Mało prawdopodobny konkurent: czy sieć Elastos może konkurować z Ethereum o przyjęcie technologii Blockchain w przedsiębiorstwach?

Reklama Phemex

Pośród całego szaleństwa zdecentralizowanych finansów i zbliżającego się przejścia do weryfikacji stawki, wiadomość, że JPMorgan sprzedał swój łańcuch bloków Quorum firmie ConsenSys, zyskała być może mniej uwagi, niż słusznie na to zasługuje. Chociaż wiadomość była plotkowano od początku tego roku jest to jednak dobra wiadomość dla społeczności Ethereum. W szczególności ConsenSys, która została zmuszona do zwolnienia 14% swojego personelu w lutym. 

Biorąc pod uwagę szum wokół blockchain dla przedsiębiorstw w 2017 i 2018 r., Dla wielu może wydawać się dziwne, że sektor boryka się z problemami. Powód jest chyba dość prozaiczny – technologia nigdy nie była gotowa, aby sprostać stawianym jej wówczas oczekiwaniom. Do dziś Ethereum nadal boryka się z problemami ze skalowalnością i jest mało prawdopodobne, aby to się zmieniło, dopóki pełna aktualizacja ETH 2.0 nie zostanie zakończona, co zajmie kolejny rok lub dwa.. 

 Jednak chociaż aktualizacja 2.0 może rozwiązać problemy związane ze skalowalnością Ethereum, platforma nadal pozostaje rozwiązaniem czysto infrastrukturalnym. W międzyczasie inne platformy przejęły niektóre z podstawowych możliwości Ethereum i rozszerzyły je na pełny zestaw narzędzi. 

W szczególności projekt „Smartweb” Elastos wyłonił się jako wiarygodny przeciwnik Ethereum w przedsiębiorstwie, z wieloma funkcjami zaprojektowanymi z myślą o użytkownikach korporacyjnych. Być może częściowo ze względu na zakres projektu, który ciągnie się aż do utworzenie „Cyber ​​republiki”, Elastos leciał nisko pod radarem w ostatnich miesiącach, a nawet w ostatnich kilku latach. Jednak nowatorskie podejście projektu do użyteczności przedsiębiorstwa warte jest dalszych badań. 

Bezpieczeństwo 

Jako jedna z najstarszych i najczęściej używanych platform blockchain, Ethereum jest wysoce bezpieczne ze względu na decentralizację. Obecnie kosztowałoby to ponad pół miliona dolarów na godzinę, aby zaatakować blockchain Ethereum. 

Elastos wdrożył architekturę wielu łańcuchów obejmującą łańcuch główny i połączone łańcuchy boczne. Główny łańcuch jest kręgosłupem ekosystemu, a jego natywnym tokenem jest ELA. który jest łączony z Bitcoinem. Być może zaskakujące dla każdego, kto wcześniej nie był zaznajomiony z Elastosem, wydobycie ELA jest zabezpieczone przez ponad 70% szybkości mieszania Bitcoina, dzięki czemu jest wysoce odporny na atak. 

Zdecentralizowana tożsamość

Elastos ma również wbudowane inne elementy bezpieczeństwa. Na przykład dApps działające na platformie nie mają dostępu do tradycyjnego internetu, co tworzy barierę ochronną przed złośliwymi aplikacjami. Zamiast tego użytkownik weryfikuje całą komunikację w ramach dApps za pośrednictwem łańcucha bocznego, który używa zdecentralizowanych identyfikatorów (DID). 

Jeśli więc dwie strony chcą współdziałać w aplikacji, kupić usługę lub zagrać w grę, mogą zweryfikować swoją tożsamość, sprawdzając DID. Nawet jeśli aplikacja została przejęta, strony transakcji musiałyby zgodzić się na połączenie swojej aplikacji z DID osoby atakującej, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody. 

Elastos jest również członkiem Decentralized Identity Foundation, organizacji zajmującej się opracowywaniem otwartego i interoperacyjnego ekosystemu zdecentralizowanej tożsamości. Inni członkowie to IBM, Microsoft, Hyperledger i ConsenSys. 

Struktura techniczna Elastos | Źródło zdjęcia: Elastos Orchard

Opłaty transakcyjne

Inteligentne kontrakty są prawdopodobnie najważniejszym punktem sprzedaży Ethereum; Jednak dzięki maszynie wirtualnej Ethereum wiele projektów klonuje teraz EVM, aby zapewnić tę samą przewagę. 

Elastos oferuje możliwość inteligentnego kontraktu przy użyciu EVM jako łańcucha bocznego, oferując programistom wszystkie korzyści płynące z pełnego programowania inteligentnych kontraktów Turing z Solidity. 

Jednak wyzwania związane ze skalowalnością Ethereum oznaczają, że w czasach dużego ruchu opłaty transakcyjne gwałtownie rosną. Nagły pośpiech w stronę DeFi sprawił, że Ethereum zaczęło się ugiąć pod presją, podnosząc opłaty związane z inteligentnymi umowami związanymi z DeFi blisko W niektórych przypadkach 100 dolarów

Uważa się, że przejście na weryfikację stawki przyniesie pewną poprawę w kwestii opłat transakcyjnych. Jednak do czasu wdrożenia pełnego rozwiązania shardingu przepustowość Ethereum będzie nadal ograniczona. Nieuchronnie, jeśli popyt będzie się utrzymywał, opłaty prawdopodobnie pozostaną wysokie. 

Elastos radzi sobie z tym wyzwaniem, korzystając z delegowanego konsensusu potwierdzającego stawkę, uruchamianego przez tyczone węzły, które weryfikują bloki za niewielką rekompensatę. Ponieważ jego uruchomienie jest znacznie tańsze niż dowód pracy Ethereum, użytkownicy Elastos mogą cieszyć się niższymi opłatami transakcyjnymi.

Stos technologiczny Ethereum Enterprise (zdjęcie: LedgerInsights)

Wbudowane zdecentralizowane przechowywanie plików

Przechowywanie danych i plików w Ethereum jest zbyt drogie, kosztuje setki tysięcy dolarów opłat za stosunkowo niewielką ilość pamięci. Deweloperzy mają do wyboru dwie opcje. Mogą płacić za scentralizowaną usługę przechowywania danych, taką jak AWS, która odrzuca wiele zalet bycia zdecentralizowaną aplikacją. Alternatywnie mogą również korzystać ze zdecentralizowanej usługi plików, takiej jak międzyplanetarny system plików (IPFS). 

Tak czy inaczej, muszą sami to ustawić, aby ich dApp działał. 

Elastos oferuje skoncentrowaną na prywatności zdecentralizowaną usługę plików o nazwie Hive ++. Jest wbudowany w technologię, dzięki czemu programiści nie muszą korzystać z wielu usług. Dzięki Hive ++ użytkownik może uruchomić własny węzeł, w którym można bezpiecznie przechowywać wszystkie dane z aplikacji i profili DID. W rzeczywistości Hive ++ ma przewagę nad IPFS, ponieważ koncentruje się na prywatności, a także jest zdecentralizowany. 

Wniosek

Od kilku lat własny sukces Ethereum stworzył dla podstawowego zespołu programistów więcej problemów, niż może rozwiązać. Ponadto, utrzymując 100% wysiłków skoncentrowanych na skalowalności, Ethereum pozostaje czystym rozwiązaniem infrastrukturalnym, które nie oferuje zbyt wiele użyteczności. 

Czas potrzebny na rozwiązanie tych problemów i otwarty charakter EVM dały projektom takim jak Elastos czas na opracowanie bardziej w pełni funkcjonalnego, użytecznego rozwiązania, gotowego do natychmiastowego przyjęcia przez przedsiębiorstwa. W praktycznie każdym przypadku użycia, w którym prywatność, tożsamość i bezpieczeństwo transakcji są najważniejsze, Elastos ma wiele do zaoferowania. Dlatego nie byłoby zaskakujące, gdyby projekt zaczął przyciągać więcej uwagi ze względu na atrakcyjność przedsiębiorstwa w nadchodzących miesiącach i latach.

Aby śledzić aktualizacje DeFi w czasie rzeczywistym, sprawdź nasz kanał informacyjny DeFi Tutaj.

PrimeXBT

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me