Najlepsze sposoby na zabezpieczenie kluczy prywatnych lub kluczy nasiennych

sejf na klucze prywatne

Zarządzanie kryptowalutami i dbanie o to, by zawsze były bezpieczne, jest dość prostym zadaniem (przynajmniej po zapoznaniu się z podstawami). Jednak ponieważ posiadanie kryptowalut oznacza bycie własnym bankiem i przejęcie całkowitej kontroli nad swoimi funduszami, niesie ze sobą nieuchronność, która może być potencjalnie przerażająca dla niektórych inwestorów.

W przeciwieństwie do transakcji fiducjarnych, zarządzanie, handel i przechowywanie kryptowalut wymaga odrobiny zaangażowania i ostrożności, ponieważ wszystkie transakcje w świecie kryptowalut są nieodwracalne. Nie tylko to, ale utrata kluczy prywatnych lub kluczy zalążkowych spowoduje trwałą utratę Twoich środków.

Jeśli zaczynasz w świecie kryptowalut, istnieje duża szansa, że ​​ten przewodnik okaże się bardzo pouczający, ponieważ zapewniamy szczegółowe wyjaśnienia dotyczące tego, jakie są klucze prywatne, ich znaczenie i ostatecznie, jak je przechowywać, aby upewnić się, że Twoje środki pozostaną tak bezpiecznie, jak to możliwe.

W ten sposób nie będziesz tylko statystyką, ponieważ szacuje się, że około 4 miliony Bitcoinów zostało już utraconych i nie można ich odzyskać z powodu brakujących kluczy prywatnych. Zanim jednak przejdziemy do faktycznych porad i wskazówek, ważne jest, aby dokładnie zrozumieć, jakie są adresy prywatne lub klucze prywatne (lub prywatne nasiona) i adresy publiczne.

Co to jest klucz prywatny?

Klucz prywatny można po prostu zdefiniować jako tajne hasło alfanumeryczne używane do wysyłania twoich kryptowalut na inny adres kryptograficzny. Klucze prywatne mają wysoki stopień losowości i niepowtarzalności w oparciu o funkcje kryptograficzne. Jest to 256-bitowa losowa liczba, którą powinieneś mieć, gdy tylko utworzysz portfel.

Główną rolą kluczy prywatnych jest zagwarantowanie nieodwracalnych transakcji. Gwarantują to podpisy matematyczne, które są powiązane z każdą transakcją. Te podpisy są również unikalne, ponieważ są generowane z tych samych kluczy prywatnych.

Podczas konfigurowania portfela kryptograficznego zostaniesz poproszony o zanotowanie materiału siewnego odzyskiwania, zwanego również kluczem źródłowym, kluczem odzyskiwania, frazą źródłową. To ziarno odzyskiwania jest niezwykle ważne, ponieważ stanowi jedyny sposób na odzyskanie środków w przypadku utraty prywatnego portfela lub telefonu komórkowego (z dowolną aplikacją portfela).

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać o kluczu prywatnym, jest następująca: jeśli nie jesteś właścicielem swojego klucza prywatnego lub go zapomniałeś lub zgubiłeś, to nie jesteś właścicielem swoich kryptowalut – to takie proste.

Co to jest klucz publiczny?

Podobnie jak klucz prywatny, klucz publiczny jest również adresem alfanumerycznym. Jest uzyskiwany z klucza prywatnego przy użyciu kryptograficznych funkcji matematycznych. Krótko mówiąc, jest to adres używany do otrzymywania kryptowalut. Jak sama nazwa wskazuje, ten adres jest zawsze widoczny i nadawany w celu otrzymania środków. Możesz utworzyć dowolną liczbę adresów publicznych.

IBM

Jak zabezpieczyć swoje klucze prywatne lub klucze nasion?

Użyj portfela sprzętowego

Jeśli chodzi o rozwiązania zabezpieczające dla twoich funduszy kryptograficznych, nie są one dużo lepsze niż portfele sprzętowe. Te portfele nie są dostępne online i mają wbudowane funkcje bezpieczeństwa, które mają na celu zapewnienie ekstremalnego bezpieczeństwa Twoich kryptowalut w prawie każdych warunkach. Posiadanie portfela sprzętowego (szczególnie w przypadku dużych sum kryptowalut) jest prawdopodobnie najważniejszym krokiem, jaki możesz zrobić, aby zapewnić bezpieczeństwo swoich funduszy. Po uruchomieniu portfele te mogą generować zarówno klucze prywatne, jak i publiczne, używając wyrażeń mnemonicznych lub słów inicjujących.

Zapamiętaj je

Jednym z najprostszych sposobów bezpiecznego przechowywania kluczy prywatnych jest po prostu ich zapamiętanie. Zwykle lepiej zapamiętać frazę odzyskiwania, aby móc odzyskać środki w dowolnym momencie. Możesz również poszukać informacji o tak zwanej technice mnemonicznej ustalania i stworzyć „portfel mózgowy”. Oczywiście nie jest to najbardziej niezawodna opcja długoterminowa, ale jeśli wiesz, że masz dobrą pamięć, może to być jedna z najbezpieczniejszych.

Użyj portfela papierowego

Papier okazał się jednym z najbardziej wydajnych materiałów do przechowywania danych. Jasne, papier nie jest najbardziej odpornym nośnikiem do przechowywania danych, ale jeśli będzie prawidłowo przechowywany, może służyć przez tysiące lat. Najlepsze jest to, że portfel papierowy jest bezpłatny.

Średni

Utwórz więcej kopii

Może się to wydawać trochę nieproduktywne, ale jeśli zostanie zrobione dobrze, istnieje duża szansa, że ​​Twoje fundusze zawsze będą bezpieczne. Spróbuj utworzyć więcej niż jedną kopię swoich kluczy źródłowych lub klucza prywatnego i trzymaj je wszystkie w różnych, ale ukrytych miejscach.

Użyj swojej woli jako ostatecznego magazynu

Chociaż większość z nas traktuje życie jako pewność, tak naprawdę nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, co może się wydarzyć jutro. Jeśli ma nadejść nieoczekiwane, przynajmniej jest sposób, aby przekazać swoje fundusze swoim bliskim. Inna metoda zakłada pozostawienie w testamencie instrukcji dotyczących zarówno klucza prywatnego, jak i klucza odzyskiwania.

Wygraweruj swoje klucze prywatne

Jak wspomniano wcześniej, papier jest niezawodnym nośnikiem do przechowywania kluczy prywatnych, ale tylko wtedy, gdy spełnione są odpowiednie warunki przechowywania. Na przykład w przypadku klęski żywiołowej kartka papieru może stać się bezwartościowa w ciągu zaledwie kilku sekund. Niektórzy eksperci od kryptografii zalecają grawerowanie kluczy prywatnych lub przeglądanie fraz na stali nierdzewnej, co zapewnia nieco większą niezawodność.

Użyj zaszyfrowanego urządzenia magazynującego

Innym bardzo dobrym pomysłem jest użycie zaszyfrowanego urządzenia magazynującego do przechowywania kluczy prywatnych i fraz odzyskiwania. Możesz użyć dysku twardego lub podstawowego dysku flash i zaszyfrować na nim swoje klucze prywatne.

Inne przydatne wskazówki

Nigdy nie rób zrzutu ekranu ani mobilnego zdjęcia swojej frazy odzyskiwania. Jak możesz sobie wyobrazić, to zły pomysł, ponieważ wszystkie urządzenia można dość łatwo zhakować, pomimo większości funkcji bezpieczeństwa wdrażanych przez duże firmy.

Kolejną dobrą wskazówką jest to, aby nigdy nie przechowywać frazy odzyskiwania ani kluczy prywatnych w chmurze ani na koncie e-mail. Krótko mówiąc, unikaj przechowywania kluczy prywatnych online za wszelką cenę.

Jak wspomniano wcześniej, portfele sprzętowe mają wiele zalet. Jednak nie są one tym, co można by nazwać wszechstronnymi. Dlatego jeśli regularnie korzystasz z kryptowalut, możesz rozważyć przeniesienie niewielkiej części tego, co posiadasz, do portfela mobilnego lub stacjonarnego.

Wniosek

Niestety, ważne jest, aby pamiętać, że nigdy nie możesz zapewnić 100% bezpieczeństwa swoich środków. Jednak przy odrobinie szczęścia, dobrej woli i troski możesz je bardzo dobrze zabezpieczyć. Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, powinieneś być w stanie zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa swoich funduszy kryptograficznych.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me