Zapasy ropy w USA w warunkach słabego dolara – szybka prognoza fundamentalna

Podczas środowej wczesnej azjatyckiej sesji giełdowej WTI Ceny ropy naftowej początkowo przyjmowały skromne oferty powyżej połowy 41-go poziomu, głównie po tym, jak amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (EIA) poinformowała o ogromnym spadku zapasów ropy naftowej. Ale później trwająca niepewność związana z nowym pakietem pomocowym dla COVID-19 ograniczyła dalsze wzrosty cen ropy naftowej. Poza tym druga fala przypadków koronawirusa doprowadziła do niskiego popytu na ropę na świecie, co odbiło się na cenach ropy i zmusiło inwestorów do powstrzymania się od zajmowania silnych pozycji. Tymczasem słabość dolara amerykańskiego o szerokiej podstawie, wywołana niedźwiedzim nastawieniem Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych (Fed) na ostatnim posiedzeniu w sprawie polityki pieniężnej, stała się kluczowym czynnikiem, który ograniczył ceny ropy w kierunku spadków, dając jej pewne wsparcie. . W chwili prasowej cena ropy WTI Crude Oil wynosiła 41,16 USD i konsolidowała się w przedziale od 41,15 do 41,39..

 

Pomimo masowego przyciągania zapasów ropy, inwestorzy nie złożyli w tym dniu żadnych znaczących ofert na ropę, prawdopodobnie z powodu odrodzenia się przypadków koronawirusa. Trwająca wojna między USA a Chinami również wpłynęła negatywnie na ceny ropy, ograniczając dodatkowe zyski. Należy zaznaczyć, że gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem na całym świecie wzbudził obawy o negatywne odbicie popytu na paliwa. 

 

Według najnowszych danych liczba przypadków zgłoszonych na całym świecie prawie przekracza 17 milionów, podczas gdy w samych Stanach Zjednoczonych zgłoszono 4,4 miliona potwierdzonych przypadków i ponad 150 000 zgonów, jak wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. W międzyczasie Chiny, Korea Południowa i Japonia również odnotowały gwałtowny wzrost potwierdzonych przypadków od początku tygodnia. Japońskie media podały, że w czwartek odnotowano 365 nowych infekcji w Tokio. Liczba przypadków wirusów w USA stale rośnie, a każdego dnia zgłaszanych jest średnio około 65 000 nowych przypadków, co ostatecznie zahamowało ożywienie działalności gospodarczej i zmiażdżyło nadzieje na powrót do zdrowia w kształcie litery V. 

Oprócz problemów związanych z wirusami, niepowodzenie ropy naftowej w pozytywnych danych o zapasach może być również związane z eskalacją bójki między USA a Chinami. Zamknięcia biur konsularnych w Houston i Chengdu wywołały jak dotąd najpoważniejszą eskalację napięć między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. W rezultacie oba narody mogą zmierzać do całkowitego zerwania stosunków w ciągu najbliższych kilku miesięcy, co może zaszkodzić umowie handlowej, która obecnie istnieje między tymi dwoma krajami.. 

 

Ponadto utrzymująca się niepewność związana z pakietem fiskalnym USA, wywołana różnicami między członkami Senatu USA, również odbiła się na nastrojach związanych z ryzykiem i przyczyniła się do strat na ropie naftowej. Zgodnie z oświadczeniem prezydenta USA Donalda Trumpa administracja USA i Demokraci nadal pozostawali w znacznym oddaleniu w związku z kolejną rundą amerykańskich środków stymulacyjnych, co również odegrało rolę w osłabieniu nastrojów handlowych.

 

Na froncie dolarowym dolar amerykański odnotował w ciągu dnia straty, spadając poniżej dwuletniego minimum, ponieważ Fed obiecał ograniczyć szkody spowodowane przez koronawirusa, utrzymując stopy procentowe blisko zera, z powodu non-stop doniesienia o nowych infekcjach, które hamują gospodarkę. W rezultacie niskie stopy procentowe wywierają presję na dolara amerykańskiego, powodując jego osłabienie, a to pomogło cenom ropy naftowej, czyniąc czarne złoto znacznie bardziej przystępnym cenowo na całym świecie. Gdzie indziej utrata dolara amerykańskiego może być również związana z impasem decydentów w fazie 4 pakietu stymulacyjnego. Jednak utrata dolara pomogła w utrzymaniu wyższych cen ropy, ponieważ cena ropy jest odwrotnie proporcjonalna do ceny dolara amerykańskiego. Tymczasem indeks dolara amerykańskiego spadł w środę o 0,52% i ustabilizował się na poziomie około 93,275, najniższym od ponad dwóch lat.

 

Gracze rynkowi będą zwracać uwagę na krytyczny wstępny raport o PKB za II kw. W USA, wskazujący na nowy impuls dla handlu ropą naftową. Handlowcy będą również zwracać uwagę na dynamikę cen w USD i nagłówki koronawirusa, które mogą odegrać kluczową rolę we wpływie na dynamikę w ciągu dnia. Powodzenia! 

 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector