Krajowe waluty cyfrowe w krajach słabo rozwiniętych

W ciągu ostatnich kilku lat dużo mówi się o pomyśle, by banki centralne opracowały własne waluty cyfrowe. Podczas gdy duże firmy, które są nawet poza branżą FinTech, są w tym procesie od dłuższego czasu, prawdopodobnie nawet zanim blockchain pojawił się na scenie, przedsięwzięcia krajowe dopiero zaczęły przybierać na sile po tym, jak bitcoin i inne kryptowaluty już się ugruntowały.

Obecnie, zwłaszcza na Dalekim Wschodzie, w Europie i Ameryce Północnej, wiele agencji rządowych pracuje nad stworzeniem aplikacji do współdzielonej księgi cyfrowej, niezależnie od tego, czy jest to waluta, schemat śledzenia dokumentów, czy coś innego. Jednak większość z nich łączy pogląd, że mają one miejsce w krajach rozwiniętych i ogólnie rzecz biorąc, w bogatych regionach planety..

Jak to często bywa w historii światowej gospodarki, wydaje się, że ci, którzy mają najmniejszy wpływ lub środki pieniężne, po raz kolejny są wykluczeni z tej powolnej rewolucji technologicznej. Podczas gdy kraje, które są w fazie rozwoju, nadal w pewnym stopniu trzymają się pociągu blockchain, większość krajów słabo rozwiniętych nie jest nawet na radarze ekosystemu blockchain, poza takimi rzeczami, jak pomoc humanitarna.

Ale teraz wiadomość może być dobrym wskaźnikiem, że ten trend zaczyna się zmieniać. Oto zestawienie tego, jak waluty cyfrowe mogą powstać w krajach słabo rozwiniętych, a także, jak może to być dużym przełomem dla wszystkich ich obywateli.

Problem palestyński

Jeśli chodzi o kraje słabo rozwinięte, Palestyna jest prawdopodobnie jednym z najbardziej zagorzałych przykładów. Znajdujący się obok lub wewnątrz Izraela, w zależności od tego, kogo zapytamy, sąsiad Palestyny ​​jest jednym z najbardziej rozwiniętych i zorganizowanych krajów regionu eurazjatyckiego. Z drugiej strony, terytoria Palestyny ​​nie są niczym.

Od połowy 2010 roku Palestyna rozpadła się nie tylko w sensie geograficznym, ale także politycznym. Zachodni Brzeg znajduje się pod kontrolą kontynuacji militarnego i politycznego ruchu OWP, który obecnie rządzi regionem jako Fatah. Na wybrzeżu Morza Śródziemnego Strefą Gazy zarządza Hamas po tym, jak ponad dziesięć lat temu wygrał lokalne wybory.

Wreszcie, istnieje również część Jerozolimy, która jest liczona jako terytorium palestyńskie, co powoduje całkowite pomieszanie sytuacji zarówno w sensie politycznym, jak i ekonomicznym. Kiedy do równania dodaje się obecność izraelskich sił zbrojnych i sił bezpieczeństwa, staje się jasne, dlaczego Palestyna jest zarówno biedna, jak i niezwykle skomplikowana pod względem jakiejkolwiek formy rozwoju lub inwestycji, która nie jest podstawowa. pomoc humanitarna.

Istnieje jednak inicjatywa, która próbuje wykorzystać koncepcję waluty cyfrowej i zastosować ją w tym trudnym środowisku społecznym i politycznym.

Funt palestyński

Wydaje się, że władze monetarne Palestyny ​​szukają sposobu na zbudowanie własnej kryptowaluty. Historia została omówiona przez agencję Reuters, która poinformowała, że ​​kluczowy człowiek palestyńskich władz monetarnych, Azzam Shawwa, stwierdził, że organizacja szuka rozwiązania podobnego do bitcoina dla swojej waluty centralnej, która na razie nie istnieje..

W tym momencie terytoria używają kombinacji euro i dolara amerykańskiego jako środków do przeprowadzania transakcji pieniężnych. Oczywiście ci, którzy wchodzą w interakcję z izraelskimi biznesami, również używają szekla, ale nie w zakresie zachodnich walut globalnych. Ze względu na ogromne przeszkody związane z jakimkolwiek potencjalnym stworzeniem tradycyjnej waluty fiducjarnej (w zasadzie instytucji nie wolno tego robić) i drukowaniem tych pieniędzy dla ludności, bardziej efektywna droga może obejmować zasadę tylko cyfrowego.

Shawwa stwierdził również, że ta sama waluta cyfrowa może mieć jakiś rodzaj fizycznego towaru używanego jako jej podstawa, którym mogą być rezerwy, ropa lub złoto. Oczywiście, chociaż nie jest to to samo, co sieć bitcoin, która jest dziś szeroko używana do wszystkiego, od kasyna online BTC do cyfrowy handel na rynku Forex, i który wykorzystuje moc mieszającą jako wartość pomocniczą. Ale, oprócz różnic, koncepcja ta byłaby niezmiernie przydatna dla każdego, kto mieszka na terytorium Palestyny.

Ze względu na czynnik niestabilności usługi takie jak PayPal nie są dostępne na terytoriach, podczas gdy zwykłe usługi bankowe są również bardzo złożonymi podmiotami dla zwykłych obywateli. Teraz Palestyńska Władza Monetarna nie udzieliła odpowiedzi na pytanie, kiedy funt palestyński może zostać uruchomiony, ale instytucja chce, aby został uruchomiony w ciągu najbliższych pięciu lat.

Viable Alternative


W biednym narodzie świata istnieje ogromny potencjał dla tego typu rozwoju, chociaż może się na to nie wydawać. Podstawową ideą, która pozwala na ten krok, jest powszechne stosowanie inteligentnych urządzeń cyfrowych, takich jak smartfony i tablety. To, w połączeniu z rozwojem sieci komórkowych, zapewnia nawet najbiedniejszym regionom pewien poziom łączności z Internetem.

To wszystko, czego potrzeba, aby waluta cyfrowa funkcjonowała. Ponadto istnieje kilka dużych globalnych inicjatyw, które aktywnie starają się zapewnić dostęp do Internetu w różnych częściach świata, niezależnie od infrastruktury sieci komórkowej. Kiedy jedna z tych inicjatyw zakończy się sukcesem, poziom połączeń w biednych regionach wzrośnie jeszcze bardziej, wspierany przez stale spadające ceny smartfonów z niższej półki

W tej konfiguracji stworzenie cyfrowej waluty wymagałoby niewielkich zasobów od jakiegokolwiek rządu. Oczywiście zbudowanie cyfrowej waluty to tylko pierwszy krok do jej przyjęcia i na pewno byłoby z nią wiele bieżących problemów. Niektóre w teorii, jak nagły wzrost ceny, po którym następuje szybki okres sprzedaży, mogą potencjalnie zatopić tę samą walutę w sposób podobny do pęknięcia bańki gospodarczej lub finansowej..

Ale tę samą walutę należy postrzegać jako dodatkową część krajowej infrastruktury, której obecnie brakuje w wielu krajach. Chociaż z pewnością nie będzie doskonały od razu (lub nawet nigdy), nadal zapewnia coś, co ludzie w krajach słabo rozwiniętych mogą wykorzystać, aby poprawić swoje życie.

To w zasadzie wszystko, co reprezentuje proces rozwoju dowolnego regionu. Dzięki walucie cyfrowej działającej na poziomie krajowym, jednostki, a następnie większe grupy ludzi mogą znaleźć wyjście z ubóstwa, co jest drogą, którą ostatecznie może podążać cały kraj.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map