Niedźwiedzia passa WTI trwa – wszyscy patrzą na decyzję OPEC

Podczas wtorkowej azjatyckiej sesji giełdowej WTI cena ropy naftowej nie zdołała powstrzymać passy z poprzedniego dnia, pozostając na niskim poziomie wokół poziomu 45,00 USD, głównie ze względu na rosnącą ciekawość inwestorów, przed spotkaniem OPEC +, na którym zostanie podjęta decyzja czy organizacja OPEC + będzie kontynuować obecne cięcia produkcji o 7,7 miliona baryłek dziennie, czy też powstrzyma te cięcia.

Gdyby znaczący producenci na świecie rozszerzyli swoje cięcia produkcji, wpłynęłoby to na wzrost cen ropy naftowej. Za oceanem istotną rolę w obniżaniu cen ropy naftowej odgrywają również opóźnienia w amerykańskim pakiecie pomocowym dla COVID-19 i obawy o rosnącą liczbę przypadków koronawirusa na całym świecie. Tymczasem długotrwała niepewność co do rozmów handlowych w sprawie Brexitu i obawy przed pełnoprawną wojną handlową / polityczną między Zachodem a Chinami również zaszkodziły cenom ropy naftowej. I odwrotnie, optymistyczna publikacja chińskiego wskaźnika PMI Caixin Manufacturing za listopad zwiększyła nadzieje na ożywienie gospodarcze w Chinach, które okazało się jednym z głównych czynników, które pomogły ograniczyć głębsze straty cen ropy naftowej.

Tymczasem utrzymującą się słabość dolara amerykańskiego, wywołaną możliwościami dalszego poluzowania polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną USA, można również uznać za jeden z kluczowych czynników sprzyjających sondowaniu spadkowych ruchów cen ropy ze względu na do odwrotnej relacji między ceną ropy a ceną dolara amerykańskiego. Obecnie cena ropy naftowej wynosi 45,02 USD i konsoliduje się w przedziale od 44,83 do 45,34.

Ponieważ podczas posiedzenia Wspólnego Ministerialnego Komitetu Monitorującego (JMMC) nie udało się podjąć żadnej decyzji związanej z produkcją, członkowie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) potrzebują jeszcze jednego dnia dyskusji i walki o wzrost poziomu produkcji. Po podjęciu decyzji przywódcy zwrócą się do swoich sojuszników o przekazanie decyzji OPEC + w czwartek, za Reuters.

Członkowie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) nie podali żadnych wskazówek na temat decyzji produkcyjnej podczas spotkania JMMC, co wywołało duże zaciekawienie inwestorów, aby sprawdzić, czy organizacja OPEC + będzie kontynuować obecną cięć produkcji o 7,7 miliona baryłek dziennie lub położyć kres tym cięciom. Dlatego OPEC i jego sojusznicy, OPEC +, przełożyli dyskusje na temat polityki wyjściowej na czwartek. Warto przypomnieć, że grupa OPEC + była początkowo gotowa do złagodzenia cięć produkcji o około 2 mln BPD począwszy od stycznia, ale popyt pozostaje słaby, więc większość inwestorów ma nadzieję, że cięcia produkcji pozostaną na miejscu..

Gdzie indziej obawy przed rosnącą liczbą przypadków koronawirusa (COVID-19) w Stanach Zjednoczonych, Europie i niektórych znanych krajach azjatyckich nadal podsycają obawy o globalne ożywienie gospodarcze, co dodatkowo obciąża ceny ropy naftowej. Zgodnie z najnowszym raportem, dane dotyczące koronawirusa (COVID-19) w USA rosną z dnia na dzień. Po drugiej stronie stawu kłopoty związane z Brexitem i rozmowy wokół napięć między Zachodem a Dragon Nation wywierają dalszą presję na ceny ropy naftowej.

Pomimo pogarszających się warunków koronawirusa (COVID-19) i obaw o pełnoprawną wojnę handlową / polityczną między Zachodem a Chinami, nastroje rynkowe migają na zielono od początku sesji azjatyckiej. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być pozytywny listopadowy wskaźnik PMI Caixin Manufacturing w Chinach, który ostatnio zwiększył nadzieje na ożywienie gospodarcze w Chinach i stał się kluczowym czynnikiem, który pomógł zahamować spadkowy wzrost cen ropy naftowej. Jeśli chodzi o dane, chiński wskaźnik menedżerów zakupów Caixin (PMI) za listopad wyniósł 54,9 w listopadzie, co oznacza wzrost z 53,6 w październiku.

W międzyczasie organy nadzoru farmaceutycznego w USA, Europie i Wielkiej Brytanii są gotowe zatwierdzić szczepionki przeciwko koronawirusowi, które wykazały około 90% współczynników skuteczności podczas końcowych testów. To z kolei zwiększyło nadzieje na wczesną dostawę długo oczekiwanego lekarstwa na pandemię, co pomogło ograniczyć straty ropy naftowej..

Na froncie dolara dolar amerykański nie zatrzymał spadkowej passy z wcześniejszej części dnia i pozostał niedźwiedzi podczas sesji azjatyckiej, ponieważ nadal istnieją wątpliwości co do ożywienia gospodarczego po COVID-19 w USA. W międzyczasie prawdopodobieństwo dalszego poluzowania polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną Stanów Zjednoczonych waży również dolara. Warto przypomnieć, że prezes Fed Jerome Powell i sekretarz skarbu Steve Mnuchin, podczas przygotowanych w poniedziałek wypowiedzi, wykazali gotowość do dalszych bodźców wspierających wzrost gospodarczy. Poza tym obiecujące dane od twórców szczepionek przeciwko COVID-19 wzywają inwestorów do bardziej ryzykownych walut i aktywów o wyższym dochodzie, a nie do bezpiecznych aktywów, co ostatecznie doprowadziło do utraty bezpiecznego dolara amerykańskiego. Straty dolara amerykańskiego stały się kluczowym czynnikiem, który powstrzymywał wszelkie dodatkowe straty na cenach ropy naftowej, ponieważ cena ropy jest odwrotnie proporcjonalna do ceny dolara amerykańskiego. W międzyczasie, do 21:27 ET (1:27 AM GMT), kontrakty terminowe na indeks dolara amerykańskiego, które śledzą dolara względem szeregu innych walut, spadły o 0,12% do 91,903..

W przypadku braku jakichkolwiek istotnych danych / wydarzeń w ciągu dnia, traderzy rynkowi będą mieć oko na dane o dostawach ropy naftowej z Amerykańskiego Instytutu Naftowego, które mają się ukazać w dalszej części dnia. Oprócz tego kluczowe znaczenie będą miały również aktualizacje dotyczące amerykańskiego pakietu stymulacyjnego. W międzyczasie katalizatory ryzyka, takie jak geopolityka i nieszczęścia związane z wirusami, nie zapominając o Brexicie, będą również kluczowe do obserwowania nowego kierunku. Powodzenia!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector