Analiza rozwiązań dla programistów do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji (Dapps)

Niektórzy uważają, że techniczne trudności decentralizacji przeważają nad korzyściami. Programiści nieustannie szukają sposobów udoskonalenia doświadczenia użytkownika bez zmniejszania dystrybucyjnej i autonomicznej przewagi, jaką zapewniają zdecentralizowane aplikacje. Podczas gdy najwyższe wrażenia użytkownika są złotym standardem dla platform, które chcą przyciągnąć publiczność głównego nurtu, ograniczenia techniczne dapps utrudniają programistom odblokowanie takiego poziomu funkcjonalności.

Ta narracja to tylko jedno z wielu wyzwań, przed którymi stają programiści podczas pracy z technologią blockchain. W tym artykule rzucimy światło na te ograniczenia i możliwe rozwiązania.

Jakie są wady tworzenia Dappów?

Po prostu 4000 dappów utworzonych w ciągu ostatnich 5 lat, można śmiało powiedzieć, że faza rozwoju zdecentralizowanej infrastruktury nie jest aż tak wydajna. Fakt, że ponad 1000 dappów zostało porzuconych w tym samym czasie, ukazuje jaśniejszy obraz tego, jak trudne jest utrzymanie aplikacji opartych na łańcuchu bloków. Jest po prostu zbyt wiele ruchomych części oraz niewystarczająca infrastruktura i narzędzia do budowania, które są wystarczająco wydajne, aby zarządzać i rozwiązywać unikalne przeszkody w łańcuchu blokowym.

Dystrybucja tych zdecentralizowanych aplikacji pociąga za sobą specjalne mechanizmy konsensusu dla nawet najbardziej trywialnych aktualizacji. Może to stać się wyzwaniem, gdy bezpieczeństwo dapp jest na linii, ponieważ każdy węzeł musi uzgodnić najlepszą linię działania i odpowiednio zaktualizować swoje oprogramowanie. Ponadto wyciszony charakter starszych sieci blockchain często ogranicza zakres operacji dapps.

Szybkość to kolejny powracający problem, który wydaje się zmniejszać skuteczność infrastruktury blockchain. W tym celu w rozwiązaniach zaczęto wprowadzać innowacyjne narzędzia i platformy zaprojektowane w celu optymalizacji procesu związanego z tworzeniem lub utrzymywaniem dappów dla bardziej atrakcyjnych produktów końcowych. Jedną z takich platform, które robią postępy w tym zakresie, jest Bifrost.

Bifrost: platforma oprogramowania pośredniego Blockchain

Po zrozumieniu problemów zdecentralizowanych aplikacji, Bifrost postanowił stać się bramą do innowacyjnych rozwiązań dostosowanych do potrzeb programistów blockchain. Być może najbardziej przekonującym aspektem oferty Bifrost jest to, że jego zestaw deweloperski obsługuje wiele protokołów. Zasadniczo programiści mogą modyfikować swoje aplikacje do szerokiej gamy łańcuchów bloków i tworzyć ulepszone inteligentne kontrakty, które są kompatybilne z każdym z nich. Dlatego Bifrost zapewnia interoperacyjne infrastruktury blockchain i rozwiązuje jeden z podstawowych skutków ograniczających siled starszych sieci. W świetle tego nie jest zaskoczeniem, że Bifrost pojawił się jako jeden z rozwiązania gotowe do rozwiązania dylematu Bitcoin DeFi.

Wszystko, co muszą zrobić programiści, to wybrać docelowe łańcuchy bloków dla każdej sekcji ich kodów, a technologia wielu łańcuchów Bifrost automatycznie tłumaczy, kompiluje i wdraża je w odpowiednich łańcuchach bloków. Dzięki temu programiści mogą łatwiej przełączać się między wieloma łańcuchami.

Z dala od interoperacyjności, Bifrost poprawia również szybkość. Platforma twierdzi, że jeden z dappów stworzonych przy użyciu technologii Bifrost zarejestrował podczas testów prędkość 3000 TPS przy 75% mniej gazu. W szczególności rozwiązanie zapewnia środowisko IDE, funkcje monitorowania i usługi klienckie umożliwiające dodatkowe testowanie i funkcje zarządzania zdecentralizowanymi aplikacjami.

Już zespół Bifrost zaczął demonstrować skuteczność swoich produktów w środowisku DeFi. Bifrost zasila BiFi, aplikację pożyczkową DeFi oferującą zaawansowane funkcje i najlepsze stopy procentowe na rynku. BiFi stara się pokazać innowacyjną moc Bifrost i rozwiązać problemy – takie jak szybkość, skalowalność, koszt, interoperacyjność i wrażenia użytkownika – przypisywane ekosystemowi Ethereum.

Po uruchomieniu BiFi platforma planuje wprowadzenie Bifrost Suite. Ten produkt koncentruje się na tworzeniu sprzyjającego środowiska dla rozwoju aplikacji DeFi. Co ważniejsze, Bifrost ostatnio partner z Chainlink w ramach trwającej globalnej kampanii partnerskiej mającej na celu umocnienie jej miejsca w sercu ekosystemu DeFi.

Inne ważne wzmianki

Cosmos to kolejny projekt skupiający się na udostępnianiu ulepszonych narzędzi i usług programistycznych dla programistów blockchain. Usługa oferuje skalowalne, interoperacyjne projekty modułowe, które umożliwiają użytkownikom przenoszenie zasobów między wieloma łańcuchami bloków w ekosystemie Cosmos. Warto jednak wspomnieć, że w przeciwieństwie do Bifrost, Cosmos nie funkcjonuje jako wzmacniacz inteligentnych kontraktów ani nie pozwala programistom łączyć cech ugruntowanych blockchainów..


Jest też Polkadot, który ma unikalną architekturę do budowania interoperacyjnych łańcuchów bloków. Programiści mogą używać struktury Substrate do łączenia swoich łańcuchów z siecią Polkadot. Chociaż Polkadot przedstawia sposób tworzenia konfigurowalnych łańcuchów bloków, restrykcyjność łańcuchów opartych na aplikacjach do sieci Polkadot jest krytyczną wadą. Ponownie, programiści wolą, aby wszystkie ulepszone funkcje zostały wprowadzone do łańcuchów bloków z dużymi sieciami użytkowników.

Końcowe przemyślenia

Podczas gdy Bifrost i Cosmos robią postępy na scenie rozwoju łańcucha bloków, wciąż jest wiele do zrobienia. Długoterminowa żywotność blockchain jako zaplecza dla aplikacji w dużej mierze zależy od sukcesu tych rozwiązań.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector