Ropa naftowa z powodzeniem utrzymuje bycze nastawienie z poprzedniego dnia – fundamentalna prognoza!

Podczas wtorkowej azjatyckiej sesji giełdowej WTI Ceny ropy naftowej zdołały przedłużyć dobrą passę z poprzedniego dnia, pozostając dodatnie, znacznie powyżej poziomu 60,00 USD, głównie z powodu ostatnich doniesień sugerujących, że największe rafinerie ropy w Ameryce Północnej zamykają się w warunkach arktycznych, które spowodowały zakłócenie dostaw energii, zaopatrzenie w wodę i paliwo w całym Teksasie. Tymczasem bójki między Waszyngtonem a Teheranem wywarły dalszy pozytywny wpływ na rajd naftowy, w obawie przed przerwaniem dostaw. Poza tym bycze nastawienie związane z cenami ropy naftowej można również przypisać optymistycznej pogawędce o amerykańskim pakiecie pomocy dla COVID-19.

W międzyczasie obecna poprawa warunków koronawirusa (COVID-19) i postęp w dziedzinie szczepionek dodatkowo wzmacniają ceny ropy naftowej. Za oceanem cięcia wydobycia w Arabii Saudyjskiej pozostają aktywne w lutym i marcu, co z kolei jeszcze bardziej wzmocniło wzrostowy wzrost cen ropy. Ponadto ceny ropy naftowej otrzymały dodatkowe wsparcie ze strony słabszego dolara amerykańskiego, ponieważ cena ropy jest odwrotnie proporcjonalna do ceny dolara amerykańskiego. Kolejnym czynnikiem, który może również wpływać na ceny ropy, jest lepszy nastrój rynkowy, wywołany optymizmem dotyczącym pakietu pomocowego na koronawirusa i postępami w dziedzinie szczepionek. Jeśli chodzi o niedźwiedzie, długotrwałe obawy związane z koronawirusem i świeżymi ograniczeniami w Nowej Zelandii i Australii mogą być również postrzegane jako główny czynnik niedźwiedzi, który powstrzymał wszelkie dodatkowe wzrosty cen ropy naftowej. W chwili pisania tego tekstu cena ropy WTI Crude Oil wynosiła 60,14 i konsolidowała się w przedziale od 60,02 do 60,33..

Jednak nastroje rynkowe zdołały utrzymać pozytywne wyniki z poprzedniego tygodnia, nadal migając na zielono w ciągu dnia, w obliczu trwającego odreagowania sytuacji koronawirusa. Należy zauważyć, że liczba przypadków COVID-19 w Ameryce nadal spada, a siedmiodniowy wskaźnik nowych codziennych zakażeń w tym kraju spadł poniżej 100 000 po raz pierwszy od listopada ubiegłego roku, a kraj nadal dąży do ponownego otwarcia. Oprócz tego Wielka Brytania wprowadziła kluczowy kamień milowy dotyczący szczepień (15 milionów najbardziej wrażliwych czterech kategorii populacji otrzymało pierwsze szczepienia), co pomaga otworzyć drzwi do złagodzenia ograniczeń. Tymczasem rząd Wielkiej Brytanii oczekuje, że liczba hospitalizacji związanych z wirusami zmniejszy się w ciągu następnego miesiąca.

Oprócz tego, innym powodem pozytywnych wyników rynkowych może być dyskusja na temat amerykańskiego pakietu pomocy na COVID-19. Warto przypomnieć, że opublikowane wcześniej rozczarowujące dane o zatrudnieniu w USA i obawy o dalsze osłabienie rynku pracy zwiększają zapotrzebowanie na długo oczekiwany pakiet stymulacyjny w wysokości 1,9 bln USD, który otrzymał prezydent USA Joe Biden. Dobre nastroje na rynku odegrały istotną rolę we wspieraniu wyższych cen ropy naftowej.

W rezultacie dolar amerykański nie zdołał powstrzymać spadkowej passy z poprzedniego dnia, pozostając słaby, ponieważ popyt na bezpieczne aktywa pozostaje niski, w obliczu nadziei na szybsze ożywienie gospodarcze w USA po COVID-19 i postęp w uzgadnianiu kolejnej rundy amerykańskich bodźców fiskalnych. Jednak straty na dolarach amerykańskich pomogły ropie utrzymać się na rynku, ponieważ cena ropy jest odwrotnie proporcjonalna do ceny dolara amerykańskiego. Tymczasem do godziny 20:31 ET (1:31 GMT) indeks dolara amerykańskiego, który śledzi dolara względem szeregu innych walut, spadł o 0,06%, do 90,267..

Ceny ropy naftowej za oceanem zyskały dodatkowe wsparcie z powodu nasilającej się bójki między Stanami Zjednoczonymi a Teheranem, która nabrała tempa po śmierci członka służby amerykańskiej; pojawiły się również doniesienia o obrażeniach jednego członka służby w USA i pięciu cywilnych wykonawców. Zespół był częścią kierowanych przez USA sił koalicyjnych w Irbilu w Iraku. To z kolei wzbudziło podejrzenie, że za tym posunięciem może stać Iran. Przewidywane bójki między Waszyngtonem a Teheranem mogą również przyspieszyć wzrost ropy w obawie przed przerwaniem dostaw.

Oprócz sporu między Stanami Zjednoczonymi a Teheranem, zimna zapaść w USA spowodowała zamknięcie szybów naftowych i rafinerii, a operatorzy rurociągów gazu ziemnego i ropy naftowej również stoją w obliczu ograniczeń, co z kolei zapewniło kolejny krótkoterminowy pomost do poprawy cen, to prawdopodobnie było odpowiedzialne za podniesienie cen ropy do poziomów, na których zmierzały rynki. Największe rafinerie ropy naftowej w Ameryce Północnej również są zamykane, głównie z powodu warunków arktycznych, które zakłóciły dostawy energii, wody i paliwa w całym Teksasie..

Po stronie niedźwiedzi szczepy wirusa w Nowej Zelandii i Australii nadal nie wykazują żadnych oznak spowolnienia, w wyniku czego władze wzywają do wprowadzenia nowych ograniczeń blokowania. Negatywne oświadczenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), powołujące się na obawy przed ponowną infekcją nowymi szczepami wirusa, może być postrzegane jako główny czynnik niedźwiedzi, który powstrzymał wszelkie dodatkowe wzrosty cen ropy naftowej. Innym czynnikiem, który może również hamować wzrosty, są napięcia geopolityczne między Chinami a światem zachodnim.

Patrząc w przyszłość, dane o sprzedaży detalicznej w USA za styczeń zostaną opublikowane o godzinie 13:30 GMT w środę i będą uważnie obserwowane pod kątem wglądu w kondycję amerykańskich konsumentów za ostatni miesiąc. W międzyczasie protokół FOMC ze styczniowego posiedzenia zostanie opublikowany o godzinie 19:00 GMT, co wzbudzi zainteresowanie rynków, ponieważ zapewni lepszy wgląd w debatę FOMC dotyczącą ograniczenia programu skupu aktywów. Oprócz tego wiadomości dotyczące pakietu pomocowego USA, szczepionek na koronawirusa i napięć między USA a Iranem mogą nadać nowy kierunek dla tego surowca. Powodzenia!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector