Jak kupić Bitcoin: wszystko, czego potrzebujesz

jak kupić zdjęcie okładki bloga Bitcoin

Bitcoin to temat, który dzieli i zawsze nim był. Niektórzy uwielbiają jego potencjał inwestycyjny i brak przepisów, podczas gdy inni mogą nienawidzić jego libertariańskich podstaw i otaczającej go technobabble lub nie ufać jego zmienności.

Nienawidzę go lub kocham, Bitcoin stał się zarówno popularny, jak i opłacalny. Kiedy po raz pierwszy wszedł na rynek, jego wartość wynosiła 0,0008 USD. W chwili pisania tego tekstu pojedyncza jednostka jest warta ponad 37390 USD, co prawdopodobnie wiesz, jeśli zastanawiasz się, jak kupić Bitcoin. Na szczęście trafiłeś we właściwe miejsce: jest to szczegółowy przewodnik krok po kroku dotyczący wszystkiego, czego potrzebujesz, aby bezpiecznie i szybko kupić Bitcoin.

Kroki związane z zakupem bitcoinów

  1. Utwórz osobisty portfel.
  2. Znajdź zaufaną giełdę kryptowalut.
  3. Wybierz metodę płatności.
  4. Kup Bitcoin.

Inwestycja Bitcoin

Czy mądrze jest lokować pieniądze w Bitcoin? Jak zwykle nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Bitcoin jest niesławnie zmienny z wielu powodów, więc to, ile jesteś gotów stracić, jeśli nagle spadnie, powinno być kluczowym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji, czy zainwestować w Bitcoin. Wciąż jest w trakcie zdobywania przyczółka: w przeciwieństwie do walut fiducjarnych, Bitcoin nie ma centralnej instytucji finansowej, która by go regulowała, i wciąż buduje akceptację – podstawowy miernik dla wszelkiego rodzaju walut. W związku z tym, ze względu na mniejszą liczbę osób używających waluty, która ma ograniczoną podaż, często dochodzi do spadków lub skoków cen. Ten problem jest uosobieniem wielorybów Bitcoin – właścicieli ogromnych zasobów Bitcoin, którzy grożą dalszą destabilizacją waluty. Dlatego inwestowanie w Bitcoin jest ogólnie uważane za ryzykowne.

Na przykład sprzedaż znacznej ilości Bitcoinów może szybko obniżyć jego wartość. Co więcej, Bitcoin ma ciągły problem z płynnością. Niektórzy eksperci uważają, że jednym z głównych problemów handlu Bitcoinem jest to, że stał się on bardziej okazją inwestycyjną niż walutą – handluje się nim, aby przynosić zyski i rzadko jest używany do dokonywania transakcji.

Jednak ze względu na szybko rosnącą popularność i wartość Bitcoin staje się coraz bardziej popularny wśród inwestorów. Inwestowanie w Bitcoin wiąże się z własnym ryzykiem, ale teraz jest o wiele bezpieczniejsze niż kilka lat temu. A jeśli planujesz wykorzystać Bitcoin do dokonywania transakcji hazardowych, ma on niesamowity potencjał. Wszystkie transakcje Bitcoin są poufne i bezpieczne dzięki szyfrowaniu i zwykle trwają mniej niż 10 minut. Ponadto nie ma opłat bankowych, ale musisz uiścić opłatę za kopanie Bitcoinów. Giełdy kryptowalut mogą również pobierać procent przy zakupie Bitcoin – więcej o tym później.

Czy Bitcoin jest bezpieczny?

Prywatność i bezpieczeństwo transakcji to główne atuty Bitcoina. Możesz bezpiecznie kupić Bitcoin bez ujawniania swojej tożsamości. Chociaż są poufne, transakcje nie są całkowicie anonimowe. Blockchain Bitcoin, który jest w zasadzie rozproszoną księgą, publicznie pokazuje wszystkie transakcje, które mają miejsce. Blockchain wyświetla tylko Twój klucz publiczny obok transakcji, ale nie ma informacji, które mogłyby ujawnić tożsamość posiadacza klucza. Zarówno Ty, jak i wszyscy inni możecie zobaczyć wszystkie transakcje, ale nie można zidentyfikować zaangażowanych stron.

Ok, ale czy wykwalifikowany cyberprzestępca może w jakiś sposób ukraść Twój Bitcoin, skoro wszystko jest online, nawet jeśli kupujesz Bitcoin anonimowo? Na szczęście nie, ponieważ Bitcoin jest w zasadzie systemem odpornym na manipulacje: wszystkie transakcje są weryfikowane przez każdy węzeł w sieci blockchain, co uniemożliwia wprowadzenie zmian zewnętrznych. Jeśli szukasz anonimowego, szybkiego i bezpiecznego sposobu przeprowadzania transakcji, Bitcoin jest najlepszym rozwiązaniem.

Przewodnik krok po kroku

Pierwszy krok – utwórz osobisty portfel

Portfele kryptograficzne to oprogramowanie, które rejestruje wszystkie Twoje transakcje, a wszystkie transakcje Bitcoin odbywają się między portfelami. Dlatego pierwszym krokiem dla tych, którzy chcą kupować i przechowywać Bitcoiny, powinno być stworzenie osobistego portfela. Mówimy osobiście, ponieważ giełdy kryptowalut oferują również wykonanie dla Ciebie portfela Bitcoin. Mimo to powinieneś używać ich tylko jako pośredników, ponieważ ich bezpieczeństwo jest powiązane z ogólnym bezpieczeństwem giełdy kryptowalut. W przypadku, gdy witryna wymiany zostanie naruszona, możesz potencjalnie stracić dostęp do swoich Bitcoinów, więc zawsze powinieneś próbować przenieść większość z nich do swojego osobistego portfela.

Zanim zagłębimy się w wybór portfela kryptowalutowego i pokażemy, jak kupić Bitcoin, powinieneś zapoznać się z różnicą między gorącym portfelem Bitcoin a zimnymi portfelami.

Popularne portfele działają na urządzeniach połączonych z Internetem, takich jak komputery, smartfony lub tablety. Głównym powodem trzymania Bitcoinów w gorącym portfelu jest przeprowadzanie transakcji online, więc na pewno będziesz go potrzebować do handlu. Ale, podobnie jak w przypadku każdego urządzenia podłączonego do Internetu, wiąże się to z pewnym ryzykiem: gorące portfele generują klucze prywatne wymagane do uzyskania dostępu do Bitcoin, więc jeśli twoje urządzenie zostanie naruszone, ktoś może uzyskać nieautoryzowany dostęp do twoich funduszy. Jeśli zastanawiasz się, jak kupić Bitcoin online, pierwszym warunkiem jest posiadanie gorącego portfela, ale najlepiej jest zachować na nim tylko część zasobów Bitcoin, a konkretnie środki, które zamierzasz przenieść lub wykorzystać w najbliższej przyszłości. . Większość twojej kryptowaluty powinna być przechowywana w zimnych portfelach.

Korzystając z gorących portfeli, ważne jest również, aby podjąć wszystkie niezbędne kroki bezpieczeństwa, podobne do tych, które podejmujesz, gdy chronisz inne ważne konta. Kupując Bitcoin, konieczne jest zachowanie najwyższego możliwego poziomu bezpieczeństwa. Oto kilka obowiązkowych środków ostrożności:


  • Nigdy nie uzyskuj dostępu do swojego gorącego portfela z niebezpiecznych sieci i urządzeń, takich jak publiczne sieci Wi-Fi i współdzielone komputery.
  • Nigdy nie udostępniaj nikomu danych logowania do portfela.
  • Nie używaj tych samych danych logowania, których używasz na innych kontach.
  • Dodaj uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

Z drugiej strony zimne portfele nie są połączone z Internetem, przechowując klucz prywatny w środowisku offline. Są najbezpieczniejszym sposobem przechowywania Bitcoinów, ponieważ ich charakter offline sprawia, że ​​są odporne na większość cyberataków. Najlepszym sposobem na zakup Bitcoinów jest zakup chłodni, a są dwa główne typy – portfele sprzętowe i papierowe.

Portfele sprzętowe to zwykle wyspecjalizowane dyski USB z wysokopoziomowymi środkami bezpieczeństwa w celu ochrony klucza prywatnego. Obejmują one aplikacje, które pozwalają kupować lub sprzedawać Bitcoiny.

Usługi online do generowania kluczy publicznych i prywatnych pozwolą Ci je wydrukować, tworząc w ten sposób portfel papierowy. Jeśli Twój zimny portfel to kawałek papieru z danymi uwierzytelniającymi, każda giełda uważana za najlepsze miejsce do kupowania bitcoinów pozwoli Ci wyciągnąć fundusze poprzez „zamiatanie” klucza prywatnego portfela bez narażania jego prywatności.

Chociaż portfele typu cold wallet są optymalnym wyborem pod względem bezpieczeństwa, nadal musisz ich używać w połączeniu z gorącymi portfelami, które są obowiązkowe w przypadku transakcji online. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z Bitcoinem, prawdopodobnie przez jakiś czas możesz obejść się bez zimnego portfela, zwłaszcza gdy masz do czynienia ze skromnymi kwotami. Jednak trzymanie się wyłącznie portfela cyfrowego sprawia, że ​​jesteś łatwiejszym celem kradzieży, więc upewnij się, że maksymalizujesz swoje bezpieczeństwo.

Ten przewodnik po kryptowalutach zaleca rozpoczęcie od osobistego gorącego portfela. Jednymi z najlepszych wyborów są Mycelium, Exodus i SoFi. Większość z tych portfeli jest bezpłatna, ale niektóre funkcje premium mogą być zablokowane. Jeśli planujesz używać portfeli do handlu walutami innymi niż Bitcoin, upewnij się, że portfel, który otrzymujesz, może być użyty do jego przechowywania.

Klucze publiczne i prywatne

Teraz byłby doskonały moment, aby porozmawiać trochę o kluczach publicznych i prywatnych. Pomyśl o nich jak o nazwie użytkownika i haśle swojego portfela: Twój klucz publiczny Bitcoin to praktycznie adres w łańcuchu bloków. Kiedy kupujesz Bitcoin za gotówkę lub dostajesz trochę, ten 34-znakowy ciąg działa jak adres odbiorcy i jest widoczny dla każdego użytkownika łańcucha bloków.

Twój prywatny klucz Bitcoin składa się z 64 znaków i jest to ten, którego potrzebujesz, aby był bezpieczny i znany wyłącznie Tobie, ponieważ jest ścieżką do funduszy Bitcoin w Twoim portfelu. Nie można zmienić kluczy prywatnych – nie ma opcji „Zapomniałeś klucza prywatnego?”. Jeśli w jakiś sposób go zgubiłeś, nikt nie pomoże ci go odzyskać. Dlatego utrzymanie dostępu do klucza prywatnego jest jedną z podstaw kryptowaluty. Możesz znaleźć mnóstwo horrorów o ludziach, którzy tracą klucze prywatne i tracą fortunę Bitcoin – tak jak ten programista z San Francisco, który stracił dostęp do 7002 BTC o wartości 267,8 miliona dolarów..

Drugi krok – znajdź zaufaną giełdę kryptowalut

Giełdy kryptowalut to platformy internetowe, które umożliwiają użytkownikom kupowanie, sprzedawanie i przechowywanie Bitcoinów. Na Twojej drodze do bogactwa Bitcoinów giełdy kryptowalut są niezbędnym przystankiem dla szybkich i bezpiecznych transakcji. Innymi słowy, są odpowiedzią na pytanie „Gdzie kupić Bitcoin?”. Ponownie, istnieją dwa typy – anonimowe wymiany i te, które wymagają identyfikacji.

Ustawodawstwo Poznaj swojego klienta (KYC) wymaga, aby wiele serwisów wymiany danych – szczególnie tych obsługujących klientów z USA – wymagało od użytkowników identyfikacji wydanej przez rząd. Wielu użytkowników zainteresowanych prywatnością waha się przed korzystaniem z giełdy KYC Bitcoin, głównie dlatego, że wielu z nich miało w przeszłości naruszenia bezpieczeństwa. Mimo to istnieje wiele wymian KYC z nienagannymi rekordami bezpieczeństwa. Najpopularniejsze to Coinbase, Kraken i Gemini.

Z drugiej strony, jeśli chcesz kupić BTC anonimowo, masz do dyspozycji szeroki wybór godnych zaufania giełd innych niż KYC. Binance jest zdecydowanie najpopularniejszym, ale powszechne są również Nominex i Bybit. W takich witrynach możesz kupować lub sprzedawać Bitcoiny bez pozostawiania żadnych identyfikowalnych danych – to dar niebios dla użytkowników, którzy na pierwszym miejscu stawiają prywatność. Jednak witryny takie jak te nadają się do podejrzanych osób i często są wykorzystywane do niecnych transakcji. Jeśli jednak nie jesteś jednym z nich, nie wpłynie to w żaden sposób na Twoje doświadczenia związane z wymianą, ponieważ nadal jesteś całkowicie bezpieczny dzięki łańcuchowi bloków.

Być może spieszysz się, aby kupić Bitcoin teraz, ale po prostu wybór najpopularniejszej giełdy Bitcoin może być błędem. Decydując się na platformę handlową, należy pamiętać o kilku kwestiach. Najpierw sprawdź, czy giełda akceptuje wybraną przez Ciebie metodę płatności. Po drugie, przyjrzyj się opłatom za Bitcoin, które możesz naliczyć przy zakupie tej kryptowaluty, ponieważ różnią się one w zależności od metod płatności i giełd. Na koniec sprawdź, czy giełda akceptuje altcoiny lub inne waluty, którymi możesz być zainteresowany.

Trzeci krok – wybierz metodę płatności

Ok, znalazłeś najtańszy sposób na zakup Bitcoina na giełdzie, która odpowiada Twoim potrzebom, ale jak powinieneś za to zapłacić? Wybór metody płatności jest również częścią drugiego kroku, jeśli masz do dyspozycji tylko jedną ścieżkę i chcesz mieć pewność, że wybrana przez Ciebie giełda kryptowalut ją akceptuje. Przelewy bankowe, karty kredytowe i debetowe są powszechnie akceptowane. Z drugiej strony metody transakcji opierające się na e-portfelach są rzadkie i często można ich używać tylko do wypłacania środków. Na szczęście możesz teraz kupić Bitcoin bezpośrednio za pośrednictwem PayPal: firma jest pierwszą tego typu firmą, która otrzymała warunkową licencję Bitlicense w USA, umożliwiając użytkownikom legalny zakup i sprzedaż Bitcoinów za pośrednictwem PayPal.

Naprawdę nie ma najlepszego sposobu płacenia za Bitcoin, ale są rzeczy, na które należy uważać. Jak wspomniano wcześniej, giełdy Bitcoin mogą pobierać różne opłaty transakcyjne dla różnych metod płatności i czasami mogą one zależeć od stanu, w którym żyjesz. Giełdy mogą również mieć różne zasady dotyczące opłat górniczych: mogą odjąć je od transakcji, lub dodaj je na górze i tak dalej.

Mądrze byłoby przyjrzeć się podejściu swojego banku do transakcji związanych z kryptowalutami. Byłoby denerwujące kupowanie Bitcoinów za pomocą karty debetowej tylko po to, aby Twój bank odrzucił transakcję lub spowodował problemy. Na szczęście coraz więcej banków zaczyna korzystać z kryptowalut.

Po wybraniu sposobu, w jaki zamierzasz płacić za Bitcoin, musisz połączyć go z kontem giełdy kryptowalut, podobnie jak w przypadku większości platform handlowych / inwestycyjnych. Wybierz preferowaną metodę, dodaj swoje dane, poddaj się weryfikacji i gotowe.

Będziesz musiał przesłać skany dokumentów, zanim będziesz mógł dokonać transakcji w witrynach, które nie pozwalają na anonimowy zakup Bitcoin za pomocą karty kredytowej. Dokumenty, które musisz dostarczyć, zależą od giełdy, z której korzystasz, i stanu, w którym mieszkasz. W większości przypadków są to takie rzeczy, jak paszport, prawo jazdy lub skan dowodu osobistego itp. Po przesłaniu tego, co jest wymagane, będziesz gotowy do zakupu pierwszego Bitcoina.

Czwarty krok – kup Bitcoin

Do tej pory stworzyłeś osobisty portfel, znalazłeś odpowiadającą Ci giełdę kryptowalut i zdecydowałeś o optymalnej metodzie płatności. Teraz dotarliśmy do ostatniego kroku w naszym przewodniku „Jak kupić Bitcoin” – dokonania rzeczywistego zakupu. Większość giełd umożliwia również podłączenie wielu portfeli do konta.

Mądrą rzeczą do zrobienia przed złożeniem zamówienia jest sprawdzenie aktualnej wartości Bitcoin. Na szczęście prawie wszystkie platformy wymiany kryptowalut zapewniają szczegółowy przegląd ostatnich wahań rynkowych. Możesz kupić określoną ilość Bitcoinów lub dodać kwotę fiducjarną, którą chcesz wydać, a platforma kupi jak najwięcej bitcoinów za tę kwotę. Kiedy już zdecydujesz, złóż zamówienie i gotowe.

Gratulacje, właśnie nauczyłeś się kupować BTC! Oprócz zakupów ręcznych giełdy, takie jak Coinbase, umożliwiają składanie zleceń zatrzymania i automatyzację powtarzających się zakupów z określonymi parametrami ceny i kwot Bitcoin. Dzięki tym opcjom zarówno eksperci od handlu bitcoinami, jak i nowi inwestorzy mogą skutecznie handlować.

Alternatywne sposoby zakupu BTC

Wymiana peer-to-peer

Giełda Bitcoin P2P jest podobna do giełdy innej niż KYC, ale umożliwia użytkownikom bezpośrednie kontaktowanie się ze sobą. Giełda KYC, taka jak Coinbase lub Kraken, pozwoli Ci ustawić, kiedy kupić Bitcoin dla Ciebie lub kupić BTC automatycznie po najniższej możliwej cenie. Z drugiej strony giełdy P2P wymagają ręcznych żądań sprzedaży lub zakupu, ale możesz swobodnie przeglądać oferty innych osób w witrynie i handlować bez pośredników.

Bankomat Bitcoin

Bankomaty Bitcoin to maszyny, w których możesz kupić Bitcoiny za gotówkę i przelać je do swojego prywatnego portfela. Obecnie niektóre kioski z bankomatami Bitcoin umożliwiają sprzedaż BTC również za gotówkę. Po prostu nie spodziewaj się, że złote bitcoiny wypadną z maszyny, niezależnie od tego, co widziałeś w Internecie.

FAQ

Jak mogę kupić bitcoiny?

Wystarczy postępować zgodnie z naszym przewodnikiem dotyczącym zamiany gotówki na Bitcoin – zdobądź portfel kryptograficzny, znajdź giełdę, wybierz metodę płatności i złóż zamówienie.

Jak początkujący kupują bitcoiny?

Początkujący kupują swój pierwszy Bitcoin, kupując go za waluty fiducjarne za pośrednictwem witryn wymiany kryptowalut, takich jak Coinbase lub Kraken.

Czy mogę kupić Bitcoin za 1 dolara?

Tak, większość giełd kryptowalut (i PayPal) pozwala na zakup Bitcoinów o wartości jednego dolara.

Czy warto teraz kupić Bitcoin?

Chociaż może być za późno na rozpoczęcie wydobywania, Bitcoin jest zdecydowanie nadal warty inwestowania lub handlu.

Czy Bitcoin jest bezpieczny i legalny?

Jak powie nasz przewodnik „Jak kupić Bitcoin”, Bitcoin jest wyjątkowo bezpieczny i całkowicie legalny w większości krajów rozwiniętych. Tylko pamiętaj, aby nie zgubić klucza prywatnego.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector