Jak Cartesi może złagodzić problemy ze skalowaniem Ethereum

Reklama Phemex

Istnieje więcej niż jeden sposób skalowania łańcucha bloków. W rzeczywistości są ich dziesiątki, z których każda wiąże się z korzyściami i kompromisami w zakresie prywatności, bezpieczeństwa, rozliczeń i obniżenia opłat. Temat skalowania blockchain wszedł do dyskusji w 2017 roku, kiedy sieć Bitcoin była mocno przeciążona, a Bitcoin Cash stał się alternatywą dla większego bloku. Jednak w ciągu ostatnich 12 miesięcy skalowanie było dyskutowane prawie wyłącznie w kontekście Ethereum, którego popularność spowodowała, że ​​padł taki sam los, jak Bitcoin trzy lata wcześniej..

Zdecydowana eksplozja w 2020 r., Zwiększony wolumen stablecoinów, rolnictwo dochodowe, gry ponzi i żądne gazu inteligentne kontrakty odbiły się na Ethereum, powodując zapełnienie mempoolu i setki transakcji w ciągu Szczyt września. Skalowanie Ethereum, aby mógł obsłużyć więcej transakcji na sekundę (tps) i przy niższych kosztach, jest złożonym i wieloaspektowym wyzwaniem, którego ukończenie zajmie lata. Bardzo chwalona aktualizacja sieci do ETH 2.0 jest jeszcze za kilka miesięcy, jeśli nie dłużej. Jeden z projektów uważa, że ​​w chwili obecnej znalazł sposób na zmniejszenie obciążenia Ethereum. Ale aby to osiągnąć, Cartesi musi zdobyć następną falę programistów dApp.

Problem z inteligentnymi kontraktami

Inteligentne kontrakty to kod, który łączy ze sobą Ethereum. Ich samowykonujący się kod automatyzuje szeroki wachlarz zadań, które kiedyś były wykonywane ręcznie, od załatwiania roszczeń ubezpieczeniowych po wypłatę zakładów. Inteligentne kontrakty są tym, co sprawia, że ​​Ethereum, Ethereum – i EOS, EOS, jeśli o to chodzi. Bez tej możliwości łańcuchy bloków drugiej i trzeciej generacji byłyby głupimi sieciami, zdolnymi do niczego bardziej wyrafinowanego niż routing płatności peer-to-peer.

W przypadku inteligentnych kontraktów, szczególnie tych na Ethereum, wdrażanie i interakcja z nimi wiąże się z kosztami współmiernymi do ilości potrzebnych obliczeń. Im więcej pracy musi wykonać umowa w sieci, na przykład wykonywanie wielu zapytań lub transakcji w jednym bloku, tym więcej zapłacisz. I chociaż to użytkownicy płacą w ETH za interakcję z omawianym inteligentnym kontraktem, to programiści muszą zapłacić za wdrożenie go w sieci głównej. Tego lata koszt wdrożenia standardowego kontraktu ERC20 wzrósł do ponad 1 ETH, wyceniając wielu potencjalnych deweloperów poza rynkiem.

Cartesi chce odejść od łańcucha

Rozwiązaniem Cartesiego na problem skalowania Ethereum – a także na problem innych blockchainów, gdyby osiągnęły podobne przeciążenie – jest odebranie większości obliczeń poza łańcuchem. Chodzi o to, że programiści dApp mogą sprawić, że większość przetwarzania odbywa się poza siecią Ethereum, a tylko ostateczny wynik obliczeń jest transmitowany na głównym łańcuchu.

Osiągnąć to, Cartesi opracowała dwa produkty. Pierwszy, Kartezjusz, to zestaw SDK, który umożliwia programistom kodowanie inteligentnych kontraktów przy użyciu głównego oprogramowania, a nie Solidity – a dokładniej Linux. Ułatwia to programistom, którzy nie wychowali się w okopach Ethereum, wdrażanie aplikacji pracujących w znanym języku programowania.

Drugi produkt, Noether, to łańcuch boczny do tymczasowego przechowywania danych. Został zaprojektowany specjalnie dla Cartesi dApps, który będzie działał na Ethereum. Wiele danych wykorzystywanych podczas interakcji z aplikacjami – czy to zdecentralizowanych, czy konwencjonalnych – nie musi być przechowywanych na stałe. Noether udostępni na żądanie programistom dApp tanie pamięć masową o wysokiej przepustowości.

Spośród tych dwóch produktów to Decartes, ze zdolnością do przetwarzania logiki dApp w rzeczywistym, offchainowym systemie operacyjnym, może potencjalnie obniżyć koszty inteligentnych kontraktów. Jednak to Noether przekona deweloperów do wdrożenia dApps przy użyciu Cartesi, wiedząc, że nie zostaną sparaliżowani przez rosnące koszty pamięci masowej lub wąskie gardła transakcyjne..

Przyszłość jest szybsza

Przyszłość Ethereum i podobnych łańcuchów inteligentnych kontraktów jest szybsza, w której wartość może zostać przeniesiona niemal natychmiast, na dużą skalę i przy niezwykle niskich kosztach. Zostanie to osiągnięte poprzez wdrożenie szeregu rozwiązań skalujących, zarówno na poziomie protokołu, jak i na poziomie i w warstwie 2.

Kiedy Segwit został wprowadzony do sieci Bitcoin w 2017 roku, zmniejszył rozmiar transakcji BTC, obniżając opłaty i umożliwiając przetwarzanie większej ilości tx na blok. Jednak to kolejne aktualizacje, które umożliwia Segwit, takie jak podpisy Schnorr, na dłuższą metę zrobią więcej dla skalowania sieci i prywatności.

Podobnie jest z Ethereum. Jeszcze przed premierą ETH 2.0, wiele rozwiązań skalujących zostanie udostępnionych, pomagając zmniejszyć przeciążenie sieci dla wszystkich użytkowników. Sidechains, ZK-rollupy, Osocze, xDai, a platforma hostingowa dApp firmy Cartesi odegra kluczową rolę w osiągnięciu tego celu. Chociaż w tej chwili żadne pojedyncze rozwiązanie skalujące nie może naprawić Ethereum, narzędzia są gotowe, aby złagodzić wymagania stawiane głównym łańcuchom. Jeśli Cartesi może przekonać więcej programistów do budowania na jego frameworku dApp i wykonywania obliczeń poza łańcuchem, to nie tylko wyświadczy programistom przysługę – pomoże całej społeczności Ethereum.

Aby śledzić aktualizacje DeFi w czasie rzeczywistym, sprawdź nasz kanał informacyjny DeFi Tutaj.

PrimeXBT

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me