Organizacja Narodów Zjednoczonych dąży do przyjęcia Ethereum i Bitcoin

Wiadomość ta może być ogromnym zaskoczeniem dla wielu osób spoza społeczności blockchain i cyfrowej waluty, ale wiele informacji wskazuje na to, że ONZ znajduje się w końcowej fazie najważniejszego do tej pory projektu blockchain. Po tym, jak ONZ z powodzeniem wykorzystało system ethereum do wysłania pakistańskich rupii do grupy 100 osób, WFP (Światowy Program Żywnościowy) ONZ ustanawia dodatkowe zabezpieczenia, aby przyspieszyć kolejny etap rozwoju łańcucha blokowego.

Ten test pilotażowy powinien rozpocząć się 1 maja w Jordanii, kiedy agencja wyśle ​​nieokreśloną liczbę lokalnych walut (dinarów) do ponad 10 000 odbiorców potrzebujących pomocy humanitarnej i dodatkowej żywności. Celem projektu jest zwiększenie liczby odbiorców do ponad pół miliona osób do 2018 roku.

Projekt ma na celu ochronę prywatności odbiorców, tak aby dokładna kwota przekazanych pieniędzy nie została ujawniona. Aby zapewnić, że system ma niezbędną elastyczność, aby przetrwać, WFP może potencjalnie usunąć waluty, takie jak rupia, z łańcucha bloków, ale także każdą inną walutę emitowaną przez państwo.

ONZ nie jest pierwszą dużą organizacją, która rozpoczęła ten proces, z takimi podmiotami jak Unia Europejska już się w to zaangażował. Ale według Houmana Haddada, dyrektora finansowego WFP, w tej chwili ta organizacja wypłaca pieniądze w tradycyjnych walutach, ponieważ wiele miejsc, w których mieszkają jej odbiorcy, nie akceptuje eteru ani bitcoinów. Ale ONZ ma plan, który mógłby zmienić to na skalę, która jest praktycznie niespotykana aż do tego projektu.

Cegiełki

Test, który został przeprowadzony, nosił nazwę Building Blocks i był to dowód słuszności koncepcji, w którym blockchain został wykorzystany do przesłania około 3000 rupii i tej samej wartości w żywności przy użyciu serii transakcji uwierzytelnionych za pomocą sieci testującej ethereum. Ta próba trwała 40 dni i wykorzystywała jednorazowe hasło generowane losowo.

To samo hasło otrzymali beneficjenci pomocy za pomocą telefonów komórkowych. Gdy już to zrobili, mogli go użyć do zdobycia zarówno żywności, jak i funduszy od właścicieli w supermarketach, którzy działali jako strona wydająca w tym układzie.

Po zakończeniu testu wyniki jednomiesięcznego testu zostały umieszczone w publicznej sieci testowej Ethereum i tam zrównane z liczbą faktycznie rozdzielonych środków. W ten sposób projekt dąży do wyeliminowania pośrednika, który mógłby w jakiś sposób sfałszować lub oszukać system.

Ponadto ONZ nie wysyła pieniędzy bezpośrednio do swoich odbiorców, ale do sklepów, które wydają żywność, co może odciąć się od tego procesu zarówno usług pieniężnych, takich jak banki, jak i samego odbiorcy. Niektóre szacunki wskazują na ponad 100 000 potencjalnych beneficjentów, którzy mogliby być obsługiwani przez 400 sprzedawców pracujących na ich terenie.

Ważne jest również, aby podkreślić, że zmniejszy to również wszelkie opłaty administracyjne i nie będzie potrzeby zaliczki, ponieważ ONZ płaciłby za faktyczne zakupy

Przelewy za pośrednictwem kryptowaluty

Waluty cyfrowe, takie jak bitcoin i eter, są dziś używane do wielu różnych celów, począwszy od gry poker online w BTC do uzyskania pożyczek w tej kryptowalucie. Ale teraz, dzięki zastosowaniu w USA w dziedzinie działań humanitarnych, wygląda na to, że podstawowa technologia blockchain wystarczyłaby, aby organizacja zmieniła sposób działania CBT (przelewy gotówkowe).

Oznaczałoby to, że zamiast zatrudniać łatwo psujące się zasoby, takie jak lekarstwa i żywność, ONZ mogłaby wpompować pieniądze bezpośrednio w lokalną gospodarkę. Oznacza to, że może zapewnić grupom narażonym na ryzyko takie rzeczy, jak karty przedpłacone, pieniądze mobilne i bony, które zostaną wydane w kraju.

W 2015 roku WFP przekazał swoim odbiorcom na całym świecie ponad 680 milionów dolarów pomocy, a ONZ chce corocznie zwiększać tę kwotę. Ponadto, chociaż CBT wydaje się obiecujące, ONZ nadąża za rygorystycznymi testami i szuka wszelkich możliwości ulepszenia sposobu, w jaki funkcjonuje.

Potencjał poprawy


Przedstawiciele ONZ uważają, że system w obecnym stanie nadal boryka się z szeregiem potencjalnych problemów, w tym z opłatami, długim procesem zawierania umów i brakiem prywatności dla odbiorcy, żeby wymienić tylko te najbardziej znaczące. Ale wszystko to można załatwić jednym ruchem, który obejmuje przeniesienie transakcji do sieci blockchain.

Dlatego ten sam projekt pilotażowy jest tak ważny dla USA i ich agencji. Ponieważ będzie działać w nadchodzących miesiącach, zostanie umieszczony na prywatnej wersji łańcucha blokowego opartego na ethereum, a ostatecznym celem będzie osiągnięcie 1 miliona transakcji miesięcznie. Haddad uważa, że ​​w momencie, gdy system osiągnie 2 miliardy dolarów, roczne oszczędności przekroczą 20 milionów dolarów. Już sama ta suma może mieć znaczenie dla ogromnej liczby dodatkowych odbiorców, których można by umieścić w programie, a wszystko to dzięki skuteczności blockchain.

Ewolucja mechanizmów darowizn

Haddad wykazał trzy charakterystyczne zalety blockchain. Pierwszy to proces upodmiotowienia beneficjentów, drugi to obniżenie kosztów, a trzeci to ograniczenie zwolnień w systemie służb ONZ. Podczas gdy poprzednie próby osiągnięcia tego celu były utrudnione przez problemy wewnętrzne, takie jak interes konkurencji między agencjami, rozwiązanie blockchain może być w stanie przesunąć dyskusję poza ten punkt.

Obecnie agencja ONZ Women współpracuje z Innovation Norway w celu umożliwienia dziewczętom i kobietom łatwiejszego dostępu do technologii blockchain. Ten sam program jest obecnie w trakcie zatrudniania konsultanta ds. Technologii blockchain w celu rozszerzenia ich działań. Ponad agencje również pracują nad swoimi projektami opartymi na blockchain lub przynajmniej badają jego zastosowania.

Jeśli proces włączenia blockchain się powiedzie, ONZ może zacząć akceptować bitcoin i eter jako formę płatności dawcy. Obecnie wiele osób wyraziło chęć przekazania eteru lub bitcoinów ONZ, ale w tej chwili organizacja nie może tego zaakceptować. Oczywiście elementy finansowe wewnątrz organizacji zaczęły szukać sposobów, aby to się stało, a teraz wygląda na to, że projekt pilotażowy blockchain będzie początkiem tej radykalnej zmiany w ONZ..

Źródło: CoinDesk

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector