Czym są pochodne Bitcoin?

Instrument pochodny kryptowaluty to kontrakt, który może zostać wykonany na określoną ilość bitcoinów lub innej kryptowaluty. Kiedy przedsiębiorca kupuje instrument pochodny bitcoin, w rzeczywistości nie kontroluje bitcoina, który reprezentuje kontrakt. Zamiast tego przedsiębiorca zawiera umowę z giełdą lub animatorem rynku, która umożliwia mu kupno lub sprzedaż kontraktu po wartości nominalnej (cena w momencie zakupu) przy wyjściu z transakcji. Różnica między ceną nominalną a ceną kasową (bieżącą) stanowi jego zysk lub stratę.

Krypto pochodne są bardzo odpowiednimi instrumentami do lewarowania. Ponieważ instrument pochodny fizycznie nie reprezentuje swojego instrumentu bazowego, kontrakt może wymagać mniejszej zaliczki – lub depozytu zabezpieczającego – w celu kontrolowania większej pozycji.

Na przykład, wyobraźmy sobie, że dostrzegasz pojawiający się wzrostowy trend bitcoinowy i decydujesz się wykorzystać swoje istniejące zasoby, aby cieszyć się większym zyskiem, gdyby rynek zmienił się zgodnie z przewidywaniami. Kupujesz pozycję trzech bitcoinów z marżą 33%, co oznacza, że ​​jeden bitcoin musi być utrzymywany jako zabezpieczenie.

W przypadku, gdy bitcoin działa zgodnie z oczekiwaniami, Twój zysk zostałby zwiększony o 300%. Za każdy dolar wzrostu ceny otrzymasz 3 dolary zamiast 1 dolara zysku z bitcoina trzymanego jako zabezpieczenie. Z drugiej strony, jeśli wartość spadnie o 1 USD, faktycznie stracisz bitcoiny o wartości 3 USD z jednej marży bitcoinowej.

Załóżmy więc, że rynek nadal spada do tego stopnia, że ​​bitcoin stracił 34% swojej wartości. Ponieważ zwiększyłeś swoje zasoby trzykrotnie, oznaczałoby to utratę całego marginesu jednego bitcoina – utratę! Ogólnie rzecz biorąc, giełdy instrumentów pochodnych zapewnią „wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego”, jeśli Twoja pozycja będzie zagrożona likwidacją. To wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego stanowi kwotę potrzebną do utrzymania pozycji i może wynosić od 10 do 50% wymaganego początkowego depozytu zabezpieczającego. Jeśli ten próg zostanie przekroczony, giełda zlikwiduje Twoją pozycję i zwróci saldo pozostałe na Twoim koncie.

Przyjrzyjmy się różnym rodzajom instrumentów pochodnych dostępnych obecnie na rynku bitcoinów.

Kontrakty terminowe na Bitcoin

Dwa najpopularniejsze typy instrumentów pochodnych to kontrakty futures i opcje, ale na rynku kryptowalut tylko kontrakty terminowe naprawdę zyskały na popularności. Kontrakt futures to umowa na dostawę instrumentu bazowego w przyszłości po cenie nominalnej. Podczas handlu kontraktami futures na bitcoiny rozlicza się to w dolarach lub w samym bitcoinie, w zależności od giełdy.  

Cryptos

Opłaty

  • Producent: -,025%; Przyjmujący: 0,075%

Waluty

  • Tylko kryptowaluty

Kaucja

  • Tylko kryptowaluty

Kontrakt futures na kryptowaluty będzie generalnie sprzedawany powyżej lub poniżej ceny spot, w zależności od tego, czy jest to rynek byka czy bessy; jednak prawie zawsze będzie on poruszał się w parze z rynkiem kasowym, podążając za nim w górę i w dół. W miarę zbliżania się daty rozliczenia cena kontraktów futures będzie naturalnie zbliżać się do ceny spot, aż w momencie rozliczenia kontrakt zostanie zlikwidowany po bieżącej cenie spot. Cena ta będzie oparta na przejrzystym indeksie składającym się zazwyczaj z mieszanki różnych giełd bitcoinów. Ostateczna cena będzie również zazwyczaj uśredniać ceny z kilku różnych przedziałów czasowych, aby złagodzić manipulacje na rynku.

Po rozliczeniu zyskowna strona transakcji zostanie zrekompensowana przez przegrywającą stronę. Podczas gdy kontrakty futures są doskonałym narzędziem do zabezpieczania zasobów kryptowalutowych – dowiedz się więcej na ten temat tutaj – instrumenty pochodne typu spot są w zasadzie oparte na spekulacji z dużą dźwignią finansową. Przeczytaj więcej o najlepszych platformach futures na bitcoiny.

Opcje Bitcoin


Podczas gdy kontrakty terminowe wymagają od posiadacza zakupu określonej ilości bitcoinów w określonym terminie w przyszłości, kontrakty opcyjne oferują prawo, ale nie obowiązek, do wykonania posiadanego kontraktu. Kontrakty opcyjne są sprzedawane po cenie zwanej premią lub kwotą, za którą można kupić lub sprzedać daną opcję. Premia ta daje posiadaczowi prawo do wykonania opcji. W przypadku, gdy opcja na bitcoin jest w pieniądzu – lub niższa niż obecna cena bitcoina – premia byłaby wyższa. W przypadku, gdy opcja jest daleko poza pieniędzmi – lub wyższa niż cena spot bitcoina – premia byłaby niższa.

Giełda opcji zazwyczaj oferuje opcje po rosnących cenach wykonania – na przykład opcje Bitcoin mogą być oferowane po każdych 500 USD – 7500 USD, 8000 USD, 8500 USD itd. Handlowcy otrzymują różnicę między ceną wykonania a ceną rynkową w momencie wygaśnięcia lub, jeśli ich opcja jest bez pieniędzy, otrzymują zero i tracą tylko premię. Przeczytaj więcej o najlepszej platformie opcji bitcoin.

Instrumenty pochodne typu spot

Opracowanie zdrowego instrumentu pochodnego spot jest trudniejsze, ponieważ bez daty rozliczenia trudno jest zakotwiczyć cenę tak, aby odpowiadała rzeczywistości rynkowej. Jedną z alternatyw jest użycie marży spot ze standardowych giełd, takich jak bitfinex, które oferują dźwignię 3: 1, ale te pozycje kontrolują rzeczywiste bitcoiny na rynku, dostarczane przez pożyczkodawców w zamian za spłatę odsetek. Chociaż jest to bardzo dobre narzędzie, oferowana dźwignia jest ograniczona, a stopy procentowe mogą wzrosnąć.

Instrumenty pochodne Bitcoin Contract for Difference (CFD) to popularna, choć wadliwa metoda oferowania wysoce lewarowanych pozycji spot. Zazwyczaj kontrakty CFD są oferowane przez operatorów, którzy pełnią rolę animatorów rynku, kontrahentów transakcji. Nie tylko działają jako kontrahenci w transakcji, ale także ustalają kursy i generalnie nie są w stanie jasno określić, który indeks, jeśli w ogóle, jest używany. To sprawi, że bardziej nieufni wśród nas będą nieco sceptyczni.

Nowsza, bardziej przejrzysta metoda handlu instrumentami pochodnymi spot została opracowana przez duże giełdy terminowe typu bitcoin, takie jak Bitmex. Handlowcy na Bitmex mogą handlować na rynku spot ze sobą z bardzo wysokimi dźwigniami, tak jak w przypadku standardowych kontraktów futures. Co osiem godzin jedna strona transakcji zapłaci stopę finansowania drugiej, która jest ustawiona tak, aby cena została zablokowana zgodnie z bazowym indeksem spot. Na przykład, jeśli cena spot bitmex była znacznie wyższa niż cena rynkowa, pozycje długie byłyby wymagane, aby spłacić określony procent pozycji przy finansowaniu. Pozwala to na standardowy model wymiany, peer to peer, eliminując konflikt interesów, który może powstać w relacjach między traderem a animatorem rynku na rynkach CFD.

Skorzystaj z naszego narzędzia do porównywania instrumentów pochodnych, aby uzyskać więcej informacji na temat różnych dostępnych platform.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector