WTI nie przedłuża swojego upartego nastawienia z poprzedniego dnia – fundamentalna prognoza!

Podczas środowej wczesnej azjatyckiej sesji giełdowej WTI Ceny ropy naftowej nie zdołały przedłużyć dobrej passy z poprzedniego dnia, zbliżając niektóre nowe oferty do poziomu 41,00 USD, głównie po większym niż oczekiwano wzroście zapasów ropy w USA, co natychmiast wywołało obawy o słaby popyt na paliwo i przyczyniło się do straty w ropie. Poza tym ponowne obawy o globalne ożywienie gospodarcze, w związku z rosnącą liczbą przypadków COVID-19, mają tendencję do osłabiania popytu na ropę i obniżania cen ropy..

Opóźnienie amerykańskiego pakietu pomocowego dla COVID-19 również wywarło presję na spadek cen ropy naftowej. Po drugiej stronie stawu, napięcia geopolityczne między Chinami a niektórymi znaczącymi krajami, takimi jak Stany Zjednoczone, również odegrały wiodącą rolę w obniżaniu cen ropy naftowej. Z drugiej strony, świeży trend zwyżkowy na szeroko zakrojonym dolarach amerykańskich, wywołany nastrojami rynkowymi związanymi z rezygnacją z ryzyka, dodatkowo obciążył ceny ropy naftowej, ponieważ cena ropy jest odwrotnie proporcjonalna do ceny ropy naftowej. Dolar.

Wręcz przeciwnie, pozytywne rozmowy między Wielką Brytanią a Unią Europejską na temat umowy handlowej w sprawie Brexitu stały się kluczowym czynnikiem pomagającym ograniczyć głębsze straty cen ropy naftowej. W międzyczasie straty na ropie zostały nieco ograniczone przez nadzieje, że OPEC i jego sojusznicy odłożą w czasie planowany na styczeń wzrost wydobycia ropy. Obecnie cena ropy naftowej wynosi 41,20 USD i konsoliduje się w przedziale 41,08–41,4,2

Większy niż oczekiwano wzrost zapasów ropy w USA spowodował spadek cen ropy, wywołując obawy o powolne ożywienie popytu na paliwo i potencjalną nadwyżkę podaży. Na froncie danych Amerykański Instytut Naftowy (API) ogłosił w nocy, że zapasy ropy w USA wzrosły w zeszłym tygodniu o 4,2 miliona baryłek, w porównaniu z oczekiwaniami analityków na 1,7 miliona baryłek.

Poza tym obawy o rosnącą liczbę przypadków COVID-19 w USA, Europie i niektórych znanych krajach azjatyckich, w tym w Japonii, nieustannie podsycają obawy o globalne ożywienie gospodarcze, które osłabiło ceny ropy naftowej. Zgodnie z najnowszym raportem, Stany Zjednoczone nieustannie zgłaszają rekordowe liczby nowych przypadków COVID-19, wskaźników hospitalizacji i zgonów. Wielka Brytania, Europa i Japonia również odnotowały największą liczbę przypadków, z około 54,8 milionami przypadków na całym świecie, co z kolei popycha główne gospodarki w kierunku kolejnej rundy krajowych blokad. Najnowsze aktualizacje sugerują, że poziomy alarmów w Tokio zostaną podniesione do maksimum w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. To z kolei wywarło presję w dół na ton ryzyka rynkowego i przyczyniło się do spadku cen ropy.

W innych krajach, w Stanach Zjednoczonych, niepowodzenie Kongresu w dostarczeniu jakiejkolwiek ważnej wskazówki na temat pakietu stymulacyjnego również odgrywa główną rolę w obniżaniu cen ropy naftowej. W międzyczasie rosnące napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami nadal nabierały tempa, co ostatecznie wywarło dodatkową presję na nastroje rynkowe, przyczyniając się do strat na ropie.

W rezultacie, dolar amerykański zdołał przedłużyć swoje nocne nastawienie zwyżkowe, przyjmując w ciągu dnia kolejne oferty, w obliczu nastrojów rynkowych, które są mniej ryzykowne, co ma tendencję do wzmacniania bezpiecznej przystani dla dolara amerykańskiego. Jednak zyski dla dolara mogą być krótkotrwałe lub przejściowe, w związku z pogarszającymi się warunkami koronawirusa (COVID-19) w USA i opóźnieniem w wydaniu amerykańskiego pakietu pomocowego dla COVID-19, co budzi obawy przed spowolnieniem gospodarczym. Było to widoczne po publikacji mniej pozytywnych danych o sprzedaży detalicznej w USA. W związku z tym zyski dolara amerykańskiego mogą być również kluczowym czynnikiem, który utrzymywał niskie ceny ropy naftowej, ponieważ cena ropy jest odwrotnie proporcjonalna do ceny dolara amerykańskiego. W tym samym czasie indeks dolara amerykańskiego, który śledzi dolara wobec szeregu innych walut, wzrósł do 94,037.

Sprzedaż detaliczna wzrosła w ubiegłym miesiącu o 0,3%, czyli mniej niż konsensus przewidywał wzrost o 0,5%. Według Departamentu Handlu początkowy wzrost o 1,9% we wrześniu został skorygowany w dół do 1,6%.

Wręcz przeciwnie, pozytywne rozmowy między Wielką Brytanią a Unią Europejską w sprawie Brexitu stały się kluczowym czynnikiem pomagającym ograniczyć głębsze straty ropy. Jak wynika z najnowszego raportu, Francja nieco łagodzi swoje wymagania dotyczące rybołówstwa, w wyniku czego Wielka Brytania i Unia Europejska (UE) zbliżają się do porozumienia handlowego w sprawie Brexitu.

Patrząc w przyszłość, inwestorzy będą zwracać uwagę na dane mieszkaniowe w USA i dane o zmianach zatrudnienia w Australii. W międzyczasie katalizatory ryzyka, takie jak aktualizacje dotyczące koronawirusa i szczepionki, nie stracą swoich miejsc. Powodzenia!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me