Ropa naftowa przedłuża dobrą passę, osiągając ponad 56 USD – fundamentalna perspektywa!

Podczas czwartkowej azjatyckiej sesji giełdowej WTI Crude Oil odnotowała 4-dniową passę, osiągając wielomiesięczny rekord znacznie powyżej 56,00 USD, głównie z powodu optymistycznych raportów EIA, które pokazały niespodziewany spadek dostaw ropy naftowej w USA. Tymczasem optymistyczne nastroje rynkowe i nadzieje na globalne ożywienie gospodarcze po COVID-19 również odegrały istotną rolę we wspieraniu cen ropy naftowej. Poza tym bycze nastawienie otaczające ceny ropy można również przypisać postępowi w kierunku uchwalenia pakietu stymulacyjnego o wartości 1,9 bln USD, który miał prezydent USA Joe Biden, co miało dodatkowy pozytywny wpływ na ceny ropy..

Dodatkowym czynnikiem, który może również wspierać pozytywne nastroje naftowe mogą być najnowsze doniesienia Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową i sojuszników, czyli OPEC +, sugerujące ich zobowiązanie na środowym posiedzeniu do utrzymania polityki ograniczonej produkcji. Z drugiej strony rosnąca liczba przypadków COVID-19 na całym świecie powoduje, że coraz więcej krajów stosuje bardziej rygorystyczne środki blokujące, powodując zwiększone obawy o popyt na paliwo, co z kolei ogranicza zyski na ropie naftowej. Innym aspektem ograniczającym wzrost cen ropy jest silniejszy dolar amerykański, ponieważ cena ropy jest odwrotnie proporcjonalna do ceny dolara. WTI Crude Oil jest notowany na poziomie 56,06 i konsoliduje się w przedziale od 55,77 do 56,24.

Nastroje rynkowe wydłużyły poprzednie trzydniowe pozytywne wyniki, nadal migając na zielono w ciągu dnia, prawdopodobnie z powodu postępów w Stanach Zjednoczonych w kierunku przyjęcia pakietu stymulacyjnego prezydenta Joe Bidena o wartości 1,9 biliona dolarów. Zostało to uruchomione po tym, jak amerykańscy prawodawcy zbliżyli się do zatwierdzenia hojnej ustawy pomocowej prezydenta z tytułu COVID-19 bez republikańskiego poparcia. Ponadto ostatnie optymistyczne dane gospodarcze w USA oraz wiadomość o wejściu byłego prezesa EBC Mario Draghiego do polityki jako premier Włoch dodatkowo wsparły nastroje rynkowe. Rozwój sytuacji na froncie szczepionek przeciwko koronawirusowi, który sugeruje szybkie globalne ożywienie w 2021 roku, może również wspierać nastroje rynkowe. Ogólnie optymistyczne nastroje rynkowe były postrzegane jako jeden z kluczowych czynników wpływających na ceny ropy naftowej.

Poza tym ceny ropy naftowej wzrosły jeszcze bardziej, gdy OPEC + obiecał na środowym posiedzeniu przedłuŜenie polityki ograniczonego wydobycia. Można to prawdopodobnie przypisać niepewnemu zapotrzebowaniu na paliwo, ponieważ obawy związane z pandemią COVID-19 pozostają na kartach.

Po drugiej stronie oceanu kolejnym powodem upartego nastawienia otaczającego ceny ropy naftowej mogą być również najnowsze optymistyczne dane EIA, które pokazały zaskakujący spadek dostaw ropy do USA. Na froncie danych amerykańska Administracja Informacji Energetycznej poinformowała o losowaniu 994 000 milionów baryłek, w porównaniu z prognozą na 446 000 baryłek. W poprzednim tygodniu odnotowano losowanie 9,190 mln baryłek. Należy zauważyć, że zapasy ropy naftowej WTI w USA są obecnie na najniższym poziomie od marca ubiegłego roku.

Na froncie dolara dolar jest notowany blisko najwyższego poziomu od ponad miesiąca w ciągu dnia, ponieważ obawy o perspektywy gospodarcze w USA zmniejszyły się po publikacji optymistycznych danych z USA. Warto zauważyć, że w ubiegłym miesiącu aktywność gospodarcza w amerykańskim sektorze usług rosła w najszybszym tempie od lutego 2019 r., A wskaźnik PMI ISM Services wzrósł do 58,7 z 57,7 w styczniu. Liczby te przekroczyły oczekiwania rynkowe na poziomie 56,8. Tymczasem publikacja pokazała, że ​​Indeks Nowych Zamówień wzrósł do 61,8 z 58,6, a Indeks Zatrudnienia wzrósł do 55,2 z 48,7, co było najwyższym wynikiem od lutego 2020 roku. postępy w zakresie szczepień przeciwko koronawirusowi i ostatnie posunięcia prezydenta USA Joe Bidena mające na celu przyjęcie pakietu bodźców fiskalnych. Jednak wzrost kursu dolara amerykańskiego okazał się jednym z kluczowych czynników, który powstrzymywał wszelkie dodatkowe wzrosty cen ropy, ponieważ cena ropy jest odwrotnie proporcjonalna do ceny dolara amerykańskiego. Indeks dolara amerykańskiego, który śledzi dolara w stosunku do grupy innych walut, wyniósł 91,066, co nie jest dalekie od najwyższego poziomu od początku grudnia.

Po stronie niedźwiedzia ponowne pojawienie się przypadków COVID-19 w wielu krajach skłoniło władze do wprowadzenia dalszych restrykcyjnych środków, takich jak blokady, co z kolei wzbudziło wątpliwości co do odbudowy popytu na paliwo, który jest postrzegany jako kluczowy czynnik. czyli powstrzymuje wszelkie dodatkowe wzrosty cen ropy naftowej.

Idąc dalej, inwestorzy rynkowi będą zwracać uwagę na publikację danych o zatrudnieniu poza rolnictwem oraz piątkowe dane o zatrudnieniu w USA za styczeń, które mają pokazać, że w styczniu dodano 50 000 miejsc pracy. Co więcej, aktualizacje dotyczące szczepionek na koronawirusa i pakietu pomocy finansowej USA mogą nadać nowy kierunek dla tego towaru. Powodzenia!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector