Co to są zdecentralizowane aplikacje (dApps)?

zdecentralizowane aplikacje

DApps to zdecentralizowane aplikacje, które działają na sieci komputerów typu peer-to-peer zamiast na jednym komputerze centralnym. Tego typu aplikacje pojawiły się od czasu utworzenia sieci P2P.

Zdecentralizowane aplikacje to fragmenty kodu zapisane w inteligentnych kontraktach, które komunikują się z łańcuchem bloków i są zaprogramowane do kontrolowania różnych działań w tej sieci poprzez przetwarzanie otrzymywanych informacji zewnętrznych..

Zasady inteligentnego kontraktu są wykonywane przez niezależnego agenta, który działa w imieniu właściciela, ale bez faktycznego podejmowania przez niego żadnych działań.

Pozornie zdecentralizowane aplikacje mają podobne interfejsy, jak każda inna aplikacja internetowa lub mobilna.

Nie wszystkie zdecentralizowane aplikacje muszą działać w sieci blockchain. Niektóre dappy działają po prostu w sieciach P2P, które nie są łańcuchami blokowymi, na przykład Tor, BitTorrent, Popcorn Time, BitMessage. Ale w tym artykule skupimy się wyłącznie na dappach opartych na blockchain.

Źródło: sourceforge.net

Charakterystyka

Istnieje kilka specyficznych cech, które definiują każdy dapp:

  • Otwarte źródło: Pierwszym warunkiem, który musi spełnić dapp, jest publiczne udostępnienie jego podstawowego kodu źródłowego. dApps musi mieć konsensus, który jest autonomiczny i jednomyślny, co oznacza, że ​​wszystkie zmiany muszą być najpierw uzgodnione przez większość użytkowników sieci. Ponadto kod musi być dostępny dla każdego do analizy.
  • Zdecentralizowane: Aby uniknąć problemów związanych z centralizacją, zdecentralizowane aplikacje muszą mieć swoje operacje rejestrowane w zdecentralizowanym łańcuchu bloków lub dowolnej technologii kryptograficznej, która jest z natury autonomiczna.
  • Motywacja: Walidatorzy zdecentralizowanego łańcucha bloków, których zadaniem jest weryfikacja rekordów, muszą być nagradzani / zachęcani krypto tokenami w oparciu o ich wysiłki.
  • Protokół konsensusu: Zdecentralizowana aplikacja musi mieć protokół konsensusu, który zapewnia dowód wartości tokenu kryptograficznego, a także zarządza sposobem generowania tych tokenów. Ten algorytm musi zostać uzgodniony przez społeczność aplikacji. Na przykład Bitcoin wykorzystuje Proof of Work (PoW), a EOS używa Proof of Stake (PoS) do generowania nowych monet w sieci.

Rodzaje protokołów

Dwa najczęściej używane protokoły to Proof of Work i Proof of Stake:

Dowód pracy (POW) umożliwia uczestnikom sieci wynagrodzenie na podstawie tego, ile pracy włożyli w sieć. Proces wydobywania i dodawania ich do łańcucha wymaga dużej ilości energii, dzięki czemu blockchain pozostaje bezpieczny. Nagrodami za wydobycie są tokeny i są one rozdzielane na podstawie liczby przetworzonych transakcji.

Dowód stawki (POS) polega na trzymaniu i obstawianiu tokenów, a na podstawie posiadanej kwoty możesz głosować na nowy blok.

Źródło: digitaltokens.io

Różne typy DApps


Nie wszystkie DApps są takie same, ponieważ mogą mieć różne rodzaje funkcji i inaczej korzystać z łańcucha bloków.

  • Zdecentralizowane aplikacje typu I. to aplikacje działające przy użyciu własnego łańcucha bloków. Bitcoin, Litecoin i inne altcoiny rozwidlone z kodu BTC to przykłady zdecentralizowanej aplikacji typu I..
  • Zdecentralizowane aplikacje typu II to aplikacje działające w łańcuchu bloków zdecentralizowanej aplikacji typu I. DApps typu II musi wydawać własne tokeny, aby nagrodzić uczestników sieci. Na przykład Omni Protocol to zdecentralizowana aplikacja typu II, a także większość inteligentnych aplikacji opartych na kontraktach, które są uruchamiane na łańcuchu blokowym Ethereum.
  • Zdecentralizowane aplikacje typu III używają protokołu typu II do wydawania tokenów, których potrzebują do ich funkcjonowania.

Różnica między DApps a inteligentnymi kontraktami

Wielu myli dapsy i inteligentne kontrakty, ponieważ mają wiele podobieństw, jeśli chodzi o funkcje, ale w rzeczywistości są to dwie odrębne rzeczy.

Inteligentna umowa to oprogramowanie, które automatycznie wykonuje warunki uzgodnione przez dwie lub więcej stron i dystrybuuje zasoby cyfrowe tylko wtedy, gdy wszystkie wymagania są spełnione.

Zdecentralizowana aplikacja wykonuje podobne operacje, jak inteligentny kontrakt, ale ma dwie kluczowe różnice. Zdecentralizowana aplikacja nie ma ograniczenia liczby uczestników, których może mieć. Drugim kryterium jest to, że zdecentralizowana aplikacja niekoniecznie musi mieć związek z aspektem finansowym.

Zalety DApps

Bezpieczeństwo to obecnie duży problem w technologii. Ze względu na zdecentralizowany charakter i wykorzystanie technologii blockchain, DApps są bezpieczniejsze.

Dzieje się tak, ponieważ haker nie ma scentralizowanego punktu awarii, który mógłby zaatakować. Ten rodzaj luki był już wcześniej wykorzystywany, co prowadziło do masowych naruszeń danych i ogromnych strat pieniężnych. DDoS, iniekcja SQL, ataki XML, phishing to wszystkie rodzaje ataków, które wykorzystują pojedynczy punkt awarii aplikacji. W przypadku dappów nie stanowi to już problemu.

Ponieważ dane przechowywane przez łańcuch bloków wymagają, aby wszystkie jego węzły weryfikowały wszelkie nowe transakcje, pojedyncza jednostka nie może skorzystać z systemu i zmienić dapp na własny użytek.

Haker musiałby również zmienić wszystkie bloki, aby ukryć wszelkie zmiany danych przechowywanych w łańcuchu bloków, aby ich aktywność nie została wykryta.

W przeciwieństwie do tradycyjnych aplikacji, dapps nie potrzebują centralnego organu, aby umożliwić transakcje i wprowadzać zmiany niezbędne do funkcjonowania platformy. Po pełnym uruchomieniu DApps są całkowicie autonomiczne. Pozwala to dappom działać bez ograniczeń wynikających z czynników zewnętrznych, takich jak korporacja czy rząd.

Zdecentralizowana aplikacja nie może podlegać żadnej scentralizowanej kontroli, co oznacza, że ​​nie może być cenzurowana ani kontrolowana przez żaden podmiot

Przykłady Dapps

Augur

Augur to dapp typu II oparty na łańcuchu blokowym Ethereum, który umożliwia uczestnikom prognozowanie rynku. Prognozy można zamienić na „akcje”, które można następnie kupić lub sprzedać.

SiaCoin

Sia to dapp typu I, który wykorzystuje blockchain do oferowania zdecentralizowanej platformy pamięci masowej, która wykorzystuje „niewykorzystaną pojemność dysku twardego” na świecie. Projekt korzysta z własnego, prywatnego łańcucha bloków.

Jest to zasadniczo rynek przechowywania danych oparty na chmurze i łańcuchu bloków. Platforma wykorzystuje puste dyski twarde i oferuje je jako tanie przechowywanie w chmurze, z którego może korzystać każdy.

BEZPIECZNA sieć

SAFE Network to dapp typu III, który służy jako zdecentralizowane centrum przechowywania i komunikacji. SAFE, skrót od „Bezpieczny dostęp dla wszystkich”, wykorzystuje technologię peer-to-peer, aby umożliwić użytkownikom sieci współdzielenie mocy obliczeniowej. Dapp używa protokołu Omni (dapp typu II, który jest oparty na łańcuchu blokowym Bitcoin) do wydawania „Safecoins”, które umożliwiają użytkownikom sieci zakup miejsca na pliki.

Wniosek

DApps to jedno z najbardziej przydatnych zastosowań technologii blockchain. Ponieważ na rynku pojawia się coraz więcej aplikacji, naturalne jest, że pojawi się więcej typów z nowymi przypadkami użycia.

Wyróżniony obraz: Easy Crypto

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector