Co to jest DAO? Czy zakłóca tradycyjne zarządzanie?

co to jest DAO Źródło: Steemit

Co to jest DAO?

Jeśli pasjonujesz się kryptowalutami lub ich podstawową technologią, blockchainem, jest duża szansa, że ​​słyszałeś o DAO.

DAO oznacza zdecentralizowaną organizację autonomiczną, która jest najbardziej złożoną formą inteligentnego kontraktu. Jak sama nazwa wskazuje, DAO jest organizacją działającą w sposób zdecentralizowany, co oznacza, że ​​działa bez konieczności obecności scentralizowanej strony do podejmowania decyzji.

Jak działają DAO?

W sferze kryptowalut DAO to podmioty, których rolą jest przestrzeganie zestawu reguł programowych przyznanych na podstawie zdecentralizowanego konsensusu. W rzeczywistości Bitcoin (jako platforma) jest powszechnie uważany za pierwszy w pełni DAO. DAO wymagają wstępnego programowania, ale po skonfigurowaniu reguł działają autonomicznie i nadal pełnią swoje funkcje bez zakłóceń ze źródeł zewnętrznych (prawdziwa definicja autonomii).

Securityxt.com

Kolejną wielką zaletą DAO jest fakt, że są one przezroczyste, głównie dzięki otwartemu oprogramowaniu. DAO używają tokenów do nagradzania określonych działań, a ponieważ nie mają struktur hierarchicznych, proces finansowania odbywa się od samego początku.

Konsensus to kolejny bardzo ważny termin związany z DAO. Konsensus odnosi się do większości interesariuszy zgadzających się przy podejmowaniu decyzji o przeniesieniu lub wycofaniu środków. Krótko mówiąc, wszystkie decyzje muszą najpierw zostać uzgodnione przez znaczną większość zainteresowanych stron. Na przykład, nawet jeśli błąd zostanie znaleziony w kodzie DAO, nie można go rozwiązać, dopóki nie odbędzie się procedura głosowania i większość głosujących się na to zgodzi.

Największą zaletą DAO jest zdecydowanie efektywny sposób prowadzenia organizacji bez potrzeby pośrednika i bez związanych z tym nieefektywności. Aby zrozumieć DAO, użytkownicy muszą najpierw zrozumieć, że DAO nie mogą tworzyć produktów, pisać kodu, a nawet tworzyć żadnego rodzaju oprogramowania lub sprzętu.

Do tego konkretnego zadania każdy DAO potrzebuje wykonawcy. Podstawowym sposobem podejmowania decyzji w DAO jest stosowanie propozycji. Dlatego DAO wymagają również wpłaty pieniężnej, aby zapobiec przeciążeniu sieci przez użytkowników. Jak wspomniano wcześniej, wszystko wymaga głosowania. To samo dotyczy umowy, która jest wyznaczana w drodze głosowania (wykonywanego przez wszystkich posiadaczy tokenów).

Czy DAO zakłócają tradycyjne zarządzanie?

Krótkie odpowiedzi: Tak! Zarządzanie można zdefiniować jako zbiór działań, zasad i norm oraz interakcji z nimi różnych podmiotów. Zarządzanie może prowadzić do zjawiska zwanego dylematem zleceniodawca-agent. Zjawisko to odnosi się do sytuacji, w których decyzje jednostki mogą wpływać na inną jednostkę. Ma to związek z uczciwym udziałem moralnego zaangażowania. Aby zmniejszyć skutki dylematu główny-agent, DAO używają inteligentnych kontraktów. Krótko mówiąc, DAO są ogólnie skutecznym sposobem zapewnienia demokracji poprzez wykorzystanie technologii kryptograficznej, ponieważ każdy z interesariuszy może głosować za dodaniem reguł, zmianą istniejących zasad itd..

Historia „The DAO”


Aby w pełni zrozumieć koncepcję DAO, należy również wiedzieć o „DAO,”Prawdopodobnie najważniejsze wydarzenie w historii DAO.

DAO uruchomione w 2016 roku w sieci Ethereum miało być mechanizmem konsensusu do głosowania na najbardziej odpowiednie projekty, które powinny być finansowane w sieci Ethereum. Plan zakładał, że uczestnicy otrzymają tokeny DAO i głosują, które projekty powinny zostać sfinansowane, a które nie, korzystając z tzw. „Mądrości tłumów”. Krótko mówiąc, pozwolił tłumom zdecydować, które projekty były warte inwestycji.

Średni

Niestety, DAO nie miało zbyt długiego życia, ponieważ zawiodło w ciągu zaledwie kilku miesięcy z powodu włamania. Hack był tak brutalny, że spowodował znaczną utratę funduszy, a także załamanie ceny Ether.

Chociaż włamanie było możliwe tylko dlatego, że kod DAO nie przeszedł wystarczającej liczby testów bezpieczeństwa, Ethereum jako organizacja odniosło spory sukces, obniżając zaufanie do platformy.

DAO zaczęło się jako bardzo obiecujący projekt z odnoszącym sukcesy sejfem dla tłumu. W rzeczywistości udało mu się zebrać ponad 150 milionów dolarów. Co ciekawe, nawet podczas sprzedaży zbiorowej użytkownicy wyrażali obawy dotyczące bezpieczeństwa platformy, co skłoniło programistów do rozważenia usunięcia luk w zabezpieczeniach.

Mimo że zespół ogłosił, że DAO jest w rzeczywistości bardzo bezpieczne i żadne fundusze nie są zagrożone, nieznanemu napastnikowi udało się ukraść ponad 3,6 miliona ETH. Atakujący wykorzystał tak zwany exploit rekurencyjnych połączeń. Krótko mówiąc, atakujący „poprosił” platformę o zwrot tokenów Ether kilka razy, zanim inteligentny kontrakt był w stanie zaktualizować saldo.

DAO próbował rozwiązać ten problem za pomocą miękkiego widelca, który nie został zatwierdzony przez społeczność. Inną opcją było wykonanie hard fork, który zwróciłby Ether zabrany z The DAO do ich pierwotnych właścicieli. Zespół stojący za Ethereum wybrał tę drugą opcję, która doprowadziła społeczność Ethereum do podziału na dwie części. Po długiej debacie decyzja o wykonaniu hard forka była bezpośrednio sprzeczna z podstawowymi zasadami blockchain. Część społeczności, która nie zgodziła się z nowym hard fork, opracowała łańcuch „Ethereum Classic”.

Niepowstrzymany kod

Zanim skończymy, jest jeszcze jedna koncepcja związana z DAO, a jest to tak zwany „niepowstrzymany kod”. Biorąc pod uwagę podstawową naturę DAO, nietrudno zrozumieć, że nie można ich łatwo zmienić. Fakt, że jedna osoba lub podmiot nie może zmienić reguł, jest największą zaletą DAO, ale może też okazać się jego największą słabością. Na przykład, jeśli ktoś zauważy błąd w działającym DAO, programiści mogą mieć trudności ze zmianą kodu.

Wracając do The DAO Hack, w teorii haker postępował zgodnie z zasadami wprowadzonymi przez DAO. Zespół programistów, a także społeczność, obserwowali, jak osoba atakująca powoli wyczerpuje fundusze i nie może wiele zrobić, ponieważ każda decyzja wymaga głosowania.

Źródło obrazu: Steemit

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector