W jaki sposób monety prywatności mogą być największym problemem organów regulacyjnych?

Jeśli korzystasz z jakiejkolwiek publicznej kryptowaluty blockchain, takiej jak Bitcoin lub Ethereum, być może nie jesteś tak anonimowy, jak myślisz. Dlatego. 

Powstanie monet prywatności

Cechą charakterystyczną Bitcoina i innych starych kryptowalut podczas premiery była anonimowość, którą zapewniają. Ale czy naprawdę są anonimowi? Bardziej odpowiednim słowem byłyby „pseudonimy”. Klucz publiczny każdego użytkownika to po prostu pseudonim, który będzie używany w łańcuchu bloków. Twój klucz publiczny, kwota transakcji, adres odbiorcy i inne szczegóły są zawsze dostępne dla każdego w sieci. Tutaj możesz czuć się bezpiecznie, ponieważ nikt nie wie, że ten klucz publiczny należy do Ciebie, lub krótko mówiąc, nie może ustanowić relacji między Tobą a Twoim kluczem publicznym. Jednak odbiorca będzie świadomy tych informacji. Kiedyś ktoś będzie mógł wiedzieć, że jesteś właścicielem swojego klucza publicznego, cała Twoja prywatność zostanie naruszona. Teraz, zamiast kojarzyć wszystkie publicznie dostępne transakcje z Twoim kluczem publicznym, będą one z Tobą powiązane. To jest miejsce, w którym Twój płaszcz prywatności zostaje zerwany. 

Nawet historia zakupów stanie się publiczna. Jak to jest groźba? Nie tylko rządy szukają Twoich danych, złośliwi hakerzy są również obecni w sieci niczym jastrząb czekający na zdobycz. 

Możesz teraz zapytać – „Ale czy nie jest trudno ustalić powiązanie między moim kluczem a mną?”. Możesz myśleć, że to trudne, ale świat internetu nigdy nie przestaje nas zadziwiać. Doskonale zdajemy sobie sprawę z „polityki plików cookie” na każdej stronie internetowej, z której zamierzają korzystać w celu dostarczania bardziej spersonalizowanych reklam. Śledzą Twoją aktywność, kiedy odwiedzasz strony internetowe, na których są umieszczone. Jeśli korzystasz z dowolnej witryny internetowej do przeprowadzania transakcji Bitcoin lub jakiejkolwiek innej kryptowaluty, istnieje prawdopodobieństwo, że Twoje informacje będą śledzone i mogą wyciekać do Internetu. Nawet jeśli używasz programów takich jak CoinJoin, podsłuchiwacz może łatwo wyśledzić z powrotem do ciebie klucz publiczny z 98% dokładnością. Szczegóły opisano w a artykuł badawczy autorstwa Stevena Goldfedera i jego zespołu z Uniwersytetu Princeton.

Jakie są problemy?

Utrata prywatności to duży problem – przede wszystkim prywatność powinna być jednym z podstawowych praw człowieka każdego człowieka. Jeśli rząd i osoby podsłuchujące mogą nadal Cię szpiegować i zauważać Twoje zachowania finansowe, nie liczy się to jako prywatność. Większość ludzi traktuje naruszenie ich prywatności finansowej jako poważny problem. Takie naruszenia mogą być szkodliwe dla adopcji kryptowalut. Ponieważ ci ludzie nie przejdą na zdecentralizowaną kryptowalutę, jeśli ich działalność finansowa jest publiczna. 

Firmy zbyt poważnie traktują prywatność i lubią handlować inteligentnymi kontraktami, aby mieć do czynienia ze swoimi klientami i partnerami. Jaki pożytek przyniosłyby firmom inteligentne kontrakty, gdyby były one publicznie dostępne? Naruszenie takich danych może raczej ostrzec konkurentów o trwających strategiach, tworząc katastrofę dla długoterminowej działalności.

To wszystko z punktu widzenia użytkowników, teraz pomyślmy z perspektywy kryptowaluty. Prywatność jest ważnym czynnikiem wpływającym na zamienność kryptowaluty. Fungibility to koncepcja, zgodnie z którą wartość monety powinna pozostać taka sama niezależnie od jej historii lub 1 BTC powinien być 1 BTC bez względu na wszystko. Ale dzięki zasadniczo przezroczystym monetom każdy może zobaczyć historię transakcji danej monety. Teraz, opierając się na historii, ktoś może odmówić przyjęcia monety. Na przykład możesz odrzucić bitcoina, jeśli był on zaangażowany w transakcję narkotykową. Spowoduje to problem polegający na tym, że niektóre monety będą bardziej wartościowe niż inne. Jeśli zdarzy się to na masową skalę, będzie to ogromny problem dla kryptowalut. 

Na szczęście dla nas monety nastawione na prywatność rozwiązują oba te problemy.

Monety skoncentrowane na prywatności

Monety zorientowane na prywatność są całkowicie niewykrywalne i anonimowe dzięki zastosowanej technologii. W przeciwieństwie do Bitcoin i innych, monety prywatności ukrywają informacje o nadawcy i odbiorcy. Dostępnych jest wiele różnych technik. Niektórzy z nich są

  • Ukryte adresy


Najprostsza technika polega na tworzeniu nowego adresu za każdym razem, gdy przeprowadzasz transakcję w ich sieci. Istnieją również bardziej zaawansowane wersje tego. 

  • Podpisy pierścieniowe

Musisz podpisać, aby zweryfikować każdą transakcję. Podpisy dzwonkowe łączą Cię z innymi sygnatariuszami, aby ukryć Cię jako nadawcę. 

  • zK-SNARKs

Zaawansowana forma kryptografii, która zwiększa bezpieczeństwo transakcji.

Oraz inne metody, takie jak MimbleWimble, Tor, CoinJoin itp. 

Jakie są najpopularniejsze monety zorientowane na prywatność?

Monero (XMR)

Jedna z najpopularniejszych i najczęściej używanych monet służących do ochrony prywatności. Zaczęło się jako fork od Bytecoin w 2014 roku, a teraz korzysta z sygnatur pierścieni, adresów ukrytych i unikalnego mechanizmu dzielenia. 

Dash (DASH)

Dash zapewnia użytkownikowi możliwość zachowania prywatności transakcji lub nie. Moneta została zapoczątkowana jako widelec Litecoin. Zmodyfikowany algorytm eksploracji Dasha Proof-of-Stake X11 wykorzystuje „CoinJoin” do prywatnych transakcji, zapewniając, że Twoja transakcja nie jest widoczna.

ZCash (ZEC)

ZCash oferuje również opcję wyboru prywatności lub nie. Moneta zyskała partnerstwo z JP Morgan, Parity i StarkWare. Wykorzystuje zK-SNARKs. 

Inne monety służące ochronie prywatności to Bytecoin, Verge, Komodo, Grin i inne. Możesz sprawdzić listę tutaj.

Gdzie można kupić monety prywatności i inne monety?

Następne pytanie dotyczy tego, gdzie można kupić te monety. Monety prywatności nie różnią się od innych kryptowalut pod względem handlu. Istnieje wiele sposobów kupowania kryptowalut, ale najbardziej preferowanymi sposobami są kupowanie za pośrednictwem giełd i domów maklerskich.

Kupowanie za pośrednictwem giełd

Giełda jest podobna do giełdy, na której kupujący i sprzedający handlują w oparciu o bieżącą cenę rynkową akcji. Kantor pobiera opłatę za pełnienie funkcji pośrednika. Jednak nie wszystkie giełdy mają wszystkie monety, a monety prywatności, takie jak Monero, są dostępne na wszystkich głównych giełdach, takich jak Binance, Coinbase, OKEx itp. Względnie nowsze monety mogą być trudne do znalezienia na większości giełd.

Kupowanie za pośrednictwem brokerów

W tym trybie Twoje środki są przekazywane za pośrednictwem sieci dealerskiej zamiast scentralizowanej wymiany. Nazywamy to rynkiem pozagiełdowym (OTC). Plik brokerzy kryptowalut znajdź ludzi posiadających duże pule kryptowalut i handlowców, którzy chcą je kupić, i połącz ich w pary. Zapewnia to dużą elastyczność i szybsze okresy rozliczeniowe giełd. 

Monety regulacyjne i dotyczące prywatności

Każda moneta ma dwa oblicza, i tak też jest. Chociaż monety prywatności mogą pomóc firmom i użytkownikom w bezpieczniejszej obecności finansowej w Internecie, stają się również preferowanym sposobem przeprowadzania transakcji dla złośliwych użytkowników. Praktyki takie jak pranie pieniędzy, transakcje terrorystyczne lub nielegalne działania oraz inwazja podatkowa stają się bardziej widoczne na monetach służących do ochrony prywatności. Dlatego monety prywatności są synonimem metody płatności w ciemnej sieci. 

Rząd ingeruje w to, a monety służące ochronie prywatności były głównym przedmiotem troski wielu przepisów. Mówi się, że rok 2019 był rokiem regulacji dla kryptowalut, niedawna premiera monety Facebook Libra przyciągnęła uwagę regulacyjną różnych rządów. W takich sytuacjach możemy być pewni, że monety służące ochronie prywatności również zostaną uwzględnione. Ale jeśli spojrzymy na historię przepisów dotyczących kryptowalut, to zauważymy, że większość krajów wciąż boryka się z zaklasyfikowaniem kryptowalut do klasy aktywów. Kongres Stanów Zjednoczonych wciąż się zastanawia, czy kryptowaluty określać jako papiery wartościowe, towary lub zupełnie nową klasę aktywów.  

Jak na razie Japonia jest jedynym krajem, który podjął poważne kroki w celu wprowadzenia zakazu monet służących do ochrony prywatności. Rząd jest wymuszanie na giełdach kryptowalut wymieniania jakichkolwiek monet związanych z prywatnością. Próbują utrudnić zamianę fiat w monetę zapewniającą prywatność. Ale nadal można to osiągnąć za pomocą zdecentralizowanych giełd (DEX). 

Stany Zjednoczone być może nie wzięły pod uwagę monet zapewniających prywatność, ale nie podważają tego całkowicie. Oto kilka uwag przedstawionych przez urzędników urzędników państwowych.

„Niezwykle ważne jest, aby Stany Zjednoczone kontynuowały międzynarodowe działania mające na celu poprawę kontroli związanych z cyfrową walutą. Powinniśmy również rozważyć dodatkowe działania legislacyjne lub regulacyjne, aby sprostać potencjalnym wyzwaniom związanym z kryptowalutami o zwiększonej anonimowości, usługami mającymi na celu ukrywanie transakcji w łańcuchach bloków. ”

Roberta Novy’ego do podkomisji Izby Reprezentantów ds. Terroryzmu i nielegalnego finansowania.

„[…] Jak pozwalacie na wolność, jednocześnie pozwalając rządowi wykonywać swoją pracę, aby chronić ludność i myślę, że musi tam być równowaga i […] Widzę, że rząd próbuje tę równowagę znaleźć. Myślę, że takie rzeczy jak dowód wiedzy zerowej popychają równowagę w jedną stronę i może zajść konieczność ponownej kalibracji miejsca, w którym ta linia jest […] ”

—— Brian Quintenz, niedawno komisarz CFCT pokazać. 

Na chwilę obecną nie podjęto zbyt wielu działań, w szczególności w odniesieniu do monet służących do ochrony prywatności, ponieważ rządy nadal są zajęte całością w zakresie kryptowalut. Ale poziom anonimowości zapewniany przez monety prywatności może być również zdradziecki. Możemy potrzebować rozwiązania hybrydowego, które ma zarówno cechy monet zapewniających prywatność, jak i inne. 

Czy monety prywatności przetrwają rozporządzenie?

Na chwilę obecną rządy nie mają niezawodnej metodologii zapobiegania używaniu monet służących do ochrony prywatności. To, co mogą zrobić, to co najwyżej skomplikować proces wymiany między walutami fiducjarnymi a kryptowalutami. Ale używanie monet prywatności nie stanie się niemożliwe, a raczej będzie działać jako tunel, aby czarne pieniądze były białe. 

Jeśli spojrzymy na historię, rząd Stanów Zjednoczonych był sceptyczny wobec certyfikacji witryn internetowych za pomocą protokołu SSL. Wiele lat później certyfikat SSL jest normą bezpieczeństwa dla witryn internetowych, a każda witryna rządowa musi używać tego certyfikatu ze względów bezpieczeństwa.

„Zwiększona kontrola może uczynić z nich (kryptowaluty) bardziej ryzykowną inwestycję dla bardziej tradycyjnych traderów / inwestorów, ale monety skoncentrowane na prywatności zawsze będą miały zastosowanie w miejscach z ograniczeniami wolności osobistej”.

– Sheffield Clark, dyrektor generalny Coinsource, operatora bankomatów Bitcoin.

Z takimi komentarzami i obietnicami wydaje się, że monety chroniące prywatność przetrwają regulację bez szwanku. Należy jednak coś zrobić z problemami związanymi z monetami służącymi do ochrony prywatności, które ułatwią nielegalne działania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector