Tak, oszustwo zwane zamianą karty SIM to rzecz i pozwala oszustom na wykorzystanie Twojego numeru telefonu komórkowego do przejęcia Twoich kont finansowych.

ilustracja danych osobowych połowów z komputera

W tym celu przy wymianie karty SIM wykorzystuje się uwierzytelnianie telefoniczne. Aby doszło do udanego oszustwa związanego z wymianą karty SIM, cyberprzestępcy przechwytują Twój numer telefonu komórkowego i wykorzystują go do uzyskania dostępu do poufnych danych osobowych i kont bankowych.

dwie karty SIM ze strzałkami wskazującymi jedną na drugą

Oto krótka wersja tego, jak to działa. Możesz spróbować uzyskać dostęp do jednego ze swoich kont bankowych, które korzysta z uwierzytelniania dwuskładnikowego w oparciu o tekst. Dotyczy to sytuacji, gdy zaczynasz uzyskiwać dostęp do swojego konta, wpisując swoją nazwę użytkownika i hasło.

Następnie Twój bank wyśle ​​kod na Twoje urządzenie mobilne, abyś mógł kontynuować proces logowania.

Jednak niektórzy oszuści mogą zmienić kartę SIM połączoną z Twoim numerem telefonu komórkowego. To daje im kontrolę nad numerem telefonu, co oznacza, że ​​mogą uzyskać dostęp do Twojego konta bankowego i finansów.

wiadomość z nagłówkiem, w którym pisze Ofiara 24 milionów dolarów Sprawa wymiany karty SIM, pisze list otwarty do przewodniczącego FCC

Chętnie opowiemy Ci o wymianie kart SIM i o tym, jak chronić się przed tego rodzaju oszustwami. Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Na czym polega atak wymiany karty SIM?

plansza wymiany karty SIM

Atak polegający na wymianie karty SIM jest inaczej nazywany dzieleniem karty SIM, przechwytywaniem karty SIM, przechwytywaniem karty SIM i wyłudzaniem portów. To oszustwo, które ma miejsce, gdy oszuści wykorzystują słabość uwierzytelniania i weryfikacji dwuskładnikowej, która polega na drugim etapie procesu otrzymywania wiadomości tekstowej lub połączenia telefonicznego na Twój numer telefonu komórkowego.

Omówmy niektóre podstawy kart SIM. Karty SIM służą do przechowywania danych osobowych w telefonach Global System for Mobile (GSM).

Jeśli nie masz karty SIM w telefonie GSM, nie możesz korzystać z sieci komórkowej. Oznacza to, że dostęp do numeru telefonu komórkowego jest niezwykle przydatny dla oszustów.

Ale główne pytanie brzmi – w jaki sposób oszuści uzyskują dostęp do twojego numeru telefonu?

cyberprzestępcy kradną dane użytkowników online


Cyberprzestępcy zaczynają od gromadzenia jak największej ilości danych osobowych o Tobie. Gromadzą informacje o Tobie, wysyłając wyłudzanie informacji e-maile, używanie złośliwego oprogramowania, badanie Cię za pośrednictwem mediów społecznościowych i korzystanie z ciemnej sieci.

Gdy oszuści mają wystarczającą ilość danych, rozmawiają z operatorem komórkowym. Podszywają się pod Ciebie i udają, że zgubili lub uszkodzili (Twoją) kartę SIM.

cyberprzestępca łowiący symulator z telefonu komórkowego

Oszuści zażądają wówczas aktywacji nowej karty SIM w celu ich posiadania. Jeśli oszustwo się powiedzie, numer Twojej komórki zostanie przeniesiony na komórkę oszusta z inną kartą SIM.

Ewentualnie oszuści mogą udawać, że potrzebują pomocy przy przejściu na nowe urządzenie mobilne.

Gdy oszuści będą mogli kontrolować Twój numer telefonu komórkowego, mogą użyć Twojego numeru telefonu, aby uzyskać dostęp do Twoich kont bankowych i innych organizacji. Ponieważ wiele banków używa kodów dostępu wysyłanych na urządzenia mobilne w celu wejścia, oszuści mogą otrzymać dowolne kody lub resetowane hasła bezpośrednio na ich urządzenie.

cyberprzestępca kradnie pieniądze i informacje

Gdy uzyskają dostęp do Twojego konta bankowego, mogą założyć w nim drugie konto na Twoje nazwisko. Ponieważ jesteś już klientem, kontrole bezpieczeństwa mogą być mniej rygorystyczne. Następnie mogą kontynuować i dokonywać przelewów między dwoma kontami bez wywoływania alarmów.

Jak można zapobiec atakowi polegającemu na zamianie karty SIM?

wiadomość z nagłówkiem, w której pisze się, że wymiana karty SIM staje się coraz bardziej popularna w Kalifornii

Na szczęście istnieje wiele sposobów ochrony przed oszustwami polegającymi na wymianie karty SIM. Oto jak chronić się przed oszustwami związanymi z wymianą karty SIM.

Uważaj na wyłudzanie informacji w wiadomościach e-mail

wokół postaci złapanej w haczyk wędkarski

Jednym ze sposobów zapobiegania zamianie karty SIM jest nauczenie się, jak chronić się przed wiadomościami e-mail służącymi do wyłudzania informacji. W ten sposób możesz powstrzymać oszustów przed uzyskaniem dostępu do danych osobowych, które mogą pomóc im przekonać Twój bank lub operatora telefonii komórkowej, że to Ty.

Zaktualizuj zabezpieczenia swojego konta

zamek z bezpiecznym hasłem

Innym pomysłem jest zwiększenie bezpieczeństwa konta na urządzeniu mobilnym. Wybierz silne hasło, którego odgadnięcie byłoby prawie niemożliwe, oraz użyj pytań i odpowiedzi, na które odpowiedzi znasz tylko Ty.

Dodaj kolejny kod PIN

ukryty kod PIN

Jeśli Twój operator komórkowy umożliwia wybranie innego kodu dostępu lub kodu PIN do komunikacji, warto to zrobić, aby uzyskać dodatkową ochronę.

Wybierz firmy, które korzystają z oddzwaniania

ikona połączenia telefonicznego

Wiele firm oddzwania do klientów, aby upewnić się, że rozmawiają z właściwą osobą, zanim zaoferują dostęp do kont. To skuteczny sposób na zapewnienie bezpieczeństwa kont i wyłapanie złodziei tożsamości.

Użyj urządzenia do uwierzytelniania sprzętu, takiego jak Yubikey

ikona klucza czasu

Jeśli chcesz jeszcze bardziej zwiększyć swoje uwierzytelnianie dwuskładnikowe, możesz wybrać fizyczne urządzenie sprzętowe, takie jak Yubikey.

Te małe breloczki pasują do Twojego breloczka i podłączają się do portu USB komputera, aby potwierdzić Twoją tożsamość. Jeśli używasz fizycznego urządzenia, takiego jak Yubikey, a także swojego hasła i wyłączasz SMS-y, oszust będzie musiał dosłownie ukraść Twoje klucze, aby uzyskać dostęp do Twojego numeru telefonu. To sprawia, że ​​jest bardzo mało prawdopodobne, aby doszło do oszustwa polegającego na wymianie karty SIM.

Porównanie wszystkich Yubikeys

YubiKey 5 NFC

Yubikey 5 NFC

 • Złącze USB-A
 • Funkcja NFC
 • Wodoodporny i odporny na zgniatanie

KUP TERAZ YubiKey 5ci

YubiKey 5Ci

 • Najlepsze dla użytkowników komputerów Mac
 • Złącze USB-C i Lightning
 • Wodoodporny i odporny na zgniatanie

KUP TERAZ YubiKey 5c

YubiKey 5C

 • Najlepsze dla użytkowników komputerów Mac
 • Złącze USB-C
 • Możesz zaoszczędzić 20 USD, jeśli nie potrzebujesz złącza błyskawicy

KUP TERAZ Klucz bezpieczeństwa NFC

Klucz bezpieczeństwa NFC

 • Najlepsze dla użytkowników innych niż LastPass
 • Budżetowa wersja 5 NFC
 • Najlepsze dla użytkowników, którzy nie mogą dużo wydać

KUP TERAZ PRZECZYTAJ OPINIĘ

Unikaj również korzystania z aplikacji uwierzytelniających

brak uwierzytelniania mobilnego

Aplikacje uwierzytelniające, takie jak Authenticator Google i Lastpass Authenticator są z pewnością bezpieczniejsze niż dwuskładnikowe SMS-y. Używają tymczasowych haseł generowanych przez serwer usługi i są wyświetlane tylko na Twoim urządzeniu lokalnym. Jednak nawet te aplikacje mają luki w zabezpieczeniach i słabe wrażenia użytkownika, które powodują, że są mylące. Chociaż jest to lepsze niż SMS-y, nadal zalecamy rezygnację z aplikacji uwierzytelniających, gdy tylko Twój sprzęt będzie dwuskładnikowy (np Yubikey) dotrze do poczty i możesz ją skonfigurować.

Plusy

 • Aplikacje uwierzytelniające są bezpieczniejsze niż dwuskładnikowe SMS-y
 • Wygenerowane tymczasowe hasła są wyświetlane tylko na Twoim urządzeniu lokalnym

Cons

 • Luki w zabezpieczeniach
 • Słabe wrażenia użytkownika
 • Nie tak bezpieczny jak sprzęt dwuskładnikowy

Plusy

Cons

 • Aplikacje uwierzytelniające są bezpieczniejsze niż dwuskładnikowe SMS-y
 • Luki w zabezpieczeniach
 • Wygenerowane tymczasowe hasła są wyświetlane tylko na Twoim urządzeniu lokalnym
 • Słabe wrażenia użytkownika
 • Nie tak bezpieczny jak sprzęt dwuskładnikowy

Wniosek

Oszustwa związane z wymianą karty SIM to jeden z głównych powodów, dla których poleganie na numerze telefonu komórkowego nie jest najlepszą metodą potwierdzania tożsamości dla organizacji takich jak banki. Inwestując swój czas w dodatkowe warstwy ochrony, możesz zwiększyć bezpieczeństwo swoich danych osobowych, kont bankowych i tożsamości. Dowiedz się więcej na temat jak zabezpieczyć swój telefon i znajdujące się na nim dane.

FAQ

Co to jest wymiana karty SIM?

Wymiana karty SIM to oszustwo, które wykorzystuje funkcję dostawców usług telefonii komórkowej do przenoszenia numeru telefonu na inne urządzenie z inną kartą SIM.

Jak zabezpieczyć się przed zamianą karty SIM?

Dbaj o bezpieczeństwo swoich danych osobowych w Internecie, dodaj silne hasła w połączeniu z pytaniami bezpieczeństwa, zadzwoń do swojego operatora komórkowego i zapytaj go, jak możesz chronić swoje konto, dodając kod PIN lub hasło, i użyj sprzętowego urządzenia uwierzytelniającego, takiego jak yubikey.

Jak sprawdzić, czy nastąpiła zamiana karty SIM?

Pierwszą oznaką ataku polegającego na zamianie karty SIM jest to, że karta SIM traci wszystkie usługi i nie będzie w stanie odbierać połączeń, SMS-ów ani uzyskiwać dostępu do Internetu.

Co zrobić, gdy zdarzy się zamiana karty SIM?

Zadzwoń do swojego operatora komórkowego i daj mu znać, że nie wprowadziłeś żadnych zmian na karcie SIM ani na koncie. Powinieneś także skontaktować się ze swoim bankiem i sprawdzić transakcje, które nie są Twoje.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector