny dolara amerykańskiego. Tymczasem indeks dolara amerykańskiego, który śledzi dolara względem koszyka innych walut, spadł o 0,2% do 92,84 o godzinie 14:00 ET (18:00 GMT).

W innych miejscach wzrosty ropy naftowej zostały ograniczone przez trwające wątpliwości co do pakietu stymulacyjnego USA, który utrzymuje nastroje rynkowe pod presją; poza tym napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami przybrały na sile. To z kolei osłabiło nastroje rynkowe, stając się kluczowym czynnikiem ograniczającym dalsze zwyżki cen ropy.

Patrząc w przyszłość, inwestorzy rynkowi będą zwracać uwagę na ruchy dolara w obliczu braku ważnych danych / wydarzeń w ciągu dnia. Co więcej, katalizatory ryzyka, takie jak geopolityka i nieszczęścia związane z koronawirusem, nie zapominając o Brexicie, będą również kluczowe do obserwowania nowego kierunku. Powodzenia!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector