Gdy regulatorzy zbliżają się do Libry, czas podwoić DeFi

Ruch zdecentralizowanych finansów (DeFi) jest prawdopodobnie jednym z najbardziej znaczących zmian w przestrzeni kryptograficznej w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W latach 2017 i 2018 wiele dyskusji skupiało się na przyjęciu technologii blockchain przez gigantów finansowych oraz na tym, jak to umniejsza etos decentralizacji. Jednak pojawienie się DeFi w drugiej połowie 2018 roku rozwiało tę debatę. 

DeFi reprezentuje świat kryptowalut, odróżniający się od tradycyjnych struktur finansowych. Wprowadza nowe sposoby zarządzania finansami dla pokolenia cyfrowego, które od dawna jest rozczarowane ciągłe wykroczenia dużych banków

Imperatyw Wagi

Teraz, gdy Facebook wkracza w kryptowalutę, krążą organy regulacyjne. Od tak dawna niechętnie wypowiadają się na temat kryptowalut. Regulowanie tego, co jest zdecentralizowane, stanowi zagadkę. Bez centralnego punktu kontrolnego, do kogo skierują rozporządzenie? 

Jednak w dniach poprzedzających przesłuchanie przez Senat Marka Zuckerberga na temat jego zamiarów co do waluty Libra, obecna administracja USA zaczęła bardzo jasno wyrażać swoje odczucia. 

Prezydent Donald Trump oświadczył się „Nie jest fanem” Bitcoina za pomocą swojego ulubionego środka komunikacji, Twittera. Kilka dni później Sekretarz Skarbu Steven Mnuchin oświadczył na konferencji prasowej, że ma „bardzo poważne obawy” dotyczące kryptowalut, w tym propozycji dla Libry. 

W świetle tego wszystkiego można całkiem bezpiecznie założyć, że amerykańskie organy regulacyjne najprawdopodobniej zagrozą każdej próbie ominięcia tradycyjnej infrastruktury finansowej przez Librę. 

Prawdą jest, że kraje takie jak Chiny i Pakistan zakazały kryptowalut. Jednak decentralizacja udowodnił odporny na cenzurę. Geoblokowanie może działać w przypadku interfejsów użytkownika, ale sama technologia nie może być chroniona przez firewall. 

Dlatego też, jeśli kryptowaluty mają mieć przyszłość, decentralizacja ma większe znaczenie niż kiedykolwiek wcześniej. Jednak aby decentralizacja osiągnęła maksymalny efekt, koncepcja DeFi musi obejmować cały ekosystem blockchain zamiast ograniczać się do Ethereum. Z tego powodu interoperacyjność jest obecnie jednym z największych wyzwań stojących przed kosmosem. 

Podejmowanie wyzwania w zakresie interoperacyjności

Aż do przybycia Bancor, scentralizowane giełdy były jedynym sposobem handlu tokenami między różnymi łańcuchami bloków. Zdecentralizowane giełdy, opracowane na pojedynczym łańcuchu bloków, są niezmiennie ograniczone do tokenów ich natywnej platformy. 

Jednak sieć płynności Bancor jest pierwszą zdecentralizowaną, niezależną od blockchain platformą handlową, która umożliwia swapy między tokenami Ethereum i EOS. W przeciwieństwie do giełdy, Bancor nie polega na idei „handlu parami”. Zamiast tego dowolny token EOS lub Ethereum może być wymieniony z innym. Obecnie oznacza to 140 tokenów z ponad 8500 wymiennymi parami. 

Bancor zamierza w przyszłości dodać więcej łańcuchów bloków, aby zrealizować swoją wizję handlu dowolnym tokenem na dowolny inny token. Ta możliwość wymiany tokenów w ramach łańcucha bloków w sposób całkowicie zdecentralizowany, naprawdę ucieleśnia koncepcję DeFi.

W odpowiedzi na presję regulacyjną w USA, Bancor niedawno podjął również kroki w celu geoblokowania amerykańskich użytkowników z poziomu interfejsu użytkownika. Jednak, jak wskazała wówczas firma, sam protokół pozostaje zdecentralizowany, a zatem nie podlega cenzurze. 


Więcej niż handel

Oczywiście w prawdziwie zdecentralizowanym świecie łańcuchy bloków mogą swobodnie komunikować się ze sobą poza zwykłą funkcją wymiany tokenów. To jest gdzie Wanchain wchodzi. 

Protokół komunikacji międzyłańcuchowej Wanchain umożliwia wymianę danych, a także zasobów między różnymi łańcuchami bloków. Sieć może również obsługiwać dApps, umożliwiając aplikacjom działanie na innych platformach blockchain. Zasadniczo każdy skrypt Ethereum dApp lub Bitcoin może działać na Wanchain, a integracja z EOS ma zostać wkrótce wdrożona. 

Funkcjonalność Wanchain ma ogromne konsekwencje dla rozwoju DeFi. Jeśli zdecentralizowane aplikacje finansowe opracowane na Ethereum mogłyby komunikować się z Bitcoinem, EOS i innymi łańcuchami bloków, mogą stać się wykładniczo potężniejsze. 

Ponadto Wanchain oferuje przedsiębiorstwom możliwość integracji ich własnych ksiąg uprawnień. Jedną z krytyki przedsiębiorstw, takich jak Walmart, rozwijających własne rozproszone księgi, jest to, że są to „ogrody otoczone murem”, które nie zdają sobie sprawy z korzyści związanych z łącznością w łańcuchu bloków. Interoperacyjność oferowana przez Wanchain może pokonać te bariery. 

W ostatni wywiad z Cryptopotato, Dyrektor generalny Wanchain, Jack Lu, mówił nawet o swoim wsparciu dla Libry. Powiedział, że nie postrzega planów Facebooka jako zagrożenia; w rzeczywistości zaproponował nawet, że Wanchain mógłby zbudować pomost, aby umożliwić bezpośredni handel między Librą a innymi kryptowalutami. 

Pomimo partnerstwa Wanchain-Libra, plany Facebooka obecnie grożą wykolejeniem znanej nam kryptowaluty. Dlatego jako użytkownicy jesteśmy odpowiedzialni za wspieranie decentralizacji wszędzie tam, gdzie to możliwe. To najlepszy i jedyny sposób, aby zabezpieczyć przyszłość kryptowalut, gdy wkroczą organy regulacyjne.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector