Rola Bitcoina na niestabilnych rynkach tradycyjnych

Korzystanie z waluty cyfrowej w momencie, gdy pewien regularny rynek staje się bardziej niestabilny, jest jednym z głównych powodów, dla których bitcoin powrócił na scenę po krachu w 2013 roku. Od tego czasu rola BTC na chińskich rynkach walutowych pokazała, że ​​może łatwo działać jako bariera przed mocnymi uderzeniami w portfele niedoinformowanych inwestorów.

Mogłoby się wydawać, że zaangażowanie w jeden z największych systemów finansowych na świecie było dużym osiągnięciem, ale w następstwie niedawny wzrost ceny BTC, ta cecha waluty cyfrowej została przyćmiona. Teraz BTC jest postrzegane jako główna metoda generowania zysków poprzez szybkie inwestycje i wycofywanie funduszy, podobnie jak ETH i inne dynamiczne kryptowaluty.

Jednak ta sama sieć blockchain nadal ma te same możliwości iw niektórych miejscach na całym świecie działa jako bezpieczna przystań, gdy fala niestabilności uderza w konkretny rynek. Oto kilka szczegółów na ten temat, które często pomijają zjawiska związane z największą walutą cyfrową, ale także inne, które mogą służyć temu samemu celowi.

Pieniądze i porządek społeczny

W życiu współczesnych ludzi istnieje kilka czynników, które prawie się nie zmieniły w ciągu ostatnich kilku tysięcy lat. Choć może to brzmieć niewiarygodnie, historia pokazuje, że pojęcie pieniądza było i pozostało jednym z najważniejszych faktów w życiu człowieka, sięgającym czasów, gdy wymiana dóbr została zoperacjonalizowana w proces, który wykorzystywał naturalne środki do definiowania wartości.

W późnym średniowieczu ta sama koncepcja została połączona z ideą bankowości i wszystkich powiązanych z nią usług. Pozwoliło to ludziom pożyczać i pożyczać, kładąc podwaliny pod pełne operacje rynkowe podobne do tych, które istnieją obecnie w nowoczesnych instytucjach finansowych..

W tym względzie cyfrową walutę należy postrzegać jedynie jako kontynuację tego samego rozwoju usług finansowych. Jednak historia pokazuje również, że nie wszystkie zmiany w układzie finansowym przyniosły korzyści. Czasami przybierały one postać katastrofalnych problemów, które doprowadziły do ​​recesji, depresji, a nawet załamania całej struktury finansowej jednego narodu..

Pokazuje to, że pojęcie finansów i danego porządku społecznego określonej domeny, czy to regionu, kraju czy nawet związku, są ze sobą ściśle powiązane. Ale teraz, po raz pierwszy w historii, wynalezienie waluty cyfrowej, działającej jako w pełni użyteczna pieniężna reprezentacja wartości, ale taka, która nie jest powiązana z żadnym rządem ani inną pojedynczą strukturą władzy, zapewnia nową dynamikę temu równaniu.

Utrata centralnego planowania

Działając jako otwarty i przejrzysty rejestr, który rejestruje, gdzie i jak przepływają pieniądze, łańcuch bloków bitcoin, jak każdy inny łańcuch bloków, pokazuje, że korzystanie z pośredników bankowych nie jest już konieczne. Jest to bezpośrednie wyzwanie dla idei, że pieniądze w formie znanej dzisiaj mogą działać dzięki ścisłemu planowaniu centralnemu, najczęściej prowadzonemu przez krajowy bank centralny.

Ten sam pomysł można przedstawić w ten sposób: podczas gdy centralne planowanie stało się niepotrzebne w przypadku blockchain, faktyczna użyteczność walut cyfrowych pozostała stosunkowo podobna do tej w przypadku pieniądza fiducjarnego. Ich użycie, które obejmuje takie rzeczy, jak pożyczki, bezpośrednie inwestycje w bitcoiny, zakupy dokonywane online, a nawet hazard online BTC pokazuje, że bitcoin może zrobić wszystko, co tylko może.

Pośredni atak na dogmat banków centralnych z początku spowodował, że establishment polityczny na całym świecie unika jakiejkolwiek koncepcji waluty cyfrowej, która z początku byłaby nawet ważna, a potem w jakikolwiek sposób użyteczna. Jednak trend zaczął słabnąć wraz ze wzrostem znaczenia kryptowalut. Obecnie istnieją wyraźne oznaki, że ta sama sytuacja szybko się zmienia w wielu regionach i w skali globalnej.

Kraje się otwierają

Ślady zmieniających się czasów widoczne są w wielu zakątkach świata. Niedawno Japonia uznała bitcoin za realną metodę płatności, co doprowadziło do ogromnego napływu waluty fiducjarnej do sieci, w wyniku czego kolejne rekordy wartości zostały pobite. Rosja, która przez długi czas była postrzegana jako jeden z największych przeciwników jakiejkolwiek formy cyfrowej waluty, również zaczęła zmieniać swoje stanowisko.

W innych regionach rozwija się podobny trend. Rządy, podobnie jak inwestorzy i zwykli obywatele, zaczęły badać ideę waluty cyfrowej, głównie bitcoina i eteru, oraz tego, co mogą dla nich zrobić. Ale w miarę upływu czasu największy wpływ bitcoin na dynamikę społeczną ma miejsce w tych krajach, w których handel jest już w gorących wodach z powodu nieodłącznej niestabilności ich rynku..


Tutaj bitcoin ma prawdopodobnie największą rolę do odegrania, jeśli chodzi o ochronę funduszy osób aktywnych w najbardziej chwiejnych ekosystemach inwestycyjnych i innych procesach finansowych na świecie.

Niestabilność i waluty cyfrowe

W szczególności ważnym czynnikiem związanym z bitcoinem jest to, że jest on w pełni otwarty dla krajów rozwijających się. Dlatego w Wenezueli BTC stało się walutą równoległą, która konkuruje z każdą inną i oferuje obywatelom środki do transakcji, które omijają każdy oficjalny kanał. Służy to na przykład kupowaniu podstawowych artykułów pierwszej potrzeby teraz, gdy oficjalne pieniądze stały się prawie bezwartościowe.

Podobna sytuacja ma miejsce w Afryce Wschodniej, gdzie usługi przekazów pieniężnych i inicjatywy takie jak BitPesa przejmują tradycyjne kanały przekazu. To samo dotyczy Republiki Południowej Afryki, podczas gdy nigeryjscy działacze i lokalni handlowcy postrzegają bitcoin jako sposób na zapewnienie nowego poziomu demokracji w systemie finansowym, który w przeciwnym razie jest podziurawiony korupcją i problemami.

Załamanie finansowe w Zimbabwe najpierw zmusiło obywateli do poszukiwania alternatyw, ale obecnie wielu z nich wykorzystuje bitcoiny jako sposób na ochronę swoich oszczędności. Wcześniej banki narodowe upadły, pozostawiając wiele bez oszczędności, ale teraz BTC zapewnia sobie sposób ochrony przed taką możliwością.

Wszystko to pokazuje, że bitcoin to znacznie więcej niż mechanizm inwestowania na stabilnych, rozwiniętych rynkach. Zamiast tego rozwijające się rynki, które przechodzą kryzys, wraz ze swoimi obywatelami używają teraz tej cyfrowej waluty, aby przechylić szalę zmian monetarnych i społecznych na swoje zalety.

Źródło: Kwarc

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector