Czy górnictwo szkodzi GPU | Znajdź odpowiedzi

wyrządza szkody GPU w kopalni

Wydobywanie kryptowalut wzbudziło ostatnio większe zainteresowanie, szczególnie w przypadku kryptowalut, które nadal można wydobywać za pomocą kart graficznych, a ten rosnący popyt podniósł nawet cenę wielu kart średniej klasy.

Wydobycie z GPU może przynieść znaczny zysk, jeśli koszty energii elektrycznej są niskie. Ale jest wiele cudów, czy wydobywanie szkodzi GPU lub wpływa na ich żywotność?

Cóż, odpowiedź zależy od tego, jak korzystasz z karty graficznej, i jest kilka czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę, jeśli chcesz zachować cykl życia swojego GPU.

Dlaczego używam GPU?

Wydobywanie GPU jest wygodne pod wieloma względami, ponieważ można je łatwo znaleźć w Internecie i nie są zbyt drogie w porównaniu z koparkami ASIC. Ponadto bardziej wydajne modele mogą dawać doskonałe wyniki po kilku korektach konfiguracji.

Na przykład edycja AMD Vega Frontier może wkrótce być w stanie wydobywać Ethereum z prędkością 70 MH / sekundę, jeśli wierzyć krążącym plotkom. Konfiguracja platformy do wydobywania GPU będzie wymagała pewnych dostosowań, jeśli chcesz, aby działały z optymalną wydajnością, a synchronizacja wielu kart do wydobywania przy użyciu tej samej płyty głównej może czasami być trudna.

Edycja AMD Vega Frontier

gamersnexus.net

Po ustawieniu i skonfigurowaniu platformy większość górników opuszcza urządzenie, aby samodzielnie kopać. Dzięki dzisiejszemu oprogramowaniu do wydobywania urządzenie przełączy się na używanie pul wydobywczych, aby generować największe zyski. Większość górników pozostawia sprzęt, aby wykonywać swoje zadania, monitorując proces z poziomu aplikacji interfejsu. Ale jest kilka wymagania sprzętowe dla górnictwa, takie jak częste przeglądy i konserwacja, ponieważ są poddawane trudnym zadaniom przetwarzania podczas wydobywania kryptowalut. Ponadto większość górników nie docenia obciążenia wywieranego na ich sprzęt.

Zarządzanie ciepłem

Proces wydobywania utrzymuje GPU pod stałym obciążeniem przy pełnym obciążeniu przez cały czas, a wentylatory zwykle obracają się na najwyższych obrotach. Niektórzy mogą pomyśleć, że jest to mniej szkodliwe niż rozpędzenie się i ponowne ochłodzenie, ale nie zawsze tak jest. Aby odpowiedzieć na pytanie „czy wydobycie szkodzi GPU?”, Będziemy musieli przyjrzeć się procesowi ogrzewania i chłodzenia.

Zarządzanie ciepłemJeśli wentylatory GPU przez cały czas pracują ze stałą prędkością, z pewnością szybciej się zużyją. Mimo że wentylatory zostały stworzone, aby obsługiwać wyższe prędkości obrotowe, ich żywotność jest znacznie obniżona, jeśli są zmuszone do ciągłej pracy z maksymalną wydajnością. Ponadto nieużywanie żadnych wentylatorów podczas wydobywania jest równie szkodliwe dla twojego sprzętu.

Dzieje się tak, ponieważ przegrzanie jest główną przyczyną uszkodzenia GPU, dlatego ważne jest, aby utrzymywać urządzenie w pracy między bezpiecznymi poziomami temperatury..

Procesory graficzne są zwykle zaprojektowane do obsługi pracy w wysokich temperaturach dochodzących do około 80 ° C lub nawet wyższych. Jednak nadal ważne jest, aby stale sprawdzać temperaturę kart graficznych, aby zapobiec przegrzaniu urządzenia.

Poniżej znajduje się tabela, która pokazuje bezpieczne zakresy temperatur wydobycia, w których Twój GPU powinien mieć podczas wydobywania:

Temperatura

Status

30C – 49C

nie wydobywanie

50C – 59C

nadal nie działa i wymaga podkręcenia.

60C – 69C

normalna temperatura

70C – 75C

optymalne poziomy

75C – 79C

przyzwoity zasięg dla większości procesorów graficznych

80C – 89C

wymaga uwagi; może spowodować uszkodzenie komputera

90C

szkodliwe dla twojego GPU

Zamienniki wentylatorów

Powinieneś regularnie wymieniać wentylatory górnicze, jeśli pracują w tym samym tempie, ponieważ są one jedynym komponentem GPU, który ma najkrótszy cykl życia ze względu na zużycie. Twoje inne komponenty GPU będą zagrożone, jeśli wentylatory przestaną działać prawidłowo.

Nawet jeśli temperatura twojego GPU mieści się w niższych zakresach, zawsze powinieneś sprawdzić i wymienić wentylatory, aby uniknąć przegrzania elementów zasilających.

W jaki sposób wydobycie może uszkodzić Twój procesor graficzny?

Pierwszym i najczęstszym sposobem uszkodzenia procesora graficznego jest uruchamianie go w wysokich temperaturach (w zakresie 90 ° C) przez dłuższy czas, ponieważ z pewnością wpłynie to na cykl życia innych elementów karty.

Jeśli wymiana wentylatorów jest dla Ciebie zbyt skomplikowana lub czasochłonna, możesz również zdecydować się na system oparty na chłodzeniu cieczą, chociaż ta opcja będzie dużo droższa.

GPU

coincentral.com

GPU uszkadza kopanie: inne aspekty

Przetaktowywanie

Przetaktowywanie jest niezbędne do procesu wydobywania kryptowalut. Z drugiej strony, nie może faktycznie uszkodzić nowoczesnych procesorów graficznych, ponieważ większość z nich ma zintegrowany mechanizm zabezpieczający, który wyłącza kartę, jeśli jest źle ustawiona.

W rzeczywistości wymaga wiele wysiłku, aby spowodować jakiekolwiek fizyczne uszkodzenie karty przez samo przetaktowanie, ponieważ nie jest to zbliżone do wpływu, jaki ma na pobór mocy i temperaturę w porównaniu z przetaktowywaniem procesora.

Cykl termiczny

Cykl termiczny to coś, co wszyscy górnicy GPU powinni wziąć pod uwagę. Chociaż można by oczekiwać, że górnictwo będzie wymagało niewielkiej konserwacji cykli termicznych, w rzeczywistości tak nie jest.

Wprowadzając drobne zmiany w ustawieniach limitu mocy każdej karty, możesz łatwo uczynić ten proces konserwacji bardzo łatwym do utrzymania.

Jeśli od czasu do czasu ponownie nałożysz pastę termiczną na GPU, będziesz w stanie utrzymać kartę w chłodzie i uniknąć poważnych uszkodzeń bez większego wysiłku. Pamiętaj, że nie powinieneś przesadzać z ponownym nakładaniem pasty, ponieważ zaleca się robić to tylko raz w miesiącu.

Wniosek: czy GPU uszkadza górnictwo?

W przeciwieństwie do gier i innych zadań obliczeniowych, kopanie kryptowalut utrzymuje GPU prawie nieprzerwanie z pełną wydajnością. Nawet gdy testujesz kartę w warunkach skrajnych, pojemność jest utrzymywana przez ograniczony czas, zanim grozi to uszkodzeniem karty.

ikona GPUNiezależnie od tego, czy wydobywasz Ethereum, czy Dogecoin, proces wydobywania będzie obciążał kartę do granic jej możliwości podczas całej operacji. Chociaż większość dzisiejszych modeli jest w stanie pracować przy tak wymagających parametrach, nadal odbije się to na żywotności i wydajności karty. Nawet jeśli skutki żmudnego wydobywania nie są na początku zauważalne, kilka miesięcy później, możesz zauważyć, że zacznie on wytwarzać niższe wskaźniki hashowania i ostatecznie się zawiesi.

Więc czy wydobywanie szkodzi GPU? Nie, jeśli kopiesz odpowiedzialnie i podejmiesz właściwe podejście konserwacyjne, takie jak zapobieganie przegrzaniu urządzenia, unikanie niepotrzebnego przetaktowywania, utrzymywanie komputera w czystości i wymiana wentylatorów, jeśli wykazują oznaki zużycia..

Teraz, gdy wiesz już, jak należy i czego nie należy robić w kopaniu GPU, możesz zacząć używać go do generowania ulubionych kryptowalut.

Wyróżniony obraz: Bitcoinist

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me