Co to jest chłodnia?

Jak korzystać z chłodni dla Bitcoinów

najlepszy portfel bitcoin

W jaki sposób przechowywanie Bitcoinów może być „gorące” lub „zimne”?

Co oznaczają te terminy?

Nie portfele mniej więcej to samo?

Co to jest chłodnia bitcoinów?

TL; DR: „Chłodnia Bitcoin”Odnosi się do praktyki zapewniania bezpieczeństwa i nietknięcia Bitcoin przez długi okres czasu.

Dobrą analogią do chłodni Bitcoin może być skarbiec banku lub zakopany skarb pirata. Banki zamykają swoje aktywa głęboko pod ziemią i otaczają je uzbrojonymi strażnikami, kamerami, kodami dostępu i innymi środkami bezpieczeństwa. Piraci zakopywali łupy na wyspie i stworzyli mapę powrotu.

Ale co z Bitcoinem lub innymi kryptowalutami?

Bitcoin to pierwsze na świecie cyfrowe pieniądze na okaziciela, cyfrowe aktywa, które użytkownicy mogą naprawdę posiadać.

Sama sieć Bitcoin jest przez cały czas aktywnie chroniona przez coś zwanego mocą mieszania, która jest w zasadzie mocą obliczeniową wszystkich górników, którzy organizują transakcje w bloki w zamian za nagrody bitcoin.

Prawdopodobnie największym zagrożeniem dla Bitcoin użytkownika jest użytkownik.

Oto kilka przykładów tego, jak użytkownicy mogą stracić swoje krypto:

 • Zgubiłem klucze prywatne
 • Zaufana strona trzecia (np Mt. Gox, niesławna wymiana) do przechowywania krypto.
 • Ujawnianie kluczy prywatnych w Internecie i kradzież środków
 • Zostanie oszukanym przez oszusta do przekazania kryptowalut w zamian za fałszywe obietnice (tj. kopanie w chmurze)
 • Oprogramowanie ransomware zaprojektowane do szantażowania użytkowników lub uzyskaj dostęp do kluczy prywatnych
 • Niewłaściwe użycie portfeli papierowych lub portfeli oprogramowania
 • Stajesz się paranoikiem z powodu utraty krypto i zabezpieczenia go, aby nawet użytkownik nie pamiętał, jak uzyskać do niego dostęp
 • Bycie zaangażowanym w tragiczny wypadek na łodzi

Oszustwo

Możesz również przeczytać obszerną, ale niewyczerpującą treść lista oszustw ludzie biegną po Twój Bitcoin.


To nasuwa następujące pytania:

1) Jaki jest właściwy poziom bezpieczeństwa dla użytkowników, którzy chcą hodować bitcoiny?

2) Jakie kroki powinni podjąć użytkownicy, aby zabezpieczyć Twoje bitcoiny?

Odpowiedzi będą się różnić dla różnych użytkowników.

Niektóre opcje są przeznaczone dla niewielkiego odsetka hodowców bitcoinów, niektóre są przeznaczone dla wszystkich użytkowników do ćwiczenia, a niektóre opcje są przeznaczone dla użytkowników zerowych (np. Nie rób tego, to nie jest dobry wybór).

Jak bezpiecznie hodl Bitcoin Czasami trudno jest uzyskać dobrą poradę.

Jednym z powodów jest to, że eksperci ds. Bezpieczeństwa i doświadczeni hodowcy chronią swoje metody, aby nie dawać żadnych wskazówek, które mogą stać się lukami i wektorami ataku dla potencjalnych złodziei..

Nie bądź celem

TL; DR: Nie mów ludziom, że posiadasz bitcoiny, a na pewno nie mów im, ile lub jak jest on przechowywany.

Mężczyzna z kaczątymi ustami

Czy ten temat naprawdę pasuje do praktyk dotyczących chłodni? Tak, a jeśli mi nie wierzycie, weźcie pod uwagę, że najbardziej wykwalifikowani eksperci stosują się do tej rady.

Nie rób z siebie łatwego celu dla napastników.

Nie mów o tym, ile bitcoinów posiadasz.

Nie rozmawiaj o tym, jak i gdzie jest przechowywany.

Jeśli rozmawiasz w mediach społecznościowych o swoich dużych zyskach lub kupujesz spadki i saldo, zwiększasz prawdopodobieństwo, że staniesz się celem.

Jeśli jesteś tutaj, aby przeczytać o zimnym przechowywaniu bitcoinów, najlepszych praktykach, jest to zasada numer jeden – Pamiętaj, że to pieniądze.

Czy chodzisz i rozmawiasz o tym, ile masz na koncie bankowym?

Nie, oczywiście nie. Nie rób tego również z zasobami Bitcoin.

Ćwicz chłodzenie z monetami Bitcoin Testnet

TL; DR: Poćwicz swoją chłodnię z fałszywymi bitcoinami, zanim spróbujesz prawdziwej okazji! To trochę jak plac zabaw, zanim wejdziesz do prawdziwego świata.

Bitcoin Testnet

Wielu użytkowników zaniedbuje świetne narzędzie, którym dysponujemy: Bitcoin Testnet.

Niezależnie od tego, które rozwiązania chłodnicze brzmią najlepiej w twoich okolicznościach, poświęć trochę czasu na ich przećwiczenie przy użyciu monet Testnet. Upewnij się, że wybory w zakresie zabezpieczeń są dla Ciebie wygodne i wiesz, jak one działają.

Utwórz portfel Testnet.

Wyślij trochę monet.

Usuń portfel.

Użyj frazy odzyskiwania, aby odzyskać dostęp.

Praktyka czyni mistrza!

Bitcoin „Cold Storage” dla większości użytkowników

Trezor i Billfodl

TL; DR: aby przeciętny człowiek mógł wystarczająco zabezpieczyć bitcoiny, najlepszą praktyką jest prawdopodobnie zakup portfela sprzętowego (tj. Trezor i / lub a ColdCard) i kup stalowy portfel (czyli Billfodl) do utworzyć kopię zapasową twoje prywatne nasienie.

Taką radę udzielił mi Richard Bensberg, organizator spotkania Bitcoin w Pekinie, kiedy skontaktowałem się z nim w sprawie tego artykułu.

I ma rację. Nowi użytkownicy nie powinni bać się wypróbować tych technik, korzystając z sieci testowej – do tego służy.

Gdy strach minie, możesz przejść do prawdziwej transakcji i zastosować niektóre z podstawowych porad zawartych w tym artykule, a mimo to osiągnąć bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa.

Znani eksperci i doświadczeni użytkownicy Bitcoinów, tacy jak AMERICAN HODL, Andreas Antonopoulos, Jameson Lopp, a inni często powtarzają, że kradzież nie jest największym zagrożeniem dla twojego Bitcoina.

Jak ostrzega Andreas:

Andreas Antonopoulos

Większość użytkowników Bitcoin zgłasza straty z powodu własnego zaniedbania, przy znacznie mniejszych stratach wynikających z kradzieży.

To znaczy jesteś swoim największym wrogiem, i jesteś osobą, która najprawdopodobniej spowoduje utratę swojego bitcoina.

Dlatego ważne jest, aby znaleźć odpowiednią równowagę między zabezpieczeniem bitcoinów a utrzymaniem ich w prostocie do odzyskania.

Zawsze będzie to zależeć od twojego poziomu wiedzy i znajomości wszystkich rzeczy związanych z bitcoinem.

Jeśli jest to twoje pierwsze przedsięwzięcie w chłodni lub zabezpieczaniu bitcoinów, pierwszym krokiem (jeśli już posiadasz bitcoiny) powinno być kupienie portfela sprzętowego, a następnie zakup stalowego portfela.

Istnieje techniczny zgrubny konsensus, że jest to doskonały punkt wyjścia dla większości nowych Gracze bitcoinów.

Plik portfel sprzętowy (tj Księga główna, Trezorlub ColdCard) to małe urządzenie z ekranem, które podłączasz do komputera i wpisujesz kod PIN za każdym razem, gdy chcesz uzyskać dostęp do swojego bitcoina.

To urządzenie chroni użytkowników bitcoinów przed potencjalnym zagrożeniem wirusami komputerowymi, złośliwym oprogramowaniem i innymi podobnymi próbami zdobycia bitcoinów.

Dlatego jest to najczęściej zalecane rozwiązanie bezpieczeństwa dla wszystkich użytkowników kryptowalut.

Jeśli zastanawiasz się, który portfel sprzętowy kupić, jest wiele możliwości wyboru. Jednak trzy, które otrzymują najwięcej rekomendacji, to Księga główna, ColdCard,i Trezor.

Portfele Ledger, Coldcard, Trezor

Jednak istnieje WIELE więcej możliwości wyboru niż tylko te i zdecydowanie przeprowadź własne badania, aby określić, który jest dla Ciebie najlepszy.

Kupując portfel sprzętowy, pamiętaj również o zagrożeniach produkcyjnych. Jeśli to możliwe, zawsze kupuj z oficjalnego źródła (takiego jak strona internetowa firmy). Unikaj używanych przedmiotów lub witryn z aukcjami online. Pamiętaj, że kupujesz z niezaufanych źródeł. Jeśli proces produkcyjny został naruszony, to było znane w Chinach (na przykład), możesz kupować jednostkę z preinstalowanym złośliwym oprogramowaniem lub backdoorem. Lepiej dmuchać na zimne.

Stalowy portfel (tj. ABillfodl) jest Twoim bezpiecznym miejscem, w którym przechowujesz swoją prywatną frazę seed na wypadek, gdyby coś stało się z Twoim portfelem sprzętowym lub programowym i chcesz uzyskać dostęp do swojego bitcoina.

Billfodl z tłem ognia

To jest jak portfel papierowy ale jest wydrukowany na metalu, takim jak stal.

Andreas Antonopoulos zaleca zapisanie frazy początkowej i przechowywanie jej w wielu miejscach w celu utworzenia kopii zapasowej portfel.

Wspomina spisanie tego na papierze, ale stwierdza też: „Papier to papier. Pali się, zamoknie, zakwasza, zmienia kolory, drze się, cokolwiek. “

Biorąc więc pod uwagę ryzyko, posiadanie kopii zapasowej tylko na papierze nie jest najlepszym rozwiązaniem dla użytkowników zainteresowanych przechowywaniem w chłodni.

To kolejny powód, dla którego doświadczeni gracze bitcoinów, tacy jak Michael Flaxman i Andreas Antonopoulos, zalecają zakup stalowego portfela (lub dwóch).

Zapewni to wysoki stopień bezpieczeństwa, chroniąc twoją kopię zapasową przed ogniem, zalaniem i innymi nieoczekiwanymi problemami.

Jest to najbardziej przyjazne dla użytkownika rozwiązanie i jest odpowiednio bezpieczne dla prawdopodobnie ponad 90% nowych użytkowników bitcoinów.

Monety warte wyceny

Korzystanie z maszyny z przerwą powietrzną (offline)

Maszyna z przerwą powietrzną to komputer lub urządzenie, które nie jest w żaden sposób połączone z Internetem ani innym urządzeniem, ani za pomocą kabla, ani żadnego połączenia bezprzewodowego (w tym Bluetooth).

Komputer z izolacją powietrzną najlepiej nie miałby możliwości bezprzewodowego łączenia się z Internetem lub innym urządzeniem.

Gwarantuje to, że żadne złośliwe oprogramowanie ani wirus nie mogą przeniknąć do urządzenia przez USB i zmienić ustawień bez wiedzy użytkownika.

Z tego powodu niektórzy eksperci zalecają używanie starszej maszyny, sprzed 2008 roku.

Może to jednak wiązać się z innymi zagrożeniami, więc pamiętaj, aby najpierw wypróbować swoją konfigurację z monetami Testnet i mieć kopię zapasową frazy seed przed wejściem w to na wypadek, gdyby coś poszło nie tak.

Możesz Czytaj więcej o konfiguracji tego systemu na Bitcoin Wiki.

Infograf zabezpieczający portfel oszczędnościowy online

Najlepsze zabezpieczenia: szczególne okoliczności

tj. jesteś kimś sławnym, jesteś teraz bogaty w Bitcoin itd.

Używanie Multisig z 2 portfelami sprzętowymi

Możesz zwiększyć bezpieczeństwo przechowywanych bitcoinów o rząd wielkości, używając konfiguracji multisig 2 z 2 i zabezpieczając ją dwoma portfelami (najlepiej portfelami sprzętowymi) wykonanymi przez różnych producentów, używając jednego podpisu dla każdego urządzenia sprzętowego.

