Oświadczenie z Banku Kanady opiera się na gołębiej stronie

Bank Kanady opublikował komunikat jakiś czas temu, zgodnie z oczekiwaniami, utrzymując stopy procentowe na niezmienionym poziomie 0,25%. Będą również kontynuować program luzowania ilościowego, co oznacza pozostawanie gołębiami w dającej się przewidzieć przyszłości. Dolar kanadyjski spada wraz z USD / CAD skacząc o około 60 pipsów wyżej.

 

Najważniejsze informacje dotyczące decyzji Banku Kanady

  • Zgodnie z oczekiwaniami utrzymuje stawki na poziomie + 0,25%
  • QE w celu zakupu dłuższych obligacji
  • Tempo QE ma być stopniowo obniżane do 4 mld USD z 5 mld USD tygodniowo
  • Powtarza się, że luzowanie ilościowe będzie kontynuowane aż do „trwającego etapu odbudowy”
  • Na krótkoterminową aktywność negatywnie wpłyną środki podjęte w celu zwalczania niedawnego wzrostu liczby infekcji
  • Wzrost gospodarczy w USA „wydaje się znacznie zwalniać”
  • Ożywienie w Europie zwalnia
  • Ożywienie w Chinach się pogłębia
  • Gospodarka kanadyjska przechodzi obecnie do bardziej umiarkowanej fazy ożywienia
  • Rada Prezesów utrzyma stopę procentową na poziomie efektywnej dolnej granicy do czasu wyrównania spowolnienia gospodarczego, tak aby w sposób trwały osiągnąć cel inflacyjny wynoszący 2%. W naszej obecnej prognozie nastąpi to dopiero w 2023 roku

Przy obecnym tempie Bank Kanady będzie do końca roku utrzymywał połowę długu rządu Kanady. Stopniowe zmniejszanie tempa do 4 miliardów dolarów będzie miało na to niewielki wpływ. Pomimo spadku (szalonego) tempa QE, jest to w dużej mierze gołębie stwierdzenie, ponieważ podkreśla głównie ryzyko spadków i nie daje żadnych oznak spowolnienia QE. Mówiono o YCC, ale to się nie wydarzyło i nie ma tu żadnej wzmianki o tym. Mówią również o 0,25% jako efektywnej dolnej granicy, co nadal wyklucza ujemne stopy procentowe.

Pełne oświadczenie:

Bank of Canada utrzyma obecny poziom stóp procentowych do czasu osiągnięcia celu inflacyjnego, ponownie skalibruje swój program luzowania ilościowego

Bank Kanady utrzymał dziś docelową stopę jednodniową na efektywnej dolnej granicy ¼ procent, przy stopie bankowej ½ procent i stopie depozytowej ¼ procent. Bank utrzymuje swoje nadzwyczajne wytyczne forward, wzmocnione i uzupełnione przez program luzowania ilościowego (QE). Bank dokonuje rekalibracji programu luzowania ilościowego w celu przesunięcia zakupów w kierunku obligacji długoterminowych, które mają bardziej bezpośredni wpływ na stopy oprocentowania kredytu, które są najważniejsze dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Jednocześnie całkowite zakupy będą stopniowo zmniejszane do co najmniej 4 miliardów dolarów tygodniowo. Rada Prezesów ocenia, że ​​dzięki tym połączonym korektom program QE zapewnia co najmniej tyle samo bodźców monetarnych, co wcześniej.

Globalne i kanadyjskie perspektywy gospodarcze ewoluowały w dużej mierze zgodnie z przewidywaniami zawartymi w lipcowym raporcie polityki pieniężnej (MPR), z szybkimi ekspansjami w miarę ponownego otwierania się gospodarek, ustępując miejsca wolniejszemu wzrostowi, pomimo utrzymującej się znacznej nadwyżki mocy produkcyjnych. Patrząc w przyszłość, rosnąca liczba zakażeń COVID-19 prawdopodobnie wpłynie na perspektywy gospodarcze w wielu krajach, a wzrost nadal będzie w dużym stopniu zależał od wsparcia politycznego.

W Stanach Zjednoczonych wzrost PKB znacznie się odbił, ale wydaje się, że znacznie spada. Produkcja gospodarcza Chin powróciła do poziomu sprzed pandemii, a jej ożywienie wciąż się pogłębia. Gospodarki rynków wschodzących ucierpiały bardziej, zwłaszcza te, w których wybuchły poważne epidemie. Ożywienie w Europie zwalnia w obliczu narastających blokad. Ogólnie przewiduje się, że globalny PKB skurczy się o około 4% w 2020 r., A następnie wzrośnie średnio o nieco ponad 4,5% w latach 2021-22..

Ceny ropy pozostają o około 30 procent poniżej poziomów sprzed pandemii. W międzyczasie ceny surowców nieenergetycznych średnio wróciły w pełni. Pomimo utrzymujących się niskich cen ropy, dolar kanadyjski umacniał się od lipca, w dużej mierze odzwierciedlając szeroko zakrojoną deprecjację dolara amerykańskiego. 

W Kanadzie ożywienie zatrudnienia i PKB było silniejsze niż oczekiwano, gdy gospodarka ponownie się otworzyła przez całe lato. Gospodarka przechodzi obecnie do bardziej umiarkowanej fazy rekonwalescencji. Oczekuje się, że w czwartym kwartale wzrost znacznie zwolni, częściowo z powodu rosnącej liczby przypadków COVID-19. Skutki gospodarcze pandemii są bardzo nierównomierne w różnych sektorach i szczególnie dotykają pracowników o niskich dochodach. Dostrzegając te wyzwania, rządy rozszerzyły i zmodyfikowały programy wsparcia biznesu i dochodów.

Po spadku o około 5,5% w 2020 r. Bank spodziewa się, że gospodarka Kanady wzrośnie średnio o prawie 4% w 2021 i 2022 r. Wzrost prawdopodobnie będzie niestabilny, ponieważ na popyt wewnętrzny wpływa ewolucja wirusa i jego wpływ na konsumentów. i zaufanie biznesowe. Biorąc pod uwagę prawdopodobne długotrwałe skutki pandemii, Bank obniżył swoje szacunki dotyczące potencjalnego wzrostu Kanady w horyzoncie projekcji.

Inflacja CPI wyniosła we wrześniu 0,5 procent i oczekuje się, że pozostanie poniżej docelowego przedziału od 1 do 3 procent banku do początku 2021 roku, głównie z powodu niskich cen energii. Miary inflacji bazowej są poniżej 2 procent, co jest zgodne z gospodarką, w której popyt spadł o więcej niż podaż. Oczekuje się, że inflacja w całym horyzoncie projekcji pozostanie poniżej celu.

W miarę ożywienia gospodarki nadal będzie wymagać nadzwyczajnego wsparcia w polityce pieniężnej. Rada Prezesów utrzyma stopę procentową na poziomie efektywnej dolnej granicy do czasu wyrównania spowolnienia gospodarczego, tak aby w sposób trwały osiągnąć cel inflacyjny wynoszący 2%. W naszej obecnej prognozie nastąpi to dopiero w 2023 r. Bank kontynuuje program QE i rekalibruje go zgodnie z powyższym opisem. Program będzie kontynuowany do czasu ożywienia. Zależy nam na zapewnieniu bodźców w polityce pieniężnej niezbędnych do wspierania ożywienia i osiągnięcia celu inflacyjnego.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector