Jak korzystać z Bitcoin: kompletny przewodnik

jak korzystać z obrazu okładki przewodnika Bitcoin

Wbrew temu, co mówią ludzie, Bitcoin nie był pierwszą kryptowalutą na świecie.

W 1982 roku doktorant UC-Berkeley, David Chaum, opublikował rozprawę, która zawierała specyfikację i kod źródłowy cyfrowej waluty opartej na kryptograficznie zabezpieczonej rozproszonej bazie danych. Chaum założył firmę o nazwie DigiCash w 1989 r. I wprowadził opartą na blockchainie cyfrową walutę o nazwie eCash w 1995 r. Wcześniej DigiCash ogłosił upadłość w 1998 r..

Dziesięć lat później w internetowym czasopiśmie kryptograficznym ukazała się słynna publikacja Satoshi Nakamoto na temat kryptografii, aw 2009 roku Nakamoto uruchomił Bitcoin.

Od tego czasu kryptowaluta przyciągnęła wiele uwagi inwestorów, dziennikarzy i programistów komputerowych. Brakuje prostego anglojęzycznego przewodnika po tym, jak używać Bitcoin w prawdziwym świecie.

I tu właśnie wkraczamy.

Dlaczego Bitcoin?

Ludzie wchodzą do świata Bitcoin z trzech głównych powodów.

Niektórzy kupują Bitcoiny jako towar, kupując je, gdy cena jest niska i sprzedając je, gdy cena rośnie. Około 40% światowych bitcoinów należy do 1000 największych inwestorów dysponujących dużymi pieniędzmi. Ci spekulanci nie kupują i nie sprzedają rzeczy za Bitcoiny; dodają e-monety do swoich portfeli w nadziei, że zyskają na wartości.

Inni są zmotywowani do nauki korzystania z Bitcoin, ponieważ pieniądz elektroniczny nie jest obciążony przepisami i nadzorem, które dotyczą skomplikowanych transakcji dokonywanych za pomocą walut emitowanych przez rząd. Większość hakerów ransomware żąda wypłaty na przykład w Bitcoin, ponieważ nie można do nich wyśledzić monet. Kasyna offshore zachęcają amerykańskich graczy do korzystania z Bitcoinów, ponieważ transakcje kryptograficzne mogą nie podlegać tym samym przepisom, co przelewy pieniężne.

Wreszcie są zwykli konsumenci, którzy doceniają Bitcoin, ponieważ przelewy są szybkie, bezpłatne i anonimowe. Nie są inwestorami i nie unikają prawa; chcą po prostu użyć tej waluty ery cyfrowej, aby uciec przed opłatami i regulacjami sektora bankowego.

Jak założyć konto Bitcoin

Zanim założysz konto Bitcoin, jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć, abyś mógł zabezpieczyć swoje pieniądze i uniknąć typowych błędów.

Cena Bitcoina jest bardzo zmienna, co oznacza, że ​​może w nieprzewidywalny sposób znacznie wzrosnąć i spaść w krótkim czasie w porównaniu z dolarami, euro lub innymi walutami. To nowa ekonomia, więc inwestowanie oszczędności w Bitcoin jest ryzykownym posunięciem. Możesz stwierdzić, że z dnia na dzień wartość twojego funduszu emerytalnego spadła o połowę. Jeśli otrzymujesz płatności w Bitcoin, rozważ zamianę przynajmniej części pieniędzy na swoją lokalną walutę. Zrozumienie ryzyka jest ważnym celem tego samouczka dotyczącego Bitcoin.

Transakcje Bitcoin są nieodwracalne i mogą zostać zwrócone tylko przez osobę, która otrzymała środki. Oznacza to, że jeśli zdecydujesz się rozpocząć korzystanie z Bitcoin, powinieneś to zrobić z ludźmi i organizacjami, które znasz i którym ufasz.

Chociaż Bitcoin ma wiele zalet – na przykład anonimowość użytkowników i unikanie drogich opłat bankowych – nadal jest walutą eksperymentalną, która jest aktywnie rozwijana. Jeśli zdecydujesz się na handel bitcoinami, możesz spodziewać się wyższych opłat, wolniejszych potwierdzeń i innych złożonych problemów. Należy być przygotowanym na problemy, dlatego przed dokonaniem większych inwestycji warto skonsultować się z ekspertem technicznym.

Jak kupować i używać Bitcoin

Aby dokonywać transakcji w sieci Bitcoin, musisz mieć portfel Bitcoin.

Portfele Bitcoin to programy, które obsługują wszystkie Twoje transakcje z Bitcoinami i bazową bazą danych blockchain. Twój portfel może akceptować transakcje i transfery zaszyfrowane na przykład za pomocą publicznego klucza kryptograficznego i może używać Twojego klucza prywatnego, aby uzyskać dostęp do łańcucha bloków i określić saldo.

Możesz myśleć o swoim kluczu publicznym i kluczu prywatnym jako o hasłach, które pozwalają Twojemu portfelowi na kodowanie i dekodowanie transakcji.

Tak naprawdę nie musisz wiedzieć, jak używać klucza prywatnego Bitcoin w żadnej technicznej szczegółowości, ponieważ Twój portfel obsługuje to za Ciebie. Ale dobrze jest wiedzieć.

Kiedy masz otrzymać Bitcoiny, Twój portfel generuje klucz prywatny i klucz publiczny, które są dobre tylko dla jednej transakcji. Klucz publiczny działa jako adres dla Bitcoinów, które przesyła Ci druga strona. Klucz prywatny umożliwia programowi portfela dostęp do środków. Nadawca jest anonimowy. W przelewach Bitcoin nie ma adresu „od”.

Twój portfel może pokazać wszystkie klucze publiczne i powiązane z nimi fundusze. To jest jak wyciąg bankowy dla twojego konta Bitcoin.

Nie musisz rozumieć, jak działają klucze publiczne i prywatne, aby nauczyć się korzystać z Bitcoin. Ale jeśli jesteś zainteresowany, powinieneś wiedzieć, że klucze publiczne i prywatne to ciągi 35 cyfr i liter. Niektóre klucze wydają się krótsze, ponieważ wiodące zera są usuwane. Klucze służą do przechowywania zaszyfrowanych szczegółów transakcji w otwartej księdze blockchain, która stanowi podstawę Bitcoin.

Ponieważ Twój portfel ma pełny dostęp do Twoich funduszy Bitcoin, musisz zabezpieczyć go silnym hasłem. Jeśli stracisz dostęp do swojego portfela, stracisz również kryptobucki.

Portfele bitcoin są wartościowymi celami hakerów, więc bezpieczeństwo portfela jest najwyższym priorytetem. Kiedy nauczysz się inwestować w Bitcoin, powinieneś zacząć od nauczenia się, jak zabezpieczyć swój portfel.

Portfele są dostępne w czterech wersjach: komputerowej, mobilnej, internetowej i sprzętowej.

Portfele na biurko

Z portfelem Bitcoin na komputery stacjonarne masz pełną kontrolę nad swoim kontem bez udziału osób trzecich. Możesz przechowywać swoje dane na dysku twardym komputera lub laptopa. Następnie możesz wysyłać i odbierać monety z dowolnego miejsca, o ile pamiętasz swoje dane. Dostępnych jest kilka portfeli stacjonarnych. Początkującym polecamy Exodus. Aby uzyskać dodatkowe bezpieczeństwo, sprawdź Electrum i Bitpay.

Portfele mobilne

Możesz także założyć portfel Bitcoin na urządzeniach mobilnych. Portfel w smartfonie przydaje się do dokonywania zakupów „za dotknięciem, aby zapłacić” oraz w przypadku zakupów Near Field Communication. Jest to bardzo wygodne, jeśli robisz zakupy w sklepach, które akceptują Bitcoiny.

Wszystko, co musisz zrobić, to zainstalować portfel mobilny na swoim urządzeniu z systemem iOS lub Android. Większość portfeli komputerowych zawiera aplikacje mobilne. Aby zapoznać się z podejściem mobilnym, zapoznaj się z Hive and Mycelium.

Pobieraj tylko z autoryzowanych sklepów z aplikacjami i poświęć chwilę na przejrzenie recenzji. Hakerzy tworzą złośliwe oprogramowanie podszywające się pod portfele w nadziei uzyskania dostępu do adresu twojego portfela Bitcoin – i wszystkich twoich środków.

Portfele internetowe

Portfele internetowe działają w Twojej przeglądarce. Twoje klucze są przechowywane w chmurze, do których można uzyskać dostęp za pomocą wybranego przez Ciebie hasła.

W przypadku portfela internetowego klucze prywatne nie są przechowywane na dysku twardym ani w smartfonie. Przesłałeś go do chmury. Najlepsze portfele internetowe szyfrują wszystkie Twoje dane i wymagają silnych haseł lub uwierzytelniania dwuskładnikowego. Traktuj swoje hasło do portfela internetowego z takim samym szacunkiem, z jakim możesz sobie pozwolić na swoje internetowe konto bankowe – ponieważ tak naprawdę to jest. Kiedy nauczysz się, jak skonfigurować i używać Bitcoin, docenisz zaufanie, jakie musisz mieć do swojego dostawcy portfela internetowego.

Portfele sprzętowe

Portfel sprzętowy zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa. W przypadku portfela sprzętowego Twoje informacje są szyfrowane i przechowywane na fizycznym urządzeniu, takim jak pendrive podłączany do portu USB komputera.

Portfel sprzętowy może mieć wiele wbudowanych środków bezpieczeństwa i nikt nie może uzyskać dostępu do Twoich Bitcoinów bez fizycznego posiadania urządzenia i hasła. Portfele sprzętowe są również zabezpieczone przed większością ataków wirusów. Do najlepszych należą Trezor, Ledger

Nano, Coinkite Coldcard i ShiftCrypto BitBox. Jeśli chcesz zacząć płacić za pomocą Bitcoin, rozważ portfel sprzętowy.

Kupowanie i sprzedawanie bitcoinów

Istnieją trzy główne sposoby zdobywania kryptowaluty.

  • Możesz zrobić to, co robi większość ludzi: Używaj codziennych pieniędzy do kupowania Bitcoinów, na internetowej giełdzie lub w bankomacie Bitcoin.
  • Możesz inwestować w walutę, otrzymując monety w ramach oferty początkowej lub ICO, która jest bardzo podobna do pierwszej oferty publicznej firmy, która jako pierwsza udostępnia akcje na publicznej giełdzie. Dotyczy to tylko nowych walut – nie będzie publicznych ofert Bitcoinów.
  • Wreszcie, możesz użyć swojego komputera do weryfikacji transakcji w łańcuchu bloków, czyli procesu zwanego „wydobyciem”, i otrzymywania w zamian niewielkich płatności Bitcoin.

Giełdy Bitcoin

Początkującym, którzy chcą wiedzieć, jak kupić Bitcoiny, najlepiej jest odwiedzić giełdy, czyli strony internetowe, na których można użyć karty kredytowej, karty debetowej, konta PayPal lub innych metod zakupu Bitcoinów i innych kryptowalut. Niektóre giełdy służą jako portfele internetowe, ale zazwyczaj przelewasz środki do portfela Bitcoin po zakończeniu transakcji. Każda wymiana działa inaczej, więc musisz ściśle przestrzegać wskazówek.

Giełdy mają dostęp do centralnej pamięci podręcznej funduszy Bitcoin, które możesz kupić. Niektóre giełdy umożliwiają również uczestnictwo w transakcjach peer-to-peer, w których kupujesz środki kryptograficzne od innego użytkownika. Powinieneś nauczyć się używać Bitcoin anonimowo, jeśli handel P2P jest w Twojej przyszłości.

Coinbase, Coinmama i Gemini to jedne z najpopularniejszych giełd, ale przed wybraniem jednej warto zapoznać się z nimi. Wiele giełd Bitcoin oferuje świetne, szybkie rozwiązania, ale ważne jest, aby przeczytać recenzje ekspertów i klientów, zanim zdecydujesz, gdzie dokonać zakupu. W końcu powierzasz prawdziwe pieniądze nieznajomym.

Niektóre giełdy rejestrują transakcje wraz z możliwymi do zidentyfikowania danymi osobowymi, które można przekazać bankom, poborcom podatkowym i organom rządowym. Inne giełdy reklamują pełną prywatność. Do najlepszych anonimowych giełd należą Binance, TradeOgre i ShapeShift.

Jak korzystać z bankomatu Bitcoin

Bankomaty Bitcoin to fizyczne giełdy Bitcoin, które wyglądają jak zwykłe bankomaty. Możesz użyć karty kredytowej lub debetowej, aby kupić tam środki Bitcoin i przelać je do swojego portfela. Możesz także wypłacić dolary lub euro, z saldem potrąconym z Twoich funduszy Bitcoin.

Te bankomaty stały się z biegiem lat coraz bardziej popularne. Witryna o nazwie Coin ATM Radar zawiera ponad 14 000 w 71 krajach i może pomóc Ci znaleźć taki, który jest blisko Ciebie.

Bankomaty Bitcoin umożliwiają anonimowe kupowanie i sprzedawanie Bitcoinów, co czyni je atrakcyjnymi dla niektórych użytkowników Bitcoin. Ta prywatność ma jednak swoją cenę: bankomaty Bitcoin zazwyczaj pobierają opłatę w wysokości od 7% do 10% za każdą transakcję.

Jak korzystać z Bitcoin Miner

Wydobywanie bitcoinów przynosi światu nowe bitcoiny. Wykonywany jest przez wolontariuszy w zamian za weryfikację transakcji blockchain.

Weryfikacja bloku transakcji o wielkości 1 MB zajmuje tylko chwilę. Drugi krok motywuje wolontariuszy. Oprogramowanie wydobywcze na komputerach, które zweryfikowało blok, wykorzystuje specjalne algorytmy do wygenerowania 64-cyfrowej liczby równej lub mniejszej od określonego celu. Użytkownik, który generuje zgodny hash, najpierw otrzymuje nagrodę, która obecnie wynosi 6,25 nowo wybitych bitcoinów. Pod koniec stycznia 2021 r. Te Bitcoiny są warte ponad 200 000 USD.

Oczywiście warto nauczyć się korzystać z górnika Bitcoin.

We wczesnych dniach Bitcoin użytkownicy uruchamiali oprogramowanie do wydobywania na zwykłych komputerach PC. Później dostosowali algorytmy do działania na wydajnych procesorach graficznych. Obecnie najpoważniejsze wydobycie odbywa się na niestandardowych komputerach górniczych zasilanych układami scalonymi specyficznymi dla aplikacji lub układami ASIC. Grupy użytkowników łączą się w celu jednoczesnego wykonywania obliczeń haszujących. Jeśli którykolwiek członek puli wygra nagrodę, wszyscy w puli ją dzielą.

Kupowanie kawy z Bitcoinem

Chociaż wiele osób wykorzystuje Bitcoin jako inwestycję, rosnąca liczba sprzedawców detalicznych i firm internetowych akceptuje Bitcoin jako formę płatności. Anonimowość i niskie opłaty oznaczają, że warto nauczyć się używać Bitcoin do kupowania rzeczy.

Zakupy Bitcoin są anonimowe, co oznacza, że ​​nie można ich powiązać z Twoją tożsamością. Podobnie jak zakupy gotówkowe, zakupów Bitcoin nie można łatwo śledzić. Anonimowy adres Bitcoin, który jest generowany przy każdym zakupie, zmienia się z każdą transakcją. Nie oznacza to, że transakcje Bitcoin są całkowicie niemożliwe do wykrycia, ale nadal jest to bardziej anonimowe niż jakakolwiek inna forma płatności.

Oto kilka rzeczy, za które możesz zapłacić za pomocą Bitcoinów.

Podróżować

Witryny podróżnicze chętnie dołączyły do ​​rewolucji kryptowalut, a portfela Bitcoin możesz używać do płacenia za wszystko, od lotów i hoteli po wynajem samochodów i rejsy. Bitcoin to międzynarodowa waluta, co czyni ją doskonałą dla osób często podróżujących. Zastanawiasz się, jak w zabawny sposób korzystać z portfela Bitcoin? Wakacje lub podróż służbowa mogą być tylko biletem.

Hazard Bitcoin

Bitcoiny są świetne dla graczy, w przypadku których lokalne przepisy sprawiają, że hazard w kasynie na prawdziwe pieniądze i zakłady sportowe są nielegalne. Ponieważ nie jest to legalna waluta, Bitcoin może być używany do finansowania kont w kasynie i zbierania wygranych bez naruszania przepisów zabraniających transakcji finansowych związanych z hazardem.

Operatorzy kasyn online poza Stanami Zjednoczonymi są szczególnie chętni, aby ich członkowie korzystali z Bitcoin i innych kryptowalut.

Bez względu na to, jaki rodzaj hazardu lubisz, możesz znaleźć miejsce docelowe zgodne z Bitcoinem, które jest wystarczająco kuszące, aby nauczyć się obsługi maszyny Bitcoin. Witryny kasyn oferują automaty, gry stołowe, gry z krupierem na żywo i pokera wideo. Bukmacherzy pozwalają obstawiać wydarzenia sportowe. Pokoje pokerowe online pozwalają sprawdzić swoje umiejętności przeciwko graczom z całego świata.

Zakupy online

Konsumenci uwielbiają wygodę zakupów online, a sprzedawcy internetowi szybko przyjmują Bitcoin i inne kryptowaluty jako preferowaną metodę płatności. Amerykański sprzedawca odzieży Overstock jest jednym z pierwszych znanych sprzedawców detalicznych, którzy witają zakupy Bitcoin. Home Depot, iTunes, Expedia i Microsoft Xbox Store akceptują również fundusze kryptograficzne.

Jeśli zastanawiasz się, jak używać Bitcoin do zakupów online i czy jest to bezpieczne, krótka odpowiedź brzmi – tak, śmiało.

Bitcoin kontra Bitcoin Cash

Wraz ze wzrostem popularności Bitcoin, prędkość transakcji zaczęła spadać. Czas przetwarzania transakcji rósł coraz dłużej, co prowadziło do opóźnień, które zrównoważyły ​​jedną z głównych zalet kryptowalut – transakcje natychmiastowe.

Eksperci technologiczni obwinili rozmiar bloku Bitcoina o 1 MB. Gdyby bloki były większe, można by zweryfikować więcej transakcji naraz.

Ta linia rozumowania doprowadziła do powstania Bitcoin Cash.

Chcesz dowiedzieć się, jak korzystać z gotówki Bitcoin? Znasz już podstawy z naszej dyskusji o Bitcoinie. Zanurzmy się.

Bitcoin Cash to oddzielna waluta, która działa na własnym łańcuchu blokowym.

Blockchain Bitcoin Cash jest taki sam, jak oryginał Satoshi Nakamoto, z tym wyjątkiem, że bloki zawierają od 8 MB do 32 MB danych zamiast tylko 1 MB. Oznacza to, że jednocześnie weryfikowanych jest wiele więcej transakcji.

Monety Bitcoin Cash są warte znacznie mniej niż Bitcoiny. Możesz zamienić jedną walutę na drugą na giełdzie online.

Jeśli masz portfel Bitcoin, wiesz już, jak korzystać z aplikacji Bitcoin Cash.

Możesz korzystać z gotówki Bitcoin w ponad 5000 sklepów stacjonarnych na całym świecie, a także w sklepach internetowych i restauracjach. Bitcoin Cash oferuje również unikalny katalog opcji podróży i rozwiązań dla punktów sprzedaży dla firm.

Wniosek

To jest duży obraz, a do tego wystarczająca ilość szczegółów technicznych, które pomogą Ci zrozumieć, czym są kryptowaluty i łańcuchy bloków. Dotarliśmy do końca artykułu bez ani jednej linii kodu w Javie lub Pythonie. Ulżyło?

Teraz wiesz, gdzie i jak używać Bitcoin. Jesteś gotowy, aby założyć portfel, kupić monety na giełdzie i patronować biznesowi online lub dwóm. Chociaż pod powierzchnią wiele się dzieje, zobaczysz, że wysyłanie i otrzymywanie pieniędzy za pomocą portfela Bitcoin nie jest bardziej skomplikowane niż korzystanie z PayPal lub aplikacji na smartfony Twojego banku.

Entuzjaści bitcoinów są idealistami, jeśli chodzi o uwolnienie transakcji finansowych spod nadzoru rządu oraz przepisów i opłat związanych z bankami, które obsługują obecnie większość transakcji. Ta krypto nirwana może nigdy nie nadejść, ale jeśli tak się stanie, mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł ci się na to przygotować.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me