Czy Kava doda świeżości bańce DeFi?

Bańka DeFi jest i jest ogromna szybkie dorastanie. Na początku 2020 roku projekty DeFi przyciągnęły około 850 milionów dolarów. Sześć miesięcy później łączna wartość środków zainwestowanych w projekty DeFi – zwane również całkowitą wartością zablokowaną (TVL) – wynosi 2,08 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o około 145%. 

defiprime

Źródło: DEFI PULSE

Trzeba przyznać, że DeFi wciąż jest w powijakach, ale ekosystem już się kształtuje. Jak dotąd ekosystem kręci się wokół siedem sektorów zdecentralizowane pożyczki zajmują największy udział w rynku. 

defi

Źródło: DeFi.review

Z całej zablokowanej wartości około 1,5 miliarda dolarów należy do zdecentralizowanych projektów pożyczkowych. Co ciekawe, około 40,5% TVL jest związane ze związkiem. Oprócz Compound, MakerDAO to kolejny projekt DeFi, który napędza rozwój zdecentralizowanego sektora pożyczkowego.

Związek i twórca są katalizatorami przyjęcia DeFi

W każdym przypadku wzrostu zawsze istnieje siła, która pcha na wyższe poziomy. Jeszcze cztery lata temu DeFi było nieznane i niewiele projektów wykazało dużą wartość. W rzeczywistości DeFi Pulse dane pokazuje, że TVL w całym ekosystemie DeFi była znikoma. Wtedy na scenę wpadł Maker.

Producent sprawiło, że stało się to możliwe pożyczanie za pomocą inteligentnych kontraktów, a jednocześnie pozwala społeczności DAO odgrywać główną rolę w procesach decyzyjnych. Jednak protokół MakerDAO jest odpowiedzialny za faktyczne udzielenie pożyczki. Pożyczkobiorcy również odgrywają wyraźną rolę w społeczności MakerDAO. Dostarczają zabezpieczenia, co ma kluczowe znaczenie przy biciu nowej cyfrowej waluty DAI. W związku z tym jest to ogromna i samowystarczalna społeczność, która docelowo zwiększy obieg DAI.

Ze względu na przewagę Makera jako pierwszy na rynku, aplikacja pożyczkowa DeFi zajmuje drugą co do wielkości część zdecentralizowanej niszy pożyczkowej. W chwili pisania tego tekstu Maker miał 626,2 miliona dolarów w TVL. Do niedawna był rekordzistą platformy z najwyższą TVL, tylko za skok popytu na Złożony protokół pożyczkowy i COMP, jego token zarządzania, aby zdegradować go na drugie miejsce. 

 Użytkownicy złożone mogą pożyczyć do dziewięciu walut cyfrowych, które również mogą stanowić zabezpieczenie. Jak dotąd, protokół Compound dał się we znaki 908 milionów dolarów podczas przyjmowania około 1,6 miliarda dolarów na zabezpieczenie. Dai, USDC i ETH to odpowiednio tokeny najczęściej dostępne na żądanie dla pożyczkobiorców. To samo dotyczy podaży.

Związek jest nowym dzieckiem w bloku

Przed uruchomieniem Compound Maker był największym zdecentralizowanym projektem pożyczkowym. Co ciekawe, cena COMP gwałtownie wzrosła o 150% w ciągu jednego dnia, ponieważ Coinbase ogłosił swoje wejście na giełdę. 18 czerwca Coinbase ujawnił na swoim oficjalny blog że COMP będzie dostępny na Coinbase Pro od 22 czerwca.

W chwili pisania tego tekstu COMP miał 679,8 miliona dolarów w TVL, według DeFi Pulse dane. Rajd w Compound pokazuje, jak duży jest potencjał w DeFi. Pytanie brzmi, czy inne projekty mogą naśladować, a nawet lepiej, niezwykłe osiągnięcia Compound?

Jak wspomniano wcześniej, zjawisko DeFi dopiero się zaczyna. Na przykład całkowita wartość zablokowana w DeFi wzrosła o około 198% między 12 kwietnia a 9 lipca 2020 r. Oznacza to, że ekosystem ma możliwości rozwoju nowszych projektów, takich jak KAVA. I jak wspomniano wcześniej, sektor pożyczkowy DeFi ma największą przyczepność.

Kava, ukryty klejnot bańki DeFi

Tak jak historie sukcesu Maker i Compound koncentrują się wokół ich zamiłowania do zdecentralizowanej infrastruktury pożyczkowej opartej na społeczności, Kava podpisał się również pod stopniową, zdecentralizowaną strukturą, umieszczając użytkowników u steru zarządzania. Jednak w przeciwieństwie do większości nowych projektów DeFi, które często powielają protokoły i brakuje im tego rodzaju innowacyjnej przewagi wymaganej do osiągnięcia długoterminowych sukcesów, Kava wprowadził nowe paradygmaty wystarczająco silne, aby nadać nowy impuls narracji DeFi.. 

Pierwsza to decyzja o wdrożeniu pożyczki międzyłańcuchowej, dzięki dynamice Cosmos SDK. Wybór modularnej struktury blockchain z zaawansowanymi funkcjami interoperacyjności pozwala Kava uniknąć ograniczeń wzrostu i obsługiwać więcej niż jeden zasób cyfrowy, w tym BTC, BNB, ATOM i XRP.

Bez wątpienia funkcjonalność cross-chain Kava zapewnia wyjątkową zaletę, która pozwala jej obsługiwać sieci blockchain ze społecznościami, które są prawdopodobnie większe i ważniejsze niż Ethereum. Na przykład Kava ma szansę przyciągnąć około 3,6 miliarda dolarów TVL, jeśli uda mu się przechwycić 2% wartości bitcoinów o wartości 170 miliardów dolarów, które mogą potencjalnie trafić na rynek DeFi. Kolejne 600 milionów dolarów będzie dostępne do przejęcia, gdy jego udziały w rynku XRP i BNB DeFi osiągną odpowiednio 5% i 10%. Niewiele projektów DeFi może pochwalić się tak imponującym poziomem potencjału wzrostu – nawet Maker i Compound, których rozwój opiera się wyłącznie na ekosystemie Ethereum.

Nic dziwnego, że eksperci i czołowe domy mediowe, jak Cointelegraph, zaczęli dostrzegać potencjał wzrostu Kavy. W artykule opublikowany na temat przedsiębiorcy Jennifer Spencer, dyrektor generalna Energent Media, nazwała to „Uber of Bitcoin”. Inne publikacja, autorstwa Andrew Rossowa i znaleziony w Cointelegraph, chwalił unikalny model zorientowany na użytkownika, który zapewnia Kava sukces. 

Niezależnie od tego szumu medialnego, nie ma systemów rankingowych kryptowalut, które dokładnie opisywałyby rzeczywistą wartość ekosystemu Kava i jego tokenu, KAVA. Dane na CoinMarketCap nie odzwierciedlają ponad 111 milionów dolarów KAVA postawionych na platformie, a DeFi Pulse ma problem z przechwyceniem tokena, ponieważ jego protokół działa tylko z tokenami opartymi na Ethereum. Jednak według głównego inżyniera, Kevina Davisa, całkiem możliwe jest posiadanie funkcji Kava w DeFi Pulse. Wyjaśnił to „Umieszczenie Kavy na pulsie DeFi jest bardzo podobne do dodania projektu Ethereum. Każdy pełny węzeł kava udostępnia niezbędne punkty końcowe do wyświetlania danych, których potrzebuje impuls DeFi, podobnie jak w przypadku węzłów Ethereum (takich jak Infura) można wysyłać zapytania w celu wyświetlania statystyk projektów opartych na Ethereum.

Dlatego dane tam reprezentują niewielki ułamek rozwijającej się gospodarki Kavy, dlatego pozostaje jednym z ukrytych klejnotów krajobrazu DeFi.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me