Blockchain Trends: czego powinniśmy się spodziewać od 2021 roku?

blockchain

Technologia Blockchain przeszła długą drogę od pojawienia się kryptowaluty 12 lat temu. Chociaż technologia została po raz pierwszy przyjęta dla zdecentralizowanych kryptowalut, ma ona możliwość zastosowania w szerszych przypadkach użycia niż tylko waluty. Rzeczywiście, technologia została zaadoptowana do wielu innych celów i ta popularność wciąż rośnie. W tym artykule opisano, jak rynek blockchain rozwijał się w czasie i dlaczego prawdopodobnie jeszcze się zwiększy w 2021 roku.

Rynek Blockchain znacznie się rozwinął

unsplash.comunsplash.com

Odkąd kryptowaluty pojawiły się jako pierwsze zastosowanie technologii blockchain, wiele innych sektorów przyjęło ją. Obejmuje to tych, którzy twierdzą, że kryptowaluty nie są legalne i nie należy ich zachęcać. Dzieje się tak, ponieważ technologia wnosi wiele korzyści do dzisiejszego świata biznesu.

Zalety te obejmują szybkość, łatwość obsługi, redukcję kosztów i przejrzystość. Te cechy technologii blockchain sprawiają, że jest ona przydatna w wielu branżach jednocześnie. Na przykład, aby dokonać płatności, takich jak kryptowaluta, istnieje szybkość i niskie opłaty, szczególnie w przypadku altcoinów. Można wysłać miliony dolarów w kilka sekund, a będzie to kosztować tylko kilka centów. To duża zmiana w stosunku do starych metod płatności, które obciążają procent kwoty i może zająć kilka dni.

Dzisiejsze firmy chcą zaoszczędzić koszty i czas, maksymalizując zyski, co zachęca ich do korzystania z tej technologii. Trendy blockchain sugerują, że ta atrakcyjność firm nie zwalnia, a 2021 może być rokiem, w którym można spodziewać się znacznie szerszego przyjęcia.

Sektory, które weszły na rynek Blockchain

Zapłata

Jednym z sektorów, który naprawdę zadomowił się na rynku blockchain, jest branża płatnicza. Jak dotąd płatności oparte na łańcuchu bloków stały się bardzo powszechne w przypadku walut cyfrowych, takich jak Bitcoin, Ethereum i wiele innych. Korzystanie ze stablecoinów, grupy kryptowalut o względnej stabilności, staje się jeszcze bardziej powszechne. Te kryptowaluty oferują użytkownikom szybkość i dostępność, jaką zapewnia blockchain, a jednocześnie niską zmienność, ponieważ są powiązane z walutami fiducjarnymi, takimi jak USD.

płatność blockchainunsplash.com

Zarządzanie łańcuchem dostaw

Kolejnym sektorem światowej gospodarki, który również wszedł na ten rynek, jest zarządzanie łańcuchem dostaw. Typowym projektem blockchain oferującym tę usługę jest VeChain. Dzięki tokenowi VET i tokenom VTHO projekt zakłóca tradycyjne modele łańcucha dostaw i zapewnia przejrzystość, redukcję kosztów i szybkość w zarządzaniu łańcuchem dostaw. VeChain oddaje również kontrolę nad całym procesem w ręce jednostek, a nie centralną kontrolę.

Takie zastosowanie w łańcuchu dostaw jest widoczne w rolnictwie, a nawet w branży jubilerskiej. W 2020 roku marka jubilerska KIM Diamond uruchomiła swój flagowy sklep i serię biżuterii. Marka wykorzystuje blockchain do zarządzania integracją luźnych zasobów mineralnych diamentów. Istotą jest zapewnienie przejrzystości i zapobieganie oszustwom w procesie integracji.

W rolnictwie zastosowanie tej technologii zapewnia przejrzystość i zapobiega marnotrawstwu produktów, gdyż łańcuch dostaw przebiega szybciej. Zwiększa to efektywność dystrybucji produktów rolnych i ogranicza niedobory żywności spowodowane marnotrawstwem podczas dystrybucji. To tylko kilka aplikacji, które są teraz dostępne na rynku blockchain.

Finanse

Zdecentralizowane finanse lub DeFi nie są już nowością. Ekosystem cieszy się dużym zainteresowaniem, a inwestorzy nieustannie do niego biegają. Tokeny i giełdy DeFi działają w sposób zdecentralizowany, bez władz centralnych. Daje to jednostkom moc do zarządzania ekosystemem i jest jedną z rzeczy, które doprowadziły do ​​fenomenalnego wzrostu sieci Ethereum w 2020 r..

Sektory jeszcze do wykorzystania

blockchainunsplash.com

Chociaż technologia blockchain została przyjęta w niektórych przypadkach, wciąż jest wiele do zrobienia. Niektóre z sektorów, które nadal są potencjalnymi obszarami dla technologii, obejmują:

Głosowanie

Kwestia oszustw wyborczych jest poważna w krajach rozwijających się, a także w niektórych rozwiniętych. Jednym ze sposobów, które zostały zasugerowane jako rozwiązanie tego problemu, jest użycie łańcucha bloków w głosowaniu. Nawet jeśli było kilka prób, nadal nie jest to zbyt dobrze akceptowane, ponieważ nadal istnieje kilka poprawek do wprowadzenia. Jest to jednak kluczowy obszar, który może zostać zrewolucjonizowany dzięki tej technologii.

Zarządzanie

Blockchain może być również używany w zarządzaniu. Będzie to łatwy sposób na sprawdzenie oszustw i zapewnienie przejrzystości w korzystaniu z funduszy, ponieważ zapisy w łańcuchu bloków są nieusuwalne i można je łatwo prześledzić. Jeśli świat poważnie podchodzi do przejrzystości w zarządzaniu, to użycie łańcucha bloków do tego celu musi być na stole i ostatecznie może stać się rzeczywistością.

Czego się spodziewać w 2020 roku

Rok 2020, choć trudny, był również rokiem wypełnionym przyjęciem technologii, takich jak blockchain. W 2021 r. Ta adopcja prawdopodobnie wzrośnie na wyższy poziom, ponieważ więcej firm będzie nadal badać sposoby obniżania kosztów, oszczędzania czasu i zwiększania wydajności. Pandemia COVID-19 również mocno nadwerężyła firmy w 2020 roku, co może zmusić firmy do poszukiwania takich rozwiązań technologicznych, jeszcze bardziej, w tym roku. Ponieważ wszystko zostanie zdigitalizowane, aby nadążyć za transformacjami ery cyfrowej, technologia blockchain będzie wiodła, a jej akceptacja prawdopodobnie wzrośnie.

Wniosek

Technologia Blockchain przeszła długą drogę od samych kryptowalut do innych sektorów, takich jak zarządzanie łańcuchem dostaw, finanse i płatności. Jednak więcej sektorów musi ją przyjąć, aby stała się technologią dominującą na świecie. Rok 2021 może być rokiem, w którym mogłoby nastąpić znaczne skalowanie adopcji. Coraz więcej firm, a nawet rządów, podejmuje kroki w celu ulepszenia swoich systemów w zakresie przejrzystości, wydajności i redukcji kosztów.

Wyróżniony obraz: unsplash.com

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me