Czy kryptowaluta Facebooka „Libra” to przyszłość?

Libra nawet się nie wydała, ale już utknęła w sieci przepisów, wątpliwości i sceptycyzmu ze strony wielu społeczności, w tym rządów, banków i liderów kryptowalut. W czasach, gdy opinia publiczna ma niewyraźne zarysy kryptowaluty, Libra tylko pogłębiła zamieszanie organów regulacyjnych i masy.

W takich czasach jednym z głównych pytań jest „Czy waga jest przyszłością?”.

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, dowiedzmy się, czym jest Libra i jakie informacje zawiera oficjalny dokument.

Niektóre często zadawane pytania dotyczące Facebook Libra

Co to jest Waga?

Facebook stworzył własną kryptowalutę bez granic opartą na własnym łańcuchu bloków znanym jako Libra blockchain. Aby wycenić monetę, Facebook utworzył rezerwę Libra. Dla każdej utworzonej Libry zbiór walut i innych aktywów będzie służył jako zabezpieczenie. Proces ten ma budować zaufanie do jego wewnętrznej wartości.

Przeczytaj także: GlobalCoin i Project Libra na Facebooku: wyjaśnione w pigułce

Czego potrzebujesz, aby zacząć?

Na razie nie możesz nic zrobić. Facebook wydał tylko białą księgę (mapę drogową opisującą całą operację monety). Po wydaniu będziesz musiał użyć Calibra, portfela opartego na Librze, również stworzonego przez Facebooka. W serwisie Calibra możesz wymieniać waluty fiducjarne w zamian za Libra. Aby się zarejestrować, będziesz potrzebować dokumentu tożsamości wydanego przez rząd. Ten krok pomoże zwalczyć oszustwa i zapewni, że użytkownicy są prawdziwi.

Gdzie będziesz mógł skorzystać Calibra?

Facebook opracował samodzielną aplikację, którą można pobrać w App Store i Google Play. Ponieważ jest to Facebook, będzie miał również integrację z WhatsApp i Messenger. Wysyłanie pieniędzy będzie naprawdę tak proste, jak wysłanie zdjęcia.

Do czego możesz używać Calibry?

Calibra jest przeznaczona dla wszystkich do prawie każdej możliwej transakcji. Pieniądze można przesyłać między ludźmi na całym świecie w dowolnym momencie, niemal natychmiast. Ponieważ Libra nie zmienia się tak jak inne kryptowaluty, można ją bezpiecznie używać jako środka do przechowywania wartości. Calibra może z łatwością wykonywać codzienne transakcje.

Czy Calibra będzie pobierać mniej?

Libra dąży do obniżenia lub obniżenia opłat transakcyjnych, dzięki czemu będzie stosunkowo naprawdę mniej i przejrzysta, nawet podczas przesyłania pieniędzy za granicę.

Czy Calibra jest dostępna w Twoim kraju? W jakich krajach dostępna jest Calibra?

Libra dokłada wszelkich starań, aby była dostępna dla prawie każdego, na całym świecie. Konkretne dane dotyczące krajów są nadal niedostępne, ale możemy się spodziewać, że obejmą one większość krajów.

Możesz także przeczytać to: Indie: uruchomienie Libry na Facebooku może być ograniczone ze względu na obawy związane z polityką RBI

Czy możesz używać swojej lokalnej waluty w Calibra??

Calibra jest stworzona dla Libry, co oznacza, że ​​każda transakcja dokonana za pomocą Calibry jest w Wadze. Możesz jednak przeliczyć lokalną walutę na Librę i doładować swój portfel. Co więcej, w dowolnym momencie możesz przeliczyć Libras na lokalną walutę. Kurs wymiany zobaczysz również podczas doładowywania lub wypłaty portfela.

W jaki sposób Facebook zapobiegnie oszustwom?

Jak wspomniano powyżej, wszyscy użytkownicy zostaną zweryfikowani za pomocą oficjalnego dokumentu tożsamości. To znacznie zmniejsza liczbę fałszywych kont w Calibra. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe jeszcze bardziej zwiększy bezpieczeństwo. Informacje o kontach na Facebooku i WhatsApp również pomogą zweryfikować tożsamość. Calibra będzie również mieć wbudowane raportowanie i dedykowaną obsługę klienta. Jeśli oszustwo nadal będzie miało miejsce, otrzymasz pełny zwrot pieniędzy.

Może ci się spodobać również: Bitcoin wciąż króluje, ponieważ 98% Amerykanów nie wykazuje zainteresowania Wagą

Czy nadal możesz używać Calibra, jeśli nie masz konta na Facebooku, WhatsApp lub Messenger??

Tak. Samodzielna aplikacja pozwoli użytkownikom, którzy nie mają konta na Facebooku, WhatsApp lub Messenger, zarejestrować się na niej.

Jaki jest związek między Calibrą a Facebookiem?

Calibra to nowy pion Facebook Inc, jest to spółka zależna Facebooka. Należy pamiętać, że Calibra działa niezależnie.

Czy firmy mogą używać Calibra?

W pierwszej wersji aplikacji Calibra obsługiwane będą płatności peer-to-peer. Mali sprzedawcy mogą używać drobnych funkcji, takich jak kody QR, do akceptowania płatności w Librze. Z biegiem czasu dla firm zostanie wprowadzonych wiele nowych funkcji.

Libra Whitepaper w skorupce orzecha

Libra to kryptowaluta bez granic oparta na technologii blockchain Libra. Stowarzyszenie Waga zajmie się pełną opieką nad Wagą. Moneta jest w całości objęta rezerwą Libra i ma wartość równoważną tylko tej z rezerwy. Rezerwa to zbiór walut i innych aktywów, które będą służyć jako zabezpieczenie.

System peer to peer to prywatny dozwolony łańcuch bloków, który jest zbudowany z nadzieją, że w końcu zostanie zdecentralizowany publicznie. Do zaprojektowania tego planu głównego użyto nowego języka programowania o nazwie „Move”. Jeśli chodzi o specyfikacje techniczne, używa algorytmu konsensusu z VMWare znanego jako HotStuff. Zignorował dowód pracy, ponieważ jest powolny i przeszkadzałby w rozwoju w przyszłości.

Obecnie jest około 28 partnerów. Do czasu uruchomienia Facebook chce mieć co najmniej 100 partnerów. Ostatnie raporty wskazują, że główni gracze, tacy jak Uber, Mastercard i Visa, zainwestowali 10 milionów dolarów i możemy spodziewać się takiej samej opłaty za partnerstwo z Libra.

W kwestii decentralizacji Facebook uczynił Librę niezależną spółką zależną. Stowarzyszenie Libra z siedzibą w Genewie w Szwajcarii będzie działać całkowicie niezależnie. Co więcej, każda decyzja podjęta wewnątrz stowarzyszenia Libra będzie oparta na liczbie głosów członków, dając najmniejszą władzę każdemu akcjonariuszowi.

Stowarzyszenie Libra jest integralną częścią Wagi, ponieważ będzie odpowiadać za jej działanie. Od wydobycia monety po rozwiązywanie zapytań, wszystko będzie pod jego kontrolą.

Aby zapewnić bezpieczeństwo i zapobiec oszustwom, Facebook będzie wymagał dowodu tożsamości wydanego przez rząd w celu rejestracji i umożliwi uwierzytelnianie dwuskładnikowe (ulga dla użytkowników FaceID). Blockchain jest już bezpieczną siecią.

Czy Waga jest przyszłością?

Libra to ambitny projekt stowarzyszenia Libra. Aby ustalić, czy jest to przyszłość, musimy przyjrzeć się, jak wypada ona w porównaniu z istniejącą technologią. Libra jest globalną walutą cyfrową i bezpośrednio konkuruje z bankami.

Zobaczmy, jak wypada w porównaniu z większością istniejących kryptowalut.

 • Kluczowe różnice między Librą a Bitcoinem
Parametr LIBRA BITCOIN
Posługiwać się Stabilny środek wymiany. To samo co Libra, ale może być używane jako inwestycja i przechowywanie wartości.
Zmienność Niska Wysoki. Podatny na wahania cen.
Blockchain Libra Network. Dozwolone. Bitcoin. Publiczne i bez pozwolenia.
Wydajność 1000 TPS (deklarowany) 3,87 TPS (najwyższy w historii, od lutego 2019 r.)
Czas oczekiwania 10 sekund (roszczenie) 8 minut (średnio)
Algorytm konsensusu Zmodyfikowana BFT (bizantyjska tolerancja błędów).  PoW – dowód pracy.

Stosunkowo wolniej.

Język programowania Move – stworzony przez Facebooka do++
 • Kluczowe różnice między Librą a XRP
Parametr LIBRA XRP
Posługiwać się Stabilny środek wymiany. To samo co Libra. Dodatkowo może służyć jako inwestycja. Stworzony przede wszystkim w celu przyspieszenia globalnych transakcji.
Zmienność Niska Wysoki. Podatny na wahania cen.
Blockchain Libra Network. Dozwolone. RippleNet. Częściowo dozwolone.
Wydajność 1000 TPS (deklarowany) 1000 TPS
Czas oczekiwania 10 sekund (roszczenie) 3,5 sekundy (średnio)
Algorytm konsensusu Zmodyfikowana BFT (bizantyjska tolerancja błędów).  RPCA (algorytm konsensusu protokołu Ripple) 
Język programowania Move – stworzony przez Facebooka do++
 • Kluczowe różnice między Librą a Ethereum

Parametr LIBRA ETHEREUM
Posługiwać się Stabilny środek wymiany. To samo co Libra. Dodatkowo może być używany jako inwestycja i dla zdecentralizowanych aplikacji.
Zmienność Niska Wysoki. Podatny na wahania cen.
Blockchain Libra Network. Dozwolone. Ethereum. Publiczne i bez pozwolenia.
Wydajność 1000 TPS (deklarowany) 15-20 TPS
Czas oczekiwania 10 sekund (roszczenie) 15 sekund (średnio)
Algorytm konsensusu Zmodyfikowana BFT (bizantyjska tolerancja błędów).  PoW (dowód pracy) 
Język programowania Move – stworzony przez Facebooka Solidność.

Jak widzimy, Libra przejmuje część kryptowalut pod względem technicznym. Nie możemy określić jego porównania ze wszystkimi kryptowalutami, ponieważ jest ich ponad 2000.

Atutem Libry jest ogromna baza użytkowników Facebooka, licząca 2,4 miliarda ludzi miesięcznie. Według Jamesona Loppa „Moneta Libra nie jest zagrożeniem dla Bitcoina. Jeśli już, to pomoże wielu ludziom zrobić jeden logiczny krok bliżej finału ”. Podzielił się tym memem wraz z tweetem.

Jednak Libra utknęła w sieci przepisów różnych rządów. Oto jak każdy rząd zareagował na uruchomienie Libry.

STANY ZJEDNOCZONE AMERYKI

 • 18 czerwca 2019: Reprezentantka Maxine Waters, przewodnicząca Komisji ds. Usług Finansowych w Izbie Reprezentantów, wezwała Facebooka do wstrzymania rozwoju Libry do czasu pełnej oceny Libry i Calibry oraz omówienia potencjalnych zagrożeń. Facebook nie odpowiedział od razu.
 • 2 lipca 2019: Komitet Kongresu USA oficjalnie wysłał listy do Marka Zuckerberga, prezesa Facebooka, Sheryl Sandberg, dyrektora operacyjnego Facebooka i Davida Marcusa, dyrektora generalnego Libra. Żądają moratorium na Wagę.

ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO

 • 18 czerwca 2019: Inicjatywa Facebooka dotycząca płatności kryptowalutowych Libra może podlegać „najwyższym standardom” w globalnych przepisach, powiedział Mark Carney, prezes Banku Anglii.
 • 25 czerwca 2019: Ministerstwo Skarbu Zjednoczonego Królestwa we współpracy z Bankiem Anglii i innymi głównymi brytyjskimi organami nadzoru wykorzystuje opinie synergiczne do analizy nowo ujawnionego projektu Facebooka dotyczącego kryptowaluty Libra.
 • 1 lipca 2019: Brytyjski prawnik „Dan Neidle” zbadał kwestię podatkową, którą Libra może ewentualnie nałożyć na brytyjskich użytkowników. Byłoby to przeszkodą w masowej adopcji.

FRANCJA

 • 18 czerwca 2019: Francuski minister finansów Bruno Le Maire, który popiera przedsięwzięcia blockchain we Francji, wezwał do rozporządzenia w sprawie Libry. Poruszył obawy dotyczące bezpieczeństwa, finansowania terroryzmu i prywatności.

INDIE

 • Raport Economic Times sugeruje, że Libra może być niedostępna w Indiach. Raport pojawia się w świetle rzekomego planu Indii dotyczącego zakazu kryptowalut.

CHINY

 • Chiny ze swoimi surowymi zasadami regulacyjnymi mogą nigdy nie pozwolić Wadze.

INDONEZJA

 • Bank centralny Indonezji okazał swoje zaniepokojenie, prosząc Facebooka o ponowne przeanalizowanie planu Libra.

KRAJE G7 (Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Kanada).

 • Kraje G7 zebrały się, aby utworzyć grupę zadaniową do przeglądu Libry. G7 obejmuje wiodące gospodarki świata: Francję, Niemcy, Włochy, Japonię, Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone i Kanadę.

JAPONIA

 • Wiceprezes Banku Japonii, Masayoshi Amamiya, ostrzega Librę, aby podczas rozmowy z Reuterem przestrzegała przepisów dotyczących prania pieniędzy i zarządzania ryzykiem. Powiedział: „Jeśli chodzi o Librę, musimy pamiętać, że potencjalna globalna baza użytkowników może być ogromna”.

SINGAPUR

 • Singapurski bank centralny, Monetary Authority of Singapore, chce uzyskać więcej informacji na temat Libry, jak podano 27 czerwca 2019 r.

ROSJA

 • „Nikt nie wprowadzi zakazu. Wiele firm pyta, kiedy wreszcie będzie możliwe legalne przeprowadzenie ICO [pierwszej oferty monet] w przejrzysty sposób. Na pewno będzie to uregulowane, dozwolone i to wszystko – powiedział Moiseev, wiceminister finansów. Dodał: „Używanie kryptowalut do płacenia za towary i usługi będzie w Rosji zawsze zabronione”. Facebook Libra otrzyma takie samo traktowanie.

STANY ZJEDNOCZONE AMERYKI

Kongres USA wysłał listy do urzędników Libry.

ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO

Waga będzie musiała zmierzyć się z najwyższymi regulacjami.

FRANCJA

Podniesiono obawy dotyczące prania pieniędzy, finansowania terroryzmu i prywatności.

INDIE

Economic Times mówi, że Libra może nie nadejść.

CHINY

Surowe zasady kryptograficzne mogą nie zezwalać Librze.

KRAJE G7 (Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Kanada).

Utwórz grupę zadaniową

JAPONIA

Ostrzega Librę przed przestrzeganiem przepisów dotyczących prania pieniędzy i zarządzania ryzykiem.

SINGAPUR

Chce więcej informacji

ROSJA

Traktuj to jak każdą obcą walutę. Nielegalne płacenie za usługi za pośrednictwem kryptowalut.

Przy tak wielu jurysdykcjach, które biorą udział w walce z Wagą, wydaje się, że Libra może łatwo wyjść z sieci przepisów. Następne pytanie brzmi: czy Waga dotrze do światła dziennego? Nikt nie zna prawidłowej odpowiedzi na to pytanie. Musimy poczekać i zobaczyć, jak się sprawy potoczą.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me