Co to jest Ethereum?

Co to jest Ethereum

Co to jest Ethereum? Często była uważana za jedną z najpopularniejszych walut cyfrowych, na równi z monetami takimi jak Bitcoin. Jednak Ethereum to nie tylko kryptowaluta, ale raczej platforma typu open source, która umożliwia programistom tworzenie inteligentniejszych, zdecentralizowanych aplikacji.

W tym przewodniku postaramy się omówić wszystko, co trzeba wiedzieć o Ethereum, w tym jego historię, sposób działania, sposób jego wydobywania, czym są inteligentne kontrakty i jakie są jego zastosowania..

Historia Ethereum

Kryptowaluta Ethereum została współzałożona przez Vitalika Buterina wraz z kilkoma innymi programistami, którzy wierzyli, że Bitcoin jest ograniczony pod względem możliwych zastosowań, co oznacza, że ​​może być używany tylko jako kryptowaluta. Jako programista Buterin po raz pierwszy zaangażował się w technologię blockchain, gdy miał zaledwie 17 lat. Szybko zdał sobie sprawę z potencjału technologii blockchain i tego, że nie ogranicza się ona do przetwarzania transakcji finansowych, ale raczej radzi sobie ze wszystkimi typami transakcji opartych na danych.

Wkrótce rozpoczął pracę nad białą księgą, która została później wydana w 2013 roku. Po opublikowaniu, artykułowi udało się wzbudzić zainteresowanie w społeczności kryptowalut, co zachęciło założyciela Ethereum i jego kolegów programistów do kontynuowania projektu..

W 2014 roku deweloperzy rozpoczęli kampanię crowdfundingową, która odniosła duży sukces, biorąc pod uwagę, że udało jej się zebrać ponad 18 milionów dolarów. W zamian za swoje inwestycje, wspierający otrzymali Ether, który jest tokenem platformy, czyli Ethereum. W 2015 roku Buterin uruchomił Ethereum pod nazwą Frontier.

W ciągu następnych kilku miesięcy Ethereum zaczęło nabierać rozpędu i dzięki temu szybko stało się jedną z najpopularniejszych na świecie platform kryptowalutowych i blockchain. Oczywiście moneta Ethereum miała liczne wzloty i upadki od 2015 r. Niektóre z najbardziej znaczących wydarzeń obejmują wzrost ceny o 13 000% w 2017 r., Osiągając najwyższą w historii wartość ponad 1300 USD za monetę, lub odwrotnie, jest hack DAO , kiedy hakerowi udało się ukraść wartość Ether o wartości 50 milionów dolarów, co doprowadziło do pierwszego kryzysu platformy, po którym na szczęście odzyskała.

W tym czasie setki zdecentralizowanych aplikacji zostało zbudowanych za pośrednictwem łańcucha blokowego Ethereum, który jest również odpowiedzialny za obsługę transferu i przechowywanie wielu tokenów kryptograficznych. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na fakt, że protokół Ethereum był stale ulepszany przez jego głównych programistów w celu zwiększenia jego bezpieczeństwa, użyteczności i funkcji.

Rewolucja inteligentnych kontraktów

Pomysł inteligentnych kontraktów był pomysłem Nicka Szabo, kryptologa, który odkrył, że łańcuchy bloków mogą być również wykorzystywane do przetwarzania i wykonywania inteligentnych kontraktów. Ale czym właściwie jest inteligentny kontrakt? Są to samowykonalne programy wdrażane w łańcuchu bloków, które pomagają stronom wymieniać wszystko, co ma wartość, w tym waluty cyfrowe, akcje, nieruchomości i dokumenty.

W pewnym sensie inteligentne kontrakty są podobne do tradycyjnych umów pod względem ich zastosowań, więc wszystko, co można osiągnąć za pomocą zwykłej umowy, można potencjalnie zrobić również za pośrednictwem inteligentnych umów. Jednak czynią pośredników przestarzałymi, ponieważ umowy są automatycznie egzekwowane przez blockchain, o ile zaangażowane strony zgadzają się, a warunki wykonania są spełnione.

co to jest ethereum

W tej chwili istnieje wiele rodzajów inteligentnych kontraktów wdrożonych w łańcuchu blokowym Ethereum. Jednak rynek jest daleki od osiągnięcia swojego rzeczywistego potencjału, ponieważ kilka rodzajów inteligentnych kontraktów potrzebuje wsparcia prawnego, aby były ważne, a blockchain nie został jak dotąd przyjęty masowo. Później omówimy potencjalne zastosowania inteligentnych kontraktów na platformie Ethereum, aby lepiej spojrzeć z perspektywy, w jaki sposób ta technologia prawdopodobnie zmieni nasz świat na lepsze.

Jak działa Ethereum?

 Ethereum Blockchain


Po pierwsze, łańcuchy bloków to współdzielone bazy danych przechowywane na wielu komputerach, odpowiedzialne za rejestrowanie transakcji. Blockchain Ethereum jest dość podobny do łańcucha bloków Bitcoin, ale istnieje kilka różnic, na które warto zwrócić uwagę. W związku z tym łańcuch bloków Bitcoin może rejestrować transakcje finansowe tylko zgodnie z projektem. Odbywa się to poprzez obliczanie niewydanych wyników transakcji w celu określenia ilości bitcoinów przechowywanych przez każdego użytkownika sieci.

Z drugiej strony Ethereum przechowuje nie tylko szczegóły transakcji, ale także najnowszy stan związany z inteligentnymi umowami wdrożonymi w sieci. Określa również salda użytkowników za pośrednictwem infrastruktury podobnej do konta, w której tokeny są udostępniane użytkownikom w ich portfelu Ethereum. Każdy portfel ma przypisaną liczbę adresów, które mogą być używane przez inne strony do wysyłania zarówno Ether, jak i innych typów tokenów obsługiwanych przez sieć.

Maszyna wirtualna Ethereum (EVM)

Co to jest EVM w Ethereum? Zrozumienie, jak działają inteligentne kontrakty, może początkowo wydawać się skomplikowane, ale zasady są dość proste. Mając to na uwadze, programiści używają języków programowania Solidity i Serpent do tworzenia samodzielnie wykonujących się kontraktów, które są przetwarzane i wykonywane przez maszynę wirtualną Ethereum. Kod jest następnie kompilowany do języka kodu bajtowego i wdrażany w sieci blockchain.

EVM jest odpowiedzialny za monitorowanie, czy spełnione są warunki wdrożenia inteligentnych kontraktów. Gdy to nastąpi, sieć węzłów przetworzy zmianę i dojdzie do konsensusu co do zakończenia kontraktu. Jednocześnie EVM przeprowadzi wszelkie działania zakodowane w inteligentnym kontrakcie.

W ramach naszego przewodnika po Ethereum dla manekinów musimy wspomnieć, że samouczek dla programistów Ethereum stwierdza, że ​​EVM może przetwarzać tylko te same programy, co smartfon z 1999 roku, więc pamiętaj, że inteligentne kontrakty mogą być używane do określonych rzeczy, ale one nie może być zbyt skomplikowane.

Dzięki EVM Ethereum zrewolucjonizowało inteligentne kontrakty, które teraz nie muszą być opracowywane od podstaw za pomocą oddzielnej sieci blockchain. Zamiast tego, korzystając z EVM, tysiące różnych zdecentralizowanych aplikacji i inteligentnych kontraktów Ethereum można wdrażać jednocześnie na tej samej platformie, co prowadzi do masowej standaryzacji tego rynku.

Górnictwo

Podobnie jak Bitcoin, Ethereum wymaga odpowiedniego wydobycia. Na tej podstawie celem wydobywania jest przetwarzanie transakcji w sieci Ethereum i dodawanie ich do łańcucha blokowego. W związku z tym po dokonaniu dowolnego rodzaju transakcji zostanie ona odebrana przez górników, którzy następnie zweryfikują, czy jest autentyczna. Gdy to nastąpi, transakcja jest dodawana do bloku, a następnie publikowana na zawsze w łańcuchu bloków. Ethereum wykorzystuje obecnie dowód pracy jako mechanizm konsensusu, który wymaga od górników rozwiązywania złożonych zagadek matematycznych w zamian za nagrodę za blok.

Jaka jest przyszłość wydobycia na blockchainie z Ethereum? Cóż, zwykle ministrowie potrzebują około 12 sekund, aby rozwiązać problem z dowodem pracy i znaleźć blok. Algorytm wydobywania zapewnia pewną trudność, więc jeśli górnicy zaczną znajdować bloki w mniej niż 12 sekund lub w więcej niż 15 sekund, trudność wydobywania jest dostosowywana.

Vitalik Buterin ogłosił, że w przyszłości Ethereum prawdopodobnie przejdzie na dowód stawki (PoS), który jest bardziej złożonym mechanizmem konsensusu, który sprawiłby, że wydobywanie Ethereum stałoby się przestarzałe. Główna różnica między tymi dwoma algorytmami polega na tym, że proof-of-work (PoW) opiera się na górnikach w celu ustalenia, czy transakcje są ważne, podczas gdy dowód stawki zapewnia bezpieczeństwo sieci, wykorzystując tokeny posiadane przez użytkowników w przypadku oszukańczych transakcji.

Uważa się, że PoS jest mądrzejszą strategią, którą można wykorzystać do osiągnięcia rozproszonego konsensusu, ponieważ zużycie zasobów jest znacznie niższe. Jednak eliminuje również potencjał zysku związany z wydobyciem.

Zastosowania dla Ethereum

Aby wykład był bardziej efektywny, podzieliliśmy zastosowania Ethereum na cztery główne kategorie. Należy pamiętać, że każda kategoria może na swój sposób zrewolucjonizować wiele różnych branż. Więc jaki jest pożytek z Ethereum?

Zdecentralizowane aplikacje

Jak wspomniano wcześniej, Ethereum może służyć do tworzenia i wdrażania zdecentralizowanych aplikacji. Są to aplikacje, które nie mają scentralizowanego podmiotu zarządzającego nimi i dzięki temu mogą być kontrolowane lub modyfikowane przez użytkowników w razie potrzeby, o ile zostanie osiągnięty konsensus.

Mając to na uwadze, tysiące zdecentralizowanych aplikacji, z których każda ma swój własny cel, jest już dostępnych w łańcuchu bloków Ethereum. Ich zalety to łatwiejszy rozwój (ponieważ nie trzeba tworzyć nowej sieci blockchain), a także odporność na korupcję i ingerencję, niezmienność sieci i bezpieczeństwo. Dapps może ułatwić wiele usług, takich jak głosowanie, zarządzanie, pożyczki, zgodność, zarządzanie tożsamością, waluty cyfrowe i inne.

Gospodarka żetonowa

Niezależnie od niższej wartości Ethereum w momencie pisania tego tekstu, początkowe oferty monet (ICO) były głównym trendem w 2018 roku, ponieważ pozwalają start-upom generować kapitał w znacznie łatwiejszy sposób w porównaniu z tradycyjnymi instrumentami inwestycyjnymi. Doprowadziło to do pojawienia się ogromnej ekonomii tokenów, z której większość została zbudowana bezpośrednio na łańcuchu blokowym Ethereum. Podczas gdy większość start-upów na tej scenie oferuje zdecentralizowane aplikacje, wiele innych przedsięwzięć biznesowych próbowało utrzymywać własne ICO.

co to jest ethereum

Więc czym jest Ethereum w bezpośrednim związku z ekonomią tokenów? Ekonomia tokenów oferuje posiadaczom tokenów dwie cechy: potencjał rentowności i użyteczność tokena. W związku z tym tokeny te mogą być przechowywane i odsprzedawane z zyskiem, gdy ich ceny wzrosną, lub mogą być wykorzystywane do celów użytkowych, takich jak dostęp do usług oferowanych przez start-up lub głosowanie w zdecentralizowanych, autonomicznych organizacjach. Inwestorzy mogą zdecydować się na zakup Ethereum, który można następnie przekształcić w różne interesujące tokeny.

Zdecentralizowane organizacje autonomiczne (DAO)

DAO reprezentują autonomiczne organizacje zbudowane w oparciu o blockchain Ethereum, które nie mają centralnego lidera. W związku z tym firmy te są budowane za pomocą kodu, który może całkowicie zastąpić strukturę i zasady związane z tradycyjnymi organizacjami. Kontrolę sprawuje każdy, kto posiada tokeny wydane przez DAO, które są następnie wykorzystywane do głosowania nad decyzjami firmy, tworząc w ten sposób zdecentralizowaną formę kontroli.

Zastosowania w przemyśle

  • Nieruchomość: Wyobraź sobie zakup nieruchomości w innym kraju za pośrednictwem komputera. Korzystając z łańcucha bloków Ethereum i inteligentnych kontraktów, po dokonaniu płatności w walucie cyfrowej, inteligentny kontrakt wykonuje się samoczynnie, przenosząc w ten sposób własność na Ciebie.
  • Ubezpieczenie: Za pomocą inteligentnych umów firma ubezpieczeniowa może ustalić, kto ponosi winę po wypadku samochodowym lub określić odpowiednie stawki ubezpieczenia na podstawie tego, jak lub gdzie prowadzony jest pojazd. W przypadku ubezpieczenia zdrowotnego inteligentne kontrakty mogą automatycznie wystawiać rachunki firmom ubezpieczeniowym i dokonywać płatności na rzecz świadczeniodawców zgodnie z polityką pacjenta.
  • Unikalne zasoby: Dzięki standardowi tokenów ERC721 Ethereum może być teraz używany do śledzenia różnych unikalnych zasobów cyfrowych. Na przykład pomyśl o kolekcjach związanych z grami, które można sprzedać za tysiące dolarów.

Kto wygrywa: Ethereum vs Bitcoin?

To naprawdę nie jest bitwa, ponieważ ważne jest, aby zrozumieć, że obie platformy mają różne cele. Jak sugeruje tytuł białej księgi, Bitcoin został zaprojektowany jako elektroniczny system gotówkowy peer-to-peer. Chociaż mógłby zrobić więcej, jego głównym celem jest transfer cyfrowej waluty od jednego użytkownika do drugiego.

Z drugiej strony Ethereum ma na celu więcej. Chociaż Ether z pewnością może być używany jako system płatności, a wiele osób już korzysta z niego w ten sposób, platforma Ethereum ma głównie na celu ułatwienie ekonomii tokenów, inteligentnych kontraktów i zdecentralizowanych aplikacji.

Więc z perspektywy inwestycyjnej, jaka jest różnica między Bitcoinem a Ethereum? Zarówno Bitcoin, jak i Ethereum są realnymi opcjami, ale jest mało prawdopodobne, aby Ether wzrósł powyżej BTC pod względem ceny, ponieważ nie jest to cyfrowy system gotówkowy i nie ma ambicji dotyczących aktywów. Jednak oba systemy mają zmienne ceny, co czyni je zabawnym i dochodowym, ale ryzykownym wyborem handlowym. Handel bitcoinami jest jednak bardziej podatny na nagłe zmiany, więc czasami handel może wydawać się graniem w grę w jednym z tych kasyn Bitcoin.

Wniosek

Opierając się na wszystkim, co zostało opisane do tej pory w naszym przewodniku „Czym jest Ethereum”, uważa się, że Ethereum będzie nadal bardzo wartościowym graczem na rynkach blockchain i kryptowalut. Wraz z rozwojem technologii Ethereum ułatwi wdrażanie wielu Dappów, inteligentnych kontraktów i DAO, prowadząc w ten sposób do pozbawionej zaufania, bezpiecznej i zorientowanej na innowacje gospodarki. Wreszcie Ethereum boryka się z problemem skalowalności, ale aktywnie opracowywane są rozwiązania, które sprawią, że platforma będzie skalowalna do masowej adopcji. Ogólnie rzecz biorąc, przyszłość Ethereum prawdopodobnie przyniesie bardziej zaawansowane funkcje, ponieważ platforma jest stale ulepszana przez jej głównych programistów.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map