Od redakcji: Czy chińska broń „cyfrowego juana” rządzi światowymi rynkami?

Pojawienie się kryptowalut, takich jak Bitcoin, jako głównego nurtu rynku inwestycyjnego i niezawodnej bramki płatniczej, zmusiło rządy na całym świecie do zwrócenia uwagi na rodzącą się technologię. Trwająca passa bitcoinów napędzana przez głównych gigantów finansowych, takich jak PayPal i MicroStrategy & rosnące napięcia w handlu światowym tylko wzmocniły walkę o waluty cyfrowe jako przyszłość pieniądza.

Wzrost liczby walut cyfrowych będących własnością państwa

Rządy na całym świecie wykazały zainteresowanie rozwojem własnej suwerennej waluty cyfrowej powiązanej z krajowym dekretem wydawanym przez ich odpowiednie banki centralne. Jednak duże zainteresowanie instytucjonalne w połączeniu z wielomiliardowymi firmami planującymi wykorzystanie bitcoina jako aktywów zabezpieczających sprawiło, że rządy zdały sobie sprawę, że nadszedł czas na waluty cyfrowe.

Wiele krajów albo planuje rozwinąć suwerenną walutę cyfrową, albo jest w trakcie opracowywania. Jeśli spojrzymy na postęp poczyniony przez te kraje, Chiny są zdecydowanie na szczycie ze swoim cyfrowym juanem lub DCEP, który jest już objęty kilkoma programami pilotażowymi w różnych prowincjach kraju..

Stany Zjednoczone pracują obecnie nad aspektem badawczym, podczas gdy Wielka Brytania jest już gotowa z modelem i poszukuje informacji zwrotnych. Oprócz tego Rosja, Kanada, Korea Południowa i kilka krajów europejskich również opracowały plany dotyczące waluty cyfrowej.

Źródło: China Briefing

Rosnący ślad Chin w przestrzeni cyfrowej waluty – cyfrowy juan

Chiny są jednym z najbardziej postępowych krajów, jeśli chodzi o płatności cyfrowe, w którym ponad 80% populacji korzysta na co dzień z jakiejś formy płatności cyfrowych. Chiny rozpoczęły badania nad suwerenną krajową walutą cyfrową w 2014 r. I opracowały już swój system płatności cyfrowych o nazwie DCEP lub cyfrowy juan, który jest obecnie testowany w różnych częściach kraju. Programy pilotażowe dla cyfrowego juana rozpoczęły się prawie rok temu i rozrosły się już z kilku miast do kilku prowincji. W rzeczywistości krążyły plotki o możliwym uruchomieniu do końca 2019 roku.

Program pilotażowy dotyczący cyfrowego juana rozpoczął się jako dotacja podróżna dla pracowników rządowych, a później został rozszerzony do wykorzystania w restauracjach, hotelach i wielu innych usługodawcach. Cyfrowe transakcje juana przekroczyły już ponad 2 miliardy juanów, czyli około 300 milionów dolarów.

Przyjrzenie się różnym przypadkom użycia cyfrowego juana w połączeniu z ogólnokrajową premierą dałoby Chinom nieuczciwą przewagę w wyścigu cyfrowej waluty, a większość krajów zaczęła to sobie zdawać sprawę, zwłaszcza Stany Zjednoczone.

Stany Zjednoczone i Chiny nie utrzymują zbyt serdecznych stosunków dyplomatycznych i nie są dobrymi sojusznikami, ponieważ oba kraje chcą utrwalić swoją władzę jako mocarstwo światowe, w którym Stany Zjednoczone mają przewagę. Dolar amerykański jest postrzegany jako domyślna waluta handlowa, dając im monopol na rynku handlowym, a Chiny chcą zakończyć tę dominację. Stany Zjednoczone są bardzo świadome zagrożenia, o czym świadczy niedawny list dyrektora National Intelligence do szefa SEC, w którym uznał, że cyfrowy juan stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Rosnąca dominacja Chin w przestrzeni waluty cyfrowej wywołała spekulacje na temat jej wpływu na dominację dolara amerykańskiego, gdzie wielu obawia się, że Chiny będą próbowały ominąć dolara amerykańskiego w handlu z innymi krajami..

Czy cyfrowy juan może stać się globalną walutą handlu?

Dolar amerykański jest obecnie używany w ponad 88% handlu międzynarodowego, a następnie euro na poziomie 32,3%, podczas gdy chiński juan jest używany tylko na 4,3% handlu, co jest prawie nieistotne w porównaniu z dolarem. Ta brutalna dominacja dolara daje Stanom Zjednoczonym niesprawiedliwą przewagę, która pozwala im nakładać sankcje na inne kraje, z którymi nie mają dobrych relacji, uniemożliwiając im używanie lub wymianę USD.

Źródło: CNN

Wpływ chińskiej waluty na międzynarodowy rynek handlowy jest zbyt mały, aby zakwestionować dominację dolara amerykańskiego. Ponadto Chiny nie mają dobrych relacji i zaufania do reszty świata, zwłaszcza po pandemii COVID-19. Obecnie najlepsze, na co Chiny mogą liczyć, to zwiększenie swoich wpływów za pomocą cyfrowego juana na międzynarodowym rynku handlowym.

Innym omawianym aspektem dotyczącym możliwego wykorzystania cyfrowego juana jest handel z krajami objętymi sankcjami. Sankcje stały się dość okrutne dla krajów nim dotkniętych, takich jak Iran, który bardzo ucierpiał podczas pandemii, a jego narodowe orzeczenie również straciło prawie 50% swojej wartości w ostatniej dekadzie. Pojawienie się Chin jako alternatywnego korytarza handlowego może okazać się fatalne dla USA, ale tylko wtedy, gdy uda im się rozkwitnąć i wywrzeć wpływ na ten poziom.

Końcowe przemyślenia

Chiny już od jakiegoś czasu chcą dominować jako potęga światowa, a pojawienie się waluty cyfrowej jako możliwej przyszłości pieniądza mogłoby im dobrze służyć. Obecność Chin na międzynarodowym rynku handlowym jest wystarczająco duża, aby rzucić wyzwanie Stanom Zjednoczonym, jednak ich postęp w zakresie suwerennej waluty cyfrowej może dać im sporą przewagę w rozwijającym się świecie fintech.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me