WTI przedłuża wzrost gospodarczy z poprzedniego dnia do ponad 41,00 USD – fundamentalna prognoza!

Podczas środowej wczesnej azjatyckiej sesji giełdowej WTI cena ropy naftowej przedłużyła swój największy jednodniowy wzrost w historii. Ropa utrzymywała się na dobrym poziomie około 41,00 USD, ponieważ nadzieje na szczepionkę COVID-19 i zwycięstwo Joe Bidena wzmocniły nastroje rynkowe i popyt na ropę. Jednak rynki czarnego złota nadal rozwiewają nadzieje na pojawienie się możliwej szczepionki i przywrócenie wszystkiego do normy. W międzyczasie wzrost cen ropy naftowej został jeszcze bardziej wzmocniony po tym, jak Amerykański Instytut Naftowy (API) poinformował o dużym spadku zapasów ropy naftowej w wysokości 5,147 mln baryłek za tydzień kończący się 6 listopada. czarne złoto zostało dodatkowo ulepszone przez najnowsze doniesienia sugerujące, że OPEC + rozważa opóźnienie porozumienia o cięciu produkcji, aby złagodzić rosnący wpływ blokad.

Przyczyną upartego nastawienia cen ropy mogą być również chińskie dane pokazujące, że zapasy znacznie spadły w ostatnich tygodniach wraz z ożywieniem krajowej gospodarki, co z kolei przyczyniło się do dalszego pobudzenia nastrojów wokół globalnego popytu na ropę. . W międzyczasie niedźwiedzie nastawienie dolara amerykańskiego było również postrzegane jako jeden z kluczowych czynników, które utrzymywały ceny ropy na wyższym poziomie, ponieważ cena ropy jest odwrotnie proporcjonalna do ceny dolara amerykańskiego. I odwrotnie, nasilające się obawy o eskalację pandemii COVID-19 w USA i Europie stały się kluczowym czynnikiem, który powstrzymuje wszelkie dodatkowe wzrosty cen ropy naftowej. W tej chwili WTI Crude Oil jest obecnie notowany na poziomie 41,80 i konsoliduje się w przedziale 39,42-41,83..

Jeśli chodzi o dane, zapasy ropy spadły o 5,1 miliona baryłek, w porównaniu z prognozami sięgającymi 900 000 baryłek, jak podaje Amerykański Instytut Naftowy. Warto również przypomnieć, że w minionym tygodniu zapasy ropy spadły o 8 mln baryłek. Można to więc uznać za drugie duże losowanie z rzędu.

Jak już wspomnieliśmy, nastroje rynkowe zdołały przedłużyć swoje optymistyczne zachowanie z poprzedniego dnia i nadal migały na zielono podczas wczesnej sesji azjatyckiej tego dnia. W rezultacie nastroje rynkowe były wspierane przez przeważający optymizm dotyczący potencjalnej szczepionki przeciwko wysoce zaraźliwemu koronawirusowi, co ostatecznie zwiększyło popyt na ropę naftową. Warto wspomnieć, że eksperymentalna szczepionka firmy Pfizer – opracowana wspólnie z firmą BioNTech – była ponad 90% skuteczna w zwalczaniu infekcji COVID-19. Jednak twierdzenie opierało się na danych z pierwszych 94 osób zakażonych koronawirusem w badaniach klinicznych na dużą skalę firmy Pfizer.

W rezultacie dolar amerykański nie zyskał żadnej pozytywnej trakcji, spadając w ciągu dnia, ponieważ utrzymują się wątpliwości co do globalnego ożywienia gospodarczego po COVID-19. Poza tym sentyment rynkowy, poparty optymizmem co do potencjalnej szczepionki przeciwko wysoce zaraźliwemu koronawirusowi, również odegrał ważną rolę w osłabieniu bezpiecznego dolara amerykańskiego. Jednak utrata dolara stała się kluczowym czynnikiem ograniczającym dodatkowe straty na ropie naftowej, gdyż cena ropy jest odwrotnie proporcjonalna do ceny dolara. W międzyczasie, na poziomie 92,707, indeks dolara amerykańskiego, który śledzi dolara względem szeregu innych walut, spadł.

Po drugiej stronie stawu przyczyną wzrostu cen ropy mogą być również najnowsze doniesienia sugerujące gwałtowną poprawę importu ropy z Chin, co ostatecznie wsparło rynek energii. Warto przypomnieć, że chińskie zapasy znacznie spadły w ostatnich tygodniach wraz z ożywieniem krajowej gospodarki. Poza tym bycze nastroje wokół czarnego złota zostały dodatkowo wzmocnione przez najnowsze doniesienia sugerujące, że OPEC + rozważa opóźnienie porozumienia w sprawie cięcia produkcji, aby zmniejszyć rosnący wpływ blokad..

Po stronie niedźwiedzi wzrosty cen ropy naftowej zostały ograniczone przez trwające wątpliwości co do ożywienia gospodarczego na świecie w następstwie nasilających się obaw o koronawirusa (COVID-19) w USA i Europie. Zgodnie z najnowszym raportem, częstość występowania przypadków COVID-19 nadal nie wykazuje żadnych oznak spowolnienia, zwłaszcza w USA i Europie, w wyniku czego niektóre kraje europejskie, takie jak Wielka Brytania i Francja, nakładają środki ograniczające, takie jak blokady i godziny policyjne. Na froncie amerykańskim hrabstwo odnotowało swój czwarty dzień z rzędu ponad 100 000 nowych infekcji i fal z Kalifornii na Środkowy Zachód i granicę z Meksykiem. Biorąc pod uwagę obecną sytuację koronawirusa w Europie i USA, dyrektor Międzynarodowej Administracji Energetycznej (IEA) ds.rynków energetycznych i bezpieczeństwa powiedział, że nowe środki blokujące obniżyłyby perspektywy globalnego popytu na ropę, co zwykle ogranicza jego zwyżkową passę.

W przypadku braku jakichkolwiek ważnych danych / wydarzeń w ciągu dnia, inwestorzy rynkowi będą zwracać uwagę na ciągły dramat otaczający pakiet stymulacyjny w USA. W międzyczasie katalizatory ryzyka, takie jak geopolityka i nieszczęścia związane z wirusami, nie zapominając o Brexicie, będą również kluczowe do obserwowania nowego kierunku. Powodzenia!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me