Korzystanie z jednego podpisu dla każdego urządzenia sprzętowego

Ta metoda jest prawdopodobnie najlepszą opcją i została dobrze opisana przez Michaela Flaxmana.

Będziesz chciał znaleźć portfel programowy, który jest dla Ciebie wygodny i który jest w stanie utworzyć portfel z wieloma podpisami za pomocą portfeli sprzętowych.

Logo Electrum

Electrum to dobrze znany portfel, który może to zrobić i może dobrze działać dla użytkowników, którzy wiedzą, co robią i zachowują wszelkie środki ostrożności.

Generowanie własnego adresu Bitcoin

Możesz użyć monet, kostek lub innych podobnych metod do generowania liczb losowych w celu stworzenia własnego adresu Bitcoin.

Para kości

Stamtąd też możesz użyj BIP39 do stworzenia własnej mnemonicznej frazy inicjującej.

Jeśli zdecydujesz się to zrobić, pamiętaj, aby najpierw poćwiczyć z monetami testnetowymi i pamiętaj, aby nie wystawiać żadnego aspektu generowania klucza na widok kamer bezpieczeństwa, kamer internetowych lub Internetu.

Upewnij się, że wykonujesz tę metodę w bezpiecznym miejscu i bez połączenia z Internetem I, w przypadku korzystania z komputera lub urządzenia elektronicznego z maszyną z izolacją powietrzną.

Uwaga dodatkowa: czy kiedykolwiek się zastanawiałeś ile adresów Bitcoin istnieje?

Tworzenie portfela papierowego

Portfel papierowy

Tworzenie portfela papierowego (możesz przeczytać nasz artykuł dotyczący portfeli papierowych TUTAJ) nie jest opcją zalecaną do przechowywania w chłodni, ale jest to cholernie fajna rzecz, którą możesz zrobić jako użytkownik bitcoinów.

Polecamy go tutaj tylko jako coś do zabawy i używania w sieci testowej!

Andreas Antonopoulos wyjaśnia niebezpieczeństwa związane z używaniem portfela papierowego do zabezpieczania bitcoinów.

Na każdym etapie są drobne pomyłki, które spowodują, że twórca portfela papierowego na zawsze straci bitcoiny.

Oto kilka przykładów:

– Papier można łatwo zniszczyć, podrzeć lub zgubić.

– Drukarki mogą przechowywać dane, co oznacza, że ​​wydrukowany klucz prywatny

może zostać zaatakowany przez osobę atakującą, która ma dostęp do drukarki.

– Atrament może wyblaknąć.

– Jeśli zdecydujesz się to zrobić, zaimportowanie portfela papierowego do portfela oprogramowania może być trudne.

Możesz nie zdawać sobie sprawy: jeśli zaimportujesz portfel papierowy do portfela programowego i wydasz trochę bitcoinów, wszystkie niewydane bitcoiny mogą nie zostać zwrócone do portfela papierowego, ale zamiast tego mogą zostać wysłane na inny „zmień adres”

Ten adres zmiany jest często tworzony przez portfel oprogramowania.

Użytkownicy, którzy nie są świadomi tego zachowania, mogą nie zapisać dostępu do nowo utworzonego „adresu zmiany” i sądzić, że ich portfel papierowy zawiera bitcoiny, które nie zostały wydane.

Wielu użytkowników bitcoinów straciło bitcoiny za pomocą portfeli papierowych. Możesz przeczytać więcej szczegółówo zgubieniu papierowego portfela.

Aby spróbować zrobić portfel papierowy, postępuj zgodnie z instrukcjami na jednej z poniższych witryn internetowych:

http://www.bitaddress.org/

Korzystanie z programu Shamir’s Secret Sharing Scheme (SSSS)

Nazwany kryptograf Adi Shamir stworzył szeroko znany program o nazwie „Shamir’s Secret Sharing Scheme”(SSSS), który pozwala komuś na użycie jakiegoś sekretu (takiego jak klucz prywatny lub hasło) i podzielenie go na wybraną liczbę części zwanych„ udziałami ”.

Słynny kryptograf, Adi Shamir

Adi Shamir

Musisz mieć określoną liczbę tych udziałów, aby odtworzyć sekret, podobnie jak w przypadku pliku multisig.

Na przykład możesz użyć kryptografii w taki sposób, aby podzielić swój prywatny klucz Bitcoin na 3 udziały, tak abyś musiał mieć dowolne 2 z tych 3, aby odzyskać klucz prywatny.

Posiadanie tylko 1 z 3 nie wystarczy do zrekonstruowania klucza prywatnego.

Gregory Maxwell, CTO w Blockstream i szanowany kryptograf, który w znacznym stopniu przyczynia się do rozwoju Bitcoin, jest dość krytyczny wobec korzystania z tej metody, ale Michael Flaxman zaleca ją (dla bardzo doświadczonych użytkowników, którzy potrzebują jak największego bezpieczeństwa).

Ruben Somsen zauważa również, że w końcu, gdy Schnorr Multisig wkracza do Bitcoin Core, będzie to lepsza alternatywa dla korzystania z SSSS, ponieważ użytkownicy będą mogli podpisywać transakcje z udziałami zamiast konieczności rekonstruowania klucza prywatnego z udziałów przed podpisaniem.

Jeśli jesteś zainteresowany skorzystaniem z tego schematu,bądź świadomy ostrzeżeń Grega Maxwella, i możesz spróbować użyć go na maszynie z przerwą powietrzną przez pobranie narzędzia SSSS Iana Colemana tutaj.

Trezor również to ogłosił Wkrótce SSSS pojawi się w ich portfelach sprzętowych.

Billfodl oferuje również stalowy portfel zaprojektowany do naśladowania SSSS bez konieczności używania jakiegokolwiek oprogramowania. Zamiast tego, użytkownik bierze normalne ziarno składające się z 24 słów i dzieli je na 3 mini Billfodls, z których każdy obsługuje 16 słów. Jeden fragment zawiera słowa 1-16, drugi 9-24, a trzeci 17-24 & 1-8.

Możesz kupić lub obejrzeć multisart Billfodl w formacie więcej szczegółów.

Billfodl

Korzystanie z protokołów przechowywania w chłodni

Protokół lodowcowy to instrukcje krok po kroku dotyczące przechowywania bitcoinów z wyższym poziomem bezpieczeństwa w porównaniu z praktykami przeciętnego użytkownika.

Protokół lodowcowy

Poniżej zera to „portfel do przechowywania w trybie offline dla przedsiębiorstw” typu open source, opracowany przez Square, słynną firmę zajmującą się przetwarzaniem płatności, założoną przez Twittera Jacka Dorseya.

Kwadratowe logo

Protokoły te są profesjonalnie opracowywane z wykorzystaniem zaawansowanych środków bezpieczeństwa. Z tego powodu Richard Bensberg ostrzega, że ​​„Lodowiec jest prawdopodobnie zbyt zaangażowany dla początkujących.

SubZero używa HSM, więc to jest również dla początkujących ”.

Niezależnie od tego, sprawdź je, gdy dowiesz się coraz więcej.

Korzystanie z usług Multisig

Niektóre usługi oferują bycie jednym z Twoich sygnatariuszy (na przykład) w schemacie 2 z 2 multisig. Blockstream Green jest świetnym przykładem przyjaznego dla użytkownika portfela, który zapewnia usługę mającą na celu ochronę nowszych użytkowników Bitcoin przed utratą środków.

Blocksream Green

Usługa nie może ukraść Twojego bitcoina, ponieważ ma tylko 1 z 2 lub niezbędne klucze prywatne.

Mario Gibney, pracownik Blockstream i współgospodarzem Unhashed Podcast, wyjaśnia, że ​​kiedy chcesz dokonać płatności, podpisujesz transakcję, a następnie Blockstream Green automatycznie podpisuje tę samą transakcję na swoim końcu po zweryfikowaniu za pomocą wybranej metody 2-FA. Następnie wiadomość e-mail z transakcją, a ponadto istnieje blokada czasowa regulowana przez użytkownika, którą Mario wyjaśnia dalej.

„Po każdej transakcji nasz serwer wysyła do Ciebie e-maile z wstępnie podpisanymi transakcjami z wyżej wymienionym blokadą czasową. musisz użyć innego naszego narzędzia, zwanego garecovery, z nlocktimes, aby odebrać swoje fundusze, jeśli [musisz]. ”

Więc jeśli zgubisz jeden ze swoich kluczy, usługa jest w stanie pomóc Ci odzyskać dostęp do bitcoinów.

Nie ręcę za te usługi, a korzyści i ryzyko związane z korzystaniem z takiej usługi nie są objęte zakresem tego artykułu, ale dwie takie płatne usługi są polecane przez AMERICAN HODL.

Przeprowadź własne badania i dokonaj świadomego wyboru, czy jest to właściwa decyzja dla Ciebie.

1. Casa Hodl

2. Rozwiązania Multisig firmy Unchained Capital

Korzystanie z portfela oprogramowania Electrum

Dlaczego ten popularny portfel programowy nie miałby być wymieniony dla nowych użytkowników bitcoinów?

Powodem jest to, że nawet doświadczeni użytkownicy bitcoinów narzekali na interfejs użytkownika, chociaż zawsze się on poprawia.

Nie tylko to, ale co ważniejsze, Electrum stał się popularnym celem hakerzy wyłudzający informacje do tego stopnia, że ​​trudno jest stwierdzić, czy pobrane oprogramowanie jest zainfekowane, czy nie.

Jest to szczególnie ważne dla nowych użytkowników, ale zostało to również powiedziane przez doświadczonych hodowców.

Możesz pobierz Electrum TUTAJ ale pamiętaj, aby uzyskać informacje o zagrożeniach związanych ze złośliwym oprogramowaniem, zanim wskoczysz do niego.

Możesz czytaj więcej o problemach ze złośliwym oprogramowaniem / phishingiem TUTAJ.

Jeśli po prostu wyszukasz „Electrum malware”, odkryjesz, że wiele ofiar podzieliło się swoimi historiami.

Jeśli to możliwe, stanowczo zalecamy, aby użytkownicy portfela Electrum mieli własny Electrum Personal Server dla najlepszego bezpieczeństwa, zapewniając, że Twój portfel nie połączy się ze złośliwym oprogramowaniem.

Korzystanie z torby Faradaya

TL; DR: Torba Faradaya blokuje wszystkie częstotliwości radiowe przed dotarciem do jakichkolwiek urządzeń elektronicznych w środku.

ZA Torba Faradaya to po prostu miły dodatek zapewniający bezpieczeństwo.

Torba Faradaya

Bluetooth, Wi-Fi, RFID itp.; nic nie będzie komunikować się z portfelem sprzętowym.

Używać Torba Faradaya zależy tylko od tego, jak użytkownik myśli o prawdopodobieństwie wystąpienia tego wektora ataku na jego elektronikę. Zależy to również od używanych portfeli sprzętowych.

Na przykład do wielu portfeli sprzętowych nie można uzyskać dostępu bez ich włączania, co wymaga fizycznego podłączenia do źródła zasilania, takiego jak komputer stacjonarny lub laptop, przez port USB.

Jednak zmienia się to w przypadku portfeli takich jak Ledger Nano X, który nie tylko obsługuje połączenia przez Bluetooth, ale także wykorzystuje wewnętrzną baterię, którą można ładować.

Jest więc przynajmniej teoretycznie możliwe, że ktoś mógłby uzyskać zdalny dostęp do urządzenia i komunikować się z nim – chociaż księga dokładnie utrzymuje, że bezpieczny element portfela uniemożliwi potencjalnemu napastnikowi podpisywanie transakcji z urządzenia.

Torba Faradaya

Twierdzę, że niski koszt torby Faradaya sprawia, że ​​jest ona warta dodatkowej ochrony, którą oferuje przed zagrożeniami elektromagnetycznymi lub wszelkimi potencjalnymi atakami bezprzewodowymi na urządzenia obsługujące komunikację bezprzewodową.

Chociaż takie ataki nie są powszechne, jest to po prostu taki prosty środek bezpieczeństwa, który należy podjąć, zwłaszcza jeśli masz znaczną ilość bitcoinów lub spodziewasz się, że wartość będzie nadal rosła. Jeśli nadal nie jesteś tego pewien, przeczytaj cały artykuł o tym, dlaczego jest to zalecane.

Porady ekspertów dotyczące przechowywania w chłodni

Richarda Bensberga

Richarda Bensberga podał w swojej radzie takie szczegóły, najlepiej przedstawić je własnymi słowami:

1. Użyj gorącego portfela (Samourai)

UWAGA: wszystkie gorące portfele muszą wiedzieć o Twoich transakcjach, aby je przetworzyć. Upewnij się, że włożyłeś te monety (używając Whirlpool ze świeżym portfelem przed przeniesieniem się do skrytki), aby uzyskać taką samą prywatność finansową, jakiej oczekiwałbyś od swojego banku.

2. Zainstaluj „gorący portfel” Samourai na urządzeniu offline, a następnie monitoruj salda za pomocą aplikacji Samourai’s Sentinel. Twoje transakcje zostaną bezpiecznie podpisane na urządzeniu offline – następnie za pomocą kodów QR przeniesiesz podpisaną transakcję na urządzenie online i wyemitujesz. To świetny sposób, aby zrozumieć, co się dzieje, gdy robisz bitcoin tx! Uwaga – to nadal narusza zasadę 1 – ale narzędzia do uruchamiania własnego trackera bez wycieku danych będą wkrótce gotowe i jeszcze jedna rzecz, która pomoże ci lepiej zrozumieć technologię. W tym momencie możesz również zechcieć pobawić się ręcznym generowaniem kluczy prywatnych za pomocą monet / kości dla dodatkowej zabawy – ale zalecałbym pozostanie przy oprogramowaniu do zabezpieczania pieniędzy.

3. Kup i używaj portfela sprzętowego (Trezor). Upewnij się, że nasiona portfela przechowujesz w bezpiecznym miejscu. Aby odpowiednio zabezpieczyć urządzenie, oprócz kodu PIN konieczne będzie użycie hasła. Grozi to jednak utratą dostępu do funduszy w przypadku utraty tych informacji. Będziesz także musiał fizycznie chronić nasiona. Portfel sprzętowy to świetny sposób na zrozumienie kompromisów w zakresie bezpieczeństwa i tego, jak wyrafinowane ataki mogą zagrażać bezpieczeństwu urządzenia. Jedną rzeczą, o której ludzie nie myślą wystarczająco, jest to, jak skonfigurować / obsługiwać portfel sprzętowy. Jeśli używasz tego w miejscu publicznym, istnieje prawdopodobieństwo, że CCTV przechwyci wrażliwe dane. Wyobrażam sobie, że stare nagrania CCTV (zwłaszcza z przestrzeni coworkingowych) będą w przyszłości ogromnym honeypotem.

4. Dedykowana maszyna do przechowywania w chłodni. Korzystając z laptopa sprzed 2008 roku, stosując podobne zasady do protokołu Glacier **.

American HODL

Andreas Antonopoulos

 • Użyj 2-FA: hasło, skaner linii papilarnych iPhone’a, numer PIN, uwierzytelniacz telefonu
 • Skonfiguruj bezpieczny komputer, aby wygenerować klucze
 • Nie twórz kopii zapasowych kluczy online.
 • Nie krój nasion na kawałki
 • Napisz kolejno 24 słowa w jednym miejscu i zapisz je

Obejrzyj pełne wideo z jego przemówienia do chłodni poniżej

Michael Flaxman

Od Odcinek 97 podcastu Stephan Livera (1 godz. 17 min)

Nadchodzące opcje chłodni

Przydatne linki

Podziękowanie

Specjalne podziękowania dla następujących osób za poświęcenie czasu na odpowiedzi na pytania lub podzielenie się doświadczonymi radami dotyczącymi tego artykułu: Richarda Bensberga, organizator Spotkanie Bitcoin w Pekinie; AMERICAN HODL, długa sztaplarka satów; Stephan Livera z Stephen Livera Podcast (Głównie SLP 97, ale także SLP 96 i koniec 62), Leo Weese, prezes Stowarzyszenie Bitcoin w Hongkongu, i Spotkanie Bitcoin w Seulu organizatorzy (Ruben Somsen, Ben McDonald, i Calvin Kim).

UWAGA: AMERICAN HODL może w przyszłości ponownie zmienić konta na Twitterze. Po prostu poszukaj kultowego zdjęcia i wyszukaj nazwę. Znajdziesz to.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector