Co to są inteligentne kontrakty? | AKTUALIZACJA 2021

inteligentne kontrakty

Inteligentne kontrakty są integralną częścią świata technologii blockchain. Umowy te to programy, które wykonują określone zadania między dwiema lub więcej stronami, gdy zostaną spełnione określone warunki. W istocie jest to jak zwykła umowa, która wykonuje się samodzielnie i nie wymaga pośrednika, ponieważ opiera się na swoich zaprogramowanych wartościach.

inteligentny kontrakt 1inn4science.com

Kontrakty te działają na technologii blockchain, podstawowej technologii Bitcoin i większości kryptowalut. Informacje wejściowe reprezentują wartości przypisane przez programistów, a gdy te wartości są spełnione, umowa jest wykonywana sama w oparciu o zasady, do których został zaprogramowany.

Inteligentne kontrakty są odpowiednikiem interfejsu programowania aplikacji (API), ale zamiast być używane na zwykłej platformie internetowej, są stosowane w łańcuchu bloków. Interfejs programowania aplikacji (API) umożliwia użytkownikom interakcję i wprowadzanie pewnych funkcji na platformie, z którą pracują.

Co robią inteligentne kontrakty

Inteligentna umowa umożliwia użytkownikowi zewnętrznemu zdecentralizowanej aplikacji (dApp) dostęp do pewnych informacji ze zdecentralizowanej bazy danych blockchain. Jedna aplikacja dApp może mieć wiele inteligentnych kontraktów, które mogą pełnić różne funkcje podczas interakcji z łańcuchem bloków.

Inteligentne kontrakty można również zaprogramować do wykonywania zadań wykraczających poza transakcje kryptograficzne i mogą być używane do wykonywania funkcji w różnych branżach, takich jak prawo, ubezpieczenia, nieruchomości i wiele innych.

Historia inteligentnych kontraktów

inteligentny kontraktbitbay.marke

Nick Szabo, któremu przypisuje się stworzenie baz kryptowalut, jako pierwszy zaproponował koncepcję inteligentnych kontraktów w 1994 roku. Kiedy pomysł pojawił się po raz pierwszy, nie było platform, które mogłyby wspierać inteligentne kontrakty, więc oczywiście nie było nimi zainteresowania.

W 2008 roku powstała pierwsza kiedykolwiek kryptowaluta – Bitcoin – a wraz z nią technologia blockchain. Ta nowa technologia zapewniła odpowiednie środowisko do tworzenia inteligentnego kodu kontraktowego.

Początkowo blockchain był używany głównie do dokonywania transakcji i tworzenia nowych monet, ale kiedy na scenie pojawił się Ethereum, wszystko się zmieniło. Ethereum było pierwszą platformą blockchain, która opracowała kod specjalnie przeznaczony do tworzenia aplikacji dApp.

To był przełom, który spowodował pojawienie się wielu innych platform, takich jak NEO i EOS. Rosnąca popularność technologii blockchain zwróciła również uwagę na inteligentne kontrakty i ich możliwe przypadki użycia, co z kolei zaowocowało ekspansją blockchainów opartych na dApp.

Dapps do gier i hazardu odnotował wzrost w ostatnich latach na platformach takich jak TRON i Ethereum. Platforma Cardano pracuje również nad wdrożeniem funkcji inteligentnych kontraktów wraz z aktualizacją Goguen w tym roku.

NEM, Stellar, Waves i Tezos to również popularne projekty blockchain, które umożliwiają tworzenie i wdrażanie inteligentnych kontraktów.


Aplikacje inteligentnych kontraktów i Blockchain

Blockchain to idealne środowisko dla inteligentnych kontraktów, ponieważ wszystkie przechowywane dane są niezmienne i bezpieczne. Dane inteligentnego kontraktu są zaszyfrowane i mogą istnieć w księdze publicznej lub prywatnej, co oznacza, że ​​informacje zapisane w blokach nigdy nie mogą zostać utracone, zmodyfikowane ani usunięte.

Integracja Blockchain z inteligentnymi kontraktami zapewnia programistom większą elastyczność, ponieważ nie są ograniczeni tylko do jednego rodzaju danych. Programiści mogą również wdrażać zróżnicowany wachlarz opcji transakcji podczas wdrażania inteligentnych kontraktów.

inteligentny kontrakt 2produclic.fr

Inteligentny kontrakt: wewnętrzne działanie

Współzależność

Inteligentna umowa może działać samodzielnie lub może być wdrażana jednocześnie z innymi inteligentnymi umowami. Kontrakty można również zaprogramować do realizacji w określonej kolejności na podstawie realizacji innych umów. Na przykład inteligentny kontrakt można ustawić tak, aby rozpoczynał się tylko wtedy, gdy inny inteligentny kontrakt pomyślnie zakończy jego realizację.

Teoretycznie inteligentne kontrakty mogą być wykorzystywane do pełnego monitorowania systemów i organizacji oraz zarządzania nimi. Ten typ systemu został w pewnym stopniu zaimplementowany w różnych kryptowalutach, w których warunki rządzące siecią są predefiniowane, co umożliwia platformie samodzielne i niezależne zarządzanie sobą.

Inteligentne obiekty kontraktowe

Każdy inteligentny kontrakt składa się z trzech integralnych części, zwanych również obiektami:

  • Pierwszy obiekt to tzw sygnatariusze, co najmniej dwie strony, które korzystają z inteligentnego kontraktu; wyrażają zgodę lub nie zgadzają się na proponowane warunki za pomocą podpisów cyfrowych;
  • Drugi obiekt reprezentuje przedmiot umowy. Istnienie tego obiektu jest ograniczone tylko w środowisku inteligentnego kontraktu. W przeciwnym razie inteligentne kontrakty musiałyby mieć swobodny dostęp do obiektu;
  • Trzecim przedmiotem inteligentnego kontraktu jest specyficzne warunki. Na podstawie tych warunków umowa zostanie wykonana samodzielnie. Muszą być opisane szczegółowo matematycznie i zaimplementowane w języku programowania, który jest kompatybilny z blockchainem inteligentnego kontraktu.

Środowisko

Aby móc istnieć, inteligentne kontrakty muszą mieć specyficzne odpowiednie środowisko w którym mogą działać. Pierwszym kryterium środowiska jest wsparcie wykorzystania kryptografii klucza publicznego, która umożliwia podpisywanie transakcji za pomocą kodów kryptograficznych, które są unikalne dla każdego użytkownika. Jest to system używany podczas uzyskiwania dostępu do funduszy kryptograficznych z portfela.

Drugim warunkiem, który należy spełnić, jest posiadanie pliku otwarta i zdecentralizowana baza danych, do których mają dostęp wszystkie strony umowy. Baza danych musi być wiarygodna iw pełni zautomatyzowana.

Wreszcie, dane cyfrowe wprowadzane do inteligentnego kontraktu muszą pochodzić z pliku całkowicie wiarygodne źródło. Obejmuje to wykorzystanie głównych certyfikatów bezpieczeństwa SSL, HTTPS i różnych protokołów do bezpiecznej łączności.

Inteligentne kodowanie kontraktów

Solidność jest językiem programowania, na którym oparty jest inteligentny kontrakt i rodzimym językiem programowania Ethereum, stworzonym w 2015 roku. Ma składnię podobną do JavaScript i został specjalnie stworzony do kompilowania kodu dla maszyny wirtualnej Ethereum.

Za najwygodniejsze narzędzie do tworzenia inteligentnych kontraktów uważa się Remix, internetowe IDE. Wystarczy skopiować kod źródłowy i wkleić go do Remiksu, a kod powinien zostać automatycznie skompilowany.

Zalety inteligentnych kontraktów

inteligentny kontrakt 3cryptoast.fr

Inteligentne kontrakty zapewniają swoim stronom pewien stopień zaufania i działają jako strona neutralna po podpisaniu umowy. Ponieważ proces jest zautomatyzowany, zaangażowane strony nie będą musiały podróżować ani uczestniczyć osobiście. Ludzie z dwóch różnych miejsc na świecie mogą łatwo rozliczać transakcje bez konieczności spotkania twarzą w twarz. Oszczędza to czas i pieniądze dla wszystkich.

Dzięki szyfrowaniu i dystrybucji między węzłami inteligentny kontrakt nie zostanie utracony ani zmieniony bez pozwolenia. Kolejną korzyścią jest to, że większość pośredników zostaje usuniętych z procesu, a tylko deweloper podpisuje umowę jako jedyna niezbędna osoba.

Funkcje bezpieczeństwa można również zintegrować z inteligentną umową, aby automatycznie generować kopie zapasowe i duplikaty w przypadku uszkodzenia lub utraty danych oryginalnych. Kryptografia to technologia stosowana do zabezpieczania dokumentów. Hakerzy musieliby poświęcić ogromną ilość czasu, wysiłku i pieniędzy, aby ich infiltrować i narażać na szwank.

Inteligentne kontrakty również zwiększają szybkość i wydajność, ponieważ nie ma już potrzeby ręcznego przetwarzania dokumentów.

Wady inteligentnych kontraktów

Jednak inteligentne kontrakty mają pewne wady. Nowość tej technologii może sprawić, że konsumenci będą wobec niej dość ostrożni, ponieważ jeszcze jej nie rozumieją.

Inteligentne kontrakty to kody, a te kody są pisane przez ludzi. W związku z tym istnieje duże prawdopodobieństwo, że kod inteligentnego kontraktu zawiera wiele błędów spowodowanych błędami ludzkimi. Wbrew powszechnemu przekonaniu, programiści to także ludzie i również popełniają błędy. Niektóre błędy były niestety bardzo kosztowne (zobacz incydent DAO).

Jeśli dane są już zapisane w łańcuchu bloków, bardzo trudno jest wprowadzić poprawki. To z kolei może prowadzić do większej liczby błędów systemowych i osłabienia bezpieczeństwa.

Innym problemem jest to, że inteligentne kontrakty nie mają jasnego statusu prawnego. Obecnie nie ma do nich żadnego oficjalnego rozporządzenia rządowego.

Aby stworzyć doskonale działające inteligentne kontrakty, potrzebna jest duża wiedza inżynierska. Trudno jest znaleźć doświadczonych programistów, którzy odporne na awarie inteligentne kontrakty i wdrażają je w istniejących technologiach i procesach; i kosztowne.

Nawet jeśli jesteś przyzwoitym programistą, nie możesz po prostu sporządzić własnego inteligentnego kontraktu i wykorzystać go do transakcji na rynku nieruchomości. W pewnym momencie nadal będziesz musiał skonsultować się ze specjalistą IT, aby zweryfikować poprawność kodu.

Końcowe przemyślenia

Potencjał inteligentnych kontraktów jest nieograniczony i mogą one faktycznie zmienić sposób zawierania umów w różnych branżach. Nie możemy jednak masowo wdrażać tej technologii, ponieważ w tym momencie potrzebne są dalsze eksperymenty. Błędy są częstym problemem związanym z tymi umowami, co może doprowadzić do upadku całego systemu, na którym działa. Przykładem z życia wziętego jest hack DAO, w którym fundusze są przelewane przez błąd kodu w inteligentnej umowie, w której były przechowywane pieniądze.

W tej chwili inteligentne kontrakty są nadal technologią znajdującą się na wczesnym etapie i będą wymagały dalszego rozwoju, aby można je było wykorzystać w bardziej zaawansowanych przyszłych wdrożeniach.

Uwaga: ten post został pierwotnie opublikowany 10 kwietnia 2019 r. I został całkowicie zaktualizowany pod kątem kompletności i prawdziwości treści w dniu 7 kwietnia 2020 r..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map