Shamir Backup Pełny przewodnik po Trezorze

Shamir Backup to system zabezpieczeń z kluczem prywatnym, który Trezor wprowadził w sierpniu 2019 r. Jest oparty na Shamir Secret Sharing algorytm kryptograficzny, który Satoshi Labs zaadaptował dla Bitcoin w ŚLIZG 39. Więc Trezor Model T to pierwszy na świecie portfel sprzętowy obsługujący ten standard.

Ale zanim wykonasz kopię zapasową Shamir na swoim Trezor Model T, powinieneś najpierw zrozumieć, jak to działa. Cały sprzęt portfele Użyj PKG 39 standard do generowania serii 12 lub 24 słów źródłowych. Ale jeśli to podstawowe bezpieczeństwo to za mało dla Twojego modelu zagrożeń, potrzebujesz czegoś bardziej zaawansowanego.

Shamir Backup vs Multisig vs Split Seed Phrase

Multisigs (zapoczątkowane również przez Trezora) są popularne ze względu na ich dodatkową złożoność. Aby wydać środki z portfela, będziesz potrzebować określonej liczby podpisów. Umożliwia to podejście wielostronne i złożone mechanizmy bezpieczeństwa. 

Strasznym pomysłem jest też podzielenie 12 lub 24 słów na wiele części, a następnie ich rozłożenie. Nie tylko możesz je zgubić lub wymieszać, ale hakerzy mogą również zaatakować kilka słów brutalną siłą. Więc jeśli ktoś zna 9 z twoich 12 słów, łatwo odgadnąć pozostałe 3. Słownik BIP 39 ma 2048 słów, więc prosty skrypt może wypróbować wszystkie możliwości w ciągu kilku minut.

Połączenie i klawiatura w technologii chmury

Shamir Backup istnieje jako środek między nimi rozwiązania bezpieczeństwa. Zachowuje łatwość fraz nasion, a także korzysta z wielu multisigów. Ale w przeciwieństwie do multisigów, musisz zebrać udziały klucza prywatnego w jednym miejscu. Nie możesz mieć interesariuszy na zdalne podpisywanie transakcji.

Krótko mówiąc, w Trezorze Model T możesz utworzyć do 16 udziałów dla swojego klucza prywatnego. W zależności od preferencji możesz wybrać, ile będziesz potrzebować, aby wydać fundusze. 

Zrzut ekranu trezor.io Trezor.io – Jak korzystać z hasła TREZOR

Kopia zapasowa Shamir jest również kompatybilna z hasło. Więc nawet jeśli ktoś ukradnie wymagane udziały, aby wydać Twoje monety, nadal będzie potrzebował ostatniego słowa.

Kup TREZOR MODEL T

Czy kopia zapasowa Shamir jest dla Ciebie? Przykłady konfiguracji.

Projekt bezpieczeństwa cybernetycznego

Przykład 1: Czteroosobowa rodzina może mieć udział, ale do wygenerowania klucza prywatnego potrzebne są trzy osoby. Oznacza to, że jeden lub dwóch członków nie może samodzielnie wydawać monet. Ponadto, jeśli jeden członek straci swój udział, fundusze nadal mogą zostać odzyskane. A jeśli zgubisz udostępnienia, zalecamy użycie pozostałych do utworzenia nowej kopii zapasowej Shamir.

Ręka biznesmen posiadający ikonę technologii

Przykład 2: Jesteś singlem i mieszkasz sam. Ukończono 4 z 6 akcji Shamir Backup. Zatrzymujesz dwa udziały w domu, a pozostałe cztery powierzasz swojemu prawnikowi, sejfowi bankowemu i dwóm dobrym znajomym. Jeśli twój dom zostanie okradziony, możesz uzyskać dostęp do swoich monet za pozostałe 4 udziały. 

A jeśli twój prawnik i znajomi nie wiedzą, jaki rodzaj konfiguracji stworzyłeś, nie mogą ukraść twoich pieniędzy. Jeśli uniemożliwiasz koordynację, jesteś bezpieczny. Ale wydawanie stanie się również dla ciebie trudniejsze, ponieważ musisz zdobyć dwie akcje.

To tylko dwa przykłady tego, jak można skonfigurować kopię zapasową Shamir. Możliwości są nieograniczone, a Trezor Model T pozwala wygenerować aż 16 akcji. 

Konfigurowanie kopii zapasowej Shamir: czego potrzebujesz

Zrzut ekranu trezor.io Trezor.io – Trezor Model T

Aby skonfigurować Shamir Backup, będziesz potrzebować Trezora Model T i komputera z połączeniem internetowym. Od sierpnia 2019 r. Standard zabezpieczeń nie działa w Trezor One lub jakiekolwiek inne portfele sprzętowe.

Musisz także zainstalować przeglądarkę Mozilla Firefox lub Chrome. Trezor Bridge nie będzie działał z Operą, Safari ani Edge / Internet Explorer.

Jak utworzyć kopię zapasową Shamir (krok po kroku)

Przede wszystkim będziesz musiał podłączyć Trezor Model T do komputera. Podłącz kabel USB-C do USB-A, aby go włączyć i przejdź do https://trezor.io/start. W menu wizualnym kliknij zdjęcie Trezor Model T po prawej stronie.

Przekierowanie do Trezor Model T.

Na następnym ekranie będziesz musiał wybrać między utworzeniem nowego portfela a odzyskaniem istniejącego portfela. Kliknij „Utwórz portfel”.

Utwórz nowy portfel

Trezor Model T umożliwia tworzenie dwóch rodzajów portfeli. Pierwszy to pojedynczy portfel zapasowy, a drugi to portfel zapasowy Shamir. Aby kontynuować tę zaawansowaną konfigurację, kliknij „Utwórz za pomocą Shamir Backup”.

Utwórz nowy portfel z Shamirem

Po tym kroku akcja przenosi się na Twoje urządzenie. Zgodnie z monitem wyświetlanym na ekranie przeglądarki należy skupić się na Trezorze Model T..

Kopia zapasowa Shamira

Na początku Trezor sprawi, że potwierdzisz, że chcesz utworzyć nowy portfel za pomocą Shamir Backup. Ta część również sprawia, że ​​zgadzasz się z firmowymi warunki usługi.

Displsy trezor model t stwórz portfel

Na następnym ekranie będziesz musiał wybrać liczbę udziałów. Zanim przejdziesz dalej, zdecyduj się na idealną konfigurację. Jeśli Twój plan naprawczy jest zbyt skomplikowany lub zbyt prosty, Twoje fundusze są zagrożone. Możesz wybrać dowolną liczbę udziałów od 1 do 16.

Ustaw liczbę akcji

Po wybraniu modelu udziałów, który pasuje do Twojego modelu zagrożenia, musisz również ustawić próg. Krótko mówiąc, tyle części będziesz potrzebować, aby odzyskać portfel i wydać monety. Podobnie możesz wybrać dowolną liczbę od 1 do 16 (ale nie może być większa niż liczba udostępnień).

Ustaw próg Wybierz udziały

Ta następna sekcja zawiera faktyczną kopię zapasową i dwie ważne wskazówki. Przede wszystkim powinieneś zapisać wszystkie słowa za pomocą długopisu i kartki papieru. W takim przypadku nie należy nigdy kopiować cyfrowo ani wpisywać słów na komputerze podłączonym do internetu. Nie rób też zdjęć, łatwo je ukraść. 

Oto kilka podstawowych praktyki bezpieczeństwa które pomogą Ci uniknąć złośliwych ataków. 

Sprawdź udział odzyskiwania Uwaga

Domyślnie każdy udział Shamir Backup ma 20 słów. Aby uzyskać dodatkową entropię, możesz również wybrać akcje 33-wyrazowe. 

Podczas tej fazy zauważysz, że wszystkie akcje zaczynają się tymi samymi 3 słowami. To nie przypadek, ponieważ pierwsze dwa słowa służą jako identyfikatory. Trzecie identyczne słowo pomaga w kodowaniu Kopie zapasowe Super Shamir.

Aby przewijać od jednej grupy słów do drugiej, będziesz musiał użyć ekranu dotykowego Trezora Model T. Jest to bardzo podobne do korzystania ze smartfona, więc powinno być intuicyjne. 

Akcje Shamir

Aby upewnić się, że piszesz poprawne słowa, między udostępnieniami będziesz musiał wybrać kolejność 3 losowych słów. Format przypomina test wielokrotnego wyboru, w którym tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. Na przykład Trezor poprosi Cię o wybranie właściwych słów dla pozycji 3, 9 i 17. Zła odpowiedź przeniesie Cię z powrotem do listy słów w udostępnieniu, dzięki czemu możesz dwukrotnie sprawdzić i poprawić.

PORÓWNANIE

Ledger Nano X

Ledger Nano X

 • EKRAN:
 • WYDANY: 2019
 • CENA £: 119 $
 • BLUETOOTH:

KUP TERAZ PRZECZYTAJ OPINIĘ Ledger Nano S

Ledger Nano S

 • EKRAN:
 • WYDANY: 2016
 • CENA £: 59 $

KUP TERAZ PRZECZYTAJ OPINIĘ Trezor Model T

Trezor Model T

 • EKRAN:
 • WYDANY: 2018
 • CENA £: 159 $
 • EKRAN DOTYKOWY:

KUP TERAZ PRZECZYTAJ OPINIĘ Trezor One

Trezor One

 • EKRAN:
 • WYDANY: 2013
 • CENA £: 59 $

KUP TERAZ PRZECZYTAJ OPINIĘ

Również zapisanie wszystkich akcji na tej samej kartce papieru mija się z celem. Powinieneś je trzymać osobno, abyś mógł je później przechowywać w różnych miejscach. Kopia zapasowa Shamira, której wszystkie udziały znajdują się w jednym miejscu, to tylko fantazyjna fraza początkowa. Aby więc skorzystać z zalet bezpieczeństwa, należy rozdzielić udziały. Użyj różnych kawałków papieru i metalowych talerzy.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, powita Cię komunikat „Tworzenie kopii zapasowej zostało wykonane”. Gratulacje, pomyślnie skonfigurowałeś kopię zapasową Shamir!

Kopia zapasowa wykonana

Następnie sprawdź ekran komputera, aby zobaczyć interfejs portfela Trezor. Dla większego bezpieczeństwa powinieneś również ustaw kod PIN i hasło na Twoim urządzeniu Trezor. 

Billfodl i Trezor Model T

Plik Billfodl pozwala dodać do 24 słów na sztukę, więc Twoje 20-wyrazowe udziały Shamir Backup będą bardzo dobrze pasować. My oferują również pakiet który obejmuje urządzenie Billfodl i Trezor Model T. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego Trezor jest królem portfeli sprzętowych, przeczytaj ten artykuł.

FAQ

Co to jest kopia zapasowa Shamir?

Shamir Backup to metoda dzielenia 12 lub 24 słów źródłowych na wiele części. Aby odzyskać portfel, należy użyć określonej liczby części.

Dlaczego ta funkcja nazywa się Shamir?

Nazwa pochodzi od Adi Shamira, autora algorytmu Shamir’s Secret Sharing.

Co oznacza Multisig?

Multisig (multisignitures) dzieli odpowiedzialność za posiadanie bitcoinów na wiele osób.

Jaka jest największa zaleta Shamir Secret Sharing Scheme?

SSSS (Shamir Secret Sharing Scheme) pomaga podzielić sekret na dowolną liczbę części.

Czym jest tajne udostępnianie w kryptografii?

Tajne udostępnianie oznacza, że ​​możesz rozesłać sekret grupie uczestników, z których każdy dzieli się częścią tego sekretu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me