Co to są Stablecoiny? Czy rozwiązują problem zmienności kryptowalut?

Wiadomo, że kryptowaluta jest podatna na ekstremalną zmienność, w wyniku czego podjęto wiele prób rozwiązania tego problemu. Chociaż kryptowaluta jest wymienna, zbywalna, wygodna, zbywalna i wartościowa, nie ma stabilnej wartości. Z tego powodu wiele sklepów i firm jest ostrożnych w przyjmowaniu płatności w Bitcoin lub innych altcoinach, ponieważ wahania cen nie są dobre w codziennej działalności.

Wielu uważało stablecoiny za rozwiązanie problemu zmienności kryptowalut, ale z drugiej strony są sceptycy, którzy uważają, że prowadzi to do manipulacji na rynku.

Odkąd rynek załamał się w styczniu, na liście pną się stablecoiny. Najbardziej znanym stablecoinem jest Tether, zajmujący obecnie ósme miejsce pod względem kapitalizacji rynkowej, którego wycena jest powiązana z dolarem amerykańskim.

Oczywiście na rynku pojawiło się wiele innych cyfrowych monet tego rodzaju. Pytanie brzmi, czy stablecoiny rozwiążą zmienność cen na rynku, czy też spowodują więcej problemów.

Co stablecoiny mają na celu rozwiązanie?

Ponieważ kryptowaluty, takie jak Bitcoin i Ethereum, nieustannie zmieniają się w szybkim tempie, nie każdy jest zachwycony poruszaniem się na zmieniających się falach rynkowych. Tutaj właśnie pojawiają się stablecoiny.

Stablecoiny to aktywa cyfrowe, które zostały stworzone, aby zachować względnie stałą wartość pomimo zmian rynkowych. Takie monety są często powiązane z walutą fiducjarną, taką jak dolar amerykański, lub zabezpieczone innymi zasobami w świecie rzeczywistym.

Są magazynem wartości, tak jak pieniądze, które trzymasz na koncie bankowym, a nie niepewną inwestycją. W zależności od rodzaju podkładu istnieją różne rodzaje stablecoinów.

Rodzaje Stablecoinów

Aby kryptowaluta mogła zostać uznana za stablecoin, musi być zabezpieczona aktywem (lub aktywami), które reprezentują rzeczywistą wartość. W związku z tym istnieją różne kategorie stablecoinów:

Wspierany przez Fiata

Monety te są zabezpieczone rezerwami, co oznacza, że ​​ich wartość jest powiązana z wartością aktywów przechowywanych w rezerwie. Tether jest powiązany z wartością USD, ale stablecoin może być zabezpieczony dowolnym rodzajem aktywów lub walutą, tak jak EURS jest zabezpieczony w euro.


Wspierane przez kryptowaluty

Niektóre stablecoiny używają kryptowaluty zamiast fiat jako zabezpieczenia. Na przykład, Havven używa swojej natywnej kryptowaluty (HAV) do tworzenia kopii zapasowych swoich stablecoin (Nomins).

Wiele podkładów

Stablecoin może być zabezpieczony wieloma aktywami. Na przykład, Globcoin i X8currency są powiązane z wieloma walutami fiducjarnymi. TrueUSD jest również tokenem powiązanym z USD, ale opiera się na wielu rezerwach bankowych, a nie na jednej rezerwie, takiej jak Tether. Istnieją również monety, takie jak Petro, które twierdzą, że są zabezpieczone rezerwami złota, ropy, gazu i diamentów.

Bez zabezpieczenia

Niektóre monety, takie jak Protokół podstawowy (dawniej Basecoin) wykorzystują inteligentne kontrakty i inne algorytmy w celu dostosowania podaży, a także inflacji i deflacji.

Jakie oferują korzyści?

Stablecoiny mogą pozytywnie wpłynąć na niektóre aspekty rynku kryptowalut.

1. Zachęca do adopcji: Moneta o stabilnej wartości może zachęcić ludzi do korzystania z kryptowaluty w codziennych transakcjach. Kryptowaluty nie są powszechnie wdrażane do zastosowań komercyjnych, głównie dlatego, że klienci i sprzedawcy nie mogą polegać na cenach. Jeśli moneta wykazuje stabilność cen, być może więcej osób byłoby skłonnych jej użyć.

2. Użyj w cyklicznych płatnościach: Stablecoiny mogą umożliwić długoterminowe umowy i powtarzające się płatności, takie jak opłacenie czynszu lub pożyczki. Mimo że Bitcoin jest obecnie używany do płatności bezpośrednich, nie można go używać do płatności miesięcznych lub rocznych.

3. Łatwa płynność dla handlowców: Stablecoiny mogą zachęcić inwestorów do bardziej długoterminowych inwestycji na rynku kryptowalut. Ponieważ waluta fiducjarna jest zwykle bardziej stabilna, inwestorzy kryptowalut decydują się na konwersję swoich wirtualnych aktywów na gotówkę w okresach dużej zmienności, aby mogli zmaksymalizować swoje zyski. Jednak wymiana kryptowalut na walutę fiducjarną jest niezwykle regulowana, powolna i kosztowna. Tether został zaprojektowany jako stabilny magazyn wartości, który można łatwo zainwestować na rynku kryptowalut.

Jakie niosą ze sobą wady?

Stablecoiny mają również pewne wady:

1. Brak przejrzystości: Zaletą technologii blockchain jest to, że wszystkie transakcje są otwarte i publicznie przechowywane. Z drugiej strony stablecoiny wspierane przez fiat wykorzystują prywatne rezerwy, które nie są łatwe do zbadania. Tether nadal wprowadza do obiegu ogromne ilości tokenów, przez co niektórzy wątpią, czy faktycznie ma wystarczającą ilość USD w swoich rezerwach, aby to zrobić.

2. Utrata wartości zabezpieczenia: W przypadku monet zabezpieczonych kryptowalutami zmienność nadal stanowi problem. Jeśli rezerwa określonej kryptowaluty zostanie wykorzystana do zabezpieczenia stablecoina i jego wartość spadnie, stablecoin może również stracić całą swoją wartość. Aby temu zapobiec, rezerwy muszą posiadać nadwyżki środków.

3. Manipulacja na rynku: Ponieważ niektóre stablecoiny mają na celu ułatwienie procesu handlowego, można z nich skorzystać. Tether został oskarżony o handel praniem, który zwiększa obroty różnych altcoinów, wymieniając je na Tether iz powrotem. Giełdy i strony analizujące rynek pokazują następnie nieprawidłowe dane handlowe, co zakłóca handel przez panikujących inwestorów.

4. Brak zapotrzebowania: Nawet jeśli stablecoin ma rezerwę, może stać się bezwartościowy, jak to się dzieje w przypadku wielu innych monet. Na rynku pojawia się zbyt wiele stablecoinów, dlatego szybko mogą zostać przeoczone i bezwartościowe.

Na zakończenie

Obecnie opracowywanych jest wiele stablecoinów i pewne jest, że nadejdą kolejne. Mimo że te monety zawsze będą miały miejsce na rynku kryptowalut, same nie rozwiążą problemu zmienności.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector