Co to jest Bitcoin?

Co to jest Bitcoin

Co to jest Bitcoin? Opisywany w białej księdze jako elektroniczny system gotówkowy peer-to-peer, Bitcoin reprezentuje jeden z największych na świecie postępów w technologii finansowej. Bitcoin pojawił się po raz pierwszy w 2008 roku, w środku światowego kryzysu finansowego i od tego czasu przeszedł długą drogę.

Jako taki, Bitcoin reprezentuje cyfrową walutę, opartą na technologii blockchain, która jest zdecentralizowana i półanonimowa. Pozwala ludziom przesyłać sobie pieniądze szybko, tanio i bez zatrudniania pośredników. Może to być również dość opłacalne.

W tym artykule szczegółowo zbadamy Bitcoin i skupimy się na odpowiedziach na kilka pytań: Co to jest Bitcoin i jak działa? Jaka technologia się za tym kryje? Jaka jest jego historia i jaki jest jej cel?

Historia

Ważne jest, aby przedstawić czynniki społeczno-ekonomiczne, z którymi borykał się świat, kiedy pojawił się Bitcoin. W 2008 roku światowy kryzys finansowy był w pełnym rozkwicie. Ludziom, bankom i rządom kończyły się pieniądze. Banki zostały oskarżone o nadużywanie ich praw, oszukiwanie klientów i nadużywanie ich pieniędzy. W związku z tym zaufanie do tradycyjnego systemu finansowego gwałtownie spadało.

W przeciwieństwie do tego, co wielu myśli, Bitcoin nie jest pierwszą próbą stworzenia cyfrowej waluty. Przed jego wydaniem na rynku było już dostępnych kilka protokołów płatności gotówką elektroniczną. Chociaż żaden nie stał się popularny, wpłynął na fundament, na którym później zostanie zbudowany Bitcoin.

Więc kiedy zaczął się Bitcoin? 31 października 2008 roku osoba lub grupa osób znana pod pseudonimem Satoshi Nakamoto opublikowała białą księgę zatytułowaną „Bitcoin: elektroniczny system gotówkowy peer-to-peer”. W ramach białej księgi Nakamoto wyjaśnił, jak będzie działać Bitcoin i w jaki sposób kryptowaluta będzie obsługiwana przez technologię blockchain.

Nieco później, 3 stycznia 2009 roku, narodziła się sieć Bitcoin, a Satoshi pomógł wydobyć pierwszy blok kryptowaluty. Kilka dni później klient Bitcoin typu open source został udostępniony publicznie. Gdy Bitcoin zaczął się rozwijać, Satoshi przestał się w to angażować. Do dziś nie wiemy, kto stworzył Bitcoin.

Początkowo kryptowaluta nie wzbudziła dużego zainteresowania opinii publicznej. Jednak pasjonaci kryptografii, obok deweloperów i ekspertów finansowych, szybko dostrzegli jej potencjał i zaangażowali się w projekt. Z czasem Bitcoin zyskiwał na wartości, ale moneta zajęła kilka lat, zanim osiągnięto znacznie wyższe ceny.

Równolegle z rosnącą popularnością Bitcoina zaczęło się dziać kilka innych rzeczy, z których wszystkie okazały się kluczowe dla rewolucji cyfrowej waluty. Pojawiły się pierwsze giełdy kryptowalut i platformy transakcyjne, a wiele innych monet zostało opracowanych, które wykorzystywały technologię blockchain.

W ciągu następnych kilku lat Bitcoin widział niezgłębiony wzrost cen, aktualizacje, regulacje, gorące debaty i pojawienie się nowych konkurentów. Wiele osób zaczęło pytać, czym są Bitcoiny, a to zachęciło do przyjęcia i popularności.

Technologia kryjąca się za Bitcoinem

Oprócz pionierskiego Bitcoina, Satoshi Nakamoto stworzył również pierwszy scenariusz rzeczywistego wykorzystania sieci blockchain, czyli technologii odpowiedzialnej za zasilenie kryptowaluty. Ale najpierw potrzebne będzie trochę informacji na temat technologii blockchain, aby dokładniej wyjaśnić Bitcoin.

Etymologia tego terminu nie wymaga wyjaśnień. Blockchain to sieć bloków do przechowywania danych, połączonych ze sobą w cyfrowym łańcuchu za pomocą kryptografii. W porównaniu z bazami danych, łańcuchy bloków mają podobne przeznaczenie, ponieważ rejestrują dane cyfrowe, ale oferują szerszy wachlarz wspaniałych funkcji, w tym przejrzystość, niezmienność, decentralizację i bezpieczeństwo.


co to jest bitcoin

Blockchainy są również porównywalne do banków, które weryfikują walutę i ułatwiają transakcje. Różnica polega na tym, że nikt nie może sprawować scentralizowanej kontroli nad łańcuchem bloków, a wszystkie transakcje są przetwarzane szybko, przejrzyście i bezpiecznie.

Jak działa Bitcoin?

Aby korzystać z Bitcoin, nie musisz znać wszystkich szczegółów technicznych, a raczej tylko kilka zasad, ponieważ wszystkie narzędzia, których będziesz używać, są proste. Ogólnie rzecz biorąc, wszystko, co musisz zrobić, to zainstalować klienta Bitcoin na swoim komputerze stacjonarnym lub urządzeniu mobilnym, wygenerować adres, kupić Bitcoin, a następnie rozpocząć dokonywanie płatności.

Z technicznego punktu widzenia, w pytaniu „czym jest Bitcoin”, sprawy są nieco bardziej skomplikowane. Mając to na uwadze, dokonując transakcji, publikujesz zamiar wysłania części swoich monet komuś innemu. Po zakończeniu sieć węzłów komputerowych i górników rozpoczyna weryfikację transakcji w celu potwierdzenia jej autentyczności i sprawdzenia, czy nie próbujesz dwukrotnie wydać tych samych środków.

Po zakończeniu weryfikacji górnicy umieszczą Twoją transakcję w bloku zawierającym wiele innych. Blok pojawia się następnie w księdze publicznej. Od tego momentu transakcja staje się niezmienna, co oznacza, że ​​nie będzie można jej cofnąć ani zmodyfikować.

Chociaż transakcja odbywa się natychmiast, jest potwierdzana dopiero po kilku weryfikacjach. Dlatego giełdy i inni dostawcy usług kryptowalutowych wymagają co najmniej trzech potwierdzeń, zanim będzie można uzyskać dostęp do depozytu.

Jak zdobyć Bitcoiny

Skoro omówiliśmy już podstawy Bitcoina, pora omówić sposób zarabiania Bitcoinów.

Kupowanie

Kupowanie Bitcoinów to zdecydowanie najpopularniejsza metoda dołączania do społeczności kryptowalut. Możesz to zrobić na kilka sposobów. Możesz skorzystać z cyfrowej wymiany walut lub bankomatu Bitcoin lub po prostu kupić monety od kogoś, kogo znasz.

Jeśli chodzi o wymianę walut cyfrowych, wyszukiwarka Google daje wiele opcji do wyboru. Po wybraniu wybranej giełdy (upewnij się, że sprawdzasz ich prowizje i czy giełda działa w Twoim regionie), będziesz musiał założyć konto. Większość giełd poprosi Cię o podanie imienia i nazwiska oraz adresu e-mail.

W przypadku większych zakupów Bitcoin będziesz musiał podać więcej danych osobowych, zgodnie z wymogami protokołów bezpieczeństwa “ znaj swojego klienta ” (KYC), takich jak zdjęcie Twojego dowodu osobistego. Po utworzeniu konta możesz po prostu połączyć swoją kartę kredytową lub konto bankowe i kupić dowolną ilość kryptowaluty. Witryna potwierdzi zakup w ciągu kilku godzin, a Bitcoin będzie dostępny na Twoim koncie wymiany.

Zalecamy unikanie trzymania Bitcoin w portfelu giełdy, ponieważ nie kontrolujesz kluczy prywatnych, co może narazić Cię na naruszenie bezpieczeństwa. Kiedy więc witryna przyzna Ci monety, po prostu prześlij je na swój osobisty adres portfela Bitcoin.

Aby kupić Bitcoin za gotówkę, musisz znaleźć bankomat Bitcoin lub osobę, która chce sprzedać Ci część swoich monet lokalnie.

Górnictwo

Więc na czym polega wydobywanie bitcoinów? Alternatywą dla zakupu Bitcoina byłoby zostanie górnikiem. Jednak robienie tego jest znacznie bardziej skomplikowane w zakupie i zwykle jest wykonywane przez tych, którzy chcą generować dochody. Istnieją dwie główne metody wydobywania: zakup własnego sprzętu lub dołączenie do internetowej puli wydobywczej. Niezależnie od wybranej metody, pamiętaj, że ze względu na zwiększoną trudność wydobycia koszty są dość wysokie.

co to jest bitcoin

W tej chwili nagroda blokowa za rozwiązanie problemu proof-of-work wynosi 12,5 BTC. Jednak zdobycie całej nagrody dla siebie może być niemożliwe bez ogromnej inwestycji w zakup sprzętu do kopania. Dlatego wiele osób decyduje się dołączyć do puli wydobywczych, gdzie mogą dzielić się swoją mocą wydobywczą z siecią górników, którzy następnie dzielą się nagrodą za blok. Możesz również dołączyć do puli, wynajmując sprzęt górniczy w centrum danych. Zapewnia to tańszy punkt wejścia na rynek wydobywczy, bez konieczności kupowania i utrzymywania własnych platform.

Handlowy

Czym jest handel Bitcoinem? W pewnym sensie handel jest podobny do korzystania z cyfrowej wymiany walut, ponieważ wiąże się z kupnem i sprzedażą kryptowalut po najkorzystniejszych cenach. Zasady są dość proste: kupuj tanio i sprzedawaj drogo. Jednak handel jest metodą generowania przychodów, dlatego nie polecamy go osobie, która dopiero zaczyna. Pomyślny handel kryptowalutą wymaga sporo czasu, a także dogłębnego zrozumienia rynku i działania cen.

Hazard Bitcoin

Ostatnią metodą generowania Bitcoinów byłby hazard. Istnieją setki kasyn, które pozwalają na hazard za pomocą Bitcoin i innych kryptowalut, a wiele z nich stosuje sprawdzony algorytm, aby zwiększyć zaufanie klientów. Ciekawym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest to, że najlepsze kasyna Bitcoin oferują kran Bitcoin, który w zasadzie zapewnia dostęp do niewielkiej ilości darmowych bitcoinów, z którymi możesz następnie grać. Jednak, aby zarobić znaczną ilość kryptowalut w tych kasynach Bitcoin, musisz zdeponować własne, zamiast polegać na kranach.

Jak korzystać z Bitcoin

1. Wysyłanie płatności

Aby wysłać płatność, będziesz potrzebować portfela Bitcoin i adresu strony odbierającej. Większość portfeli i giełd oferuje podobne, intuicyjne interfejsy użytkownika do wysyłania kryptowalut. Po prostu zaloguj się do portfela, wklej adres odbiorcy, wprowadź kwotę, którą chcesz przekazać, i kliknij „Wyślij”.

2. Otrzymanie płatności

Aby otrzymać płatność, nie musisz nic robić poza podawaniem swojego adresu Bitcoin. W celu zwiększenia bezpieczeństwa i anonimowości zalecamy używanie innego adresu dla każdej transakcji. Gdy druga strona prześle środki, a transakcja zostanie potwierdzona (zwykle w ciągu około 30 minut), będziesz mieć dostęp do monet na swoim koncie Bitcoin.

3. Przechowywanie bitcoinów

Jeśli chodzi o przechowywanie bitcoinów, istnieją dwie główne metody do wyboru: przechowywanie na gorąco lub na zimno. Hot storage oznacza przechowywanie twoich monet w portfelu internetowym. Generalnie jest to bezpieczne, o ile nie posiadasz dużej ilości Bitcoinów. W przeciwnym razie musisz zastosować zwiększone środki bezpieczeństwa i zdecydować się na przechowywanie monet w trybie offline. W związku z tym opcje przechowywania w chłodni obejmują przechowywanie Bitcoinów w portfelu papierowym, portfelu sprzętowym Bitcoin offline lub na dysku USB.

Przyjęcie Bitcoin na całym świecie

Nasz przewodnik „Wszystko o Bitcoinie” nie byłby kompletny bez omówienia adopcji. W ciągu ostatnich kilku lat światowa adopcja Bitcoinów znacznie wzrosła. Tysiące fizycznych sprzedawców i sklepów internetowych akceptuje Bitcoin jako środek płatności za produkty i usługi. Ponadto rządy aktywnie poszukują sposobów regulacji rynku walut cyfrowych, zachęcając w ten sposób lub zniechęcając do adopcji.

Zaszliśmy daleko, ale jeszcze długa droga do osiągnięcia masowej adopcji na całym świecie. Dotarcie do celu wymaga przyjaznych dla kryptowalut ram regulacyjnych, poparcia i kampanii uświadamiających.

Zalety & Niedogodności

Mamy nadzieję, że do tej pory udzieliliśmy jasnej odpowiedzi na pytanie: Co to jest Bitcoin? Dodajmy więc do tego wyjaśnienia, omawiając bardziej szczegółowo jego funkcje. Zalety Bitcoin obejmują:

  •    Decentralizacja – Żaden centralny podmiot nie może kontrolować Bitcoina i tego, co się z nim dzieje. Wszelkie modyfikacje protokołu wymagają konsensusu społeczności górniczej.
  •    Niezmienność – Żadnych transakcji nie można cofnąć ani zmodyfikować.
  •    Niskie opłaty – Bitcoin pobiera tylko kilka centów za każdą transakcję, w porównaniu do wysokich prowizji pobieranych przez banki za przelewy.
  •    Przezroczystość – Blockchain Bitcoin rejestruje i zapewnia dostęp do wszystkich transakcji, które kiedykolwiek miały miejsce.
  •    Półanonimowość – Nie musisz podawać żadnych danych osobowych podczas wysyłania i odbierania Bitcoinów.
  •    Potencjał zysku – Ze względu na wahania cen istnieje możliwość znacznego wzrostu zysków.

Poniżej szczegółowo opisano wady Bitcoina:

  •    Zmienność – Ponieważ nikt nie kontroluje ceny Bitcoin, można dowolnie zwiększać lub zmniejszać cenę bitcoina. Może to być zarówno zaletą, jak i wadą, potencjalnie prowadząc do ogromnych strat dla tych, którzy podejmują złe decyzje inwestycyjne. Bitcoin wzrósł z 1000 USD do rekordowego poziomu 20000 USD w ciągu kilku tygodni. Spadła również z 20 000 USD do obecnej ceny 6300 USD.
  •    Niepewność regulacyjna – Rządy mogą wybrać podejście przyjazne dla kryptowalut lub kryptoagresywne w zakresie swoich działań regulacyjnych. Na przykład Chiny zakazały wszystkich krajowych giełd kryptowalut, wraz z początkowymi ofertami monet. Tymczasem inne kraje zachęcają do adopcji i innowacji w tej przestrzeni.
  •    Wciąż w fazie rozwoju – Protokół Bitcoin prawdopodobnie ulegnie licznym zmianom na przestrzeni lat. Aby przygotować się na masową adopcję, Bitcoin musi być skalowalny, a transakcje muszą być tanie, bezpieczne i szybkie.

Bazując na wszystkim, co zostało opisane do tej pory, powinieneś teraz mieć lepsze pojęcie o tym, czym jest Bitcoin, jego potencjał, zastosowania i jak działa. Jeśli zdecydujesz się dołączyć do rynku kryptowalut, każde tło Bitcoin pomoże Ci podejmować mądrzejsze decyzje inwestycyjne.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector