Bańka pożyczek kryptowalutowych może wkrótce wyskoczyć; Czy DeFi to uratuje?

Reklama Phemex

Zgodnie z artykułem autorstwa Bloomberg, rośnie kolejna bańka kredytowa – rynek pożyczek kryptograficznych. Jednak bańka może wkrótce pęknąć ze względu na brak solidnych standardów kredytowych i wysokie ryzyko. Chociaż wydaje się, że tak jest w przypadku gospodarki pożyczkowej stworzonej przez scentralizowane firmy kryptograficzne, pojawienie się protokołów pożyczkowych opartych na inteligentnych kontraktach w gospodarce DeFi może pomóc zmienić stan rzeczy na rynku pożyczek kryptograficznych.

Wzdychająca bańka kredytów kryptograficznych

Rynek pożyczek kryptograficznych, mający zaledwie 2 lata, jest obecnie wart aż 5 miliardów dolarów. Rynek skoczył po pęknięciu bańki ICO w 2018 r. I załamaniu się cen aktywów cyfrowych. Osoby, które nie chciały sprzedawać swoich zasobów kryptowalutowych po niskich cenach. Wtedy pojawił się pomysł pożyczenia krypto w celu uzyskania odsetek lub wykorzystania go jako zabezpieczenia do pożyczenia gotówki i szybko pojawił się na rynku wartym miliardy dolarów. 

Chociaż rynek ten otworzył nowe możliwości kredytowania, nie obywa się on bez własnej części problemów. Grupa byłych traderów z Wall Street uważa, że ​​rynek ten rozrósł się zbyt szybko i zmierza w kierunku eksplozji. Rynek charakteryzuje się luźniejszymi standardami kredytowymi i wysokim ryzykiem, a te dwie główne kwestie są powodem niepokoju wielu interesariuszy rynku kryptowalut. 

Alex Mashinsky, założyciel platformy pożyczkowej Celsius Network, uważa, że ​​instytucje o rygorystycznych procedurach zgodności i zarządzania ryzykiem nie stanowią zagrożenia dla tego rynku. Zamiast tego ryzyko pochodzi od nieskomplikowanych indywidualnych handlowców posiadających wysoce lewarowane krypto-pochodne.

Należy jednak zauważyć, że nawet instytucje nie są nieomylne, jak można wywnioskować z kryzysu gospodarczego 2008 roku, w który zaangażowane były czołowe banki amerykańskie i inne główne instytucje z Wall Street.. 

Jason Urban, dyrektor generalny Drawbridge Capital w Chicago mówi: 

„To, co nie pozwala mi zasnąć w nocy, to nie adopcja, ani nawet niepewność regulacyjna: to ryzyko kredytowe… torpeda pod linią wody to wydarzenie typu MF Global-Lehman Brothers”.

Podczas gdy niektóre scentralizowane firmy zajmujące się pożyczkami kryptograficznymi ustanowiły surowe zasady dotyczące pożyczek kryptograficznych, inne nie. Zac Prince, dyrektor generalny BlockFi twierdzi, że jego firma przestrzega surowych standardów i dlatego nigdy nie doświadczyła straty ani nawet opóźnień w płatnościach. Z drugiej strony istnieją firmy takie jak Nexo, które igrają z ogniem, zachęcając do zaciągania pożyczek „niedostatecznie lewarowanych”, w których stosunek wartości kredytu do wartości nie przekracza 50%. 

Chociaż pęknięcie tej bańki kredytowej kryptowalut może nawet nie wywołać fali w globalnej gospodarce kredytowej, to jeszcze bardziej obniży ceny aktywów cyfrowych, co może doprowadzić do exodusu użytkowników z ekosystemu kryptowalut. 

Czy DeFi uratuje upadającą gospodarkę pożyczek kryptograficznych?

Protokoły pożyczkowe DeFi, chociaż pełnią tę samą funkcję, co scentralizowane firmy pożyczające kryptowaluty, są całkowicie różne pod względem sposobu działania. W protokołach pożyczkowych DeFi, takich jak MakerDAO i Compound, warunki pożyczki są osadzone w inteligentnej umowie, a wartość zabezpieczenia pożyczki jest zawsze większa niż wartość pożyczki.


Jeśli wartość zabezpieczenia spadnie poniżej pewnego poziomu, to pożyczkobiorca musi zapłacić jakąś formę kary lub jego tokeny przekazane jako zabezpieczenie są automatycznie odblokowywane i likwidowane na otwartym rynku. 

Gdy pożyczkobiorca zwróci kwotę główną pożyczki wraz z odsetkami, jego zabezpieczenie zostaje mu zwrócone. Wiele protokołów pożyczkowych pozwala również użytkownikom pożyczać własne kryptowaluty i zarabiać na nich odsetki. 

Wszystkie procesy w protokołach pożyczkowych DeFi są kontrolowane przez inteligentne kontrakty, więc każdy proces jest wykonywany zgodnie z zasadami. Ponieważ poziom zabezpieczenia jest zawsze wyższy niż wartość kredytu, ryzyko braku spłaty jest już pokryte. W ten sposób posiadacze kryptowalut mogą czerpać maksymalne korzyści z ich zasobów kryptograficznych. Ryzyko braku spłaty jest również objęte udzielonym zabezpieczeniem.

W ten sposób DeFi może w końcu uratować gospodarkę pożyczek kryptograficznych przed upadkiem. 

„DeFi jest odpowiedzią. [Ma] O wiele bardziej przejrzysty i dużo więcej zabezpieczeń. Firmy udzielają złych pożyczek od około dziesięciu tysięcy lat – to nic nowego ” 

mówi Robert Leshner, założyciel Compound.

Związek obecnie zajmuje drugie miejsce DeFi Pulse, tracker dla projektów DeFi. Obecnie całkowita wartość zablokowana w Compound wynosi ponad 115 mln USD. 

Protokoły pożyczkowe stanowią ponad 80% całkowitej wartości zablokowanej w projektach DeFi. To już koniec 500 mln USD w łącznej wartości zablokowanej w projektach kredytowych. Jednak problem z projektami pożyczkowymi DeFi polega na tym, że jak dotąd stanowią one tylko niewielki ułamek gospodarki pożyczek kryptograficznych – 10%. Protokoły DeFi muszą wyprzedzić scentralizowane pożyczki, aby spowodować zakłócenia. 

Dobra wiadomość jest taka, że ​​zmiana następuje stopniowo. Całkowita wartość zamknięta w projektach DeFi rośnie. DeFi wzrosła o ponad 300% w ciągu roku. 7 listopada DeFi osiągnęło nowy rekord wszech czasów, wynoszący 3,475 MM w całkowitej wartości zablokowanej.

Rozsądnie byłoby oczekiwać, że projekty DeFi będą się dalej rozwijać, gdy społeczność kryptowalut zacznie dostrzegać oferowane przez nie propozycje wartości. Być może zainicjują następny masowy wyścig byków lub mogą nawet doprowadzić do przerzucenia kryptowalut, jeśli pomyślimy optymistycznie. 

Aby śledzić aktualizacje DeFi w czasie rzeczywistym, sprawdź nasz kanał informacyjny DeFi Tutaj.

PrimeXBT

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector