ETH 2.0: dylemat obstawiania, który może doprowadzić do centralizacji walidatora

Reklama Phemex

Ethereum jest gotowe do przejścia na ETH 2.0 opartego na dowodzie stawki za dwa tygodnie, a wraz ze zbliżaniem się dni oficjalnej premiery oczekiwania wokół premiery tylko rosną. Vitalik Buterin, współzałożyciel Ethereum, nazwał przejście największą aktualizacją sieci Ethereum od czasu jej uruchomienia.

Co doprowadziło do ETH 2.0?

Ethereum pracuje nad konsensusem wydobywczym opartym na Proof of Work, który jest uważany za jeden z najbezpieczniejszych konsensusów górniczych, ale niekoniecznie najbardziej wydajny. Wszyscy górnicy w sieci włączyli swoją moc mieszania, aby wydobyć następny blok, z powodu którego marnowana jest duża część wydobycia.

Ethereum aspirowało do roli superkomputera w zdecentralizowanym świecie, jednak problemy ze skalowalnością narastały z czasem i wzrosły dopiero w 2020 r. Wraz z definitywnym boomem. Opłata za gaz wzrosła do wszech czasów, a zatory w sieci stały się dość powszechne i pomimo kilku wysiłków stało się całkiem jasne, że sieć ethereum w jej obecnej formie nie będzie w stanie dostosować się do rosnącego ekosystemu..

Doprowadziło to do opracowania ETH 2.0 opartego na PoS, obejmującego kilka nowych skalowalnych funkcji, które według Buterina sprawiłyby, że ETH 2.0 przetwarzałby transakcje na równi z gigantami scentralizowanego przekazu pieniężnego, takimi jak VISA i Mastercard..

Źródło: CoinDCX

ETH 2.0 zostanie uruchomiony w trzech fazach wieloletniego planu działania:

  • Faza 0: The Beacon Chian – 1 grudnia 2020 r.
  • Faza 1: Łańcuch odłamków – 2021
  • Faza 1.5: Mainnet Shard – 2021
  • Faza 2: Ukończ Shard – 2021

Wydaje się, że ETH 2.0 na papierze jest dobrze opracowaną mapą drogową, która ma pomóc ethereum stać się najlepszym blockchainem w przestrzeni kryptowalut o wysokiej skalowalności, jednak wielu analityków i ekspertów handlowych zwróciło uwagę na złożoność, która pojawi się po drodze. Przyjrzyjmy się niektórym kluczowym kwestiom związanym z wdrożeniem ETH 2.0.

Dylemat obstawiania

Do uruchomienia The Beacon Chain 1 grudnia potrzebnych byłoby łącznie 16 384 walidatorów, przy czym każdy walidator węzła musi postawić minimum 32 ETH. Tak więc, aby możliwe było uruchomienie sieci głównej w zaplanowanym terminie, wymagałoby postawienia łącznie 524 288 ETH. W chwili druku całkowita liczba zablokowanych ETH osiągnęła 94 880 ETH.

Docelowa liczba obstawionych ETH może obecnie wydawać się odległa, ale prawdziwym problemem jest samo obstawianie. Wielu ekspertów kryptowalut uważa, że ​​minimalna liczba ETH wymagana, aby zostać walidatorem, jest na dłuższą metę zbyt wysoka, ponieważ kosztuje blisko 14,500 USD przy obecnej wartości ETH. To naprawdę ograniczyłoby udział małych zainteresowanych stron, co z kolei wpłynęłoby na decentralizację sieci. Wielu uważa, że ​​maksymaliści ETH i wieloryby zdominowaliby walidatory, co mogłoby również doprowadzić do centralizacji w górnictwie.

W rzeczywistości jeden konkretny adres postawił 16 000 ETH, co odpowiada 500 walidatorom.


Depozyty Ethereum 2.0

&# 128184; 69 856 ETH zostało zdeponowane w ciągu ostatnich 10 dni.

&# 128064; pojedynczy adres zdeponowany 16 000 ETH (= 500 walidatorów)

&# 129383; Pojedynczy podmiot posiada obecnie ~ 35%

454432 ETH wyruszyło na start 1 grudnia.

Przewidywany start na 31 stycznia 2021 r. pic.twitter.com/MttAEku3SN

– Bitfly (@etherchain_org) 14 listopada 2020 r

Pule do obstawiania mogą stać się opcją dla wielu osób, które same mogą sobie pozwolić na 32 ETH, poza tym, że nawet udział w puli stawek zależałby od nagród za obstawianie.

To nie jest dobry czas na bycie górnikiem ETH

Najbardziej dotknięci z powodu zmiany konsensusu górniczego z Proof-of-Work na Proof-of-Stake byliby górnicy, ponieważ w walidatorach konsensusu opartych na PoS z najwyższymi nagrodami za zakładanie w łańcuchu wydobywaliby następny blok. Poza tym ich obecne maszyny górnicze stałyby się przestarzałe i nie mieliby innego wyboru, jak sprzedać swoje platformy wydobywcze po obniżonych cenach lub rozpocząć wydobywanie innych monet..

Dzieje się tak głównie dlatego, że platformy wydobywcze oparte na PoW są wysoce wyspecjalizowane i obecnie znajdują się w trzeciej generacji z platformami górniczymi ASIC.

Wysokie ryzyko i luki w zabezpieczeniach

Staking byłby centralnym aspektem ETH 2.0, który doprowadziłby do boomu w usługach obstawiania za pośrednictwem stron trzecich i puli obstawiania. Jednak obstawianie przez strony trzecie ma swój własny zestaw wad i zagrożeń, które są dość podobne do posiadania niegdyś kryptowaluty na giełdach kryptowalut. Luki w zabezpieczeniach stron trzecich są dobrze znane i rozległe, dlatego bezpieczeństwo obstawionych monet byłoby dużym problemem.

Pule do obstawiania nie byłyby inne i wiążą się z ryzykiem oszustw związanych z wyjściem, jak miało to miejsce w kilku przypadkach. Niejednokrotnie niedoświadczeni handlowcy często dają się nabrać na takie oszustwa, w których pule do obstawiania oferują wysokie lukratywne zwroty i oszustwa związane z wyjściem po osiągnięciu pożądanego celu w postaci monet.

Czy stawianie nagród jest tego warte?

Kwota ETH wymagana, aby zostać walidatorem na ETH 2.0, może wydawać się zbyt droga, ale nagrody za obstawianie są jeszcze bardziej zniechęcające, ponieważ najwyższy limit został ustawiony na zaledwie 18,1%, podczas gdy zwroty mogą spaść nawet do 1,36%. Jeśli spojrzymy na oba te aspekty, dla górników nie jest zbyt lukratywne stawianie ETH na ETH 2.0. Oprócz tego, stakerzy musieliby również wypełniać swoje zadanie jako walidator, który zawiódłby, co wiązałoby się z karami kosztowymi, co jeszcze bardziej utrudniłoby walidatorom osiągnięcie zysku.

Patrząc na złożoność obecnego obstawiania ETH 2.0, obstawianie jako usługa może stać się ważnym rynkiem w najbliższej przyszłości.

Wniosek

Vitalik Buterin przewidział ETH 2.0 jako platformę blockchain, która miałaby cechy, które czytaliśmy tylko w teorii, takie jak bardzo wysokie możliwości transakcyjne w bardzo niskiej cenie, 12-sekundowe generowanie bloków i skalowalność będąca głównym celem. Jednak wielu krytyków wskazywało na zawiłości, które byłyby związane z technologią, aby osiągnąć to, co obiecuje. Byłoby całkiem interesujące zobaczyć, czy uruchomienie sieci mainnet 1 grudnia utoruje drogę do marzenia przewidzianego przez Vitalika

Aby śledzić aktualizacje DeFi w czasie rzeczywistym, sprawdź nasz kanał informacyjny DeFi Tutaj.

PrimeXBT

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector