Proof of Stake Vs. Dowód pracy

(PoS) (PoW)

Proof of Stake (PoS) i Proof of Work (PoW) to dwa popularne typy mechanizmu konsensusu, który jest istotnym aspektem technologii blockchain. Mechanizmy konsensusu są krytyczne dla działania rozproszonych rejestrów – fundamentalny element technologii blockchain, pozwalający na działanie bez centralnego organu.

Podstawową rolą mechanizmu konsensusu jest weryfikacja informacji dodawanych do księgi, upewniając się, że są one dokładne i ważne. W ten sposób kolejny blok dodany do sieci jest potwierdzany jako ostatnia transakcja, co zapobiega podwójnemu wydatkowaniu lub jakiejkolwiek innej formie zmiany danych w systemie. Zasadniczo mechanizm konsensusu zapewnia, że ​​cała sieć blockchain wspólnie zgadza się z zawartością księgi, a także zapewnia bezpieczne i prawidłowe transakcje oparte na łańcuchu bloków..

Chociaż obecnie dostępnych jest kilka różnych mechanizmów konsensusu, PoW i PoS to najpopularniejsze mechanizmy konsensusu w łańcuchu bloków. Są zupełnie inne pod względem funkcjonalności, a także zalet i wad, które omówimy w tym artykule.

Wyjaśnienie dowodu pracy

Proof of Work (PoW) jest oparty na kryptografii – zaawansowanej formie matematyki, która kiedyś rozwiązana wskazywała na autentyczną transakcję. Zasadniczo górnicy rozwiązują skomplikowane problemy matematyczne i uzyskują uznanie za dodanie zweryfikowanego bloku do łańcucha bloków. Znalezienie rozwiązania problemów matematycznych lub asymetrycznych zagadek nie jest łatwym zadaniem i wymaga użycia znacznych ilości mocy obliczeniowej do ich rozwiązania. Do rozwiązania skomplikowanych problemów nie są wymagane żadne umiejętności; zamiast tego potrzebna jest brutalna siła. Gdy komputer odgadnie właściwe rozwiązanie łamigłówki, polega na weryfikacji na innych komputerach w sieci. System szybko weryfikuje problemy.

W przeciwieństwie do tego, co myśli większość entuzjastów Bitcoinów, PoW istniał na długo przed Bitcoinem lub jakimkolwiek innym zasobem kryptograficznym. Idea PoW jest taka uznany Cynthia Dwork i Moni Naor w 1993 r., a Markus Jakobsson ukuł termin „Proof of Work” w 1999 r. Niemniej jednak twórca Bitcoina, Satoshi Nakamoto, jako pierwszy zastosował go praktycznie.

Jak działa dowód pracy? Przykład wydobywania bitcoinów

Jak wspomniano powyżej, PoW obejmuje górników rozwiązujących zagadkę kryptograficzną w celu zweryfikowania transakcji. Górnicy konkurują ze sobą, aby rozwiązać problem, udzielając poprawnej odpowiedzi, znanej również jako hash. Gdy komputery w sieci autoryzują każdą transakcję, górnicy są nagradzani rodzimą walutą łańcucha bloków oprócz opłaty transakcyjnej.

W kopaniu kryptowalut grupa transakcji sieciowych jest gromadzona w puli pamięci, nazywanej również mempoolem. Następnie górnicy rywalizują o weryfikację każdej sprzedaży w mempoolu, wykorzystując znaczną moc obliczeniową do rozwiązania matematycznej łamigłówki. Pierwszy górnik, który rozwiąże problem, otrzymuje nagrodę blokową oraz opłaty za transakcje sieciowe. Mempool jest teraz weryfikowany i dodawany do łańcucha bloków w postaci bloku. Hashcash (SHA-256) jest dowodem działania funkcji wykorzystywanej przez górników Bitcoin do rozwiązywania zawiłych łamigłówek i dodawania bloków do łańcucha bloków.

Kluczowe cechy konsensusu Proof of Work

  • Zagadki asymetryczne, które utrudniają górnikom rozwiązanie problemu. Jednak sieć szybko weryfikuje poprawną odpowiedź.
  • Rozwiązanie łamigłówki nie wymaga żadnych umiejętności technicznych, ale brutalnej siły. Najlepszym sposobem skutecznego rozwiązania problemu jest zwiększenie mocy obliczeniowej.
  • Parametry przy rozwiązywaniu łamigłówki są aktualizowane po określonym czasie, aby czas blokowy był spójny.

Dowód stawki (PoS)

Konsensus PoS różni się od PoW w tym sensie, że nie ma wydobycia, ponieważ moc waluty zastępuje moc obliczeniową. Dzięki PoS górnicy nie rozwiązują asymetrycznych zagadek. Zamiast tego górnik wnosi stawkę lub trzyma kilka monet, aby zweryfikować blok transakcji. Górnik nazywany fałszerzem bloku tekstu jest wybierany przy użyciu deterministycznego podejścia opartego na stawce monet. Zagadki asymetryczne w PoS są znacznie prostsze, a fałszerze muszą tylko udowodnić, że posiadają określony procent wszystkich monet dostępnych w danej walucie. Na przykład, jeśli ktoś jest właścicielem 2% całego Litecoina (LTC), może wydobyć 20% wszystkich transakcji.

Jak działa PoS?

W PoS, jak wspomniano powyżej, fałszerze muszą postawić swoje monety w określonym portfelu, aby mieć możliwość weryfikacji transakcji. Portfel zamrozi monety i postawi je w sieci, co oznacza, że ​​nie możesz wypłacić monet. Po postawieniu monet walidatorzy obstawiają blok, który według nich zostanie dodany do łańcucha. Jeśli wybrany blok zostanie dołączony, otrzymają nagrodę blokową w oparciu o proporcję ich stawki.

Zalety dowodu stawki w stosunku do dowodu pracy


W ostatnich latach przestrzeń kryptograficzna przesuwa się w kierunku usług PoS przypisywanych korzyściom, jakie oferuje w porównaniu z PoW. PoS jest niewątpliwie lepszy niż PoW, jak opisano poniżej.

Efektywności energetycznej

Głównym problemem związanym z PoW jest to, że wymagana moc obliczeniowa jest bardzo energochłonna i ma negatywny wpływ na środowisko. Na przykład roczne zużycie energii przez sieć Bitcoin wynosi 57,6 TWh, co odpowiada całkowitej ilości energii zużytej przez Kolumbię. Systemy PoS są znacznie bardziej energooszczędne, ponieważ nie wymagają górnictwa, które jest energochłonne. Dlatego stanowią energooszczędną alternatywę dla systemów Proof of Work.

Pule centralizacyjno-wydobywcze

Systemy PoW są narażone na wysokie ryzyko centralizacji. Pule wydobywcze są tworzone przez indywidualnych górników gromadzących swoje zasoby, aby zmaksymalizować nagrody, a także zaoszczędzić na początkowym kapitale początkowym. Niektóre pule wydobywcze prowadzą działalność na pełną skalę, zatrudniając nawet tysiące pracowników i inwestując miliony dolarów w dedykowany sprzęt górniczy, np.ASCIS, aby wygenerować najwyższą moc wydobywczą. Problem z pulami wydobywczymi polega na tym, że scentralizowane sieci PoW sprawiają, że są one podatne na ataki hakerskie, np. 51% ataków. Tak nie jest w przypadku sieci PoS, ponieważ nagrody są oparte na postawionych monetach.

Korzyści ekonomiczne / dywidendy dla użytkowników MyCointainer

Inną zaletą PoS w porównaniu z PoW jest to, że zapewnia on korzyści ekonomiczne (dywidendy) swoim użytkownikom poprzez możliwość uruchomienia masternodu lub stawiania monet na platformie do stakingu i masternode, takiej jak MyCointainer. Nie jest to możliwe w systemach PoW.

MyCointainer jest na najwyższym poziomie automatyczna platforma do obstawiania online i masternode który pomaga użytkownikom handlować monetami i generować znaczne zyski w postaci stawek. Dzięki MyCointainer możesz zarabiać pasywnie, stawiając swoje monety w automatycznym obstawianiu puli i zyskiwać na stawkach monet, bez zwracania uwagi na żadne szczegóły techniczne. Użytkownicy stawiają swoje monety jako walidatory na platformie, a z kolei otrzymują nagrody za swoją inwestycję.

Myśli końcowe

PoS prezentuje lepszy mechanizm konsensusu blockchain w porównaniu z PoW dzięki różnym korzyściom, które oferują. Systemy PoS są energooszczędne, bezpieczne i zapewniają korzyści ekonomiczne, w szczególności dzięki platformom masternode i stakingowym MyCointainer. Użytkownicy stawiają swoje monety w sieci i zarabiają pasywnie na swoich stawkach bez większych kłopotów. Niemniej jednak PoS nadal ma swoje luki w zabezpieczeniach, ale jest lepszym wyborem w porównaniu do PoW.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector