10 najpopularniejszych oszustw związanych z bitcoinami i jak ich unikać

Obraz okładki przewodnika po oszustwach bitcoinowych

Cena Bitcoina gwałtownie wzrosła do swojego nowego rekordowego maksimum kilka razy w czasie, gdy pisaliśmy ten artykuł.

Po przekroczeniu 40000 USD na początku 2021 r., Bitcoin kosztuje obecnie około 35 000 USD, chociaż oczywiście może się to zmienić w dowolnym momencie. Mimo to wydaje się, że nie ma ograniczeń co do wartości tej waluty i szumu, jaki generuje.

Podczas obecnej hossy wielu nowych inwestorów szuka szybkiego zysku, dzięki czemu jest to idealny czas dla oszustów. W tym artykule zidentyfikujemy najczęstsze oszustwa związane z Bitcoinami i pokażemy, jak ich uniknąć i zabezpieczyć swoją kryptowalutę.

Wymiana oszustw

Większość inwestorów, którzy chcą kupić swój pierwszy BTC lub sprzedać go z zyskiem, założy konto na jednej z wielu giełd kryptowalut. Ponieważ rynek stale się rozwija, rośnie również zapotrzebowanie na platformy wymiany.

Doprowadziło to do tego, że oszuści tworzą fałszywe giełdy Bitcoin. Często przyciągają użytkowników do swoich oszukańczych platform, oferując lepsze kursy wymiany niż inne rynki, zamiast pozwalać, aby podaż i popyt dyktowały cenę.

Najbardziej znanym oszustwem Bitcoin z udziałem fałszywej wymiany był BitKRX z Korei Południowej. Giełda udawała oddział legalnej Koreańskiej Giełdy (KRX), aby zdobyć zaufanie użytkowników. W 2017 roku użytkownicy BitKRX zgłosili, że ich BTC zostało skradzione. Dokładna wartość skradzionego BTC nie jest znana, ale bez wątpienia był on wart miliony dolarów.

Aby uniknąć tego typu oszustwa związanego z Bitcoinami, przed przelaniem środków sprawdź giełdę, która Cię interesuje. Korzystaj tylko z giełd o dobrej reputacji i tych, które są polecane przez oficjalne źródła. Aby uzyskać zalecane wymiany i porady dotyczące najbezpieczniejszego sposobu zakupu Bitcoin, możesz sprawdzić tę listę na oficjalnej stronie Bitcoin.

Wiadomości e-mail i witryny internetowe służące do wyłudzania informacji

Wiadomości phishingowe i witryny phishingowe to dwie strony tego samego medalu. Jeśli nigdy nie spotkałeś żadnego z nich, pomyśl, że masz szczęście. Aby tak było, powinieneś zrozumieć, jak działają te oszustwa.

E-maile phishingowe starają się wyglądać jak oficjalne wiadomości e-mail z wiarygodnego źródła. Dla użytkowników Bitcoin e-mail phishingowy może wyglądać jak oficjalny e-mail z banku, giełdy kryptowalut lub innego wiarygodnego źródła.

E-maile z oszustwami związanymi z phishingiem Bitcoin zawsze skłaniają Cię do podjęcia pewnych działań. Na przykład mogą poprosić Cię o zalogowanie się na konto, klikając łącze w wiadomości e-mail. Może to zagrozić Twojemu kontu i doprowadzić do tego, że oszust wykorzysta Twoje dane uwierzytelniające do opróżnienia Twojego portfela Bitcoin.

Najlepszym sposobem, aby upewnić się, że otrzymałeś oficjalną wiadomość e-mail od firmy kontaktującej się z Tobą, jest dwukrotne sprawdzenie adresu nadawcy, skontaktowanie się z firmą za pośrednictwem oficjalnego adresu e-mail wymienionego na stronie internetowej lub skontaktowanie się z mediami społecznościowymi lub oficjalną obsługą klienta firmy. kanały.

E-maile phishingowe często zawierają linki do stron phishingowych, które chcą wyłudzić od Ciebie Bitcoin. Te strony internetowe mają na celu wykradanie danych logowania lub infekowanie urządzenia złośliwym oprogramowaniem. Różnica między tymi witrynami a prawdziwymi może być trudna do zauważenia na pierwszy rzut oka, i na tym polega oszuści, aby oszukać ludzi. Dość często te witryny pojawiają się nawet jako sponsorowany wynik w wyszukiwarkach.


Jeśli nie masz 100% pewności, że jesteś na oficjalnej stronie, nie loguj się ani nie instaluj niczego. Dokładnie sprawdź adres oficjalnej strony internetowej, a jeśli nie masz pewności, wyszukaj go ponownie. Jeśli zobaczysz sponsorowany wynik u góry wyników wyszukiwania, przewiń w dół, aby potwierdzić, że to oficjalna witryna. Dodaj zakładkę do oficjalnej strony dowolnej usługi, z której regularnie korzystasz.

Darmowe oszustwa Bitcoin Giveaway

To powinno być oczywiste, ale nie zaszkodzi przypomnieć sobie, że nie ma czegoś takiego jak darmowy lunch. Jeśli natkniesz się na „darmowy Bitcoin”, jest to prawie na pewno oszustwo.

W 2020 roku do jednego z najbardziej znanych oszustw tego typu doszło, gdy włamano się na Twittera. Do rozpowszechniania tego oszustwa wykorzystano konta CoinDesk, Binance, Elona Muska, Billa Gatesa, a nawet Baracka Obamy i Joe Bidena.

Oszustwo oferowało podwojenie kwoty wysłanej na adres BTC oszusta. Przypomina, że ​​jeśli coś brzmi zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe, zwykle tak jest.

Fałszywe monety i ICO

Do najbardziej szkodliwych oszustw związanych z kryptowalutami należą fałszywe monety i ICO (pierwsze oferty monet).

Wraz z boomem na rynku kryptowalut, znajdowanie i inwestowanie w „następny Bitcoin” jest niezwykle kuszące dla inwestorów. Jednak nigdy nie możesz być pewien, że wybrana przez Ciebie moneta odniesie sukces. Jeśli zdecydujesz się zainwestować w altcoiny, uważaj na potencjalne oszustwa.

Większość oszukańczych altcoinów ma ostentacyjną stronę internetową, która szczyci się dużą społecznością wspierającą projekt. Ma to na celu stworzenie FOMO (strach przed przegapieniem), skutku, który może doprowadzić do nieostrożnej inwestycji w ICO i wesprzeć oszukańczą monetę. Następnie oszuści porzucają projekt, uciekając z pieniędzmi, pozostawiając inwestorów na lodzie.

Niektóre oszukańcze altcoiny mogą wykonywać airdrop – dystrybucję darmowych monet / tokenów. Airdrop może stworzyć zawyżony obraz rzeczywistego zainteresowania rynkowego monetą lub tokenem, który napędza FOMO wśród inwestorów, podczas gdy najwięksi posiadacze w końcu zrzucają swój udział dla zysku.

Co więc możesz zrobić, aby uniknąć tego typu oszustw? Bądź na bieżąco, uważaj na zbyt ambitne obietnice i nigdy nie inwestuj więcej pieniędzy, niż możesz stracić.

Schematy Bitcoin Ponzi

Programy Ponzi obiecują zwrot z inwestycji po wpłaceniu depozytu z góry. Każdy schemat Ponzi pobiera pieniądze od nowych inwestorów, aby spłacić odsetki poprzednim.

Niestety, przestrzeń kryptowalut nie jest odporna na tego rodzaju złych aktorów. Wiele programów oferowało niesamowite zwroty z początkowych inwestycji, obiecując jednocześnie, że staną się lepsze i bardziej dochodowe niż Bitcoin.

OneCoin był największym oszustwem na rynku kryptowalut, a inwestorom skradziono łącznie pięć miliardów dolarów. Założyciel One Coin, obywatel Bułgarii Ruja Ignatova, stworzył klasyczny schemat piramidy, w którym fundatorzy podobno zarabialiby więcej z każdym nowym inwestorem, którego sprowadzili. Założycielka tej oszustwa kryptowaluty jest nadal poszukiwana przez organy ścigania, podczas gdy jej wspólnicy i partnerzy biznesowi zostali aresztowani.

Bitconnect był kolejnym schematem, który oferował nierealistyczne zwroty; inwestorom obiecano 40% miesięcznych odsetek. Zgodnie z tą matematyką ktoś, kto zainwestował 1000 dolarów, zarobiłby ponad 50 milionów dolarów w mniej niż trzy lata.

Aby to zrobić, musiałeś kupić i zablokować tokeny BCC, aby mogły zarabiać dzięki botowi handlowemu. Jeden z pierwszych krytyków Bitconnect, Vitalik Buterin, zwrócił uwagę, że był to schemat Ponziego. Współzałożyciel Ethereum miał rację i to oszustwo kryptograficzne zakończyło się utratą pieniędzy przez większość inwestorów: łącznie 3,5 miliarda dolarów.

Tego typu oszustwa pojawiają się od czasu do czasu, dlatego warto być poinformowanym i wiedzieć, jak je rozpoznać. Obietnice olbrzymich marż to pierwsza czerwona flaga, która powinna skłonić Cię do zatrzymania się. Należy pamiętać, że schematy Ponzi nieuchronnie kończą się utratą pieniędzy przez inwestorów.

Schematy typu „pompa i zrzut”

Jednym ze schematów kryptograficznych, którego początki sięgają giełdy, jest schemat typu „pompa i zrzucanie”. Dzieje się tak, gdy zorganizowani oszuści sztucznie podbijają cenę akcji o niskiej wartości lub w tym przypadku altcoina. Chociaż nie jest to zwykłe oszustwo związane z Bitcoinem, nadal powoduje, że inni inwestorzy tracą.

Taki schemat często idzie w parze z szylingiem docelowej kryptowaluty, co odbywa się poprzez rozpowszechnianie fałszywych wiadomości i znajdowanie celebrytów, którzy je popierają..

To z kolei przyciąga nowych inwestorów i dodatkowo podnosi cenę kryptowaluty, mimo że nie odzwierciedla to jej rzeczywistej wartości. Oszuści czekają na moment, w którym cena jest wystarczająco wysoka, aby zrzucić swój udział. Zwykli inwestorzy pozostają w posiadaniu kryptowaluty, która w większości przypadków jest bezwartościowa.

E-maile szantażowe

Innym dobrze znanym rodzajem oszustwa jest e-mail szantażowy Bitcoin. Oszust twierdzi, że zdobył twoje poufne informacje, najczęściej poprzez włamanie się do twojego komputera i kontrolowanie go za pomocą protokołu zdalnego pulpitu. Zwykle twierdzą, że zainfekowali Twój komputer rejestratorami kluczy i nagrywali Cię, przejmując Twoją kamerę internetową.

Oszuści żądają Bitcoina w zamian za zniszczenie materiału i nieudostępnianie kompromitującej zawartości wszystkim osobom w Twoich kontaktach e-mail i w sieciach społecznościowych. Tego typu oszuści wykorzystują nielegalnie uzyskane listy e-mailowe i wyciekły dane użytkowników oraz próbują oszukać wiele osób naraz. Istnieje jednak szansa, że ​​w rzeczywistości nie mają oni kompromitujących materiałów, którymi mogliby cię szantażować.

Złośliwe oprogramowanie i oprogramowanie wymuszające okup

Jeśli oszustwa kryptograficzne nie wystarczą, istnieją również wirusy, które atakują klucze portfela Bitcoin lub BTC, które tam trzymasz. Złośliwe oprogramowanie z pewnością stało się jeszcze bardziej innowacyjne, zwłaszcza w przypadku różnych typów złośliwego oprogramowania i oprogramowania wymuszającego okup.

Hakerzy używają tego typu wirusów do uzyskiwania dostępu do sieci komputerowych i kradzieży informacji. Mogą to być numery Twoich kart kredytowych lub, w przypadku Bitcoin, Twój klucz prywatny. Najbardziej oczywiste linki zawierające tego typu złośliwe oprogramowanie zapewniają, że umożliwiają one bezpłatne wydobywanie Bitcoinów. Kiedy pobierzesz te pliki, oszust Bitcoin uzyska dostęp do twoich prywatnych informacji.

Pamiętaj, że bez względu na to, jakie imponujące obietnice zobaczysz, nie będziesz w stanie efektywnie wydobywać Bitcoin na zwykłym komputerze stacjonarnym lub laptopie. Bitcoin wymaga dedykowanego sprzętu zwanego górnikami ASIC (układ scalony specyficzny dla aplikacji). Ostatni raz, gdy Bitcoin został poważnie wydobyty za pomocą procesorów lub procesorów graficznych, pizza Papa Johna kosztowała około 10000 BTC.

Innym rodzajem wirusa związanego z Bitcoinem jest oprogramowanie ransomware. Ten typ złośliwego oprogramowania szyfruje pliki na komputerze lub całkowicie blokuje możliwość korzystania z urządzenia. Następnie żąda zapłacenia okupu w Bitcoin, aby zdekodować dane lub odblokować komputer. Podobnie jak w przypadku innych oszustw związanych z Bitcoinem, zapłacenie okupu BTC nie gwarantuje, że haker odblokuje Twój komputer lub odszyfruje Twoje informacje.

Najbardziej pomocną radą jest zainstalowanie ochrony przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem na komputerze i innych urządzeniach. Nawet bezpłatne programy antywirusowe mogą pomóc w zablokowaniu tego typu wirusów i zaoszczędzeniu wynikającego z tego bólu głowy.

Jeśli jednak uszkodzenie zostało już wyrządzone, a komputer jest zainfekowany,

nie płać okupu. Zwróć się o pomoc do specjalisty IT, który powinien być w stanie usunąć oprogramowanie ransomware z urządzenia, którego dotyczy problem.

Oszustwa związane z kopaniem w chmurze

Jeśli poświęciłeś choć kilka minut na naukę o Bitcoinie, na pewno słyszałeś o wydobywaniu. Wydobywanie bitcoinów to w rzeczywistości proces weryfikacji transakcji Bitcoin, który wymaga ogromnej ilości mocy obliczeniowej i energii elektrycznej.

Niektóre usługi oferują możliwość wydobywania Bitcoinów za stałą stawkę przy użyciu ich infrastruktury. Nie ma w tym nic złego, ale przypuszczalne zyski z wynajmu mocy mieszającej z usługi wyszukiwania w chmurze są często nierealne.

Jedną z takich platform, która oferowała usługi wydobywania kryptowalut, była BitClub Network, która działała od kwietnia 2014 do grudnia 2019. Pieniądze inwestorów były pozyskiwane w zamian za udziały w pulach wydobywczych kryptowalut, a użytkownicy byli nagradzani za rekrutację nowych inwestorów do programu.

Jednak sieć BitClub prowadziła oszustwo w chmurze. Oszuści odpowiedzialni za biznes manipulowali liczbami, aby pokazać, że zarabiają więcej niż w rzeczywistości. W końcu zabrali od inwestorów bitcoiny o wartości 722 000 000 USD.

Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem w Bitcoin, lepiej byłoby kupić BTC na godnej zaufania giełdzie, niż zainwestować w usługę wyszukiwania w chmurze. Nawet jeśli usługa nie jest oszustwem, rentowność wydobycia waha się w zależności od wartości rynkowej, a przy tak wielu zmiennych do śledzenia trudno jest stwierdzić, czy otrzymujesz dobrą ofertę.

Spotkanie osobiste

Możesz pomyśleć, że sprzedając Bitcoin osobiście, unikniesz niebezpieczeństw handlu online. Jednak oszustwa związane z handlem Bitcoinami nie zawsze zdarzają się w Internecie.

Jeśli spotykasz nieznanego kupującego, ryzyko okradzenia lub kontuzji jest dość wysokie. Inną taktyką, którą powszechnie stosują oszuści, jest wykorzystywanie fałszywych pieniędzy do kupowania od Ciebie Bitcoinów.

Aby uniknąć tego ryzyka, spróbuj znaleźć platformę P2P (peer-to-peer) do wymiany funduszy, zamiast ryzykować osobiste spotkanie ze złośliwą stroną. Sieć peer-to-peer zapewnia bezpieczeństwo i prywatność, a większość z nich nie narzuca zasad dotyczących klientów (KYC) ani przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML).

Znajomość oszustwa związanego z kryptowalutą, gdy to zobaczysz

Pieniądze przyciągają oszustów, a Bitcoin jest idealnym celem dla oszustów. Kluczowa różnica polega na tym, że z powodu naszego długiego doświadczenia z pieniądzem fiducjarnym wiemy, jakiego rodzaju oszustwa się spodziewać i jak go uniknąć.

Jeśli Twoja karta kredytowa zostanie skradziona lub dokonany na niej nieuczciwy zakup, wiesz, jak skontaktować się z bankiem i rozwiązać problem. Jeśli nosisz przy sobie gotówkę, wiesz, żeby nie wystawiać jej z tylnej kieszeni.

Jeśli używasz Bitcoina, musisz nauczyć się, jak go chronić i rozpoznawać, kiedy ktoś próbuje cię oszukać. Dlatego zrozumienie najczęstszych oszustw związanych z Bitcoinem pomoże Ci obsługiwać kryptowaluty tak łatwo, jak waluty fiducjarne.

FAQ

Jak działają oszustwa związane z Bitcoinami?

Wszystkie oszustwa związane z Bitcoinami mają jedną wspólną cechę: zwalniają Cię z ciężko zarobionego Bitcoina, jeśli jesteś nieostrożny. Większość z tych schematów nie jest nowa na rynku kryptowalut, ale są to klasyczne oszustwa, które ewoluowały wraz z technologią.

Wśród nich są schematy Ponzi lub piramidy, które podszywają się pod legalne firmy, ale wyprowadzają cię z Bitcoina. Istnieje również wiele fałszywych promocji oferujących darmowy Bitcoin, jeśli wyślesz własne BTC na adresy oszustów. Możesz ich uniknąć, jeśli pamiętasz, że nie ma czegoś takiego jak darmowy obiad.

Chociaż nie ma ostatecznej listy oszustów Bitcoin, do której możesz się odnieść, możesz skorzystać z naszego przewodnika, aby zapoznać się z najczęstszymi oszustwami.

Jak możesz powiedzieć oszustowi Bitcoin?

Niezawodnym sposobem na zidentyfikowanie kogoś jako oszusta Bitcoin jest oferowanie darmowego Bitcoina. Jeśli to pamiętasz, znacznie mniej prawdopodobne jest, że zostaniesz oszukany i skończysz z pustymi rękami.

W 2020 roku Twitter został zhakowany, a konta zweryfikowanych użytkowników – od Elona Muska po Joe Bidena – zaoferowały zwrot podwójnej ilości Bitcoin każdemu, kto do nich wyśle. Wydaje się szalone, że ktoś dałby się nabrać na tak wyraźny przekręt, ale niestety to działa.

Ten rodzaj oszustwa związanego z Bitcoinami jest najczęstszy, ale na szczęście jest też najłatwiejszy do zidentyfikowania.

Czy są oszustwa związane z Bitcoinem??

Niestety, oszuści i rekiny krążą wokół każdej dochodowej branży, szukając ofiar, a Bitcoin nie jest inny.

Czy możesz odzyskać Bitcoin od oszusta??

Odzyskanie Bitcoina od oszusta jest jeszcze trudniejsze niż odzyskanie skradzionej waluty fiducjarnej. Istnieją jednak cztery sposoby na odzyskanie BTC:

  1. Jeśli stracisz środki na oszukańczą platformę inwestycyjną kryptowalut, najlepszym pierwszym krokiem jest zagrozenie działaniom prawnym lub zgłoszenie firmy do władz finansowych.
  2. Złóż skargę do odpowiednich władz finansowych.
  3. Spróbuj znaleźć pomoc online i sprawdź, czy innym osobom udało się rozwiązać ten sam problem.
  4. Zatrudnij ekspertów ds. Odzyskiwania BTC. Oszustwa związane z bitcoinami pozostawiają informacje o transakcjach w łańcuchu bloków, który działa jak księga publiczna. Mając te informacje, eksperci mogą potencjalnie wytropić złodzieja.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector