Jak technologia Blockchain wpływa na przyszłość zarządzania ryzykiem?

Zarządzanie ryzykiem cybernetycznym to proces identyfikacji, oceny i kontrolowania potencjalnych zagrożeń dla organizacji, który jest jedną z krytycznych funkcji nowoczesnych firm, szczególnie w czasach Korony.

Wraz z pojawieniem się technologii blockchain jest testowana pod kątem praktycznych zastosowań, a zarządzanie ryzykiem jest jedną z tych zaawansowanych dziedzin, w których technologia blockchain ma obiecującą przyszłość. Jego zastosowanie może w niektórych przypadkach zmniejszyć ryzyko, aw niektórych przypadkach je wyeliminować, co jest zaskakujące. Wiele organizacji traktuje to również jako podstawę przyszłego zarządzania ryzykiem.

Jednak technologia blockchain wiąże się również z pewnym ryzykiem – zwłaszcza ze względu na jej rozwój jako dojrzałej technologii do zastosowań komercyjnych. Powodem jest pomyślne przyjęcie i rozwój dowolnej technologii, zależy od odpowiedniego zarządzania związanymi z nią ryzykiem.

To powiedziawszy, branża usług finansowych koncentruje się na nowym pytaniu: czy technologia blockchain (zwłaszcza modele biznesowe oparte na tej technologii) stwarza nowe zagrożenia dla bezpieczeństwa? A jeśli tak, to jakie procesy i kroki łagodzące należy podjąć radzić sobie z tym ryzykiem?

Ale zanim omówimy te pytania, zapoznajmy się z podstawami technologii blockchain, a następnie popracujmy nad zrozumieniem jej przyszłości w zarządzaniu ryzykiem.

Co to jest technologia Blockchain?

Blockchain – znany również jako Distributed Ledger Technology – to rosnąca lista rekordów zwanych blokami. Te bloki mogą przechowywać rekordy dowolnego typu danych (powiedzmy, dokumenty audio i wideo, transakcje finansowe itp.), A te bloki lub rekordy są odporne na modyfikacje według projektu. Powodem tego, że blockchain jest otwarta i rozproszona księga, rejestruje transakcje w sposób zabezpieczony przed manipulacją i weryfikowalny. Będąc rozproszonym, jest zarządzany głównie za pośrednictwem sieci peer-to-peer (takiej jak BitTorrent), tj. Bloki są przechowywane w systemach rozproszonych. I obiecuje znacznie więcej korzyści, jak opisano w Harvard Business Review.

„Możemy sobie wyobrazić świat, w którym kontrakty są osadzone w kodzie cyfrowym i przechowywane w przejrzystych, współdzielonych bazach danych, gdzie są chronione przed usunięciem, naruszeniem i zmianą. Na tym świecie każda umowa, każdy proces, każde zadanie i każda płatność miałyby cyfrowy zapis i podpis, który można by zidentyfikować, zweryfikować, przechowywać i udostępniać. Pośrednicy, tacy jak prawnicy, maklerzy i bankierzy, mogą już nie być potrzebni. Osoby, organizacje, maszyny i algorytmy swobodnie dokonywałyby transakcji i współdziałały ze sobą z niewielkimi tarciami. Na tym polega ogromny potencjał blockchain ”- napisał Harvard Business Review.

Na przykład Internet jest taką rozproszoną platformą, na której nieznani agenci mogą wykonywać działania wobec / z innymi agentami – nawet szkodliwe działania. I tak agent działa za pośrednictwem zaufanego pośrednika, wykonując dowolną poufną transakcję z innym niezaufanym agentem. Dlatego użytkownik zwykle ufa bankowi lub instytucji finansowej w zakresie przesyłania pieniędzy innemu użytkownikowi w Internecie.

Jednak technologia blockchain obiecuje system, w którym jeden niezaufany agent może zaufać innemu niezaufanemu agentowi bez korzystania z pośrednika. Czyni to poprzez delegowanie zaufania na samych uczestników. A dzięki funkcjom kryptograficznym używanym do weryfikacji autentyczności i konsensusu uczestniczących węzłów (lub agentów na przykład), zabrania wszelkich form oszukiwania.

Jak to wpływa na przyszłość zarządzania ryzykiem?

W różnych branżach praktycy zajmujący się ryzykiem są podekscytowani obietnicą technologii blockchain, która pomoże zminimalizować ryzyko stwarzane przez obecne systemy. Uważany za przełom, blockchain może zrewolucjonizować istniejące procesy biznesowe i modele transakcyjne – szczególnie w sektorze technologii finansowych, który jest zwykle nazywany sektorem „fintech”.

Ponieważ technologia blockchain może mieć szczery wpływ na organizacje i sposób ich interakcji wewnątrz lub z innymi organizacjami, zainteresowane organizacje muszą opracować szczegółową strategię zarządzania ryzykiem informacyjnym. Nowa strategia powinna być w stanie zidentyfikować i ocenić ryzyko generowane przez blockchain i jego wpływ na otaczające środowiska i procesy. Korzystając ze strategii zarządzania ryzykiem dla technologii blockchain, organizacje mogą odpowiednio dostosować nowatorską technologię do swoich procesów biznesowych i zastosować struktury zarządzania dla łańcuchów bloków z wieloma interesariuszami. Jednak dla specjalistów ds. Ryzyka kluczowe jest, aby odróżnić to od tradycyjnych systemów.

Przede wszystkim mogą być blockchainy dozwolone lub bez pozwolenia.


Popularne kryptowaluty, takie jak Bitcoin i Ethereum, wykorzystują blockchain bez pozwolenia, w którym ich sieci są otwarte dla każdego, aby mógł uczestniczyć, tworzyć bloki i odczytywać dane. Wręcz przeciwnie, autoryzowane łańcuchy bloków umożliwiają dostęp tylko do autoryzowanych użytkowników, co wydaje się odpowiednie do zastosowań blockchain w przedsiębiorstwach.

Prawdopodobieństwo złośliwego zachowania na łańcuchu blokowym, na który zezwolono, jest niższe niż w przypadku łańcucha blokowego bez uprawnień, ponieważ są tylko autoryzowani użytkownicy. Ponadto, jeśli jeden z autoryzowanych użytkowników nie działa w najlepszym interesie sieci, użytkownik może zostać zidentyfikowany i unieważniony. Następnie łańcuchy bloków posiadające zezwolenie mogą wdrażać mechanizmy konsensusu, aby zapewnić ten sam odporny na manipulacje system przechowywania danych, co łańcuch bloków bez pozwolenia, bez konieczności utrzymywania ekstremalnych zasobów wymaganych przez dozwolone łańcuchy bloków, takie jak Bitcoin.

Teraz omówmy ryzyko. Przede wszystkim wszystkie węzły muszą zgodzić się na konsensus w blockchain, co może utrudniać jego skalowalność. Ponadto, jeśli mechanizm konsensusu zawiera jakikolwiek błąd, organizacje mogą być narażone na ryzyko finansowe i operacyjne. Może nie obsługiwać interoperacyjności z tradycyjnymi systemami. Nie obsługuje przechowywania niepoprawnych i szkicowych danych, a także nie przechowuje danych wrażliwych, widząc ich publiczny charakter, co jest możliwe przy użyciu sidechain (równoległy blockchain). Wykorzystuje inteligentne kontrakty, które są skodyfikowanymi umowami cyfrowymi między stronami, a każdy błąd w ich projektowaniu i / lub wykonywaniu może powodować nieprzewidziane ryzyko. Ponieważ łańcuchy bloków opierają się na funkcjach kryptograficznych, klucze kryptograficzne muszą być odpowiednio zarządzane, aby zagwarantować integralność sieci blockchain. Ponadto łańcuchy bloków zależą od środowisk zarówno pierwotnej organizacji, jak i organizacji odchodzących, w przeciwieństwie do wymagań tradycyjnych systemów.

Przyszłość zarządzania ryzykiem zależy od tych nieodłącznych zagrożeń wprowadzanych przez systemy blockchain. Od momentu powstania w 2008 roku, technologia blockchain zyskała na popularności i wzrosła w zastosowaniach przemysłowych. Jednak zespoły IT i praktycy ryzyka muszą zrozumieć korzyści i zagrożenia związane z systemem blockchain przed wdrożeniem go w organizacji. Dzięki lokalnym systemom blockchain organizacje otwierają swoje środowisko na strony trzecie (nawet nieznane). Dlatego ich strategia zarządzania ryzykiem musi uwzględniać i ograniczać takie ryzyko.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector