Kompletny przewodnik po sieciach VPN

Contents

Wprowadzenie

Sieci VPN są niezwykle łatwe do zrozumienia.

Izometryczna wirtualna sieć prywatna, szablon strony internetowej

VPN oznacza „wirtualnej sieci prywatnej”. Kiedy łączysz się z VPN, umieszczasz dodatkowy serwer między sobą a witryną, do której chcesz się udać. Ten serwer zmienia Twój adres IP i szyfruje Twoją aktywność przeglądania.

Ale jest to bardzo technicznie brzmiąca odpowiedź, która sprawia, że ​​VPN brzmi bardziej skomplikowanie niż w rzeczywistości. Użyjmy metafory, aby lepiej zrozumieć VPN.

Co oznacza „VPN”?

laptop z ilustracją tarczy

Wielu z nas już dużo słyszało o sieciach VPN. „VPN chronią Twoją prywatność!” Lub „Musisz użyć VPN!” lub „Nie jesteś bezpieczny w internecie bez VPN!” i tak dalej.

Ale bardzo niewiele osób poświęca czas na opracowanie prostego angielskiego określenia, co oznacza VPN?

Streszczenie tło cyfrowe pytanie

Jasne, możesz przeprowadzić proste wyszukiwanie w Google, aby dowiedzieć się, że oznacza to „wirtualną sieć prywatną”, ale co te słowa w ogóle znaczą? Czy moja sieć nie jest już prywatna? Czy moje hasło do Wi-Fi mnie nie chroni??

Podzielmy wyrażenie „wirtualna sieć prywatna” po jednym słowie, aby lepiej zrozumieć, czym jest VPN i do czego służy.

To jest wirtualne:

Czerwony korytarz od spadających liczb

Wirtualnie łączy komputer lub sieć z inną siecią. W rzeczywistości Twoja fizyczna sieć jest używana do tego połączenia, ale otwiera kanał zwany „tunelem” w tej sieci.

Oznacza to, że nie musisz podejmować żadnych dodatkowych działań fizycznych, aby skonfigurować wirtualną sieć prywatną w sieci fizycznej, z której korzystasz.

To jest prywatne

System bezpieczeństwa sieci Internet i online


Mając połączenie VPN ustanowione w sieci fizycznej, łączysz się z siecią, która jest dla Ciebie prywatna (nie publiczna). Certyfikaty i hasła używane do szyfrowania są tworzone specjalnie dla Twojego tunelu, aby transakcje dokonywane za pomocą tego połączenia nie mogły być monitorowane przez innych.

To jest sieć:

Cyfrowy glob sieciowy

Dzięki VPN pracujesz tak, jakbyś znajdował się w tym samym miejscu, co sieć, z którą jesteś połączony, nawet jeśli znajdujesz się w innym miejscu. W przypadku połączeń VPN komputer otrzymuje adres IP, a na komputerze można nawet zobaczyć nową wirtualną (niefizyczną) kartę sieciową. Chociaż tylko niektóre działania mogą być tunelowane w rozwiązaniach, takich jak proxy i skarpety, wszystkie działania sieciowe mogą być tunelowane przez VPN.

Korzyści z połączenia za pomocą VPN

koncepcja prywatności bezpieczeństwa sieci cybernetycznej

 • dostawcy usług internetowych, które normalnie mogą monitorować Twoją aktywność online, nie mogą tego robić, gdy korzystasz z VPN. Widzą tylko, że łączysz się z usługą VPN.

 • Technologie internetowe próbują podążać za Tobą za pomocą adresu IP i wielu innych metod. Podczas gdy Twój publiczny adres IP jest zwykle przekazywany przez dostawcę usług internetowych, Twój dostawca usług VPN go ukrywa.

 • Korzystanie z VPN to tarcza, która chroni Cię przed dostawcą usług i złośliwymi osobami, które mogą interweniować. Dostawcy usług VPN mogą oferować dodatkowe opcje bezpieczeństwa (różne połączenia z różnych krajów, podwójna sieć VPN połączenia itp.

Jak działa VPN… W prostym języku angielskim

Zrzut ekranu z purevpn.com PureVPN o tym, co to jest VPN

Powiedzmy, że chcesz przekazać znajomemu Websterowi wiadomość. Ale nie chcesz, aby Webster wiedział, że jesteś źródłem wiadomości. Więc zatrudniasz Victora, aby przekazał Gary’emu wiadomość dla ciebie.

Ale Webster nie jest jedyną osobą, przed którą się ukrywasz. Nie chcesz również, aby inni, którzy mogą Cię obserwować, znali treść wiadomości lub że to Ty jesteś jej źródłem. Więc kiedy spotykasz się z Victorem, aby przekazać mu wiadomość, robisz to w dźwiękoszczelnym pokoju za zasłoną.

Po wyjawieniu sekretu Victorowi wychodzi on zza zasłony i idzie przekazać Websterowi wiadomość.

Co to ma wspólnego z VPN?

Chociaż nie jest to idealna analogia, ilustruje to, jak działają VPN w Internecie.

W jaki sposób wiadomości są przekazywane w internecie, gdy nie korzystasz z VPN?

Przeszukuję internet na laptopie

Większość osób korzystających z internetu nie korzysta z VPN. To jest to, co robią.

 • Otwierają przeglądarki (takie jak Chrome lub Firefox).
 • Wpisują adres internetowy (np. Facebook.com).
 • Wcisnęli enter.

Ta seria kroków może Ci się wydawać znajoma. Być może w ten sposób uzyskujesz również dostęp do Internetu.

Korzystanie z internetu w ten sposób jest tak jakbyś udał się bezpośrednio do swojego przyjaciela, Webstera, i przekazał mu swoją wiadomość.

Co z tym jest nie tak?

Koncepcja szyfrowania danych

To jest ta część, w której ilustracja zaczyna się rozpadać. Kiedy chcemy przekazać wiadomość naszym przyjaciołom, zwykle nie chcemy, aby nie wiedzieli, że to my ją wysłaliśmy. Zwykle też nie martwimy się, kto jeszcze może nas zobaczyć lub usłyszeć.

Więc… aby uniemożliwić im zobaczenie naszych wiadomości i poznanie, kim jesteśmy, potrzebujemy internetowego odpowiednika Victora z ilustracji. Potrzebujemy VPN.

Podobnie jak Victor, VPN przechodzi do witryny internetowej (Webster) i przekazuje jej naszą wiadomość. Ponieważ witryna widzi tylko VPN, nie wie o nas. Tak jak Victor jest jedyną osobą, którą widzi Webster. I wreszcie, VPN szyfruje nasze połączenie z nią, aby nasz dostawca usług internetowych nie mógł monitorować naszego zachowania podczas przeglądania.

Podsumowując:

 • Ty to ty.
 • Webster to witryna, do której próbujesz uzyskać dostęp.
 • Victor to VPN.
 • Dźwiękoszczelne pomieszczenie za zasłoną to szyfrowanie, które VPN nakłada na połączenie z nią.

Co mogę zrobić z VPN?

Skorzystajmy teraz z prawdziwego wykorzystania VPN:

Koncepcja ochrony firewall

Powiedzmy, że mieszkasz Chiny, ale chcesz oglądać filmy z YouTube’a. Jeśli używasz standardowego połączenia, nie masz szczęścia. Chiński rząd zablokował obywatelom Chin możliwość przeglądania stron takich jak Google i YouTube. Sposób, w jaki to robią, polega na użyciu tak zwanego firewalla. Żaden chiński adres IP nie będzie mógł uzyskać dostępu do listy innych adresów IP.

Zrzut ekranu z purevpn.com Strona internetowa PureVPN

Jeśli mieszkasz w Chinach i chcesz uzyskać dostęp do witryny takiej jak YouTube, musisz połączyć się z YouTube z serwera poza Chinami. Tutaj pojawia się VPN. Sieci VPN zwykle posiadają lub wynajmują dużą liczbę serwerów na całym świecie. Wiele z tych serwerów nie zostanie zablokowanych przez Chiny.

Zrzut ekranu z expressvpn.com ExpressVPN jest dostępny w Chinach

Gdy połączysz się z jednym z tych serwerów poza Chinami, oto co się dzieje:

 1. Mówisz swojej sieci VPN, że chcesz połączyć się z YouTube.
 2. YouTube odbiera połączenie i mówi (w języku komputera): „Wybierz film do obejrzenia”.
 3. Twój serwer VPN przekazuje następnie tę wiadomość do Ciebie.
 4. Wybierasz wideo.
 5. Twoja sieć VPN informuje YouTube, który film wybrałeś.
 6. YouTube przesyła strumieniowo wideo do Twojej sieci VPN.
 7. Twoja sieć VPN przesyła je do Ciebie.

Brzmi to skomplikowanie, ale dla Ciebie będzie to wyglądać jak normalne przeglądanie. Nie zauważysz żadnej dużej różnicy w stosunku do normalnego sposobu korzystania z YouTube. Jedyną zauważalną różnicą jest to, że prędkość witryny może być wolniejsza. Ale nawet wtedy wiele sieci VPN jest bardzo szybki obecnie i nie zauważysz problemów z szybkością.

Zrzut ekranu strony nordvpn.com Prędkość NordVPN

Ważnym punktem wyjścia z tego przykładu jest:

 • Youtube nie wie, że jesteś w Chinach.
 • Chiny nie wiedzą, że przeglądasz YouTube.
 • Jedynymi stronami, które znają te fakty, jesteś Ty i Twoja sieć VPN.

To prowadzi nas do niektórych potencjalnych problemów z VPN.

Problemy z VPN

Sieci VPN nie są doskonałe.

Nowoczesna koncepcja bloku reklamowego z widokiem izometrycznym

W wielu przypadkach można je zablokować. Obywatele Chin muszą przełączać swoje sieci VPN, gdy rząd ustali, które adresy IP należą do różnych serwerów VPN. Po zablokowaniu tych adresów IP VPN jest w większości nieskuteczny.

Produkt Avast Secureline VPN jest doskonałym przykładem zdrady tego zaufania. Avast jest firmą zajmującą się oprogramowaniem chroniącym przed złośliwym oprogramowaniem. Ich oprogramowanie jest dostarczane w pakiecie z siecią VPN o nazwie „Secureline”. Jednak Motherboard i PC Mag odkryły to Avast sprzedawał aktywność przeglądania użytkowników, którzy złożyli najwyższą ofertę.

Pojęcie ochrony danych osobowych

Oznacza to, że jeśli korzystasz z VPN firmy Avast, nie ukrywały one Twojego przeglądania. To ogromny problem, ponieważ VPN ma chronić Twoją prywatność, a zamiast tego działał odwrotnie.

Wreszcie pojawia się kwestia jurysdykcji. Jeśli serwer, z którym jesteś połączony, jest zagrożony przez rząd lub hakera, Twoje przeglądanie nie jest już tajne.

Tabela porównawcza

Nazwa firmy Cena Serwery / Kraje Szybkość Prywatność
Logo ExpressVPN 6,65 $ 3000/160 Najszybszy Niesamowity Zapisz się
Logo PureVPN 2,88 $ 2000/140 Średni Średni Zapisz się
Logo Surfshark 1,99 $ 1040/61 Szybki Dobrze Zapisz się
Logo NordVPN 3,49 $ 5660/59 Szybki Dobrze Zapisz się

Omówmy nieco dalej zalety i wady korzystania z VPN.

Zalety i wady korzystania z VPN

Plusy

1. Zwiększasz swoją prywatność

Zrzut ekranu z expressvpn.com Korzyści z VPN na ExpressVPN.com

Jeśli przeglądasz Internet bez usługi VPN, ujawniasz swój prawdziwy adres IP. Dzięki temu każda witryna internetowa, do której uzyskujesz dostęp, może poznać Twoją dokładną lokalizację (miasto, kraj) i dostawcę usług internetowych.

To wszystko brzmi przerażająco, ale przeglądanie „clearnet” (otwartego, publicznego internetu) nie jest bezpieczne. Nie bez dodatkowej warstwy ochrony, na szczęście usługi VPN pomagają zrezygnować z tego rodzaju inwigilacji. Zaciemniają dostawcę usług internetowych, a tym samym wprowadzają w błąd każdą witrynę internetową, do której uzyskujesz dostęp.

Zrzut ekranu z purevpn.com PureVPN – Ukryj swój adres IP

Do codziennego użytku, Polecamy Usługi VPN, takie jak Wyrazić, Surfshark, Czysty, i Nord. Już za 1,99 USD miesięcznie możesz łączyć się z tysiącami serwerów z całego świata. A następnym razem, gdy wejdziesz na stronę internetową, oszukasz ją, by pomyśleć, że pochodzisz z innego miejsca. Działa to jeszcze lepiej, jeśli używasz podwójnej sieci VPN.

Tabela porównawcza

Nazwa firmy Cena Serwery / Kraje Szybkość Prywatność
Logo ExpressVPN 6,65 $ 3000/160 Najszybszy Niesamowity Zapisz się
Logo PureVPN 2,88 $ 2000/140 Średni Średni Zapisz się
Logo Surfshark 1,99 $ 1040/61 Szybki Dobrze Zapisz się
Logo NordVPN 3,49 $ 5660/59 Szybki Dobrze Zapisz się

2. Twoje dane zostaną zaszyfrowane

Zrzut ekranu strony nordvpn.com Funkcja bezpieczeństwa NordVPN

Silne szyfrowanie to najlepsze narzędzie do ochrony prywatności. Dobra wiadomość jest taka, że ​​każda usługa VPN dostępna na rynku szyfruje Twoje dane.

Oznacza to, że wszystko, do czego uzyskujesz dostęp i które pobierasz, nie może być z Tobą powiązane.Jeśli osoby trzecie chcą wiedzieć, co robisz podczas sesji przeglądania, muszą odszyfrować dane. A odszyfrowanie jest czasochłonne i wymaga dużej mocy obliczeniowej.

Nie zobaczą, co robisz w Internecie, ponieważ byłeś wystarczająco ostrożny, aby uzyskać usługę VPN.

3. Możesz ominąć ograniczenia geograficzne

Tło sieci światowej

Internet może wydawać się siecią uniwersalną, ale tak nie jest. W zależności od tego, gdzie na świecie się znajdujesz, sposób przeglądania stron jest inny.

Czasami możesz nawet znaleźć zablokowane treści, do których nie masz dostępu ze swojego kraju. W tym miejscu wkraczają usługi VPN i ratują sytuację. Jeśli znajdujesz się w kraju, który blokuje określone witryny z wiadomościami, możesz uzyskać zagraniczny adres IP. Jeśli Twoja subskrypcja Netflix ogranicza dostęp do seriali z kraju, możesz „przenieść”.

Koncepcja sieci użytkowników

Obywatele Chin chcący ominąć wielką zaporę ogniową również korzystają z usług VPN. Nie jest jasne, w jakim stopniu są one chronione przed inwigilacją rządu.

Ale możliwość komunikowania się ze światem zewnętrznym bez ograniczeń jest niezbędna. I wydaje się, że niektórzy ludzie dołożyć wszelkich starań aby chronić swoje podstawowe prawa człowieka.

Dlaczego ty też nie?

4. Możesz wybrać swoją wirtualną lokalizację

Zrzut ekranu z expressvpn.com Lokalizacje ExpressVPN na całym świecie

W przeciwieństwie do Tora usługi VPN nie generują losowego połączenia z węzłem. Oferują tysiące serwerów, z którymi możesz się w każdej chwili połączyć.

Łączenie się z amerykańskim serwisem Netflix za pomocą PureVPN Łączenie się z amerykańskim serwisem Netflix za pomocą PureVPN

Czy chcesz dodać włoskie napisy lub nakładki do swojej ulubionej serii Netflix? Nie ma problemu, masz wiele możliwości: podróżujesz za granicę i chciałbyś mieć dostęp do swoich kont tak, jakbyś był jeszcze w swoim kraju?

Jeśli nie przeszkadza Ci mała przypadkowość, możesz również zastosować kombinację VPN-Tor. Pobierając przeglądarkę Tor, zyskujesz największą prywatność, ale najważniejszą częścią jest to, że możesz wybrać, z której części świata chcesz uzyskać dostęp do Internetu.

Twoje wrażenia będą się odpowiednio różnić, ze wszystkimi zaletami i ograniczeniami. A mówiąc o ograniczeniach, to prowadzi nas do wad korzystania z VPN.

Cons

1. Wolniejsze prędkości dostępu

Zbliżenie na końcu światłowodu kabel sieciowy na niebiesko

Główną wadą korzystania z dowolnego systemu proxy jest to, że prędkość Internetu spada. Co ma sens: łączenie się z innymi centrami danych na całym świecie wymaga czasu.

Zamiast łączyć się bezpośrednio ze stroną internetową, musisz wymieniać i zaszyfrować dane z serwerem proxy. W niektórych przypadkach może okazać się niepraktyczne pozostawienie włączonej sieci VPN..

Usługi VPN są świetne i przydatne, ale musisz znaleźć odpowiednią równowagę między szybkością a prywatnością.

Testy prędkości NordVPN NordVPN Testy szybkości

Dobra wiadomość jest taka Wyrazić, Surfshark, i Nord zaskoczy Cię swoimi prędkościami. A ich duża liczba serwerów pomoże Ci znaleźć lepsze połączenie, kiedy tylko zechcesz.

2. Wyciek danych złych VPN

Nie znaleziono strony

Jeśli korzystasz z przeciętnej usługi VPN, może ona mieć tylne drzwi lub przypadkowe rozłączenia. Obserwowanie, jak treści są ograniczane podczas uzyskiwania do nich dostępu, może być frustrujące.

Jak dotąd, ExpressVPN i SurfsharkVPN mieć czyste konto. NordVPN również kiedyś należało do tej kategorii, ale jeden z ich serwerów został wykorzystany w 2018 roku.

Jest wystarczająco dużo danych badawczych i analiz, które pomogą Ci znaleźć najlepszą sieć VPN spełniającą Twoje potrzeby. Dobrą zasadą jest to, że darmowe VPN są warte tego, co za nie płacisz. Ale nie zakładaj też, że płatne VPN są zawsze godne zaufania. Avast Secureline to świetny przykład płatnej sieci VPN przyłapany na sprzedaży danych użytkowników osobom trzecim.

3. Usługi premium nie są bezpłatne

Zrzut ekranu strony nordvpn.com Ceny NordVPN

Na rynku dostępnych jest wiele usług VPN. Niektóre z nich można pobrać i używać bezpłatnie, podczas gdy inne kosztują.

„Bezpłatne” oprogramowanie będzie umieszczać reklamy i najprawdopodobniej monitorować Twój dostęp. Będzie Cię śledzić i zapewniać jedynie wygodę zmiany lokalizacji.

Jeśli poważnie myślisz o ochronie siebie i swoich danych, musisz skorzystać z płatnej usługi VPN. Płacisz tylko za prawo do pozostania w spokoju, ale płacisz też za kilka kluczowych dodatkowych funkcji. Następnym razem, gdy będziesz surfować po Internecie, będziesz mieć większą pewność, że Twoje dane są bezpieczne.

4. Niektóre rządy mogą Cię obrać za cel

Przeszukaj internet na laptopie

Na całym świecie jest wiele krajów Internet nie jest wolny. Niektórzy chętnie nakładają ograniczenia, ale rzadko ścigają nielicznych buntowników.

Ale są pewne drakońskie jurysdykcje, w których celem jest otwarcie strony internetowej. Jeszcze raz ważne jest, aby wybrać usługę VPN, której reputacja jest nienaganna.

Taka, która nie prowadzi dzienników, nie śledzi Cię i działa w liberalnej jurysdykcji. Usługa, która nie wyłączy się, gdy przeglądasz witrynę lub pobierasz plik.

Zrzut ekranu z expressvpn.com Strona internetowa ExpressVPN

Oraz usługę, która jest otwarta i przejrzysta w zakresie tego, co robi – na wszystkich kontach, ExpressVPN to najlepsza usługa zapewniająca prywatność i duże prędkości. Następnie pojawia się nowszy i tańszy Surfshark. Jak dotąd zaznaczają wszystkie pola i mają czyste konto. Jeśli zamierzasz ominąć chiński firewall, aby przeczytać zachodnie wiadomości, te dwa są najbardziej niezawodne.

Podsumowanie zalet i wad

Wybierając VPN, upewnij się, że oferuje ona jak najwięcej serwerów w jak największej liczbie krajów. Zapewni to największą prywatność, jednocześnie zwiększając prędkość usługi.

Tabela porównawcza

Nazwa firmy Cena Serwery / Kraje Szybkość Prywatność
Logo ExpressVPN 6,65 $ 3000/160 Najszybszy Niesamowity Zapisz się
Logo PureVPN 2,88 $ 2000/140 Średni Średni Zapisz się
Logo Surfshark 1,99 $ 1040/61 Szybki Dobrze Zapisz się
Logo NordVPN 3,49 $ 5660/59 Szybki Dobrze Zapisz się

Co kryje VPN?

VPN ukrywa Twoją tożsamość

Zrzut ekranu z expressvpn.com Strona internetowa ExpressVPN

Załóżmy, że chcesz przeglądać i publikować anonimowo w mediach społecznościowych. Być może masz poglądy, na których Ci zależy. Chcesz się za nimi bronić bez przypisywania tych poglądów tobie osobiście. Przyczyn może być wiele. A jeśli mieszkasz w Iranie i chcesz mówić krytycznie o rządzie Iranu? Byłoby to szkodliwe dla dobrobytu twoich rodzin.

Gdybyś mógł publikować anonimowo, mógłbyś wypowiadać się znacznie wyraźniej w mediach społecznościowych. Czasami wystarczyło polubienie posta wpędzać obywateli w kłopoty. Utworzenie kolejnego konta w mediach społecznościowych nie wystarczyłoby, abyś był naprawdę prywatny. Firmy zajmujące się mediami społecznościowymi znają adres IP, z którego logujesz się na swoje „roczne” konto.

VPN ukrywa historię przeglądania

Zrzut ekranu strony nordvpn.com Dedykowana funkcja IP NordVPN

Twoja historia przeglądania jest rejestrowana przez dostawcę usług internetowych (ISP) i miejsce pracy, nawet jeśli jesteś w trybie incognito. Korzystanie z VPN ukrywa historię przeglądania przed usługodawcą internetowym i pracodawcą. Nie zalecamy łamania zasad w pracy. Jednak korzystanie z VPN może pomóc uniknąć pytań, na które wolałbyś nie odpowiadać.

VPN ukrywa Twoje nawyki związane z wydawaniem pieniędzy

Ilustracja wydatków online

Istnieje wiele firm, które śledzą Twoje nawyki związane z wydawaniem pieniędzy w Internecie. To śledzenie nie kończy się na granicach ich witryny internetowej. Jeśli jesteś zalogowany, Facebook śledzi całą historię przeglądarki, nawet na innych kartach przeglądarki. Rejestrują zakupy z dowolnych otwartych kart. Google i Twój dostawca usług internetowych będą również śledzić Twoje wydatki. Wykorzystują te dane wewnętrznie, aby kierować na Ciebie reklamy lub, co gorsza, sprzedają je stronom trzecim. Po uzyskaniu tych danych przez te firmy nie masz kontroli nad tym, co z nimi robią ani w jaki sposób są one wykorzystywane. Lepiej jest upewnić się, że nie mają tego na początku.

VPN ukrywa aktywność związaną z torrentami

Zrzut ekranu surfshark.com Strona domowa Surfskark

Wiele osób używa torrentowanie witryny do pobierania filmów, muzyki lub innych treści. Wiele treści pobranych za pośrednictwem tych witryn jest chronionych prawem autorskim. Oznacza to, że tworzenie ich nieautoryzowanych kopii jest technicznie nielegalne.

Podkreśla to znaczenie płacenia za usługę premium VPN, która nie zagraża Twojej tożsamości ani nie prowadzi żadnych dzienników. Bezpłatna sieć VPN nie ma motywacji, aby zachować prywatność Twojej tożsamości i ZNACZNIE bardziej prawdopodobne jest, że będzie przechowywać dzienniki tego, co robisz. Złapano nawet jedną niegdyś popularną darmową sieć VPN sprzedaż danych użytkowników.

Zrzut ekranu z expressvpn.com Polityka dotycząca logów w ExpressVPN

Dlatego konsekwentnie oceniamy najwyższe oceny. Express VPN nigdy nie rejestruje twojego adresu IP, historia przeglądania, metadane lub miejsce docelowe ruchu. Zapraszają również niezależnych audytorów do środka, aby sprawdzić, czy tak jest.

VPN ukrywa dane osobowe

Zrzut ekranu surfshark.com Strona domowa Surfshar

Jeśli łączysz się z Wi-Fi w kawiarniach, na lotniskach lub w hotelach, ujawniasz dane, które wysyłasz przez sieć. Będą mogli zobaczyć wszystko, co powiesz lub wyślesz. Może to być coś tak nieszkodliwego, jak e-mail wysłany do swoich bliskich na coś tak ważnego, jak hasło do kont bankowych.

VPN ukrywa historię wyszukiwania Google

Zrzut ekranu z duckduckgo.com Strona domowa DuckDuckGo

Twoje wyszukiwania w Google są skorelowane z Twoim adresem IP. Google wykorzystuje te zapytania, aby kierować reklamy. Historia wyszukiwania Google była i nadal jest wykorzystywana w sądzie. W jednym przypadku ekstremalna sprawa, została nawet uznana za zbrodnię samą w sobie. Nie trzeba dodawać, że od czasu do czasu w Google pojawiają się dziwne rzeczy. Bez pełnego kontekstu i rozumiejącej publiczności te wyszukiwania mogą wyglądać żenująco. Korzystanie z VPN i wylogowanie się ze wszystkich kont Google rozwiąże ten problem. Ponadto zalecamy korzystanie z wyszukiwarek takich jak DuckDuckGO, gdy tylko jest to możliwe. DuckDuckGo nie rejestruje historii wyszukiwania.

„Przeglądanie prywatne” nie jest takie prywatne

Zrzut ekranu z duckduckgo.com Strona domowa DuckDuckGO

Powszechnie wiadomo, że duże wyszukiwarki, takie jak Google, Yahoo i Bing, zbierają wiele danych o Tobie i wszystkich ich użytkownikach, pomagając jednocześnie odnaleźć się w sieci.

Następujące informacje o Tobie mogą być gromadzone, nawet jeśli korzystasz z VPN, chyba że korzystasz z prywatnej wyszukiwarki:

 • Twój adres IP
 • Twoja lokalizacja
 • Twój klient użytkownika (identyfikuje przeglądarkę internetową i system operacyjny komputera po zalogowaniu się do internetu)
 • Twoje wyszukiwane hasła
 • Twój unikalny identyfikator (zapisywany w plikach cookie przeglądarki)
 • Ile razy modyfikujesz swoje wyszukiwanie lub powracasz do oryginalnej strony wyników

Zrzut ekranu z duckduckgo.com DuckDuckGO’s Privacy Crash Course Sneak Peak

Popularne wyszukiwarki wykorzystują te dane do tworzenia „mapy użytkownika” lub „profilu użytkownika” – Twojego wieku, płci, kariery, hobby, a nawet wagi i statusu związku – która jest następnie oferowana reklamodawcom. Ten proces umieszcza Cię w tak zwanej bańce filtrującej, ograniczającej przyszłe wyniki wyszukiwania do profilu użytkownika, który mają witryny.

Prywatne wyszukiwarki

Zrzut ekranu z duckduckgo.com DuckDuckGO o przechowywaniu danych osobowych

Aby zapobiec gromadzeniu i sprzedaży Twoich danych osobowych stronom trzecim, konieczne jest skorzystanie z prywatnej wyszukiwarki. DDG jest obecnie jedną z wiodących prywatnych wyszukiwarek.

Ale możesz zapytać: czy może służyć jako VPN, skoro nie śledzi i nie gromadzi moich prywatnych danych? Odpowiedź brzmi nie. VPN może sprawić, że Twoja tożsamość będzie anonimowa, gdy przejdziesz do trybu online, ale gdy korzystasz z samej prywatnej wyszukiwarki, Twój dostawca usług internetowych może nadal zidentyfikować Twój adres IP i monitorować Twoją aktywność.

Twitter Screenshot Duck Duck Go

Możesz jednak zmaksymalizować swoją prywatność, używając prywatnej wyszukiwarki do przeglądania sieci po zainstalowaniu VPN. Prywatna wyszukiwarka, taka jak DDG, uniemożliwia przeglądarce przechowywanie plików cookie lub odwiedzanych witryn, czego VPN nie może zrobić samodzielnie. Prywatne wyszukiwarki również nie zapisują zapisów pobranych plików.

Funkcje DuckDuckGo

Założona w 2008 roku DDG pobiera wyniki wyszukiwania z Bing, Wikipedii, Yahoo, Yandex i DuckDuckBot, własnego robota internetowego. Jego interfejs przypomina większość popularnych witryn, takich jak Google, co pozwala przeszukiwać całą sieć lub tylko obrazy, filmy i wiadomości.

DDG wyświetla reklamy z Amazon i eBay. Witryna twierdzi, że zapisuje słowa kluczowe – na przykład „majsterkowanie”, „przepis” lub „hantle” – zamiast osobistych profili, aby wspierać swoje cele reklamowe. Wykorzystuje również tylko „zagregowane, nieosobowe dane”, aby poprawić błędy ortograficzne.

Unikalną funkcją DDG są skróty do wyszukiwania w witrynach, zwane „grzywką”. Wpisujesz wykrzyknik, a po nim pierwszą literę lub nazwę witryny: „! A” (Amazon), „! Yt” (YouTube), „! Ebay” (eBay), „! Twitter” (Twitter) i wkrótce. Kiedy więc wpiszesz „! Maska Disneya”, zostaniesz przeniesiony do wyników wyszukiwania produktu w Amazon.

VPN ukrywa Twoją lokalizację

Zrzut ekranu surfshark.com Strona główna Surfshark

Korzystanie z VPN pozwala ukryć swoją lokalizację. Jeśli jesteś obywatelem kraju, który cenzuruje wiadomości, jest to niezwykle ważne. Wielu obywateli Chin korzysta z VPN, aby ominąć „wielką chińską zaporę ogniową”. Sieci VPN umożliwiają im przeglądanie wiadomości zablokowanych przez ich rząd. Sieci VPN umożliwiają również dostęp do treści blokowanych geograficznie z usług przesyłania strumieniowego. Program „Better Call Saul” był dostępny w Netflix UK prawie rok przed udostępnieniem go w USA. Użytkownicy VPN mogą uzyskać dostęp do Netflix UK, zmieniając adres IP na brytyjski. Istnieje również wiele funkcji opartych na lokalizacji. Niektóre rodzaje napisów są dostępne tylko w niektórych krajach.

Czego VPN nie ukrywa

Zrzut ekranu z purevpn.com Funkcja ochrony przed wyciekiem WebRTC PureVPN

Jedna uwaga: nadal możesz być śledzony za pomocą narzędzi do śledzenia sieci lub plików cookie, nawet jeśli korzystasz z VPN. Upewnij się wyłącz webRTC w Twojej przeglądarce.

Zarówno pliki cookie, jak i webrtc są czymś w rodzaju cyfrowego odcisku palca. Urządzenia śledzące mogą Cię zidentyfikować na podstawie Twojego zachowania i aplikacji zainstalowanych na Twoim urządzeniu. Musisz zablokować urządzeniu udostępnianie tych danych z witryn i aplikacji, z którymi się łączysz. Aby przywrócić to do prawdziwego świata, przykład: możesz nosić przebranie wszędzie, ale może nie mieć znaczenia, czy wszędzie zostawiasz odciski palców.

Zrzut ekranu z expressvpn.com ExpressVPN w teście szczelności WebRTC

Ponadto, jeśli używasz Chrome, Google może zobaczyć wszystkie odwiedzone przez Ciebie witryny. To samo dotyczy innych systemów operacyjnych i wyszukiwarek. Następnie są metadane, czyli dane przechowywane w ustawieniach pliku. Metadane są generowane automatycznie i zawierają informacje o tym, kto utworzył dokument lub plik, kiedy został utworzony i jakie oprogramowanie zostało użyte do utworzenia pliku.

Wszystko to prowadzi nas do tematu torrentów.

Czy VPN ukrywa torrentowanie?

Kino lub film online, koncepcja izometryczna

Czy jesteś fanem torrentów? Nie akceptujemy robienia czegokolwiek nielegalnego, ale są całkiem dobre powody, aby znaleźć się na stronie z torrentami, poza pirackimi filmami i muzyką. Jednak czasami dostawca usług internetowych nakłada na Ciebie kary za samo odwiedzanie tych witryn.

Z tego powodu dobrze jest korzystać z najlepszej sieci VPN, aby zachować bezpieczeństwo podczas torrentowania. Ale czy korzystanie z VPN ukrywa torrenty?

Jak działa torrentowanie

Dla tych z Was, którzy nie są pewni, czym jest toprrenting, krótka recenzja:

Zwykle, gdy pobierasz plik z internetu, pobierasz go z pojedynczego serwera.

Biznes & amp; hr układanka z ręką

W przypadku witryn torrentowych wszystko odbywa się w trybie peer-to-peer. Witryny z torrentami umożliwiają użytkownikom umieszczanie plików, które są skłonni udostępnić innym użytkownikom. Jeśli jest wielu użytkowników, którzy przesłali ten sam plik, istnieje wiele źródeł, z których można pobrać plik. Jeśli chcesz pobrać plik, nie pobierasz całego pliku od razu, ale w „pakietach” na serwerze zwanym „siewnikiem”. Jeśli jeden z „siewników” ulegnie awarii, inny siewnik (lub wiele innych siewników) pozwoli Ci go z nich pobrać. Im więcej jest seederów, tym łatwiejsze i generalnie szybsze jest pobranie pliku.

Jak VPN maskuje Twój ruch P2P

Ilustracja wektorowa koncepcja Blockchain

Twój dostawca usług internetowych polega na sortowaniu i kategoryzowaniu wysyłanego ruchu, aby określić, czy korzystasz z torrentów, czy nie. To powiedziawszy, aby bezpiecznie torrentować, musisz znaleźć sposób, aby Twój dostawca usług internetowych nie widział, co robisz.

Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego jest użycie VPN.

VPN uniemożliwia Twojemu dostawcy usług internetowych sortowanie i kategoryzowanie Twoich działań związanych z przeglądaniem. Możesz korzystać z torrentów z maksymalną przepustowością i zabezpieczać się przed wszelkimi konsekwencjami prawnymi związanymi z piractwem. Jedyne, co każdy może zobaczyć, to lokalizacja serwerów VPN, która jest bezużyteczna.

Jak VPN pomaga Ci bezpiecznie torrentować

Do tej pory mogłeś zdać sobie sprawę, że VPN może pomóc w torrentowaniu na kilka sposobów. Oto trzy jasne sposoby:

Sieci VPN chronią Cię przed cyberprzestępcami

Zrzut ekranu strony nordvpn.com NordVPN – szyfruj dane online

Niestety, strony z torrentami są pełne cyberprzestępców, którzy chcą zainfekować Twój komputer złośliwym oprogramowaniem lub zabrać Twoje dane. Chociaż sieci VPN nie zatrzymują wirusów (potrzebujesz do tego dobrego oprogramowania antywirusowego), mogą pomóc zapobiec kradzieży Twoich danych osobowych przez hakera.

Sieci VPN pomagają anonimowo torrentować

Zrzut ekranu z purevpn.com PureVPN"s Dedykowana strona IP

VPN maskuje Twój adres IP przydzielając ci nowy. To chroni twoją prywatność i tożsamość poprzez zmianę lokalizacji połączenia.

Sieci VPN pomagają uzyskać dostęp do zablokowanej witryny torrentowej

Zrzut ekranu z purevpn.com Jak uzyskać dostęp do zablokowanych witryn w PureVPN.com

VPN pozwala ominąć dostęp i cenzurowane usługi i strony torrentowe, nawet jeśli lokalne władze zakazują korzystania z biblioteki torrentów. Wystarczy połączyć się z serwerem w lokalizacji, w której strona internetowa jest nadal dostępna i możesz bezpiecznie przeglądać.

Wybór odpowiedniej sieci VPN do torrentowania

Oto kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze sieci VPN do torrentowania:

 • Zero logowania: Wybierz VPN z wyraźną polityką braku logów i bądź zgodny z RODO.
 • Serwery VPN: Wybierz VPN z serwerami zlokalizowanymi we wszystkich zakątkach świata.
 • Obsługa klienta: Upewnij się, że wybierasz dostawcę VPN, do którego możesz łatwo dotrzeć.

Różne typy sieci VPN

Konsumenckie sieci VPN

Tunel z niewyraźnym światłem

Porozmawiajmy o modelu konsumenckim i o tym, jak tworzy on zaszyfrowany (lub VPN) tunel. W tym modelu Twój dostawca usług internetowych będzie myślał, że łączysz się z prywatnym serwerem. Dostawca usług internetowych nie może zobaczyć Twoich danych.

Zrzut ekranu z expressvpn.com Jak przeglądać anonimowo na ExpressVPN.com

Istnieje wiele powodów, dla których konsumenckie sieci VPN stały się tak popularne, w tym:

 • Dodatkowe bezpieczeństwo podczas uzyskiwania dostępu do publicznej sieci Wi-Fi
 • Odblokowywanie witryn w oparciu o położenie geograficzne
 • Zachowanie anonimowości
 • Poruszanie się po witrynach w krajach, w których obowiązują bardziej rygorystyczne protokoły cenzury

Nie wspominając o tym, że skonfigurowanie konsumenckiej sieci VPN jest stosunkowo łatwe, niezależnie od tego, czy używasz laptopa, czy smartfona. W przypadku smartfonów wystarczy pobrać aplikację VPN i zezwolić na instalację na swoim urządzeniu.

W niektórych przypadkach może być konieczne skonfigurowanie go w Ustawieniach.

Zobaczysz, że są dostępne setki aplikacji VPN, niezależnie od tego, czy masz Androida, czy iPhone’a. Prosimy o uważne zapoznanie się z wieloma recenzjami przed dokonaniem wyboru.

Zrzut ekranu strony nordvpn.com NordVPN dla wszystkich urządzeń

Co więcej, jeśli połączysz się w router poziom, możesz zapewnić, że cała Twoja sieć urządzeń ma dostęp do Twojej sieci VPN – dotyczy to również Twojego Smart TV. Możesz także skonfigurować VPN bezpośrednio na swoim telewizorze Smart TV.

W ten sposób Twoje dane są dzielone na zaszyfrowane pakiety przez tunel VPN. Gdy dotrze do serwera odbierającego, szyfrowanie zostanie usunięte.

Korporacyjne sieci VPN

Zrzut ekranu strony nordvpn.com Funkcje NordVPN

Firmowa sieć VPN jest nieco inna, ponieważ zawiera serwer dostępu zdalnego (RAS) i serwer dostępu do sieci (NAS). Czasami korporacyjna sieć VPN jest nazywana zdalną siecią VPN.

Zrzut ekranu z purevpn.com PureVPN dla firm

Serwer dostępu do sieci służy do uzyskiwania dostępu do sieci firmowej, a oprogramowanie klienta VPN łączy się z ankietą dostępu zdalnego, zapewniając jednocześnie szyfrowanie i prywatność. Często ta wersja jest używana dla pracowników zdalnych, aby zapewnić im prywatne połączenie, nawet podczas korzystania z publicznego Internetu.

Jeśli zdalny członek zespołu musi uczestniczyć w spotkaniu online i musi pracować ze Starbucks, jego połączenie może być nadal szyfrowane.

Różne sposoby korzystania z VPN

Teraz, gdy już wiesz, jak działają VPN i do czego mogą być używane, oto kilka innych sposobów, w jakie możesz z nich korzystać:

Połącz się z siecią domową za granicą.

Zrzut ekranu z purevpn.com Lokalizacje serwerów PureVPN

Może istnieć wiele powodów, dla których chcesz uzyskać dostęp do swojej sieci domowej, niezależnie od tego, czy chcesz udostępniać lokalne pliki, czy nawet sprawiać wrażenie, jakbyś nadal znajdował się w tej samej sieci LAN. Skonfigurowanie konsumenckiego VPN sprawi, że będzie to dość łatwe.

Połącz się z siecią firmową z innego kraju.

Zrzut ekranu strony nordvpn.com NordVPN dla firm

Ponownie, bezpieczeństwo jest najważniejsze podczas pracy zdalnej. Jeśli organizujesz spotkanie firmowe w innym kraju, nadal będziesz musiał uzyskać dostęp do swojej sieci. Przynajmniej możesz to zrobić bezpiecznie dzięki VPN.

Upewnij się, że sąsiedzi nie mogą przechwycić Twojej aktywności związanej z przeglądaniem.

Zrzut ekranu z purevpn.com Dostęp zdalny przez VPN na PureVPN.com

Podniesienie laptopa w lokalnej kawiarni i rozpoczęcie pracy może być kuszące, ale bez VPN może to być również niebezpieczne.

Twoja aktywność związana z przeglądaniem może być widoczna dla każdego w pobliżu, jeśli oni wiedzą, co robią. Natomiast podczas korzystania z VPN każda inna osoba w publicznej sieci Wi-Fi będzie widzieć tylko połączenie VPN.

Otwieraj witryny zablokowane geograficznie

Zrzut ekranu strony nordvpn.com Funkcja przesyłania strumieniowego NordVPN

Być może mieszkasz w Ameryce, ale uwielbiasz kanadyjskie programy science fiction, dostępne tylko w Kanadzie. Cóż, możesz uzyskać dostęp do witryn blokowanych geograficznie za pomocą VPN. To samo dotyczy Kanady, ale chcesz oglądać amerykańskie programy strumieniowe dostępne tylko w USA.

Zarządzaj cenzurą online

Zrzut ekranu z expressvpn.com ExpressVPN on Pokonaj cenzurę

W krajach, które wymuszają cenzurę, VPN może pomóc w obejściu tego problemu. Na przykład wiele witryn, takich jak Facebook i Twitter, jest zakazanych w Chinach. VPN może pomóc w obejściu tych kontroli..

Pobierz torrenty

Zrzut ekranu surfshark.com Surfshark on Gdzie znaleźć najlepszą ofertę na torrentowanie VPN

Sieci VPN są popularne wśród użytkowników, którzy chcą pobierać pliki torrent. Jeśli korzystasz z VPN, możesz również cieszyć się szybszymi czasami transmisji. Istnieją scenariusze, w których usługodawca internetowy może zakłócać określone rodzaje ruchu. Korzystanie z VPN może w niektórych przypadkach pomóc ominąć zakłócenia ISP.

Co widzi mój dostawca usług internetowych, gdy korzystam z VPN?

Ilustracja koncepcji bezpieczeństwa sieci

W Internecie jest wiele niebezpieczeństw i musisz się chronić. Dlatego ludzie używają wirtualnej sieci prywatnej lub VPN, gdy przeglądają internet. Zapewnia korzyści w zakresie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom korzystającym z internetu.

Możesz także cieszyć się prywatnością podczas przeglądania internetu. Czy oglądasz Netflix lub surfując po Google, VPN umożliwia przejście w tryb incognito.

Pomyśl o VPN jako o posiadaniu własnej prywatnej tożsamości online, o której wiesz tylko Ty.

Ale możesz się zastanawiać; co mój dostawca usług internetowych lub ISP wie o moich nawykach przeglądania?

Używam VPN – czy mój dostawca usług internetowych może zobaczyć moją historię przeglądania?

Hosting z przechowywaniem danych w chmurze i serwerownią

Twój dostawca usług internetowych może zobaczyć Twój ruch internetowy i wszystko, co robisz online. Śledzą odwiedzane przez Ciebie witryny, nawet jeśli trwa to krócej niż minutę.

Treści, które oglądasz w YouTube, czy artykuły, które czytasz, Twój dostawca usług internetowych otrzymuje wszystkie Twoje dane. Tak zawsze działały.

Jest mało prawdopodobne, że ktoś siedzący przy biurku z usługodawcy internetowego przegląda Twoje witryny internetowe. Jednak niektórzy dostawcy wykorzystają Twoje dane do utworzenia profilu konsumenta.

Ale wiele osób uważa, że ​​jest to naruszenie prywatności. Uważają, że powinni mieć możliwość swobodnego przeglądania internetu bez ingerencji. Dlatego wszyscy myślą, że użycie VPN jest rozwiązaniem problemu.

Pulpit nawigacyjny VPN

Należy pamiętać, że korzystanie z VPN nie zmienia tego procesu. Twój dostawca usług internetowych będzie nadal otrzymywał dane z przeglądania. Różnica polega jednak na tym, że cały ruch jest szyfrowany, gdy włączona jest sieć VPN.

Innymi słowy, Twój dostawca usług internetowych będzie teraz otrzymywać dane, które wyglądają jak bełkot. Zamiast ostatecznych adresów stron internetowych, systemy ISP otrzymają nieczytelne informacje.

Korzystanie z VPN zapewnia spokój ducha, a także anonimowość online.

Czy mój dostawca usług internetowych otrzymuje o mnie inne dane??

Zrzut ekranu z purevpn.com Anonimowe przeglądanie na PureVPN.com

Jedyne dane, które prawdopodobnie zobaczy Twój dostawca usług internetowych, to natężenie ruchu generowanego w czasie, gdy korzystasz z Internetu. Będą również wiedzieć, że te informacje są teraz zaszyfrowane.

Jest prawdopodobne, że usługodawca internetowy może również zobaczyć adres IP serwera VPN. Ale nie widzą nic innego.

Dzięki temu możesz cieszyć się prywatnym przeglądaniem w domu, pracy lub podczas podróży.

Wybierz płatną usługę VPN ze względu na jakość

Uwaga: żadna sieć VPN nie gwarantuje całkowitej prywatności. Duże firmy, takie jak Amazon i Google, używają plików cookie, aby kontrolować korzystanie z internetu po opuszczeniu ich witryn.

Aby pozostać po bezpiecznej stronie, unikaj „darmowych” dostawców usług VPN, ponieważ najprawdopodobniej wykorzystują oni dane od swoich klientów w celu uzyskania dochodu. Darmowe sieci VPN są również podatne na spadki połączeń z powodu dużego popytu, gdy z serwera korzysta zbyt wiele osób.

Na koniec wybierz dostawcę usług, który oferuje aplikacje do dostępu VPN na wielu urządzeniach i ma dużą liczbę serwerów na całym świecie, aby zapewnić maksymalną użyteczność.

Czy powinieneś używać VPN?

Tarcza antywirusowa chroni przed zagrożeniami dane binarne

Jednym z najważniejszych powodów korzystania z VPN jest bezpieczeństwo. Gdy dane przejdą przez tunel VPN, są już zaszyfrowane. Zmniejszysz prawdopodobieństwo, że Twoje dane osobowe, takie jak dane karty kredytowej lub dokumentacja medyczna, zostaną skradzione.

Jest to szczególnie przydatne, jeśli musisz często korzystać z publicznego WiFi, np. W Starbucks, bibliotekach, kawiarniach i na lotniskach.

Wolna koncepcja bezpieczeństwa

Innym powodem korzystania z VPN jest możliwość automatycznej zmiany lokalizacji. Być może chcesz oglądać programy, które są transmitowane tylko w Wielkiej Brytanii. Dzięki VPN możesz.

Pojęcie ochrony danych

Trzecim przypadkiem użycia VPN jest odłączenie adresu IP od adresu fizycznego. Być może po prostu nie chcesz, aby ludzie wiedzieli, gdzie mieszkasz i cenią sobie prywatność. VPN może tunelować Twój adres IP do wybranej lokalizacji.

Z VPN możesz także korzystać podczas podróży do obcego kraju z ograniczonym dostępem. Nie idź za daleko. Nie staniesz się niewidzialny tylko dlatego, że używasz VPN.

Czego szukać w VPN

Bezpieczne połączenie VPN

Oczywiste jest, że korzystanie z VPN ma wiele zalet. Jednak nie chroni Cię przed samym dostawcą VPN. Zacznij od wybrania niezawodnego dostawcy usług VPN, zwracając uwagę na następujące funkcje:

 • Wdrażanie najbardziej aktualnych algorytmów zapewniających prywatność,
 • Unikanie prowadzenia rejestrów związanych z twoimi działaniami,
 • Dostarczanie usług o wysokiej wydajności,
 • Liczba lokalizacji,
 • Obsługa używanych urządzeń, platform, a nawet przeglądarek,
 • Dokumenty, samouczki i wsparcie.

Często zadawane pytania dotyczące VPN

Czy VPN są legalne?

W większości krajów używanie VPN jest całkowicie legalne. Jednak czyn, który jest nielegalny bez VPN, jest również nielegalny w przypadku VPN. Takie działania obejmują cyberstalking, hakowanie oraz sprzedaż lub pobieranie informacji chronionych prawem autorskim.

Czy VPN może zostać zhakowany?

Tak, VPN można zhakować, ale zmiany związane z włamaniem bez VPN są znacznie większe niż podczas korzystania z VPN.

Czy powinienem cały czas korzystać z VPN?

Tak. Możesz cały czas korzystać z VPN, aby chronić swoją prywatność przed cyberprzestępcami i reklamodawcami zewnętrznymi.

Czy możesz korzystać z VPN bez połączenia z Internetem? ?

Nie. VPN umożliwia anonimowe przeglądanie internetu i nie będzie działać bez połączenia z internetem.

Czy VPN zapewnia nieograniczone dane? ?

Nie, nie ma. Wszystkie dane muszą przejść przez dostawcę usług internetowych, aby dotrzeć do serwera VPN. Twój dostawca usług internetowych nie będzie mógł odczytać ruchu VPN, ale nadal może obliczyć rozmiar przesyłanych danych.

Czy DuckDuckGo to VPN? Co powiesz na Startpage?

Jeśli chodzi o ochronę prywatności w Internecie, potrzebujesz czegoś więcej niż tylko wirtualnej sieci prywatnej (VPN), aby zminimalizować ilość danych osobowych, które wyciekają przez Internet.

Twoje wyszukiwania mogą nie zostać zapisane na komputerze, jeśli wybierzesz tryb „incognito” lub „tryb prywatnej przeglądarki”. Jednak odwiedzane witryny internetowe, dostawca usług internetowych (ISP), a nawet pracodawca i agencje rządowe mogą nadal wyświetlać Twoją historię przeglądania, pliki cookie i tak dalej. W tym miejscu prywatne wyszukiwarki, takie jak DuckDuckGo (DDG) Startpage, mogą mieć znaczenie. Ale najpierw pozwólcie, że powiem wam, dlaczego „przeglądanie prywatne” oferowane przez popularne wyszukiwarki może być mylące.

Jak powszechne jest używanie VPN?

Sieci VPN są używane przez prawie jedna trzecia wszystkich użytkowników internetu na całym świecie, z bezpiecznym przeglądaniem jako głównym powodem zakupu takiej usługi, zgodnie z raportem Global Web Index’s Global VPN Usage Report 2020.

Osobna ankieta przeprowadzona przez VPN Mentor wykazała, że ​​prawie połowa abonentów (47%) używać VPN do rekreacji, szczególnie do odblokowywania treści rozrywkowych blokowanych geograficznie podczas podróży zagranicznych. Kolejne 36% używa go w celach biznesowych.

Większość użytkowników VPN pochodzi z pokolenia Z (16-22 lata, 39%), a następnie milenialsi (23-37 lat, 36%). Jest też więcej mężczyzn (36%) niż kobiet (26%) użytkowników VPN. Siedemdziesiąt dwa procent łączy się z VPN za pomocą komputerów stacjonarnych lub laptopów, a 69% łączy się z nimi za pomocą smartfonów.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map