Ropa WTI spadła poniżej 52,00 USD – silniejsza waga dolara!

Dziś, podczas azjatyckiej sesji giełdowej, WTI Crude Oil nie zatrzymał wczesnej passy spadkowej i utrzymywał się na poziomie około 52,00 USD, ponieważ stale rosnąca liczba przypadków COVID-19 na całym świecie zwiększa obawy dotyczące popytu na paliwo, co przyczyniło się do strat w ropie naftowej. Co więcej, niedźwiedzi nastrój wokół cen ropy naftowej można również przypisać plotkom, że prezydent-elekt USA Joe Biden anuluje kanadyjskie zezwolenie na rurociąg Keystone XL.

Tymczasem piątkową rolę w osłabieniu cen ropy odegrały słabe dane z USA opublikowane w piątek. Straty na ropie zostały dodatkowo wzmocnione przez wzrosty kursu dolara amerykańskiego, jako że dolar amerykański zwykle porusza się odwrotnie w stosunku do ropy naftowej. W przeciwieństwie do tego, optymistyczne dane dotyczące PKB i produkcji przemysłowej z drugiej co do wielkości gospodarki (Chin), wciąż podważają niedźwiedzie nastawienie ropy. Jednocześnie optymizm związany z wprowadzeniem szczepionek COVID-19 w Wielkiej Brytanii pomógł również ograniczyć głębsze straty cen ropy naftowej. W tej chwili cena ropy naftowej wynosi 52,28 USD i konsoliduje się w przedziale od 51,83 do 52,38 USD..

Jeśli chodzi o dane z Chin, chiński PKB w czwartym kwartale (IV kw.) Wzrósł z 6,1% do 6,5% r / r, ale osłabił się w ujęciu kwartalnym do 2,6% wobec prognoz 3,2% i 2,7% wcześniej. Ponadto produkcja przemysłowa za grudzień wzrosła powyżej oczekiwanych 6,9% do 7,3% r / r, a sprzedaż detaliczna spadła poniżej poprzedniego odczytu 5,0% i 5,5% konsensusu rynkowego. Pomimo, że chińska gospodarka odgrywa ważną rolę w gospodarce światowej, optymistyczne dane z Chin nie wsparły rynku forex.

Pomimo tych wspierających danych, stale rosnąca liczba globalnych przypadków COVID-19 pchnęła więcej krajów, takich jak Stany Zjednoczone i Chiny, do podjęcia głębokich środków blokujących, które nasilają obawy o popyt na paliwa i przyczyniają się do strat ropy naftowej. Zgodnie z najnowszym raportem ponad 28 milionów Chińczyków jest zablokowanych, ponieważ Pekin próbuje uniknąć ponownego pojawienia się koronawirusa w kraju, w którym został po raz pierwszy odkryty. W związku z tym nieszczęścia związane z COVID utrzymują przemysł energetyczny pod presją, co obciąża ropę naftową o wyższej wydajności..

Gdzie indziej, rozczarowujące dane o sprzedaży detalicznej i liczbie bezrobotnych w USA, które zostały opublikowane w piątek, odegrały główną rolę w obniżeniu cen ropy naftowej. Na froncie danych z USA, bazowa sprzedaż detaliczna spadła w grudniu o 1,4% miesiąc do miesiąca, co było wynikiem spadku o 0,1% w prognozach i spadku o 1,3% odnotowanym w listopadzie. Tymczasem wskaźnik cen producentów (PPI) wzrósł o 0,3% miesiąc do miesiąca w grudniu, podczas gdy sprzedaż detaliczna spadła o 0,7% w tym samym miesiącu.

Pomimo słabych danych z USA, szeroko rozpowszechniony dolar zdołał przedłużyć swoją wczesną passę wzrostową, pozostając zwyżkowy podczas azjatyckiej sesji tego dnia, ponieważ inwestorzy nadal wolą inwestować w bezpieczne aktywa, w następstwie nastroje rynkowe bez ryzyka. Warto przypomnieć, że dolarowi amerykańskiemu sprzyjały zwycięstwa Demokratów w drugiej turze wyborów do Senatu w stanie Georgia na początku miesiąca. Doprowadziło to do wzrostu rentowności w USA, kiedy to Demokraci przejęli kontrolę nad Kongresem. Wzrosty dolara amerykańskiego były postrzegane jako jeden z kluczowych czynników utrzymujących ceny ropy pod presją, ponieważ słabszy dolar zazwyczaj sprawia, że ​​kupowanie ropy naftowej jest tańsze dla posiadaczy innych walut. Do godziny 10:46 ET indeks dolara amerykańskiego, który śledzi dolara w stosunku do szeregu innych walut, wzrósł o 0,05%, do 90,800.

Z drugiej strony malejąca liczba zakażeń COVID-19 w Wielkiej Brytanii pomaga ograniczyć głębsze straty w nastrojach rynkowych. Zgodnie z najnowszymi danymi Wielka Brytania zgłosiła w niedzielę 38 598 nowych przypadków koronawirusa, co jest najniższą liczbą od 27 grudnia. Wielka Brytania zacznie dostarczać dawki szczepionki osobom w wieku 70 lat i starszym oraz osobom uważanym za wyjątkowo podatne na infekcję. koronawirusa z klinicznego punktu widzenia. Tak więc wprowadzenie szczepionek złagodzi niektóre z ekonomicznie szkodliwych ograniczeń blokowania w marcu.

W przypadku braku jakichkolwiek ważnych danych / wydarzeń w ciągu dnia, inwestorzy rynkowi będą zwracać uwagę na przemówienie BOE Gov Baileya, a także na Candian Housing Starts. W międzyczasie kluczowe znaczenie będą miały również katalizatory ryzyka, takie jak geopolityka i nieszczęścia związane z wirusami. Powodzenia!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector