Jak kryptowaluty stają się częścią tradycyjnego sektora finansowego

Tradycyjny sektor finansowy obejmuje wiele podmiotów, których zadaniem jest świadczenie usług finansowych klientom detalicznym i komercyjnym. Do takich podmiotów należą banki, firmy zajmujące się nieruchomościami, firmy ubezpieczeniowe i inwestycyjne. W obecnym stanie rzeczy tradycyjny sektor finansowy oferuje ograniczony dostęp do znacznej części populacji. Według W Banku Światowym około 1,7 miliarda dorosłych, czyli 31%, na całym świecie nie ma dostępu do usług bankowych, co utrudnia im dostęp do podstawowych usług, takich jak produkty oszczędnościowe, kredytowe i inwestycyjne, co powoduje, że utknęli w ubóstwie. Ale ta narracja powoli się zmienia dzięki kryptowalutom i zdecentralizowanym aplikacjom finansowym.

DeFi działa jak most

Celem DeFi jest rekonstrukcja tradycyjnego sektora finansowego, tak aby był otwarty dla wszystkich na całym świecie w sposób otwarty i bez pozwolenia. Ale zanim to się stanie, ludzie zaangażowani w DeFi zdali sobie sprawę, że muszą najpierw zbudować pomost między scentralizowanym i zdecentralizowanym światem.

Pojawiły się kryptowaluty, aby zaoferować osobom równy dostęp do usług finansowych bez konieczności przechodzenia przez scentralizowane instytucje i ich biurokrację. Do tej pory rozwiązali wiele problemów związanych z włączeniem finansowym i oferowaniem ludziom władzy nad swoimi finansami, ponieważ nie ma ograniczeń geograficznych, transakcje są stosunkowo tanie, a bezinteresowne osoby trzecie, takie jak banki, nie mają możliwości ograniczenia dostępu.

Mają jednak swój udział w problemach, w tym dużą zmienność, co oznacza, że ​​łatwo jest stracić oszczędności, regulacja wciąż próbuje nadrobić zaległości i walczyć z oszustami. Niektóre z tych projektów są jednowymiarowe i koncentrują się na jednym obszarze.

Ponieważ decentralizacja każdego aspektu tradycyjnych finansów nie jest taka łatwa i wymaga czasu, stworzenie pomostu łączącego DeFi i scentralizowane finanse wydaje się logicznym krokiem w tej podróży. Jesteśmy świadkami kilku projektów, które realizują ten cel za pomocą różnych rozwiązań. Jak dotąd niektóre projekty mają na celu pomóc użytkownikom w korzystaniu z kryptowalut i fiat na tych samych kartach, pomagając im w ten sposób uzyskać dostęp do pożyczek bez zdolności kredytowej lub KYC.

Rozwiązania w zakresie łańcucha dostaw

Inne projekty, takie jak Wzmacniać pracują nad udzieleniem kredytu kontraktowego lub hipotecznego na aktywa firmom, które zazwyczaj nie są objęte tradycyjnym systemem udzielania kredytów. Oparty na Ethereum, Amplify to zdecentralizowany projekt łańcucha dostaw, który jest dość obiecujący i ma na celu zapewnienie możliwości małym firmom. Służy jako hybryda zarówno tradycyjnych rynków finansowych, jak i rynków blockchain poprzez infrastrukturę B2B2C, która oferuje korzyści wynikające z protokołów łańcuchowych, takich jak zarządzanie, płynność i identyfikowalność, w połączeniu z interesariuszami spoza łańcucha, takimi jak firmy prawnicze i księgowe oraz finansowe instytucje, gwarantując w ten sposób bezpieczeństwo wartości i legalność aktywów w łańcuchu.

Jako pomost scentralizowanego finansowania i DeFi, Amplify ma kilka zalet, w tym udzielanie kredytów małym firmom lub dostawcom poprzez egzekwowanie umów dotyczących zarządzania w łańcuchu dzięki wieloletniemu doświadczeniu w finansowaniu łańcucha dostaw i technologii blockchain.

Projekt ma token AMPT używany do różnych funkcji, w tym zarządzania, umożliwiającego jego posiadaczom udział w podejmowaniu decyzji. Token jest również używany do finansowania pożyczek na protokole i do pobudzania płynności; posiadacze są nagradzani za zdeponowanie swoich tokenów w tym celu. Zrealizowane zyski z procesu pożyczkowego są redystrybuowane między posiadaczy tokenów.

DeFi inspiruje rozwój rynku kryptowalut

DeFi umożliwia zdecentralizowanie wielu sektorów składających się na tradycyjne finanse i zainspirowało nową falę innowacji w sektorze kryptowalut. W tym roku DeFi był tego świadkiem największy wzrost i zainspirowało ponowne zainteresowanie kryptowalutami i blockchainem.

Począwszy od roku z kwotą prawie 700 milionów dolarów zablokowanych (TVL), sektor DeFi odnotował wzrost o 2100% w ciągu 12 miesięcy, a TVL wynosi obecnie około 16 miliardów dolarów. Wzrosła również liczba tokenów DeFi, a obecnie istnieje ponad 1500 tokenów. 

Boom DeFi był dobry dla całego rynku, a nawet dla obecna hossa na rynku wiele zawdzięcza szumowi DeFi. Oczywiście największymi beneficjentami okazały się protokoły, które pozwalają na rozwój tych aplikacji, takie jak Ethereum, EOS czy Bitcoin.


Ethereum obsługuje ponad 90% wszystkich istniejących obecnie projektów DeFi. Popyt na ETH wymagany jako zabezpieczenie w tych projektach spowodował, że drugi co do wielkości token kryptograficzny odrodził się w fortunach w 2020 r. ETH zyskał ponad 400% od początku roku i musisz cofnąć się o dwa lata, aby znaleźć ostatni czas obrotu tokena w przedziale 660 $.

Wrapped Bitcoin (WBTC), tokenizowana wersja Bitcoina, która działa na łańcuchu blokowym Ethereum, zajmuje drugie miejsce za ChainLink na wykresach DeFi z kapitalizacją rynkową przekraczającą 2,6 miliarda dolarów.

Zainteresowanie DeFi i projektami mającymi na celu decentralizację i wypełnienie luki między scentralizowanymi finansami a tradycyjnymi rynkami nie zwalnia w najbliższym czasie, jeśli obecny stan rzeczy jest prekursorem tego, co ma nadejść. Jeśli już, spodziewajmy się kolejnych innowacji, które ułatwią każdemu dostęp do podstawowych usług finansowych.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector