Ropa naftowa szybuje siódmy dzień z rzędu – wszystkie oczy na dane API!

Podczas wtorkowej sesji azjatyckiej, WTI Ropa naftowa rosła siódmy dzień z rzędu, odświeżając swój 13-miesięczny wysoki poziom, znacznie powyżej poziomu z połowy 58,00, ponieważ ograniczenia dostaw dokonywane przez głównych producentów oraz optymizm co do odbudowy popytu na ropę nadal wspierają rynki energii. Tymczasem bycze nastawienie otaczające ceny ropy naftowej można również przypisać optymizmowi co do postępów w zakresie szczepień na świecie i ożywienia aktywności gospodarczej.

Ponadto, istotną rolę we wspieraniu cen ropy naftowej odegrały poprawione oczekiwania prezydenta USA Joe Bidena, stymulującego pomoc w związku z koronawirusem w wysokości 1,9 biliona dolarów oraz bójka Teheran-Waszyngton w związku z porozumieniem nuklearnym z 2015 roku. Poza tym ceny ropy uzyskały natychmiastowe dodatkowe wsparcie po tym, jak indeks dolara amerykańskiego (DXY) spadł z najwyższego poziomu od 2 miesięcy, ponieważ cena ropy jest odwrotnie proporcjonalna do ceny dolara amerykańskiego..

Z drugiej strony rosnąca liczba przypadków COVID-19 i dalsze restrykcyjne środki na całym świecie, takie jak blokady, okazały się kluczowymi czynnikami, które powstrzymywały wszelkie dodatkowe wzrosty cen ropy naftowej. W chwili pisania, WTI Ropa naftowa kosztowała 58,44 i konsolidowała się w przedziale 57,98-58,51. Patrząc w przyszłość, inwestorzy wydają się ostrożni, umieszczając jakiekolwiek mocne pozycje przed danymi o dostawach ropy w USA z American Petroleum Institute, które mają się ukazać później w ciągu dnia..

Nastroje rynkowe utrzymały pozytywne wyniki w poprzednim tygodniu, pozostając nadal pozytywne w ciągu dnia, ponieważ optymistyczne wydarzenia dotyczące amerykańskiego pakietu pomocy przeciwko COVID i szczepionek na koronawirusa nadal sprzyjają sentymentowi ryzyka. Należy zauważyć, że republikański przywódca w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, Mitch McConnel, zaatakował dążenie Partii Demokratycznej do niezależnego działania w kierunku przekazania pakietu stymulacyjnego COVID o wartości 1,9 biliona dolarów. Tymczasem wcześniej tego dnia japoński minister finansów Taro Aso wyraził gotowość do uwolnienia 1,3 bln jenów w ramach nadzwyczajnego bodźca stymulującego COVID-19 dla azjatyckiego majora.

Inną przyczyną pozytywnych wyników rynkowych mogą być również wydarzenia między dużymi krajami w zakresie rozwiązywania problemów związanych z konfliktami handlowymi. Zgodnie z najnowszym raportem ambasador Australii wezwał wcześniej Stany Zjednoczone do zawarcia transatlantyckiej umowy handlowej. W międzyczasie UE i Wielka Brytania również wykazały chęć złagodzenia napięć handlowych z USA w związku z dotacjami dla samolotów. To z kolei było postrzegane jako jeden z kluczowych czynników, które leżały u podstaw wyższych cen ropy naftowej.

Ceny ropy naftowej osiągnęły dodatkowy wzrost za oceanem po tym, jak główni producenci ropy, tacy jak Arabia Saudyjska, obiecali zmniejszyć produkcję ropy zgodnie ze swoimi zobowiązaniami. Warto przypomnieć, że Arabia Saudyjska wprowadziła kolejne cięcia dostaw w lutym i marcu, oprócz tych, które wprowadzili członkowie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową i ich sojusznicy (OPEC +). Zmniejszając dostawy, pomagają zrównoważyć światowe rynki. Ponadto wzrost cen ropy naftowej został dodatkowo wzmocniony przez walkę Teheran-Waszyngton o porozumienie nuklearne z 2015 r..

Jeśli chodzi o dolary, dolar amerykański nie zdołał przedłużyć swojej zwycięskiej passy z poprzedniego dnia, stając się słaby, ponieważ popyt na bezpieczne aktywa był nadal niski w obliczu nadziei na szybsze ożywienie gospodarcze w USA po COVID-19 i postęp w kierunku uzgodnienia kolejnej rundy amerykańskich bodźców fiskalnych. Jednak straty na dolarach pomogły ropie utrzymać się na rynku, ponieważ cena ropy jest odwrotnie proporcjonalna do ceny dolara. Tymczasem do godziny 20:32 ET (1:32 GMT) indeks dolara amerykańskiego, który śledzi dolara względem szeregu innych walut, spadł o 0,08%, do 90,868..

Z drugiej strony rosnąca liczba przypadków COVID-19 i dalsze środki restrykcyjne na całym świecie można uznać za czynnik niedźwiedzi, który powstrzymał wszelkie dodatkowe wzrosty cen ropy naftowej. Idąc dalej, inwestorzy rynkowi będą zwracać uwagę na dane o dostawach ropy w USA z American Petroleum Institute, które mają się ukazać w dalszej części dnia. Oprócz tego wiadomości o pakiecie pomocowym USA, szczepionkach przeciwko koronawirusowi (COVID-19) i napięciach między USA a Iranem mogą nadać nowy kierunek dla tego surowca. Powodzenia!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector