Najlepsze portfele bitcoinowe i kryptowalutowe

Ten przewodnik ma na celu nauczyć Cię wszystkiego, co musisz wiedzieć o portfelach Bitcoin. Ponieważ istnieje wiele różnych powodów, dla których warto używać i posiadać kryptowalutę, niektóre portfele są dobre do niektórych zadań (takich jak handel), podczas gdy inne są lepsze w innych zadaniach (takich jak oszczędzanie), a każdy portfel oferuje kompromisy. Z tego przewodnika dowiesz się, który portfel jest dla Ciebie najlepszy.

Contents

Najlepsze portfele w każdej kategorii

Najbezpieczniejszy portfel

Zrzut ekranu przedstawiający funkcje coldcardwallet.com MK3 Witryna Coldcard

Coinkite Coldcard Mk 3

Coldcard od dawna uważane jest za absolutnie najbezpieczniejszy portfel sprzętowy na rynku. Dzięki obsłudze tylko Bitcoin i niektórym naprawdę zaawansowanym funkcjom bezpieczeństwa naprawdę pokonuje wszystkich innych pod względem bezpieczeństwa.

To powiedziawszy, jeśli planujesz trzymać inne monety poza Bitcoinem, nie jest to portfel dla Ciebie. Możesz zdecydować się na Ledger Nano S lub Nano X zamiast.

ColdCard Mk3

ColdCard Mk3 Wydany w roku 2019 Cena 119 USD EkranTak Pamięć Karta SD KUP TERAZ!

Najlepszy portfel w podróży

Zrzut ekranu shop.ledger.com Nano X Strona internetowa księgi

Ledger’s Nano X

Plik Ledger Nano X to najnowszy dodatek Ledgera do rodziny nano. W przeciwieństwie do swojego poprzednika obsługuje Bluetooth, dzięki czemu świetnie nadaje się do dokonywania szybkich i bezpiecznych transakcji w podróży.

Duża pamięć wewnętrzna jest również fantastyczna dla traderów, którzy chcą przechowywać wiele różnych monet.

Ledger Nano X

Ledger Nano X Wydany w roku 2019 Cena 119 USD EkranTak Pamięć2 MB KUP TERAZ!

Najlepszy portfel na iOS (gorący):

Portfel Hodl: Prosty portfel Bitcoin o otwartym kodzie źródłowym

Zrzut ekranu strony głównej hodlwallet.co Witryna internetowa Hodlwallet

Hodl Portfel jest dostępny na iOS i Androida i ułatwia wysyłanie i odbieranie Bitcoinów bez żadnych dodatków i dodatkowych funkcji, które mogą Cię rozpraszać.

Najlepszy portfel na Androida (gorący):

Samourai – chroni prywatność na urządzeniach mobilnych

Zrzut ekranu strony głównej samouraiwallet.com Strona Samourai

Najlepszy portfel na komputery stacjonarne:

Wasabi – absurdalnie prywatny portfel na biurko

Zrzut ekranu strony głównej wasabiwallet.io Witryna internetowa Wasabiwallet


Portfel Wasabi został zaprojektowany tak, aby zwiększyć prywatność coinjoins (zobacz jak w naszym poradniku). Jest to zaawansowany portfel, który początkujący powinni wypróbować później, gdy będą bardziej doświadczeni.

Co to jest portfel Bitcoin i kryptowaluta?

Koncepcja technologii Bitcoin

Zanim będziesz mógł cokolwiek zrobić w sieci bitcoin, będziesz potrzebować portfela.

Chociaż nie jest to idealna analogia, na razie pomyśl o portfelu jako podobnym do konta bankowego, ponieważ przechowuje on Twoje pieniądze i możesz go używać do wysyłania i otrzymywania środków.

Co to jest klucz prywatny?

Klucz prywatny Bitcoin

Krótko mówiąc, klucz prywatny jest jak hasło do konta bankowego. Jeśli ktoś inny to ma, mógłby zalogować się na Twoje konto i przelać sobie Twoje pieniądze. Klucz prywatny musi być nawet bezpieczniejszy niż hasło do konta bankowego.

Co to jest klucz publiczny?

Klucz publiczny Bitcoin

Klucz publiczny jest trochę bardziej zagmatwany, ponieważ nie ma prostej analogii do świata rzeczywistego, ale aby kontynuować ilustrację, przypomina on nazwę użytkownika konta bankowego. Naprawdę nie chcesz, aby inni o tym wiedzieli, ale jeśli wiedzieli, nadal nie mają Twojego hasła, więc nie mogą zabrać Twoich środków.

Jeśli jednak Twój klucz publiczny jest znany, wpłynie to na twoją prywatność w przyszłości, co spowoduje przeniesienie nas na adresy.

Co to jest adres Bitcoin?

Adres Bitcoin

Wyobraź sobie, że ktoś chce wysłać pieniądze na Twoje konto bankowe. W takim przypadku podasz im numer swojego konta bankowego, a oni mogą powiedzieć swojemu bankowi, aby przelał Ci środki.

ZA adres bitcoin jest jak numer konta bankowego. Jeśli ktoś chce wysłać Ci Bitcoiny, wyślij mu adres.

Mapa ze znacznikami bitcoinów

Jednak w przeciwieństwie do konta bankowego, Twój portfel ma miliony adresów. Nie martw się, nie musisz zbyt dużo o tym myśleć.

Wystarczy powiedzieć, że większość portfeli używa twojego klucza publicznego (plus trochę kryptograficznej magii) do generowania nowego adresu dla każdej transakcji. Ma to na celu ochronę Twojej prywatności poprzez utrudnianie komuś powiązania poprzednich transakcji z bieżącą za pomocą praktyki znanej jako „analiza łańcuchowa”.

W większości przypadków wszystko, co musisz zrobić, to otworzyć portfel i wybrać „odbierz Bitcoin” i podać znajomemu adres podany na portfelu. Wszystkie trudne rzeczy dzieją się w tle.

Jednym z przykładów przechowywania monet w portfelu, nad którym nie masz kontroli, jest umieszczanie monet na giełdzie, na przykład baza monet lub binance. Dlatego radzimy jak najszybciej usunąć wszystkie swoje monety z giełd.

Dlaczego potrzebuję portfela?

Dłoń trzymająca telefon z portfelem Bitcoin

Oprócz powyższych powodów potrzebujesz portfela bitcoin, ponieważ jest to jedyny sposób na dokonywanie transakcji w sieci Bitcoin bez korzystania z osoby trzeciej, która zrobiłaby to za Ciebie. Jest to ważne, ponieważ celem Bitcoin jest kontrolowanie własnych pieniędzy.

Dlaczego?

Ponieważ obecny system finansowy jest zaprojektowany, aby powiedzieć CIEBIE, jak możesz, a czego nie możesz wydać SWOJE pieniądze.

Kobieta na zakupy na telefon komórkowy

Bitcoin to coś, co nazywamy „odpornym na cenzurę”, co jest fantazyjnym sposobem na powiedzenie, że Twój bank lub rząd nie może uniemożliwić Ci wydawania pieniędzy tak, jak chcesz.

W Bitcoin nikt nie będzie w stanie powstrzymać Cię przed kupowaniem tego, co chcesz, od kogo chcesz.

To znaczy… chyba że przechowujesz swoje monety na regulowanej giełdzie.

Różne rodzaje portfeli

Mężczyzna się zastanawia

Możesz się zastanawiać: „Jaki jest najlepszy portfel?” Nie ma „najlepszego” per se. Jednak, jak wspomniano wcześniej, niektóre są lepiej dostosowane do określonych celów niż inne. Przyjrzyjmy się różnym typom portfeli.

Portfele sprzętowe

Wstawienie Bitcoina do skarbonki

Portfele sprzętowe są używane głównie do długoterminowego przechowywania kryptowalut. Nazywa się je „portfelami sprzętowymi”, ponieważ w rzeczywistości są fizycznym urządzeniem, które przechowujesz w prawdziwym świecie.

Dwie najpopularniejsze marki portfeli sprzętowych to Ledger Nano X i Trezor T.

PORÓWNANIE

Ledger Nano X

Ledger Nano X

 • EKRAN:
 • WYDANY: 2019
 • CENA £: 119 $
 • BLUETOOTH:

KUP TERAZ PRZECZYTAJ OPINIĘ Ledger Nano S

Ledger Nano S

 • EKRAN:
 • WYDANY: 2016
 • CENA £: 59 $

KUP TERAZ PRZECZYTAJ OPINIĘ Trezor Model T

Trezor Model T

 • EKRAN:
 • WYDANY: 2018
 • CENA £: 159 $
 • EKRAN DOTYKOWY:

KUP TERAZ PRZECZYTAJ OPINIĘ Trezor One

Trezor One

 • EKRAN:
 • WYDANY: 2013
 • CENA £: 59 $

KUP TERAZ PRZECZYTAJ OPINIĘ

Wszystkie te produkty mogą brzmieć dziwnie, ponieważ Bitcoin jest walutą cyfrową.

„Dlaczego potrzebuję oddzielnego urządzenia do przechowywania cyfrowego towaru, takiego jak Bitcoin?”

Zrzut ekranu posta na blogu Trezor z tytułem: Dlaczego potrzebujesz portfela sprzętowego Źródło – Trezor Blog

Zaletą portfela sprzętowego jest to, że został zaprojektowany z myślą o jednym celu: zapewnić bezpieczeństwo Twojego Bitcoina.

Twój telefon lub komputer jest przeznaczony do wielu innych zadań, a obecnie wiele (jeśli nie większość) z nich wymaga połączenia z Internetem.

Portfele sprzętowe są specjalnie zaprojektowane, aby chronić Twój klucz prywatny przed ujawnieniem w Internecie. W rzeczywistości w większości przypadków portfel sprzętowy ma zostać całkowicie wyłączony, dopóki nie będziesz musiał wysyłać lub odbierać bitcoinów.

Portfel sprzętowy podłączony do laptopa

Portfel sprzętowy to właściwie mały komputer z przerwą powietrzną. Jedyną informacją, która kiedykolwiek dotknie klucza prywatnego, powinny być prośby o podpisanie transakcji, a nawet wtedy musisz fizycznie zatwierdzić transakcję, naciskając fizyczny przycisk. Oznacza to, że nawet jeśli podłączysz portfel sprzętowy do komputera zainfekowanego złośliwym oprogramowaniem, klucz prywatny powinien pozostać bezpieczny.

Więcej na ten temat w FAQ o znaczeniu wyboru portfela sprzętowego z ekranem.

Portfel sprzętowy z Bitcoinami i bezpiecznym zamkiem

Ponadto, ponieważ portfel sprzętowy jest przeznaczony do robienia tylko jednej rzeczy (przechowywania monet), nie ma innych uruchomionych aplikacji, które zapewniają atakującemu więcej możliwości kradzieży twoich monet. W idealnym przypadku całe oprogramowanie i sprzęt, które trafiają do portfela sprzętowego, powinny być znane i rozumiane przez firmę, która je tworzy.

Traktuj swój portfel sprzętowy jak konto bankowe. To tutaj przechowujesz swoje życiowe oszczędności (lub gdzie Ty „Hodl”). Nie będziesz tutaj przechowywać swoich codziennych pieniędzy na wydatki.

Zalety portfeli sprzętowych

 • Najlepszy sposób na długoterminowe przechowywanie monet
 • Łatwe do skonfigurowania
 • Łatwe tworzenie kopii zapasowych (więcej na ten temat poniżej)
 • Niedroga polisa ubezpieczeniowa
 • Wiele giełd obsługujących portfele sprzętowe

Wady portfeli sprzętowych

 • Trudniejsze w użyciu niż gorące portfele
 • Kosztować pieniądze

Gorące portfele

Popularne portfele to zazwyczaj portfele w formie aplikacji na telefon.

Płatności Bitcoin z mobilnej ilustracji

Nazywamy je „gorącymi portfelami”, ponieważ są podłączone do internetu i zwykle służą do przechowywania codziennych wydatków – można powiedzieć, że „jest gorący i gotowy do użycia”. Oznacza to również, że jest znacznie mniej bezpieczny niż portfel sprzętowy.

Ponieważ działają na urządzeniu mobilnym, gorące portfele zwykle działają w połączeniu z wieloma innymi aplikacjami, takimi jak GPS, przeglądarki internetowe i inne usługi. Z tego powodu na Twoim urządzeniu mobilnym działa kod opracowany przez setki (jeśli nie tysiące) różnych osób z różnych krajów i posiadających różne standardy bezpieczeństwa.

Klucz i dane telefonu komórkowego

W związku z tym istnieje znacznie więcej płaszczyzn ataku. W końcu Twój klucz prywatny jest przechowywany gdzieś w pamięci lokalnej telefonu, a ta pamięć lokalna jest współdzielona z wszystkimi innymi aplikacjami. W większości przypadków, jeśli przechowujesz swój klucz prywatny w bezpiecznym miejscu, Twoja aplikacja też będzie, ale zawsze powinieneś zakładać, że Twój gorący portfel jest zagrożony i nigdy nie przechowuj w nim zbyt dużo Bitcoinów naraz.

Zalety Hot Wallets

 • Darmowy
 • Łatwe wysyłanie i odbieranie monet
 • Może uzyskiwać dostęp do funduszy z wielu urządzeń

Wady Hot Wallets

 • Zawsze połączony z Internetem
 • Działa równolegle z innym oprogramowaniem
 • Nie tak bezpieczne, jak portfele sprzętowe
 • Kopie zapasowe czasami są stosunkowo słabe

Portfele na biurko

Portfele stacjonarne to kolejna forma portfela programowego (gorącego). Jednak zamiast działać w aplikacji na telefonie, są to programy uruchamiane na komputerze stacjonarnym.

Ilustracja komputera stacjonarnego z portfelem Bitcoin

Chociaż możesz uruchomić te portfele na komputerze z izolacją powietrzną, wymaga to dużej wiedzy, aby bezpiecznie je wyciągnąć, więc ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest myśleć o portfelach stacjonarnych podobnie do gorących portfeli powyżej, tylko na innym urządzeniu i zwykle obsługuje kilka bardziej zaawansowanych funkcji.

Zalety portfeli biurkowych

 • Interfejs pulpitu oznacza lepszy interfejs użytkownika
 • Zwiększona funkcjonalność w porównaniu z portfelem mobilnym

Wady portfeli biurkowych

 • Łatwo pobrać fałszywą wersję oprogramowania i utracone środki
 • Trudniejsze w użyciu niż wszystkie inne typy portfeli na tej liście.
 • Nie tak bezpieczne, jak portfele sprzętowe
 • Kopie zapasowe czasami są stosunkowo słabe

Portfele papierowe

Przykład portfela papierowego Bitcoin

Celem a portfel papierowy polega na umieszczeniu kluczy prywatnych w miejscu, które w ogóle nie jest elektroniczne.

Nawet w przypadku portfela sprzętowego klucz prywatny znajduje się na urządzeniu elektronicznym, które komunikuje się z Internetem.

To powiedziawszy, prawidłowe skonfigurowanie portfela papierowego jest pełne pułapek, które dla większości użytkowników są bardziej prawdopodobne niż portfel sprzętowy, który ich zdradzi (zwłaszcza gdy istnieją inne metody zmniejszania tego ryzyka)..

Co więcej, te portfele są absolutnie najmniej bezpieczne, jeśli ktoś znajdzie papier.

Zalety portfeli papierowych

 • Prawidłowo skonfigurowane, całkowicie zabezpieczone przed kradzieżą online

Wady portfeli papierowych

 • Najmniej bezpieczny portfel, jeśli ktoś znajdzie papier
 • Bardzo trudno jest poprawnie skonfigurować
 • Możliwe mnóstwo błędów użytkownika
 • Nigdy nie wiesz na pewno, że ustawiłeś go poprawnie, dopóki nie będzie za późno

Jaki jest dla mnie najlepszy portfel Bitcoin?

Wszystko zależy od tego, co planujesz zrobić ze swoim krypto.

Bezpieczny depozyt za pomocą bitcoinów

Czy zamierzasz długoterminowo inwestować w bitcoiny? W takim razie portfel sprzętowy jest dla Ciebie odpowiedni.

Portfel sprzętowy Ledger

Czy zamierzasz dużo handlować? W takim razie zalecamy plik Ledger Nano X. Dzięki funkcjonalności bluetooth można uzyskać elastyczność gorącego portfela z bezpieczeństwem portfela sprzętowego.

Telefon komórkowy z bitcoinami

Czy zamierzasz spędzać dzień w dzień? W takim razie zalecamy gorący portfel – po prostu nie wkładaj do niego zbyt dużo Bitcoinów na raz.

Jak pokazano powyżej, wszystkie typy portfeli mają swoje zalety i wady, a Ty decydujesz, który z nich jest najlepszy dla twoich pożądanych działań.

Najpopularniejsze portfele sprzętowe

PORÓWNANIE

Ledger Nano X

Ledger Nano X

 • EKRAN:
 • WYDANY: 2019
 • CENA £: 119 $
 • BLUETOOTH:

KUP TERAZ PRZECZYTAJ OPINIĘ Ledger Nano S

Ledger Nano S

 • EKRAN:
 • WYDANY: 2016
 • CENA £: 59 $

KUP TERAZ PRZECZYTAJ OPINIĘ Trezor Model T

Trezor Model T

 • EKRAN:
 • WYDANY: 2018
 • CENA £: 159 $
 • EKRAN DOTYKOWY:

KUP TERAZ PRZECZYTAJ OPINIĘ Trezor One

Trezor One

 • EKRAN:
 • WYDANY: 2013
 • CENA £: 59 $

KUP TERAZ PRZECZYTAJ OPINIĘ

Dodatkowe informacje

Ledger Nano X

Cena £: 119 $

Krótki opis: Ledger Nano X to najnowsza iteracja serii portfeli sprzętowych nano firmy Ledger. Posiada łączność Bluetooth do łączenia się ze smartfonami i większy ekran OLED w wyższej rozdzielczości niż nano. To idealny portfel dla Bitcoinerów w podróży.

 • Najnowocześniejsze zabezpieczenia
 • Włączony Bluetooth®
 • Duża pojemność (obsługuje tysiące walut)

Przeczytaj nasze pełne Recenzja Ledger Nano X. i sprawdź strona produktu.

Ledger Nano S

Cena £: 59 $

Krótki opis: Ledger Nano S to klasyczny portfel sprzętowy, ulubiony na rynku z ponad 1,3 mln sprzedanych egzemplarzy. Podłączasz urządzenie do komputera przez USB i ma mały ekran OLED. Urządzenie jest również wyposażone w rękaw ze stali nierdzewnej, dzięki czemu portfel jest prawie nie do odróżnienia od standardowego pendrive’a – idealny do dyskretnego noszenia go ze sobą.

 • Bezpieczeństwo certyfikowane przez ANSSI
 • Obsługa wielu walut
 • Kopia zapasowa i przywracanie

Przeczytaj nasze pełne Recenzja Ledger Nano S. i sprawdź strona produktu.

Trezor T

Cena £: 159 $

Krótki opis: Uruchomiony w 2018 roku Trezor’s model T to najnowszy dodatek do marki portfeli sprzętowych firmy Satoshi Labs. Wyposażony w kolorowy ekran dotykowy LCD, podwójną weryfikację transakcji i możliwość podwojenia się jako sprzętowe urządzenie dwuskładnikowe, Trezor T stawia przede wszystkim na bezpieczeństwo.

 • Pełnokolorowy wyświetlacz LCD 240×240 pikseli
 • Działa jako 2 czynnik sprzętowy i menedżer haseł
 • Połączenie USB-C
 • Zwiększony dysk twardy

Przeczytaj nasze pełne Recenzja Trezor T. i sprawdź strona produktu.

Trezor One

Cena £: 59 $

Krótki opis: Trezor to jeden z pierwszych i najbardziej cenionych portfeli sprzętowych na rynku. Trezor One zapewnia wiele warstw zabezpieczeń monet i tokenów. Posiada ekran z zabezpieczeniem kodem PIN, funkcję tworzenia kopii zapasowych w 24 słowach oraz dwa fizyczne przyciski nawigacyjne do potwierdzania transakcji.

 • Monochromatyczny ekran OLED o rozdzielczości 128×64 pikseli
 • Fizyczne przyciski
 • Kopie zapasowe na 24 słowa
 • Złącze Micro USB

Przeczytaj nasze pełne Recenzja Trezor One i sprawdź strona produktu.

Keepkey

Cena £: 49 $

Krótki opis: Wprowadzony na rynek w 2015 roku Keepkey ma największy ekran OLED spośród trzech dużych producentów portfeli, a jednocześnie jest najtańszy. Ma również aluminiowe podwozie i jest kompatybilny z Shapeshift Exchange. Z tego powodu możesz handlować monetami bez opieki nad monetami w celu zmiany kształtu, chociaż KYC jest nadal wymagane.

 • Największy ekran OLED
 • Najniższa cena
 • Obsługa wielu walut
 • Bezpośrednia integracja ShapeShift

Przeczytaj nasze pełne Recenzja Keepkey i sprawdź strona produktu.

Coldcard Mark III

Cena £: 120 $

Krótki opis: Coinkite Coldcard MarK 3 jest przez wielu uważane za najbezpieczniejszy portfel sprzętowy na rynku. Niektórzy nie lubią tego braku wsparcia dla altcoinów, ale dla Bitcoinerów jest to postrzegane jako cecha, a nie błąd. Coldcard wygląda jak mały kalkulator, dzięki czemu jest dyskretny i zapewnia prywatność. Urządzenie posiada ekran OLED 128 x 64px oraz klawiaturę numeryczną z dotykowymi przyciskami. Kompatybilny z aplikacją komputerową Electrum.

 • Duży ekran OLED 128×64
 • Pełnowymiarowa klawiatura numeryczna
 • Złącze microUSB i gniazdo kart MicroSD
 • Tylko Bitcoin

Sprawdź Coldcard strona produktu.

Bitbox 02

Cena £: 110 $ Krótki opis: Plik BitBox02 to portfel sprzętowy zaprojektowany przez szwajcarską firmę Shift Cryptosecurity. Plik BitBox02 ma podejście oparte na dwóch chipach: jeden działa jako bezpieczny element zapobiegający fizycznym manipulacjom, a drugi działa jako ogólny mikrokontroler, aby oprogramowanie było otwarte i weryfikowalne.

 • Wyświetlacz OLED i niewidoczne czujniki dotykowe
 • USB-C & W zestawie kompatybilny kabel
 • Łatwe tworzenie kopii zapasowych i przywracanie danych na karcie microSD

Sprawdź strona produktu.

Portfele oprogramowania (gorące portfele)

Portfele Bitcoin na iOS i iPhone’a: Blockstream Green Breadwallet Dropbit Grzybnia
Portfele Bitcoin na Androida: Blockstream Green Breadwallet Dropbit Mycelium Samourai Wallet
Portfele Bitcoin na komputery stacjonarne: Electrum Wasabi

Więcej informacji na temat najlepszych mobilnych portfeli bitcoinowych tutaj.

Wymiana portfeli VS

Giełdy a portfele

Wiele giełd ma aplikacje, które wyglądają i działają jak portfele, ale to nie to samo. Zrozumienie różnic między prawdziwym portfelem a aplikacją do wymiany, taką jak coinbase, ma kluczowe znaczenie dbanie o bezpieczeństwo monet.

Wszystkie różnice sprowadzają się tak naprawdę do tego, co nazywamy „opieką”. Mówiąc prościej, oznacza to: czy trzymasz klucze do swoich monet, czy ktoś inny? Pamiętaj: „Nie twoje klucze. Nie twój Bitcoin ”?

Zrzut ekranu wallet.coinbase.com Źródło – strona główna portfela Coinbase

Kiedy używasz aplikacji Coinbase do przechowywania monet, w rzeczywistości nie trzymasz tych monet samodzielnie. Zamiast tego ufasz, że Coinbase będzie je dla Ciebie przechowywać. Czy Coinbase może ukraść od Ciebie monety? Prawdopodobnie nie.

Jednak Coinbase jest tym, co w kręgach kryptowalut nazywamy „honeypot”, co oznacza, że ​​jest to bardzo atrakcyjne miejsce, do którego hakerzy mogą się włamać. W portfelach Coinbase zdeponowano kryptowaluty warte miliardy dolarów.

Użytkownik z kryptowalutą wyświetlaną na zamrożonym telefonie komórkowym

Ponadto Coinbase może otrzymać polecenie od rządu federalnego lub stanowego, aby zamrozić Twoje konta, zwłaszcza jeśli nie jesteś obywatelem USA.

I wreszcie, Coinbase jest dobrze znane z tego, że ma długie lub nieokreślone okresy wycofania, gdy rynki szaleją. Czasami dzieje się tak, ponieważ serwery są przeciążone skokami ruchu. Niektórzy myślą nawet, że robią to celowo, aby krótkoterminowo wykorzystać Twoje środki do obstawiania zakładów za Twoje pieniądze.

Kobieta trzyma w rękach bitcoiny

Wszystkie te problemy można rozwiązać, trzymając własne monety. Coinbase to tylko jeden przykład. Pod wieloma względami Coinbase jest jedną z najbezpieczniejszych giełd, na których możesz przechowywać swoje monety, więc wszystkie powyższe scenariusze są możliwe jeszcze bardziej na innych giełdach.

Kopie zapasowe portfela

Jedną z cech prawie każdego portfela na rynku jest to, że możesz zrobić plik utworzyć kopię zapasową na wypadek, gdyby coś się z nim stało.

Obecnie używamy tak zwanego „zwrotu regeneracji” (lub „ziarna regeneracji”). Oto jak to działa: podczas tworzenia nowego portfela zostaniesz poproszony o zapisanie serii 12-24 słów. Będą wydawać się całkowicie przypadkowe, ale w rzeczywistości pochodzą z listy znanej jako BIP39.

Plansza kopii zapasowej portfela kryptowalut

Jeśli kiedykolwiek zgubisz portfel, ponieważ został skradziony lub zniszczony lub zapomnisz swojego numeru PIN (zwykle 4 cyfry), możesz otworzyć nowy portfel w dowolnym miejscu na świecie i na dowolnej aplikacji lub urządzeniu z portfelem sprzętowym i wprowadzić te słowa. W tym momencie Twoje fundusze zostaną przywrócone.

Dzieje się tak, ponieważ słowa odpowiadają Twojemu kluczowi prywatnemu. Portfel uruchamia słowa, które wprowadzasz za pomocą algorytmu, a następnie wyświetla Twój klucz prywatny (zasadniczo dowód, że jesteś właścicielem Bitcoin).

Jak przechowywać frazę odzyskiwania

Większość ludzi po prostu zapisuje swoje zdanie na kartce papieru, jednak może to być niebezpieczne.

Strażak i płonący dom

Wyobraź sobie, że twój dom się pali lub jest zalany. Jeśli Twój telefon lub portfel sprzętowy są zrujnowane, musisz polegać na frazie odzyskiwania, aby odzyskać monety. Jednak papier jest mało odporny na uszkodzenia spowodowane ogniem lub wodą.

Dlatego wiele osób, które posiadają Bitcoin, decyduje się na użycie Billfodl.

Billfodl

Plik Billfodl to urządzenie ze stali nierdzewnej bez jakiejkolwiek elektroniki. Jest to po prostu metalowa obudowa ze szczelinami i taca z płytkami ze stali nierdzewnej z napisami. Wsuwasz płytki w metalową ramkę, aby przeliterować wszystkie swoje 12 do 24 słów, a następnie ukrywasz Billfodl w miejscu, gdzie nikt go nie znajdzie.

Teraz twoja kopia zapasowa jest ognioodporna i wodoodporna.

Multisig

Jeśli czujesz się naprawdę zaawansowany i chcesz chronić swoje monety do maksymalnego poziomu, możesz założyć tak zwany „portfel multisig”.

Trzy portfele sprzętowe: Ledger, Trezor i ColdCard

Portfel multisig to w rzeczywistości trzy portfele w jednym. Aby wysłać monety z multisiga, musisz potwierdzić transakcję z co najmniej dwóch (lub w niektórych przypadkach trzech) portfeli.

W wielu przypadkach wszystkie trzy z tych portfeli to portfele sprzętowe, ale możesz wybrać połączenie portfeli sprzętowych i programowych, aby to osiągnąć.

Trzy klucze z Bitcoinem na nich

Możesz również ustawić każdy portfel w swoim multisig pod inną marką. Na przykład Trezor, Ledger i Coldcard. Chodzi o to, że jeśli w jednym z portfeli zostanie znaleziona luka (na przykład Trezor), a atakujący wie o tej luce, nadal musi znaleźć inną lukę w księdze Ledger lub Coldcard (lub w obu, jeśli ustawiłeś multisig trzy z trzech.

Jeśli chcesz tego spróbować, napisaliśmy dla Ciebie przewodnik. Wystarczy kupić 1 Księga główna, 1 Trezor, i 1 Coldcard.

Zapobiegaj kradzieży

Karta w łańcuszkach z zamkiem

Podsumujmy, jak dbamy o bezpieczeństwo naszych monet:

Ikona z numerem jeden

Najpierw musisz wygenerować własny klucz prywatny. Nigdy nie pozwól nikomu zrobić tego za Ciebie. Może się to wydawać skomplikowane, ale portfele sprawiają, że w dzisiejszych czasach jest to dość łatwe. A jeśli masz jakieś pytania, zawsze możesz zapoznać się z naszymi przewodnikami tutaj dotyczącymi prywatności.

Ikona z numerem dwa

Po drugie, musisz zachować swój klucz prywatny w całkowitej tajemnicy. Każdy, kto zna Twój klucz prywatny, ma takie same prawa do Twoich Bitcoinów, jak Ty blockchain jest zaniepokojony.

Pamiętaj: „Nie twoje klucze. Nie twój Bitcoin ”. Jeśli ktoś inny wygeneruje dla ciebie klucze lub znajdzie twoje klucze lub frazę odzyskiwania, to zna twoje klucze i może zabrać twój Bitcoin.

Ikona z numerem trzy

Po trzecie, musisz wykonać kopię zapasową swojego klucza prywatnego. Odbywa się to poprzez wygenerowanie frazy odzyskiwania podczas konfigurowania portfela (patrz rozdział o kopiach zapasowych powyżej).

FAQ

Nie mogę po prostu przechowywać moich monet na mojej giełdzie?

Możesz, ale nie jest to zalecane. Przechowywanie monet na giełdzie może prowadzić do ich utraty. Zobacz, co się stało z Mt. Gox. Lepiej jest trzymać swoje monety w portfelu, który posiadasz (czyli tylko Ty masz klucz prywatny), a następnie wykonać kopię zapasową za pomocą Billfodl.

Czy mogę zaszyfrować swój klucz prywatny?

Tak! Nazywa się to ochroną hasła. To działa trochę inaczej na każdym urządzeniu, więc skonsultuj się z firmą obsługującą portfel w celu uzyskania dokumentacji. Mając to na uwadze, zachowaj ostrożność podczas korzystania z tej funkcji.

Jak mogę odzyskać moje Bitcoiny, jeśli zgubiłem klucz prywatny?

Jeśli naprawdę zgubiłeś swój klucz prywatny, nie możesz odzyskać swoich bitcoinów.

Czy mogę zachować moją frazę odzyskiwania / zarodek odzyskiwania w telefonie??

Przechowywanie frazy odzyskiwania na jakimkolwiek urządzeniu podłączonym do Internetu nigdy nie jest dobrym pomysłem.

Co to jest portfel sprzętowy ?

Portfel sprzętowy to fizyczne urządzenie, które przechowuje klucze prywatne użytkownika.

Dlaczego potrzebuję portfela sprzętowego?

Portfel sprzętowy zapewnia izolację między kluczami prywatnymi a komputerem lub smartfonem, który można zhakować.

Dlaczego ekrany wyświetlaczy są ważne dla portfela sprzętowego?

Ekrany portfeli sprzętowych są przeznaczone nie tylko do wyświetlaczy. Duży ekran ułatwia również sprawdzenie adresu przed wysłaniem monet.

Co oznacza Multisig?

Portfel multisig to w rzeczywistości trzy portfele w jednym. Aby autoryzować transakcję Bitcoin, potrzebujesz potwierdzenia z co najmniej dwóch portfeli.

Jak mogę chronić mój portfel kryptowalut?

Musisz wygenerować swój własny klucz prywatny, zachować go w tajemnicy i wykonać kopię zapasową.

Jaki jest najbezpieczniejszy sposób przechowywania frazy odzyskiwania?

Najbezpieczniejszym sposobem na przechowywanie frazy odzyskiwania jest urządzenie ze stali nierdzewnej bez jakiejkolwiek elektroniki, takie jak Billfodl. Dzięki temu Twoja kopia zapasowa będzie ognioodporna, wodoodporna i odporna na wszystkie klęski żywiołowe.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector