Czy programiści dApp powinni martwić się o ryzyko związane z ETH 2.0?

Wśród całego szumu wokół ETH 2.0 jest kilka powodów, dla których programiści mogą się niepokoić. Projekt ma już długoterminowy harmonogram rozwoju, z rozszerzeniem pełne wdrożenie nadal prawdopodobnie będzie za więcej niż dwa lata. Nawet wtedy, po wielu dotychczasowych opóźnieniach, nic nie wydaje się pewne. 

W międzyczasie rozwiązania drugiej warstwy są reklamowane jako poprawka dla dobrze udokumentowanych platform skalowalności Ethereum. Na początku czerwca Vitalik Buterin tweetował że rozwiązania warstwy 2 „w zasadzie odniosły sukces”, tylko w przypadku osób zaangażowanych w projekty, które wykorzystują platformy zaprzeczać jego twierdzenie. 

Czy przejście ETH 2.0 może zagrozić decentralizacji Ethereum? 

Nie można winić Vitalika Buterina za chęć promowania jakiegoś sukcesu dla Ethereum. Jednak z perspektywy programisty nie jest uspokajające, gdy usłyszysz, że krótkoterminowe rozwiązanie skalowalności Ethereum jeszcze nie działa tak, jak powinno, podczas gdy rozwiązanie długoterminowe nie jest jeszcze blisko gotowe do wdrożenia. 

Najświeższe wiadomości wydają się być takie, że nawet jeśli główni programiści Ethereum mogliby szybciej wdrożyć ETH 2.0, są jeszcze inne wyzwania do pokonania. Niedawny raporty wyjaśnij, jak przejście wpłynie na górników. Wydaje się, że istnieje realna możliwość, że niektórzy zdecydują się porzucić Ethereum na rzecz innych sieci, zanim przejdą na weryfikację stawki, która sprawi, że ich rola i sprzęt do kopania staną się zbędne. Dałoby im to możliwość wyprzedzenia innych w innej sieci. 

Jeden z programistów twierdzi nawet, że może nie być wystarczających funduszy, aby z powodzeniem rozpocząć obstawianie, co naraża zarówno konfigurację ETH 2.0, jak i koniec cyklu życia ETH 1.0. Wraz ze spadkiem liczby uczestniczących górników lub stakerów decentralizacja, a tym samym bezpieczeństwo sieci, stają się zagrożone. 

Ponadto, przy braku jasności co do sposobu zarządzania przejściem, wielu programistów dApp, w tym popularne platformy DeFi Ethereum, nie są jasne jak to na nich wpłynie. 

Ogólnie rzecz biorąc, ta niepewność prawdopodobnie spowoduje, że wielu programistów poczuje się nieswojo. Oprócz konieczności radzenia sobie z długotrwałymi problemami ze skalowalnością, jeśli bezpieczeństwo również stanie się zagrożeniem, mogą zacząć tracić użytkowników. 

Blockchain Bridges – Wykorzystanie interoperacyjności do bezpiecznego rozwiązania skalowania

Jeśli więc drugie warstwy nie są jeszcze tam, gdzie powinny, ETH 2.0 jest daleko i wygląda na to, że może to być ryzykowna propozycja z punktu widzenia bezpieczeństwa, czy na horyzoncie jest jakieś światło? Jednym z rozwiązań dla programistów Ethereum dApp, którzy chcą zrównoważyć swoje ryzyko, jednocześnie uzyskując dostęp do prawdziwej skalowalności, jest użycie mostu blockchain. 

Mosty Blockchain wykorzystują interoperacyjność, aby umożliwić programistom dostęp do zalet innych platform. Syscoin uruchomił własną wersję mostu na początku tego roku, łącząc Ethereum z jego siecią, która oferuje wysoką przepustowość przy niskich opłatach transakcyjnych. 

Syscoin istnieje już od lat, uruchamiając swoje ICO w 2014 roku. W przeciwieństwie do Ethereum, platforma przeszła kilka iteracji. Obecnie w wersji czwartej najnowsza aktualizacja uruchomiła warstwę Z-DAG, która oznacza skierowany wykres acykliczny z zerowym potwierdzeniem. Z-DAG działa na wierzchu warstwy proof-of-work Syscoin, aby zapewnić niemal natychmiastowe rozliczenie. 

Jest to również protokół interaktywny, zapewniający bezpieczeństwo transakcji z prawdopodobieństwem w czasie. Tak więc transakcje o niskiej wartości mogą skorzystać z natychmiastowego rozliczenia 99,9% gwarancji przed podwójnymi wydatkami. Jednak transakcje o wyższej wartości mogą czekać kilka sekund dłużej, aby uzyskać pewność na poziomie 99,9999%. Wydajność Z-DAG była niezależnie udowodnione aby osiągnąć 60 000 transakcji na sekundę. 

Most Syscoin pozwala każdemu deweloperowi Ethereum wysłać swój token do ekosystemu Syscoin w celu przetworzenia. Dostawa tokenów jest utrzymywana na stałym poziomie dzięki dwukierunkowemu mechanizmowi „mint-and-burn”. Dowody mennicy i spalenia są gromadzone w superbloki, które są weryfikowane przez agentów pomostowych, którzy są zachęcani do sprawnego funkcjonowania mostu Syscoin, a nagrodą jest udział w opłatach transakcyjnych. W ten sposób most Syscoin jest rzeczywiście zdecentralizowany. 


Co to oznacza dla programistów DApp? 

Programiści decydujący się na korzystanie z mostu Syscoin mogą go wykorzystać jako sposób na zrównoważenie potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa związanych z aktualizacją ETH 2.0. Wszystkie transakcje dApp przy użyciu mostu byłyby potwierdzane za pomocą interaktywnego protokołu, w którym programiści lub użytkownicy mogą nawet wybrać własny poziom bezpieczeństwa transakcji. Ponadto Syscoin jest połączony z Bitcoinem, zapewniając bezpieczeństwo prawdziwej decentralizacji. 

Korzystanie z mostu oznacza również, że programiści mogą teraz korzystać ze skalowalności, zamiast czekać na aktualizację ETH 2.0. Ponadto mogą uzyskać dostęp do wszystkich korzyści związanych ze skalowalnością i bezpieczeństwem bez konieczności rezygnacji z Ethereum i całej współpracy z innymi aplikacjami dApps opartymi na Ethereum, które oferuje. 

Ogólnie rzecz biorąc, najnowsze wiadomości na temat ETH 2.0 wydają się wskazywać, że jest więcej do zrobienia, aby zabezpieczyć Ethereum, niż początkowo sądzono. Ostatecznie może to oznaczać, że prawdopodobne będą dalsze opóźnienia. Na szczęście mosty zapewniają długoterminowe, działające rozwiązania dla programistów poszukujących skalowalności z gwarancją bezpieczeństwa i nieprzerwaną usługą bez względu na to, co stanie się z przyszłym rozwojem Ethereum.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector