Wszystko o technologii Blockchain ׀ Przewodnik dla początkujących

blockchain

Co to jest Blockchain?

Blockchain to zdecentralizowana baza danych lub cyfrowa księga transakcji kryptowalutowych, które mogą być widoczne dla wszystkich stron w sieci.

Najnowsze transakcje są rejestrowane i dodawane do gotowych bloków w porządku chronologicznym, umożliwiając uczestnikom rynku śledzenie transakcji związanych z kryptowalutami bez centralnego prowadzenia rejestrów. Każdy komputer podłączony do sieci otrzymuje kopię łańcucha bloków, która jest pobierana automatycznie.

Pierwszy blockchain, jaki kiedykolwiek istniał, został stworzony w 2009 roku przez Satoshi Nakamoto w celu wysyłania cyfrowych i anonimowych płatności między dwiema stronami bez pośrednictwa w weryfikacji transakcji..

Jak działa Blockchain?

obraz blockchain

Blockchain to w zasadzie współdzielone bazy danych zawierające wpisy, które wymagają potwierdzenia i zaszyfrowania.

Blok to najnowsza i rozwijająca się część łańcucha bloków. Rejestruje ostatnie transakcje aż do ich zakończenia. Następnie blok trafia do łańcucha bloków jako stała baza danych i generowany jest nowy blok. Wszystkie bloki w łańcuchu bloków są połączone w porządku liniowym i chronologicznym. Każdy blok ma skrót poprzedniego bloku. Blockchain zawiera informacje o adresach i saldach różnych użytkowników, począwszy od bloku genezy do ostatniego bloku do ukończenia.

Łańcuchy bloków są niezmienne, co oznacza, że ​​po wprowadzeniu nowych danych nigdy nie można ich usunąć. Mimo że danych nie można usunąć, strony wyrażające zgodę mogą aktualizować łańcuch bloków, a dane mogą być rozpowszechniane, ale nie kopiowane.

Rozmiar łańcucha bloków rośnie wraz z każdym kryptograficznym dodaniem bloku i niektórzy uważają, że powoduje problemy z przechowywaniem i synchronizacją.

Kod i struktura sieci blockchain mogą być bezpieczną, cyfrową alternatywą dla usług bankowych i użytecznym narzędziem w procesach finansowych.

Jednak pomimo swojego ogromnego potencjału technologia blockchain wciąż znajduje się w fazie wzrostu; w rezultacie mogą wystąpić komplikacje we wdrażaniu technologii i problemy z błędami.

Protokół konsensusu

Najbardziej charakterystyczną cechą łańcucha bloków jest protokół konsensusu, który zapewnia, że ​​wszyscy uczestnicy sieci przestrzegają zasad obowiązujących w sieci. Dwa najpopularniejsze protokoły konsensusu to algorytm Proof of Work (PoW) lub algorytm Proof of Stake (PoS).

W przypadku łańcuchów bloków, które emitują kryptowaluty, konsensus określa, w jaki sposób nowe monety są uwalniane z bloków. Dzięki PoW nowe kryptowaluty są tworzone poprzez wydobywanie, złożony proces obliczeniowy, a dzięki PoS nowe kryptowaluty są przekazywane użytkownikom sieci poprzez umieszczanie ich w portfelach.


Rozproszone obliczenia

obraz blockchain 2

Blockchain ma odporną architekturę rozproszoną. Każdy użytkownik określonego łańcucha bloków, który uruchamia pełny węzeł na swoim komputerze, musi najpierw pobrać kopię całego łańcucha bloków. Następnie węzeł może działać niezależnie i sprawdzać nowe transakcje w całej sieci.

Węzły przechowują dane transakcji w bloku i pomagają zweryfikować dowód pracy dla bloku. Istotną koncepcją blockchain jest brak centralnego węzła, który przetwarza i dystrybuuje dane, co zapewnia, że ​​sieć nie zapadnie się, jeśli jeden węzeł przestanie działać.

Rodzaje Blockchainów:

  • Publiczne łańcuchy bloków (księgi bez pozwolenia) nie mają ograniczeń i umożliwiają każdemu współtworzenie księgi;
  • Prywatne łańcuchy bloków (księgi uprawnione) są ograniczone tylko do uczestników zaproszonych przez twórców sieci;
  • Hybrydowe łańcuchy bloków (łańcuchy bloków konsorcjum) mają charakterystykę zarówno publicznego, jak i prywatnego łańcucha bloków. Hybrydowe łańcuchy bloków mają zestaw reguł, ale siecią zarządza grupa uzgodnionych organizacji, a nie pojedynczy podmiot.

Kryptowaluty i łańcuchy bloków

Pierwsza zdecentralizowana kryptowaluta, jaka kiedykolwiek powstała, Bitcoin, narodziła się dzięki wykorzystaniu technologii blockchain. Od czasu jej pojawienia się tysiące kryptowalut zostały stworzone przy użyciu tej samej technologii blockchain i kryptografii, ułatwiając w ten sposób bezpieczne i anonimowe transakcje. Nastąpił również wzrost liczby wymian, takich jak BitcoinRevolution.org, od czasu stworzenia Bitcoina, tworząc go łatwo kupować, sprzedawać i handlować kryptowalutami.

Inne zastosowania

inteligentny kontrakt

Waluta to nie jedyna aplikacja, którą można zbudować w oparciu o łańcuchy bloków. Publiczna platforma blockchain Ethereum wykorzystała tę technologię i wykorzystuje ją do tworzenia „inteligentnych kontraktów”. Umowy te są umowami cyfrowymi, które omijają usługi pośredników i mogą być wykorzystywane do wymiany pieniędzy, majątku i udziałów w sposób przejrzysty i wolny od konfliktów. Inteligentne kontrakty to skrypty, które wykonują się samoczynnie po spełnieniu określonego zestawu warunków. Przeczytaj więcej o nich w What Are Smart Contracts?

Technologia przyciąga nie tylko instytucje finansowe i giełdy, ale także osoby z branży muzycznej, ubezpieczeniowej i urządzeń Internetu Rzeczy (IoT). Sugerowano, że może być używany do głosowania, rejestracji broni i pojazdów, dokumentacji medycznej, własności samolotów, a także handlu za pośrednictwem Coincierge Bitcoin Superstar.

Biorąc pod uwagę jego potencjał w zakresie upraszczania operacji biznesowych, nowe modele oparte na blockchain zaczęły zastępować nieefektywną księgowość i drogie płatności w sektorze finansowym.

Z początku niepewne, banki zaczęły badać, w jaki sposób mogą zainstalować systemy rozliczeń back-office w celu obsługi transakcji, przelewów i innych transakcji po wyższym tempie, jednocześnie oszczędzając im pieniądze..

Bezpieczeństwo

bezpieczeństwo blockchain

Według dyrektora generalnego i założyciela Northwest Passage Ventures, firmy inwestującej w firmy zajmujące się technologią blockchain, prosta konstrukcja łańcucha blokowego sprawia, że ​​jest to najbezpieczniejsza z technologii.

Mówi dalej: „Aby przenieść cokolwiek wartościowego na dowolny rodzaj łańcucha bloków, sieć [węzłów] musi najpierw uzgodnić, że transakcja jest ważna, co oznacza, że ​​żaden pojedynczy podmiot nie może wejść i powiedzieć w ten czy inny sposób, czy czy nie doszło do transakcji. Aby go zhakować, nie musiałbyś po prostu włamać się do jednego systemu, jak w banku…, musiałbyś włamać się do każdego komputera w tej sieci, który walczy z tobą robiąc to. ”

Współzałożyciel firmy Netscape oraz współzałożyciel i główny partner firmy venture capital z Doliny Krzemowej Andreessen Horowitz, Marc Andreessen, również pochwalił technologię blockchain za jej zdolność do bezpiecznego przenoszenia informacji w formacie cyfrowym:

„Praktyczna konsekwencja [… jest…] po raz pierwszy polega na tym, że jeden użytkownik Internetu może przenieść unikalną część cyfrowej własności na innego użytkownika Internetu, tak aby transfer był bezpieczny, każdy wie, że transfer miało miejsce i nikt nie może kwestionować legalności transferu. Trudno przecenić konsekwencje tego przełomu ”.

Bez względu na to, jak bezpieczny może być, musimy pamiętać, że żaden istniejący system nie jest odporny na włamania.

Zasoby obliczeniowe są niezwykle duże, ponieważ technologia potrzebuje wielu komputerów, aby znaleźć transakcje i tworzyć lub odkrywać bloki. Aby nadać temu pewną perspektywę, łańcuch bloków Bitcoin ma moc obliczeniową wahającą się od 10 do 100 razy więcej niż wszystkie połączone farmy obsługujące Google.

„Więc znowu, [to] nie jest niemożliwe do zhakowania, ale znacznie lepsze niż wszystko, co wymyśliliśmy dzisiaj” – Tapscott.

Zalety

Zalety Blockchain

Technologie rozproszonych rejestrów okazały się bardzo efektywne pod względem oszczędności kosztów. System ten usprawnia wewnętrzny przepływ operacji w sektorze biznesowym i bankowym, znacznie zmniejszając liczbę wydatków, błędów i opóźnień, które zwykle występowały przy tradycyjnych metodach ewidencjonowania..

Technologie rozproszonych rejestrów będą miały największy wpływ w następujących trzech obszarach:

Księgowość

Systemy księgowe są droższe w utrzymaniu w porównaniu z księgami elektronicznymi, a także zmniejsza liczbę pracowników.

Błędy

Technologie rozproszonych rejestrów eliminują powtarzające się kroki potwierdzania i mają znacznie mniej błędów ze względu na fakt, że system jest prawie w pełni zautomatyzowany.

Przetwarzanie

Mniejszy kapitał zostanie zatrzymany w oczekujących transakcjach, jeśli opóźnienie przetwarzania zostanie zminimalizowane.

DLT chroni również brokerów przed inwestowaniem większej ilości pieniędzy w nierozliczone transakcje. Przejrzystość technologii ułatwia przeprowadzanie audytów i pozwala zaoszczędzić pieniądze na kosztach przestrzegania przepisów w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Usunięcie prawie całego udziału ludzi przyniesie korzyści w handlu transgranicznym, oszczędzając czas, ponieważ strefa czasowa i przetwarzanie wszystkich potwierdzeń płatności stron.

Więcej zastosowań

Zweryfikuj autentyczność

Technologia Blockchain może umożliwić ludziom weryfikację autentyczności i pochodzenia ich produktów, ponieważ informacje zapisane w księdze nie mogą zostać naruszone i są całkowicie przejrzyste.

Firma Verisart z siedzibą w USA stworzyła system blockchain dla rynku aukcyjnego o nazwie P8Pass, który rejestruje szczegóły dzieł sztuki na Bitcoin Blockchain. Firma oferuje galeriom certyfikaty z obsługą blockchain, które potwierdzają autentyczność dzieł sztuki.

Branża hazardu online jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów na świecie i na pewno będzie się rozwijać, zwłaszcza w obliczu nowych technologii, takich jak technologia blockchain. Pojawienie się blockchain i kryptowalut zrodziło nowoczesną platformę hazardową o nazwie Kasyna Bitcoin. Korzystając z technologii, kasyn opartych na łańcuchu bloków i kryptowalut, oferują rozwiązania podstawowych problemów nękających branżę hazardową, takich jak przejrzystość, prywatność i szybkie płatności.

Szybkie przelewy pieniężne

szybki przelew pieniędzy

Płatności transgraniczne zawsze mają długi czas przetwarzania. Technologia Blockchain jest idealnym rozwiązaniem w tym scenariuszu, ponieważ wiele banków i podmiotów obsługujących płatności dostrzegło jej potencjał. Sieć Ripple składa się z setek czołowych banków i usług płatniczych, które używają lub zaczną wdrażać technologie oparte na blockchain, ułatwiające szybsze transfery. MoneyGram nawet całkiem niedawno zaczął używać tokena XRP do swoich transakcji.

Gigant technologiczny IBM stworzył rozwiązanie bankowe do transakcji transgranicznych, również w oparciu o Blockchain.

Zagadnienia

Mimo że w sieciach blockchain panuje teraz duży szum, technologia jest wciąż nowa i należy podjąć wiele kroków, zanim będziemy mogli w pełni wykorzystać jej potencjał..

Wniosek

Technologia Blockchain oferuje wiele korzyści oraz środki do tworzenia elastycznych i bezpiecznych firm i operacji. Okaże się, czy firmom uda się zaadaptować tę technologię i wyprodukować usługi i przedmioty, które zainteresują klientów. Jak dotąd rośnie popyt na usługi oparte na blockchain, a technologia ewoluuje w imponującym tempie. Będzie miał również ogromny wpływ na globalną gospodarkę, głównie dzięki stale rosnącej liście rzeczywistych zastosowań. Jednak opracowanie i opanowanie wielu zastosowań tej technologii zajmie ludziom trochę czasu.

Technologia Blockchain ma nieskończone potencjalne zastosowania. Obecnie niektóre z tych aplikacji są jeszcze w fazie rozwojowej lub w wersji beta. Coraz więcej inwestorów inwestuje w startupy typu blockchain, więc nie będzie zaskoczeniem, jeśli usługi rozproszonych rejestrów staną się produktami głównego nurtu za kilka lat.

Wyróżniony obraz: innominds.com

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector