Co to są Sidechainy? Jak działają Sidechainy? (+ WIDEO)

Źródło: www.inc.com

Co to są Sidechainy?

Sidechains nie są nową koncepcją w przestrzeni kryptowalut. Pomysł pojawił się po raz pierwszy w 2014 roku, kiedy kilka ważnych postaci z dziedziny kryptografii i wczesnego rozwoju waluty cyfrowej opublikowało artykuł naukowy przedstawiający Pegged Sidechains. Kilku autorów jest głównymi postaciami na Blockstream, który jest wiodącym innowatorem w łańcuchach bocznych i innych Bitcoinach.

Łańcuch boczny to oddzielny łańcuch bloków, który umożliwia bezpieczne przenoszenie i używanie tokenów oraz innych zasobów cyfrowych z jednego łańcucha blokowego do oddzielnego łańcucha bloków, który w razie potrzeby jest następnie łączony z powrotem z oryginalnym łańcuchem bloków. Dzięki temu mechanizmowi główna sieć blockchain nie jest zagrożona pod względem szybkości i wydajności, ponieważ łańcuch boczny działa niezależnie od niej.

Sidechainy zostały stworzone wyłącznie w celu ulepszenia pewnych cech łańcucha blokowego i są zdefiniowane dla jednego konkretnego przypadku użycia. Może istnieć kilka łańcuchów bocznych, które mają odpowiednio rozłożone różne zadania w celu poprawy wydajności przetwarzania. Inne aplikacje mogą obejmować optymalizację pod kątem wyższych prędkości i większych obliczeń. Niezależnie od tego, łańcuchy boczne mogą być używane do kontrolowania wykorzystania komercyjnych łańcuchów bloków.

Jak działają Sidechainy?

Łańcuch boczny to niezależna księga, która jest dołączona do swojego nadrzędnego (głównego) łańcucha blokowego za pomocą dwukierunkowego kołka. Dwukierunkowy kołek umożliwia wymianę zasobów cyfrowych między nimi z zaprogramowaną szybkością między głównym łańcuchem blokowym a łańcuchem bocznym. Podstawowy łańcuch bloków jest zwykle określany jako „łańcuch główny”, a wszystkie połączone łańcuchy bloków nazywane są „łańcuchami bocznymi”.

Źródło: www.bitcoinwiki.org

Kiedy ktoś z łańcucha nadrzędnego chce przenieść swoje aktywa do łańcucha bocznego, najpierw musi przesłać swoje monety na adres wyjściowy, gdzie monety zostaną zablokowane, aby użytkownik nie mógł ich wydać gdzie indziej.

Po zakończeniu transakcji potwierdzenie jest dzielone między łańcuchami, po czym następuje okres oczekiwania na dodatkowe bezpieczeństwo. Po okresie oczekiwania odpowiednia liczba monet jest uwalniana na łańcuchu bocznym, umożliwiając użytkownikowi dostęp do nich i ich wydawanie. Odwrotny proces zachodzi, gdy transfer z łańcucha bocznego powraca do łańcucha głównego.

Podstawowa technologia

Federacje

Federacja to klaster serwerów, który działa jako punkt pośredni między łańcuchem głównym a łańcuchem bocznym. Federacja określa, kiedy wysłane monety zostaną zamknięte, a także kiedy zostaną uwolnione. Twórcy sidechainów mogą wybierać uczestników federacji. Twórcy sidechain mogą wybrać serwery tworzące federację. Wadą korzystania z federacji jest to, że umieszczają dodatkową warstwę między łańcuchami bocznymi a łańcuchem głównym.


Źródło: www. hackernoon.com

Bezpieczeństwo

Główną zaletą łańcuchów bocznych jest to, że są one niezależne od głównego łańcucha. Oznacza to, że łańcuchy boczne osobno obsługują swoje bezpieczeństwo. Jeśli wystąpi problem z łańcuchem bocznym, można go powstrzymać bez zakłócania głównego łańcucha. To samo dotyczy głównego łańcucha, w przypadku zhakowania lub naruszenia bezpieczeństwa, łańcuch boczny nie zostanie naruszony, mimo że peg będzie miał znacznie zmniejszoną wartość.

Sidechainy muszą mieć swoich własnych górników. Górnicy mogą otrzymywać nagrody poprzez połączone wydobycie, proces, w którym dwie różne kryptowaluty działające na tym samym algorytmie są wydobywane w tym samym czasie.

Zalety Sidechainów

Celem Sidechains jest rozwiązanie frustrującego problemu – dodanie nowych funkcji do kryptowalut, takich jak bitcoin, jest niebezpiecznym przedsięwzięciem, ponieważ 230 miliardów dolarów jest zagrożonych, jeśli nowa funkcja nie zadziała lub ulegnie awarii.

Sidechainy ułatwiają interakcje między kryptowalutami. Umożliwiają programistom testowanie wersji beta Altcoinów lub aktualizacji oprogramowania przed wdrożeniem ich w głównym łańcuchu. Tradycyjne zadania bankowe, takie jak dostarczanie i śledzenie własności udziałów, można najpierw wypróbować na łańcuchach bocznych, zanim zostaną przeniesione do głównych łańcuchów. Jeśli mechanizmy bezpieczeństwa dla łańcuchów bocznych można zwiększyć, technologia łańcucha bocznego mogłaby zostać wykorzystana do ogromnej skalowalności łańcucha bloków.

Kolejną zaletą łańcuchów bocznych jest to, że są trwałe. Nie musisz budować nowego łańcucha bocznego za każdym razem, gdy jest to wymagane. Po utworzeniu łańcucha bocznego jest on zarządzany i zachowywany, dzięki czemu może być używany przez dowolnego programistę wykonującego określone zadanie poza głównym łańcuchem.

Poprzez tworzenie łańcuchów bocznych można zarządzać znacznie większymi wolumenami transakcji, ponieważ główny blockchain jest odciążany. Mimo to działająca sieć łańcuchów bocznych może potencjalnie oferować technologii blockchain możliwość rozwoju do poziomu komercyjnego.

Mając to na uwadze, łańcuchy boczne nie zostały jeszcze zaimplementowane w sieci Bitcoin, ponieważ kwestie takie jak bezpieczeństwo i centralizacja nadal muszą zostać rozwiązane, zanim będziemy mogli rozpocząć inwestowanie naszych bitcoinów za pomocą łańcuchów bocznych..

Wady Sidechainów

Górnicy są zobowiązani do upewnienia się, że inne łańcuchy boczne są bezpieczne. To sprawia, że ​​tworzenie nowych łańcuchów bocznych jest kosztownym procesem. Przed zbudowaniem jakiegokolwiek nowego łańcucha bocznego należy dokonać znacznych inwestycji. Kolejną wadą łańcuchów bocznych jest federacja, którą trzeba mieć. Dodatkowa warstwa utworzona przez federację może okazać się słabym punktem dla atakujących.

Wniosek

W ciągu ostatnich kilku lat wszystkie obecne łańcuchy bloków znacznie się rozszerzyły pod względem długości i przestrzeni dyskowej. Dlatego niektóre z tych ksiąg (w szczególności Ethereum) miały dość trudną walkę z tak ogromnymi wolumenami sieci. Sidechains mają potencjał zwiększania skalowalności systemu i wnoszenia wielu innych korzyści do sieci blockchain. Wystarczy trochę czasu i dalszych eksperymentów.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector